Dyskowce – hodowla ryb akwariowych

Paletki dyskowce - pochodzenie i wygląd dyskowców

Akwarystyka zaczęła zachwycać się paletkami, kiedy odkryto je ok. 200 lat temu w dorzeczach Amazonki. W środowisku naturalnym, paletka może mieszkać nie tylko w odnogach rzeki, ale i w małych jeziorach, między korzeniami. Paletki wyróżniają się bardzo ciekawym wyglądem – są spłaszczone, wąskie i pływają z wielką gracją. Wzrost dyskowców to ok. 15-20 cm, co również odróżnia ryby na tle innych gatunków. Oprócz nietuzinkowego wyglądu, dyskowce wyróżniają się również charakterem. Nie należą do ryb agresywnych i spokojnie może z nimi zamieszka np. ślimak helenka. Generalnie, najlepiej będzie trzymać paletki z mało agresywnymi stworzeniami, będącymi łagodnymi i nie terytorialnymi.

Bardzo ciekawym zachowaniem ryb jest również tzw. przedmuchiwanie dna – w ten sposób, w naturalnym środowisku paletki pozyskują jedzenie. W akwarium będziesz mógł zaobserwować dokładnie ten sam proces. W dorzeczu Amazonki wyróżnić można różne odmiany dyskowców, które przyjmują zupełnie inne kolory – od szaro-brązowych aż po mocne czerwienie. Ich skóra jest błyszcząca, płetwy mocno naprężone, a oczy jasne i pogodne. Dzięki temu, że można krzyżować ze sobą dyskowce, powstały ich różne rodzaje. Akwarystyka pokochała dyskowce również za to, że doświadczeni akwaryści nie powinni mieć problemu z wychowywaniem paletek – to ryby, które rzadko kiedy chorują. Żeby zminimalizować ryzyko zachorowania paletek, zaleca się je trzymać wyłącznie w swoim towarzystwie. Po pierwsze, żadna inna ryba z zewnętrz nie przyniesie choroby. Po drugie, dyskowce preferują własne towarzystwo i poruszają się w stadzie. Oczywiście nic nie szkodzi, by zamieszkał z paletką np. ślimak helenka.

Chcesz zaobserwować zachowanie dyskowców? Najbardziej aktywne są wieczorami. To niezwykle sympatyczne i towarzyskie ryby. Chętnie podpływają do szyby zbiornika wodnego, żeby podglądać życie domowników. Są to bardzo przyjacielskie ryby akwariowe, które można hodować w domowym akwarium. Jakie odmiany są obecnie najbardziej popularne wśród zaawansowanych i początkujących akwarystów? Wśród wielu gatunków, najczęściej wymienia się:

  • Royal Blue,
  • Royal Red Blu Diamond,
  • Brown,
  • Gold Cap Ghost,
  • Marlboro Red,
  • Angels,
  • wiele innych.

Średnia długość życia dyskowców to ok. 6-10 lat – zależnie od tego, jak dobrze będziesz karmił i pielęgnował paletki. Cena za jedną paletkę to ok. 20-200 zł, choć czasami cena może wynieść… znacznie więcej. Wszystko zależy od tego, jak bardzo popularna (bądź rzadka) jest hodowla wybranego rodzaju dyskowców. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o rybkach polecanych do akwarium.

Rozmnażanie dyskowców w akwarium

Podobnie, jak rozmnażanie gupików, rozmnażanie dyskowców wcale nie jest trudnym do osiągnięcia procesem. Rozmnażanie gupików wymaga jednego samca i minimum trzech samic – identycznie jest w przypadku paletek. Ważne, by zwrócić uwagę na dobór samicy i samca. Nie mogą oni być ze sobą spokrewnieni, by u ryb nie pojawiły się wady genetyczne. Do tarła koniecznie przełóż ryby do osobnego zbiornika wodnego – może to być kotnik dla rybek. Ważne, by woda w nim była już odstana i ustabilizowana. Akwaryści sugerują, że najlepsze parametry w kotniku to:

  • Temperatura wody: ok. 30 st. C
  • pH wody: 4,5-6,5
  • Pojemność akwarium: ok. 100 l

Polecane akwaria i akcesoria - ceny internetowe!

Kolorowe ryby dyskowce w akwarium oraz ich hodowla, rozmnażanie i wymagania
Jakie wymagania mają dyskowce, czyli ryba paletka i jej hodowla

Nie można jej często podmieniać, by doprowadzić do tarła ryb. Kotnik dla rybek nie powinien mieć wysypanego podłoża czy roślin – ryby muszą zająć się sobą. Nie ma jednak problemu z umieszczeniem w nim korzenia, ponieważ paletka musi mieć gdzie złożyć ikrę. Kiedy samica złoży jajeczka po tarle (ok. 1 godzina), samiec ustawi się za nią i będzie te jajeczka zapładniał. Samiec z samicą będą bronić ikry, która po wykluciu się obsiądzie ryby i będzie żywić się ich skórną wydzieliną. Dopiero po tym czasie, gdy maluchy przestaną jeść wydzielinę, podaj im świeże larwy solowca. Koniecznie obserwuj zmiany, które będą zachodzić w kotniku. Musisz wiedzieć, kiedy będzie można odłowić małe do zbiorczego akwarium.

Pielęgnacja paletek – jakie zapewnić im warunki hodowlane?

Wymagania dyskowców w zbiorniku wodnym

Paletki nie będą dobrym gatunkiem ryb dla każdego akwarysty. Zaleca się dyskowce raczej tym, którzy mieli już wcześniej styczność z prowadzeniem akwarium. Należy pamiętać o tym, że paletki mają dość wysokie wymagania – może nie tyle w przypadku samego akwarium, jak żywienia. O tym jednak opowiemy nieco później.

Oczywiście, dla upartego akwarysty, który dużo czyta i uczy się, nie powinno być kłopotów z założeniem zbiornika wodnego dla paletek. Musi on być duży, a więc o pojemności ok. 200 l i więcej. Akwarium powinno zostać wyposażone w szerokie dno, a do zbiornika należy wpuszczać wyłącznie stadka. Właśnie z tego względu, niektórzy – mimo piękna ryb – nie decydują się na nie. Dyskowce nie należą do najtańszych, więc założenie akwarium będzie sporym wydatkiem.

Dno zbiornika wodnego najlepiej będzie wyłożyć ciemnym piaskiem rzecznym. W akwarium powinny znaleźć się również korzenie, w których dyskowce będą mogły schronić się czy złożyć ikrę. Rośliny w zbiorniku wodnym dla paletek muszą mieć dobrze rozwinięty system korzeniowy i duże liście, zaś oświetlenie, które sugeruje się akwarystom, powinno być punktowe. Konieczny będzie też montaż grzałki i filtra. Raz w tygodniu podmieniaj wodę (ok. 15 %).

Odżywianie dyskowców

Dyskowce nie gardzą pożywieniem zarówno roślinnym, jak i zwierzęcym. Dobrze dobrany pokarm dla paletek uwolni ryby od problemów trawiennych. Możesz podawać im zarówno żywy, jak i mrożony czy suchy pokarm. Przysmakami, które paletki uwielbiają, są:

  • liście,
  • nasiona,
  • owoce,
  • bezkręgowce wodne i lądowe,
  • peryfiton,
  • detrytus.
ikona podziel się Przekaż dalej