Waga zwierząt - przedstawiamy prawidłową wagę różnych zwierząt domowych

Dietę zwierząt domowych trzeba dopasować do ich potrzeb. Nie mogą dostawać ani zbyt dużo ani zbyt mało pożywienia. Dlatego, że ich masa ciała powinna utrzymywać się na odpowiednim poziomie. Obowiązkiem właściciela jest zadbanie o to. By mógł to zrobić, musi dowiedzieć się, jaka jest optymalna waga jego pupila. Dla ułatwienia tego zadania sprawdzamy masę ciała popularnych zwierzaków domowych.

Karmienie i inne czynniki wpływające na wagę

Na to czy waga zwierząt domowych jest prawidłowa czy też nie między innymi wpływa odpowiednie karmienie. Podawanie posiłków pokrywających zapotrzebowanie pupila na składniki odżywcze. Nie mogą być zbyt obfite, bo z pewnością pojawi się nadwaga. Oczywiście za małe porcje też nie są wskazane. Skąd właściciel ma wiedzieć ile powinien ważyć jego zwierzak? O masie ciała decydują różne czynniki. Jednym z najważniejszych jest gatunek, jaki reprezentuje dane zwierze. Równie istotna jest rasa. We wzorcu zawarto informacje ile powinien ważyć dorosły osobnik. Zawsze też warto skonsultować się z weterynarzem.

Kolejna kwestia to płeć, samce są zazwyczaj cięższe od samic. Czasem jednak dymorfizm płciowy nie występuje lub jest niemal niewidoczny. Docelowa masa ciała zależy także od wieku i wielkość czworonoga. Do tego dochodzi budowa ciała. Wiele zwierząt ma genetyczne predyspozycje do nabierania sporej masy mięśniowej. Każdy opiekun musi dobrze znać charakterystykę swego zwierzęcego przyjaciela. To na człowieku spoczywa obowiązek dbania o to by waga jego pupila była prawidłowa. Bez względu na gatunek, niewskazane jest podawanie ludzkiego jedzenia. Zawsze trzeba trzymać się diety wskazanej przez weterynarza.

Waga zwierzaka domowego nie może być ani zbyt wysoka ani zbyt niska. W przeciwnym wypadku pojawią się bardzo niebezpieczne problemy zdrowotne. Dla przykładu, nadwaga u kotów może powodować cukrzycę, choroby serca i układu krążenia, niewydolność nerek. U otyłych psów bardzo często pojawiają się choroby zwyrodnieniowe stawów, bioder i kręgosłupa. Równie niebezpieczna jest zbyt niska waga zwierząt domowych. W skrajnych przypadkach prowadzi do niewydolności wielu narządów wewnętrznych. Prawidłowe karmienie i czynniki wpływające na masę ciała szerzej opisujemy na naszej stronie.

Prawidłowa waga psów, kotów, gryzoni

Nie da się podać jedynej, prawidłowej wagi psa. Jak już wiadomo wpływa na nią wiek, płeć itp. Można jednak wskazać pewne średnie wartości związane z wielkością czworonoga. Rasy psów dzielą się na kilka kategorii, w tym małe, średnie i duże. Do pierwszych z wymienionych zalicza się zwierzaki, których wysokość w kłębie nie przekracza 39 cm. Natomiast waga nie jest większa niż 12 kg. Rasy średnie są najbardziej zróżnicowane, przez co ciężko podać nawet uśrednioną wagę. Zazwyczaj jednak zatrzymuje się w granicach 40 kg. Tymczasem minimalna masa ciała dużego psa to około 40 kg. Istnieją jednak czworonogi znacznie cięższe, nawet do 100 kg.

Na wagę kota również wpływają czynniki opisane powyżej. Takie jak wiek, budowa ciała, rasa. Kocięta zaraz po urodzeniu ważą 70-110 gramów. Po dwóch miesiącach masa wzrasta do około kilograma. Im starsze zwierze tym wyraźniej widoczne są różnice pomiędzy odmianami. Bardzo popularne, dorosłe koty europejskie ważą 4-4,5 kg. W tym przedziale przeważnie mieszczą się spokrewnione z nimi dachowce bez rodowodu. Jeśli chodzi o naprawdę dużego kota, jest nim z pewnością Maine coon. Samiec waży 7-10 kg a czasem więcej. Samica jest wyraźnie mniejsza, jej masa ciała wynosi od 4 do 6 kg.

Na świecie nie brakuje miłośników gryzoni a do najpopularniejszych należą chomiki. Te zwierzątka są małe i urocze. Można wśród nich znaleźć prawdziwe miniaturki ważące zaledwie 20-25 gramów. Większe rasy osiągają od 40-45 do 100-120 gramów. Cieszące się porównywalnym uznaniem świnki morskie są wyraźnie masywniejsze. Samice ważą 700-900 gramów a samce 900-1200. Zatem w przypadku tych gryzoni dymorfizm płciowy jest dobrze widoczny. Waga zwierząt domowych jest bardzo zróżnicowana. Prawidłową wartość masy ciała różnych gatunków można znaleźć na naszej stronie.