Szpice - lista ras, opisy, zdjęcia, porady, opinie właścicieli

Szpic towarzyszy człowiekowi od wieków jako pies myśliwski, stróżujący czy towarzyski pies rodzinny. Nie jest to jedna rasa, lecz grupa ponad 40 ras, od dużych jak malamut do małych jak miniaturka pomeranian. Przedstawimy listę ras i opis najpopularniejszych szpiców. Wyjaśnimy czy istnieje szpic polski, angielski lub chiński. Z powodu puchatego podszerstka szpice wyglądają często jak miłe puchate misie, jednak są to psy niezależne i trudne do wychowania i wymagają doświadczonych opiekunów.

Szpice - opis grupy ras

Szpice nie stanowią jednej rasy, lecz grupę wielu ras sklasyfikowanych przez FCI w grupie 5 oraz niesklasyfikowanych przez FCI. Psy te zostały najmniej zmienione przez człowieka i zaliczane są do ras pierwotnych. Pochodzą one z północnych regionów kontynentu euroazjatyckiego oraz z podbiegunowych obszarów Ameryki Północnej, a także z Grenlandii i Islandii.

Szpice pochodzą od psa północnego zamieszkującego północne regiony Euroazji już 20 tysięcy lat temu i wywodzącego się od wilka arktycznego. Poszczególne rasy i odmiany powstały w wyniku izolacji geograficznej i zostały w niewielkim stopniu zmienione przez człowieka.

Szpice mają podobną budowę z muskularnym grzbietem i ogonem zakręconym do góry. Swoją nazwę zawdzięczają trójkątnym, ostro zakończonym uszom. Najczęściej są to psy średniej budowy. Ale w grupie szpiców znajdzie się również pies duży jak na przykład alaskan malamute oraz pies miniaturka jak szpic japoński czy szpic miniaturowy pomeranian. Szpic jest często biały, jak biały samojed czy szpic japoński.

Szpic jest inteligentny i przyjazny. Ma silny charakter i żywy temperament. Jako pies myśliwski bywa niezależny, nieposłuszny i szczekliwy, dlatego też większość tych ras wymaga doświadczonego opiekuna.

Szpice - lista ras

Lista ras w typie szpica jest bardzo długa. Należą do niej północne psy zaprzęgowe jak:

Bardzo popularne w ostatnich latach stały się psy japońskie. Większość tych ras to pierwotne psy występujące na wyspach od tysiącleci, które zostały uznane za japońskie pomniki przyrody. Najpopularniejsze to:

Pozostałe psy japońskie w typie szpica występują tylko na wyspach i rzadko są hodowane poza Japonią. Spośród raz azjatyckich ogromną popularnością cieszy się pochodzący z Mongolii chow chow, który uchodzi za jednego z najdroższych psów na świecie.

Wśród szpiców europejskich wstępują: szpic niemiecki, szpic włoski oraz szpic miniaturowy pomeranian. Natomiast wśród północnych psów myśliwskich znajdziemy takie szpice jak: szpic fiński, elkhund, szpic karelski, łajka i karelski pies nie niedźwiedzie. Szpic angielski, polski czy chiński nie występuje.

Która ras psa typu szpic jest najpopularniejsza

Szpice zyskują ogromną popularność, mimo że cena szczeniaka nie jest mała. Wśród szpiców znajduje się wiele ras, których cena szybuje mocno do góry. Dla przykładu szpic miniaturowy pomeranian kosztuje od 3 do 13 tysięcy zł. Cena samojeda waha się od kilku do kilkunastu tysięcy zł w zależności od hodowli. Natomiast szczeniak chow chow kosztuje od 2 tysięcy wzwyż. Szczeniak akita kosztuje nawet 1000 do 3500 dolarów.

Husky syberyjski i alaskan malamute to popularne rasy dawnego psa pociągowego. Zdobyły ogromną popularność mimo, że nie są to psy łatwe w utrzymaniu. Wymagają dużo ruchu i doświadczonego opiekuna. Rasy te są często mylone, choć ich opis się nieco różni. Malamut to pies duży i bardziej posłuszny, zaś husky jest mniejszy i bardziej niezależny.

Szpic niemiecki występuje w wersji duży, średni i mały. Szpic niemiecki zyskuje doskonałe opinie opiekunów jako pies inteligentny, nie natrętny i grzeczny.

Szpice japońskie jak akita inu, shiba inu czy też całkowicie biały szpic japoński stały się ogromnie popularne jako psy rodzinne.