Charakter szpica miniaturowego – opis charakteru rasy

Jaki jest pomeranian? Opinie na temat szpiców miniaturowych

Szpic miniaturka najbardziej rozpoznawalny stał się dzięki psu Boo, znanemu chyba całemu Internetowi. Wraz z psem Boo, wzrastać zaczęło zainteresowanie tą ciekawą rasą. Szpice miniaturowe to psy bardzo specyficzne – nie tylko pod względem tego, jak rasa wygląda. Długość życia psów to ok. 12-16 lat, a waga to zaledwie ok. 1,9-3,5 kg. Pies jest zatem o wiele lżejszy niż np. boston terrier miniaturka. Jednak, nie skupimy się dziś ani na tym, jaka jest długość życia psa, jego waga czy na tym, jak pies wygląda. Pomówimy o równie ważnej kwestii, jaką jest charakter pomeraniana.

Hodowcy zgodnie twierdzą, że szpice miniaturowe najbardziej przywiązane są z reguły do wyłącznie jednej osoby. A więc, upatrują sobie ukochanego opiekuna i to z nim najchętniej spędzają czas. Oczywiście, z innymi domownikami psy również chętnie będą się bawić. Jednak, to ich wybraniec będzie grał „pierwsze skrzypce”. Szczeniak uwielbia zabawę i można z nim trenować różne psie sporty. Jednak, podobnie jak boston terrier miniaturka czy inne rodzaje psów, pomeranian chętnie wyleguje się też na kanapie.

Pies jest bardzo rodzinny i lubi przebywać w towarzystwie ludzi. Oczywiście, najlepiej dla niego, gdy jest w centrum uwagi. Jeżeli bowiem nikt nie będzie przejmował się obecnością pieska, pomeranian może zacząć hałasować i za wszelką cenę będzie zwracał na siebie uwagę. By tego unikać podobnie, jak inne rodzaje psów, należy pomeraniana od małego socjalizować i uczyć posłuszeństwa. To inteligentny psiak, jednak wyszkolenie go wcale nie będzie takie proste. Jeżeli bowiem szpic miniaturka uzna, że coś nie jest atrakcyjne, nie będzie chciał się uczyć.

Usposobienie pomeraniana – co warto o nim wiedzieć?

Szpice miniaturowe nie należą do psów myśliwskich, ponieważ nie posiadają rozwiniętego instynktu łowieckiego. Nie należą też do psów lękliwych, jednak czasami mogą być nieufne wobec nieznajomych, trzymając obcych na dystans. Małe szpice są niezależnymi psami, mimo niepozornego i drobnego wyglądu. Charakter szpica miniaturowego jest przez to bardzo wyraźny i wyróżniający się na tle innych ras.

Pies rasy pomeranian na ławeczce w ogrodzie, a także charakter szpica miniaturowego
Jaki jest charakter szpica miniaturowego, czyli co warto wiedzieć o rasie pomeranian
Szukasz dobrej karmy, która oprócz zdrowia psa pomaga troszczyć się o środowisko?

Wybierz spośród receptur Brit Care Sustainable! Pełnoporcjowych karm na bazie hipoalergicznego białka owadów z wysokostrawnym kurczakiem lub aromatyczną rybą! Postaw na wsparcie idei zrównoważonego rozwoju z Brit Care!

Sprawdź!

Pomeranian kocha ludzi i na pewno będzie chciał jak najczęściej z nimi przebywać oraz sprawiać, by każdy zwracał na niego uwagę. Mimo, że pies należy do szpiców, jest to typowo rodzinna rasa i najchętniej przebywa z domownikami, nie lubiąc samotności. Oczywiście, może się do niej przyzwyczaić, jeżeli odpowiednio wcześniej przeszkolisz psa. Jeśli jednak szczeniak nie będzie przyzwyczajony do zostawania w domu samotnie, powinna mu zostać zapewniana opieka pod nieobecność właściciela. Inaczej, pies może zacząć przejawiać dość destrukcyjne zachowania, np. demolując mieszkanie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o szpicu miniaturowym Boo.

Jaki jest charakter szpica miniaturowego?

Zachowanie pomeraniana – opis charakteru psa

Szpice miniaturowe błyskawicznie przywiązują się do rodziny. Szybko się też uczą pod warunkiem, że będziesz stosował jedynie pozytywne metody szkolenia. Inaczej, piesek na pewno niechętnie będzie uczył się nowych komend i poleceń. Jeżeli mieszkasz w bloku i obawiasz się nieprzychylnych reakcji sąsiadów, zastanów się lepiej nad kupnem tego pieska. Pomeranian bywa bardzo hałaśliwy i często może sprawiać tym sposobem problem innym mieszkańcom.

Pomeranian nie ucieka. Jest to rasa, która nie ma instynktu myśliwskiego, więc raczej preferuje siedzenie blisko swojego opiekuna. Oczywiście, czasami może się oddalić na spacerze, jak to bywa w przypadku większości ras. Jednak, zawsze będzie to pies wracający do swojego właściciela. Miniaturowy szpic jest bardzo energiczny, pewny siebie i niezależny. Jednak, wcale nie będzie on dobrze sprawdzał się w roli stróża. Zwyczajnie, jest on zbyt mały, by ktokolwiek się go bał.

Czy pomeranian nadaje się na pierwszego psa?

W przypadku dzieci, szpic miniaturowy wcale nie będzie dobrym wyborem. Mogłoby się wydawać, że opieka dzieci nad małym psiakiem będzie idealnym strzałem. Jednak, dzieci często kompletnie nie mają pojęcia, jak obchodzić się z psem. Jeżeli więc będą traktowały małego pomeraniana jak zabawkę, z całą pewnością szpic miniaturowy będzie na nich warczał, a czasem może nawet ugryźć. Wygląd i wielkość psa wcale nie oznacza więc, że będzie się on grzecznie i przykładowo zachowywać.

Co do starszych osób, piesek oczywiście może się wychowywać w domu mniej aktywnej osoby. Jednak trzeba brać poprawkę na to, że pies ten potrzebuje różnego rodzaju aktywności, a także uwagi swojego opiekuna. Na psa nie może więc decydować się np. całkiem niepełnosprawna osoba bądź człowiek, który niewiele się rusza. Jeśli jednak starsza osoba jest dość aktywna, szpic miniaturowy może okazać się najlepszym wyborem dla niej.

Pomeranian będzie świetnym materiałem na pierwszego psa nawet, jeżeli nie masz wielkiego doświadczenia z jakąkolwiek rasą. Pamiętaj jedynie, że psu przyda się szkolenie z podstaw posłuszeństwa, pozytywnymi metodami. Dzięki temu, szybko nawiążecie między sobą doskonały kontakt i staniecie się najlepszymi przyjaciółmi.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny