Szpic duży – ważne informacje i zdjęcia

Jak wygląda szpic duży?


Hodowla szpiców niemieckich jest jedną z ciekawszych, jeżeli chodzi o psie rasy. Długość życia psów waha się między 12, a 16 lat. Wielki szpic jest psem lubiącym zabawę, a także łatwo się go szkoli. Według klasyfikacji FCI, olbrzymi szpic należy do grupy 5 (szpice i psy w typie pierwotnym), sekcji 4 (szpice europejskie). Miniaturowy szpic mierzy ok. 20 cm, zatem miniaturka – w przeciwieństwie do dużych szpiców – jest naprawdę niewielkim rozmiarem psem. Szpic duży niemiecki mierzy bowiem ok. 42-50 cm, przy czym suczki są mniejsze od psów. Waga dużej odmiany rasy waha się ok. 14-25 kg, a psy są cięższe od suk. Zarówno pomeranian miniaturka, jak i średni szpic są psami żwawymi i czujnymi, będąc w pełni oddanymi swoim opiekunom. Szpic niemiecki dzieli się na rodzaje takie, jak:

  • miniaturowy
  • mały
  • średni
  • duży

Warto wspomnieć, że olbrzymi szpic niemiecki posiada prosty i długi włos, a także krótki i wełnisty podszerstek. Większość ciała pokryta jest gęstym włosiem, tworzącym swego rodzaju grzywę wokół głowy psa. Szpic ma również gęsty pióropusz na ogonie. Najbardziej popularny kolor rasy to czarny, biały oraz brązowy. Z resztą, szpic niemiecki różni się w przypadku swoich odmian właśnie umaszczeniem (np. średni szpic może być w kolorze również szarym i pomarańczowym). Jeżeli chodzi o kolor biały i czarny szpica, ciężko jest uzyskać takiego psa. W związku z tym, hodowla zazwyczaj wycenia okaz drożej niż pozostałe pieski. Wygląd psów najlepiej odzwierciedlą zdjęcia.

Zazwyczaj, szpic olbrzymi kosztuje ok. 3500-5000 zł. Bardzo podobnie kosztuje np. basset artezyjsko-normandzki. W zależności od rozmiaru, będą zmieniały się również koszta utrzymania pieska. Za utrzymywanie mniejszego szpica miesięcznie należy płacić ok. 90 zł, zaś za dużego szpica średnio ok. 150 zł.

Charakter szpica dużego

Charakter szpica miniaturowego czy też dużego jest w zasadzie bardzo podobny. Rasa wyróżnia się ogromną wiernością wobec swojej rodziny i pies błyskawicznie przywiązuje się do swojego opiekuna. Szpic duży nadaje się znakomicie na towarzysza osób, które np. są samotne. Z całą pewnością, szczeniak stanie się świetnym przyjacielem – będąc dobrodusznym i żywiołowym pieskiem. Szpic duży uwielbia się bawić i ma sporą potrzebę ruchu. Jest to więc dobra rasa dla kogoś, kto ma czas na uprawianie różnych aktywności sportowych. Podobnie, jak basset artezyjsko-normandzki, szpic duży – mimo lubienia sportowej rywalizacji i ruchu – przepada też za spokojnym odpoczynkiem.

Pies rasy szpic duży, czyli szpic niemiecki na polu zboża, a także usposobienie i cena
Jakie wymagania ma szpic duży, czyli szpic niemiecki krok po kroku i jego charakter

Szpic duży jest psem inteligentnym i posłusznym. Bardzo szybko uczy się nowych komend, więc nie powinieneś mieć większych problemów z wyszkoleniem czworonoga. Ważne jednak, by zacząć możliwie jak najwcześniej z tego względu, że w młodszym wieku pies łatwiej przyswaja komendy i chętniej się ich uczy. Szpic duży nie posiada instynktu myśliwskiego, jednak warto nauczyć go pewnych komend po to, by bezproblemowo mógł poruszać się sam po większej przestrzeni – zwłaszcza podczas wspólnego spaceru. Charakter szpica miniaturowego, średniego czy dużego pasować będzie do tych osób, które są aktywne i chcą zyskać wiernego, psiego przyjaciela. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat szpica włoskiego?

Pielęgnacja i zdrowie dużych szpiców

Jak dbać o szpica dużego?

Rasa nie jest kłopotliwa, jeżeli chodzi nie tylko o charakter, ale i o pielęgnację. Hodowla twierdzi, że wielki szpic niemiecki nie potrzebuje zbyt wielkiej uwagi w przypadku pielęgnowania go. Oczywiście, szpica dużego należy szczotkować przynajmniej raz w tygodniu pod włos, ponieważ tylko w ten sposób można dostać się do podszerstka psów – a ten, jak już wspominaliśmy, jest dość gęsty. Nie można zbyt często kąpać psa, ponieważ intensywne kąpiele mogą negatywnie wpłynąć na właściwości ochronne futra bądź jego wzorcowy wygląd. Dwie kąpiele w roku to wystarczająca ilość. Psy linieją, więc w tym okresie warto je czesać nawet każdego dnia.

Wiele osób zastanawia się, czym żywić psa. Otóż, najlepszym sposobem będzie kupno wysokojakościowych karm, które będą spełniać wszystkie potrzeby psiaków. Doskonale sprawdzać będą się też posiłki domowe, w których przeważać będzie surowe mięso czy warzywa. Porcja posiłku zależeć będzie od tego, jak duży jest to rodzaj szpica oraz jak bardzo pies jest aktywny. Szczeniak powinien jeść też nieco więcej niż dorosły szpic.

Zdrowie szpica dużego

Szpic duży żyje średnio ok. 14 lat. Mimo, że wydaje się wyjątkowo silną rasą, szpic jest delikatnym czworonogiem. Jest wytrzymały i długowieczny, jednak nie może on np. zbyt długo siedzieć na słońcu – przez swoje grube futro może się bowiem nabawić udaru cieplnego. Powinieneś także uważać z karmieniem szpica, ponieważ przekarmiany pies może zacząć szybko przybierać na wadze.

Pieski często zapadają również na choroby takie, jak zapaść tchawicy będąca chorobą dróg oddechowych szpiców. Zdarza się im także choroba skóry, znana jako łysienie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny