Duży czy mały – jak wygląda szpic włoski?


Jest to potomek szpica europejskiego. Został zdominowany przez szpica niemieckiego. Groziło mu wyginięcie, ale ocalili go hodowcy. Jest mało znany nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, choć dawniej był popularny we Włoszech.

Nie istnieje miniaturka szpica włoskiego. Ten pies jest mały, ale nie jest tak określany. Jego waga nie przekracza 5 kg. Wysokość w kłębie u samca mieści się w przedziale 27-30 cm. Samica jest troszkę mniejsza i zazwyczaj osiąga od 25 do 28 cm wysokości.

Szpic włoski występuje w trzech umaszczeniach, ale odmiana szampańska jest niepożądana. Ten pies powinien być biały lub rudy. Jego sierść jest szorstka w dotyku, twarda i gęsta. Zawsze odstaje od ciała (nigdzie nie powinna przylegać). Ten bujny włos jest nieco kłopotliwy w pielęgnacji. Szpica włoskiego należy wyczesywać kilka razy w tygodniu. Zazwyczaj kąpiele trzeba wykonywać wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba, ale tak naprawdę ten pies powinien być wykąpany przynajmniej raz w miesiącu. W czasie tego zabiegu należy stosować specjalne preparaty dla psów.

Jakie usposobienie ma szpic włoski?

Jest to piesek wesoły, który przez cały czas chciałby się bawić. Nigdy nie brakuje mu energii, jest bardzo żywiołowy. Ze szpicem włoskiem nie da się nudzić. Mimo że nie jest fanem pieszczot, to jednak bardzo mocno przywiązuje się do człowieka. Lubi zwracać na siebie uwagę i spędzać czas ze swoim właścicielem, ale zniesie jego nieobecność. Jednak nie powinien zostawać sam na cały dzień, ponieważ może zacząć niszczyć to, co znajdzie się w zasięgu jego pyszczka.

Nie ufa obcym. Zanim podejdzie do nowych gości, musisz ich przez jakiś czas obserwować. Jeśli zbliżą się do niego zbyt wcześnie, zacznie szczekać. Pilnuje swojego terytorium i nie ma skłonności do ucieczek. Może mieszkać w bloku, ale jest bardzo głośny i niektórzy sąsiedzi nie będą zadowoleni z takiego lokatora. Z tego też powodu nie nadaje się dla osób, które cenią sobie spokój. Szpic włoski szczeka pod byle pretekstem – wystarczy szelest dobiegający po drugiej stronie drzwi, aby rozpoczął się jego koncert.

Ten piesek porównywany jest do liska. Jest równie przebiegły i sprytny, ale nie ma instynktu łowieckiego. Zazwyczaj nie rzuca się w pogoń za innym zwierzęciem. To inteligentny piesek o silnym charakterze. Oznacza to, że jego szkolenie nie należy do najłatwiejszych. Już pierwszego dnia trzeba pokazać psu, jakie zasady panują w domu, a potem należy ich konsekwentnie przestrzegać. Szczeniak powinien przejść kurs posłuszeństwa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o szpicu miniaturowym?

Pies rasy szpic włoski na tle niebieskich schodów, a także jego charakter i cena
Jaki charakter ma pies rasy szpic włoski, czyli co warto wiedzieć
Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Ten temperamenty pies szybko przyswaja nową wiedzę. Jednak nie zawsze chce się słuchać. Jest niezależny, więc potrafi znaleźć sobie zajęcie, ale lubi zwracać na siebie uwagę. Brak wychowania sprawi, że szpic włoski stanie się nie do zniesienia. Jednak pozytywną postawą można przekonać tego pieska do wykonywania komend. Należy go chwalić za dobrze wykonane polecenia. Krzyk i agresja sprawią, że szpic włoski nie będzie chciał się słuchać.

Mimo że szpic włoski jest mały, to potrzebuje ruchu. Nie można zapominać o codziennych spacerach. Ze względu na jego wiecznie niespożytą energię, nadaje się do psich sportów. Z powodzeniem można wystartować z nim w agility. Jednak należy na niego uważać, bo bardzo rzadko dogaduje się z innymi psami.

Legalna hodowla a pseudohodowla – cena, opinie

Przeglądając ogłoszenia, zwróć uwagę na to, gdzie przynależy dana hodowla. W naszym kraju działa Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP), który jest częścią Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). Szczeniak wydawany do nowego domu musi mieć ukończone 8 tygodni. Obowiązkowo powinien mieć wszczepiony CHIP. Musi być dwa razy odrobaczony i raz zaszczepiony. Jego nowy właściciel musi otrzymać rodowód lub metryczkę urodzenia psa.

Szpic włoski jest mało znany, przez co rasa jest trudno dostępna w Polsce. Jego cena to ok. 4000 zł. Sprowadzając psa zza granicy, trzeba wziąć pod uwagę to, że dochodzą koszty m.in. za transport. Cena szpica miniaturowego nie jest mała. Pomeranian to drogi pies. Zazwyczaj trzeba za niego zapłacić od 4000 do 6000 zł, choć można znaleźć też oferty, w których szpic miniaturowy kosztuje 8000 – 12000 zł. Szpic niemiecki średni kosztuje od 3000 do 4000 zł. Szpic fiński zyskuje na popularności. Nie jest tak znany, jak szpic niemiecki średni czy pomeranian, ale w Polsce już pojawiła się jego hodowla. Szczeniaki szpica fińskiego kosztują ok. 4000 zł.

Szpic włoski nie nadaje się dla początkujących psiarzy. Jest to pies uparty, a jego tresura nie należy do najłatwiejszych. Ten pies rzadko dogaduje się z innymi psami, ale lubi obcować z dziećmi. Jednak ich wspólne zabawy należy nadzorować, ponieważ szpic włoski może je ugryźć, jeśli coś mu się nie spodoba. Sprawdzi się dla singli i osób starszych, ale aktywnych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 81.9% czytelników artykuł okazał się być pomocny