Charty

charty

Charty to grupa ras psów charakteryzujących się aerodynamiczną budową, dzięki której pies osiąga dużą prędkość. Chart to rasa bardzo stara, spokrewniona blisko z prymitywnymi psami. Od wieków chart wykorzystywany był jako pies myśliwski, ozdobny i wyścigowy. W pogoni za zwierzyną charty kierują się wzrokiem a nie węchem. Mimo że charty to psy myśliwskie gończe, w klasyfikacji FCI stanowią odrębną grupę 10. Dzielą się na rodzaje według rodzaju sierści: charty długowłose, szorstkowłose i krótkowłose. W Polsce charty nie są popularne. Przykładowe gatunki chartów to chart hiszpański, afgański, rosyjski czy włoski.

Filtry0

Najciekawsze artykuły w temacie charty

Charty

Chart to pies myśliwski i wyścigowy, który w biegu osiąga ogromną prędkość. Wbrew pozorom charty nadają się do małych mieszkań, jeśli tylko zapewni się im sporo aktywności w czasie spaceru. Jednak w Polsce nie są popularne. Opisujemy rodzaje chartów oraz ich charakter, dzięki czemu możesz zdecydować, czy jest to pies dla ciebie. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem psa tej rasy przedstawiamy przykładowe gatunki chartów jak chart hiszpański, afgański czy włoski.

Chart - co to za rasa?

Chart to rasa bardzo stara, która pochodzi prawdopodobnie ze stepów południowo-zachodniej Azji i północnej Afryki. Przodkami chartów były psy stepowe. Wizerunki chartów znajdujemy już na ceramice ze starożytnej Mezopotamii. Hodowla chartów w Europie rozpoczęła się w czasach rzymskich. W tych czasach chart był głównie wykorzystywany jako pies myśliwski do polowań na zające, dropie i wilki. Obecnie polowania z chartami są zabronione w większości krajów. Dlatego też obecnie chart to głównie pies towarzyszący lub wyścigowy. Wyścigi chartów cieszą się dużą popularnością szczególnie w krajach anglosaskich, gdzie psy biegają po torze wyścigowym za sztucznym królikiem.

Charty powinny być sklasyfikowane jako psy myśliwskie gończe, jednak organizacje kynologiczne umieściły je w odrębnej grupie. W klasyfikacji FCI charty stanowią grupę 10. Charty zostały podzielone na rodzaje według długości włosa na charty długowłose, szorstkowłose i krótkowłose.

W Polsce polowania z chartami są zabronione. Zgodnie z prawem łowieckim hodowla oraz utrzymanie chartów i ich mieszańców wymaga zezwolenia odpowiedniego starosty.

Chart - jaki wygląd i charakter ma pies tej rasy

Charty to piękne psy, których wygląd wynika z potrzeby osiągnięcia dużej prędkości na stepie. Ich charakterystyczną cechą jest długa i wąska głowa, szczupła i muskularna sylwetka, czyli budowa, która ma pokonać opór powietrza. Psy te wymagają dużo ruchu i biegania, dlatego też świetnie nadają się dla osób prowadzących aktywny, sportowy tryb życia.

Wbrew pozorom charty doskonale nadają się do małych mieszkań w bloku, jeśli tylko zapewni się im odpowiednią dawkę ruchu. Chart najczęściej śpi na swoim posłaniu i czeka na spacer. Dużą zaletą jest to, że nie są to psy szczekliwe.

Niezależny charakter tych psów sprawia, że z trudem się podporządkowują. Wymagają konsekwentnego szkolenia opartego o metody pozytywne. Mimo tego początkujący może poradzić sobie z chartem, jeśli tylko zna charakter tej rasy. Psy, które przeżyły traumę, potrzebują pomocy behawiorysty.

Warto pamiętać, że charty to psy myśliwskie. Dlatego też odradza zamieszkanie z kotem czy gryzoniem. Charty z trudem dogadują się z innymi psami. Nie lubią też zabaw z dziećmi, za to nadają się jako towarzysze osób starszych. Nie są to psy wylewna w uczuciach, lecz raczej zdystansowane.

Najpopularniejsze, przykładowe gatunki chartów

Chart hiszpański

Krótkowłosy chart hiszpański w swojej ojczyźnie wykorzystywany jest jako pies myśliwski. W Hiszpanii psy te są traktowane przedmiotowo i często źle traktowane, dlatego wiele organizacji stara się ratować te psy i znajdować im domy. Cena tych psów nie jest w Polsce ustalona, gdyż są to psy dostępne tylko w Hiszpanii. Szczeniaki można zamówić i sprowadzić z Hiszpanii. Psa dorosłego można uzyskać od organizacji zajmującej się ratowaniem tych psów.

Chart hiszpański to rasa wytrzymała i odporna na choroby. Uważa się, że jest to pies zdystansowany. W rzeczywistości chart hiszpański uwielbia kontakt z człowiekiem.

Chart afgański

Chart afgańskie to pies długowłosy, który wymaga regularnego czesania. Ten niezależny pies jest trudny do szkolenia, jednak jest przywiązany do opiekuna, mimo że nie okazuje uczuć w sposób wylewny. Pies ten wymaga dużo ruchu w czasie spacerów. Nie należy jednak spuszczać go ze smyczy w niebezpiecznym otoczeniu, gdyż psa tego trudno nauczyć przychodzenia na zawołanie.

W Polsce istnieje hodowla tej rasy i szczeniaki można z łatwością nabyć. Cena szczeniaka z rodowodem FCI wynosi około 5000 zł.

Charcik włoski

Charcik włoski to rasa małych chartów. Jest to rasa bardzo sympatyczna, oddana właścicielom i łagodna. Niestety dość trudno jest kupić szczeniaki, gdyż w Polsce profesjonalna hodowla tej rasy nie jest popularna. Cena szczeniaka z rodowodem FCI kosztuje 3500 zł albo wiecej.

Charcik włoski, jako nieliczny z chartów, lubi zabawę z dziećmi i może mieszkać z kotem. Sprawdza się jako pupil dla osób starszych. Lubi też inne psy, jednak jest bardzo delikatny i należy uważać, aby nie uległ kontuzji w czasie zabawy z większymi psami.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto