Bocjowate - lista gatunków, opis, zdjęcia, wymagania, opinie

Podoba ci się duża ryba akwariowa, której kolory układają się w ciekawe pasy, wzory czy szachownice? Jest to bocja, często wybierana ryba akwariowa z uwagi na małe wymagania co do akwarium. Ryba ta nadaje się zarówno dla początkujących jak i dla doświadczonych akwarystów. Przedstawiamy rodzaje bocji i ich wymagania co do akwarium.

Ryby bocjowate w akwarium

Bocja cieszy się dużą popularnością wśród akwarystów jako ryba akwariowa. Przeważają opinie, że są to ryby nie tylko ładne, zdobiące akwarium, lecz także pożyteczne. Ryby te zjadają ślimaki akwariowe, dlatego też jeśli zmagasz się z nadmiarem ślimaków w akwarium można wpuścić bocjowate, które poradzą sobie z tym problemem.

O tej rybce słyszy się ciekawe opinie. Na przykład rybka ta wydaje odgłosy w czasie jedzenia jakby kliknięcia. Rybki bocjowate potrafią położyć się na dnie, co bardzo niepokoi właściciela akwarium. Ale jest to zachowanie zupełnie normalne i nie oznacza choroby.

Jakie są wymagania bocji co do warunków w akwarium

Ta ryba akwariowa ma niewielkie wymagania co do rodzaju akwarium. Wymagania bocji to:

  • pH wody 6-8,
  • twardość 5-15,
  • temperatura ok. 25-26 st. C.

Akwarium musi mieć dobry filtr i nie może być mocno oświetlone. Nadmiar światła można rozproszyć dużą ilością roślin.

Bocja prowadzi nocny tryb życia i pływa przy dnie, zaś w dzień odpoczywa ukryta w roślinach. Z uwagi na bytowanie przy dnie, żwir pokrywający dno nie może mieć ostrych krawędzi. Bocje są wrażliwe na wysokie stężenie azotanów i nie powinny być wpuszczane do nowego akwarium. Warto wiedzieć, że niektóre bocje mają pod skórą ostre kolce, które wysuwają w sytuacji stresu. Dlatego należy uważać przy wyławianiu ich.

Jest to duża rybka, która w akwarium dorasta do rozmiaru 25 cm, zaś w naturze do 30 cm. Dlatego też jej wymagania co do wielkości akwarium są duże, akwarium musi mieć co najmniej 120 cm, a dla większych okazów nawet 200 cm. W naturze różne gatunki tej ryby potrafią dożyć 50 lat, zaś w akwarium żyją średnio 15 lat.

Bocjowate dobrze chowają się w grupie. Warto jednak sprawdzać zdrowie ryb, gdyż są one podatne na ospę ryb. W akwarium najlepiej trzymać około 10 osobników, wtedy rybki czują się najlepiej. Bocja żyjąca samotnie wśród innych gatunków ryb może się stresować, co powoduje podatność na choroby. Bocje mogą żyć z innymi gatunkami ryb. Należy jednak zadbać, aby nie były to gatunki agresywne. Przeważają opinie, że bocjowate mogą mieszkać razem z takimi rybami jak dyskowce i pawie oczko.

Najpopularniejsze rodzaje ryb bocjowatych trzymane w akwarium

Najpopularniejsze rodzaje bocjowatych to:

  • bocja wspaniała,
  • bocja pręgowana,
  • bocja kubotai,
  • bocja karłowata.

Najpopularniejsza ryba akwariowa wśród bojcowatych to bocja wspaniała. Ta duża ryba w naturze dorasta do 40 cm, zaś w akwarium do 25 cm długości. Bocje wspaniałe mają kolory od biało-pomarańczowego do czerwono pomarańczowego, zaś ich ciało znaczą 3 pionowe, czarne pasy. Bocje wspaniałe należy trzymać w grupach co najmniej 5 osobników, gdyż wtedy są one mniej agresywne. Dochodzi u nich często do walk o dominację, które wygrywa największa ryba, często samica. Charakter dominującego osobnika wpływa na całe stado.

Bocja karłowata to mała rybka jak na bocjowate bo dorasta tylko do 6 cm długości. Ta mała rybka w naturze żyje na polach ryżowych. Jej kolory układają się w rodzaj szachownicy. Bocja karłowata żeruje głównie przy dnie. Są to ryby łagodne, jednak lepiej trzymać ją w grupach powyżej 5 osobników. W mniejszych grupach ryby te mogą być agresywne, gdyż rozwinie się dominujący charakter u najsilniejszej ryby, która uniemożliwia karmienie innych ryb. Ta mała rybka wymaga akwarium co najmniej 75 cm długości.