Spice - opis rasy

Średni szpic niemiecki - pochodzenie rasy


Szpice należą do grupy 5 FCI szpiców i psów pierwotnych, natomiast szpic niemiecki średni należy do sekcji 4 szpiców europejskich. Szpice to bardzo stara rasa pierwotna, która wywodzi się prawdopodobnie od wilka arktycznego. Psy te od wieków pracowały w gospodarstwach wiejskich jako stróże i łowcy gryzoni. Wyglądały podobnie jak obecny szpic niemiecki średni. Była to rasa raczej pogardzana i uważana za zwykłe psy podwórzowe. Dopiero w XIX wieku zainteresowano się tą rasą. Szczególnie, że powstały wówczas odmiany miniaturowe psów ozdobnych, będące ulubieńcami ludzi bogatych. Łączyło się to z modą na ozdobne pieski salonowe jak szpic miniaturowy czy szpic japoński.

Wtedy też wyodrębniono 4 odmiany szpiców niemieckich, powstały kluby tej rasy i opracowano wzorzec poszczególnych ras.

Co ciekawe wzorzec szpica średniego powstał dopiero w drugiej połowie XX wieku, mimo że jest to rasa najbardziej pierwotna. Wtedy rasa ta została oficjalnie uznana i szpice średnie zaczęły pojawiać się na wystawach. Wcześniej psy te nie cieszyły się popularnością, może z uwagi na opinię zwykłych psów podwórkowych. Dlatego też populacja szpica średniego jest nadal nieliczna, zaś księga wstępna rasy nadal otwarta. Mimo przejściowej mody na szpice białe, rasa ta nie jest zbyt popularna w Niemczech, za to zdobywa popularność w innych krajach Europy. W Polsce hodowli średniego jest niewiele i na szczeniaka trzeba czekać. Cena szczeniaka wynosi około 2000 - 3000 zł.

Szpice jako rasa pierwotna

Rasy szpiców różnią się wielkością i rodzajem sierści, w zależności od tego skąd pochodzą. Do szpiców należy zarówno duży malamute jak i mały szpic japoński. Zdaniem niektórych specjalistów od szpiców europejskich wywodzi się większość szpiców występujących na świecie, na przykład szpic japoński ma geny szpica niemieckiego.

Psy pierwotne, jak szpice, są łatwe do szkolenia. Chętnie się uczą i współpracują z człowiekiem. Można się zastanawiać, czy pies musi mieć kaganiec. W przypadku tak łagodnych psów jak szpic niemiecki średni, nie jest to konieczne, chyba że istnieją odrębne przepisy, na przykład w komunikacji miejskiej. Szpice nie należą do psów myśliwskich, jak na przykład basset hound, dlatego też mogą mieszkać w domu z psami, kotami czy innymi zwierzętami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o charakterze szpica średniego?

Szpic niemiecki średni - wygląd i pielęgnacja

Jak wygląda szpic niemiecki średni

Niektórzy uważają, że szpice niemieckie to w zasadzie jedna rasa, która dzieli się na 5 grup różniących się wielkością, jak szpic wilczy, duży, średni, mały i miniaturka. Szpic niemiecki średni dorasta do wysokości około 34 cm, zaś jego waga dochodzi do 11 kg. Rasa ta odznacza się dwuwarstwową sierścią, czyli twardy i szorstki włos okrywowy i miękki podszerstek. Głowa, uszy i łapy pokryte są gęstym krótkim włosem, zaś reszta ciała długim włosem, który tworzy charakterystyczna lwią grzywę wokół szyi.

Najbardziej popularne są szpice białe, lecz rasa ta występuje także w innych kolorach jak: czarny, wilczasty, kremowy, czarny podpalany, pomarańczowy, łaciaty czy też rudy z czarnym nalotem.

Pies rasy szpic niemiecki średni siedzący na schodach, a także jego hodowla i cena
Jaki charakter ma pies rasy szpic niemiecki średni, czyli usposobienie, hodowla i wychowanie
Karmy dla psów o wymagającej sierści

Zależy mi na artykule mówiącym o karmach z rybami, konkretnie z łososiem, w którym będzie można zaprezentować ulepszoną odsłonę Brit Care Grain Free, linię karm opartą głównie na rybach.

Sprawdź!

Szpic niemiecki średni - pielęgnacja i choroby

Mimo że jest to pies długowłosy, pielęgnacja sierści szpica nie jest trudna. Pieski te wymagają szczotkowania raz w tygodniu, najlepiej szczotką pudlówkę. Warto szczeniaka przyzwyczajać od małego, aby nie stresował się.

Jest to rasa stosunkowo zdrowa, długowieczna i odporna na choroby. Rzadko zdarzają się wady genetyczne. Szpice są bardzo odporne na zimno, co nie znaczy, że psy te nadają się do trzymania na zewnątrz. Nie lubią upałów. Szpic niemiecki średni żyje około 12 - 15 lat.

Szpic niemiecki średni - charakter i wychowanie

Wiele osób początkujących zastanawia się jak wychować psa i czy pies musi mieć kaganiec. Szpic niemiecki średni to piesek łatwy do szkolenia, inteligentny i lubiący się uczyć. Wychowanie tego psa nie powinno sprawić trudności nawet początkującym opiekunom, o ile wykażą się konsekwencją i zastosują pozytywne metody szkolenia. Konsekwencja jest ważna, gdyż średnie szpice mogą stać się uparte bez odpowiedniego wychowania.

Pieski te bardzo przywiązują się do opiekuna i lubią mu towarzyszyć. Nie mają skłonności do ucieczek, lecz źle znoszą samotność. Zaniedbany, znudzony lub pozostawiony zbyt długo sam, piesek ten może niszczyć rzeczy w mieszkaniu.

Szpic niemiecki średni pełnił kiedyś, jak wszystkie szpice, rolę stróża. Nadal jest to pies bardzo czujny i dobrze sprawdza się w roli stróża. Nie jest to pies, który nastraszy lub odgoni intruza, lecz szybko zareaguje i zawiadomi głośnym szczekaniem. Mówi się, że jest to pies dzwonek, który szybko zawiadamia, że ktoś przyszedł, nawet jeśli nie usłyszymy dzwonka. Wadą tego psa jest jednak głośne szczekanie, które może irytować domowników i sąsiadów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny