Podstawowe informacje o karelskim psie na niedźwiedzie

Popularne nazwy:
Karjalankarhukoira, Björnhund, Karelian Bear Dog (ang.)
Pochodzenie:
Finlandia
Kategoria FCI:
Grupa 5 - Szpice i psy pierwotne > Sekcja 2 - Nordyckie psy myśliwskie
49 - 55 cm
17 - 20 kg
49 - 60 cm
25 - 28 kg
11 - 13 lat
pies aktywny
trudny w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
2000 - 4000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 300 zł
Imiona dla karelskiego psa na niedźwiedzie:
Beza, Fuks, Kleks, Pirat, Kajko, Pompon, Irys, Kitka, Siesta, Krakers, Fire

Karelski pies na niedźwiedzie to idealny łowca, którego zadaniem było kiedyś tropienie i zatrzymywanie zwierzyny. Współczesny charakter przedstawicieli tej rasy nie odbiega szczególnie od usposobienia jej protoplastów. Z pewnością warto poznać jego historię, prawdziwe usposobienia oraz wymagania.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szpicach.

Karelski pies na niedźwiedzie – jaki jest i jak się zachowuje?

Opis wzorcowego wyglądu. Jak wyglądają psy na niedźwiedzie?

Opis prawidłowo zbudowanego, karelskiego psa na niedźwiedzie znajdziemy we wzorcu rasy FCI numer 48. Dowiadujemy się z niego, że prawidłowa waga dorosłego samca wynosi 25 do 28 kg, a wysokość w kłębie to 54 do 60 cm. Suka może być dużo drobniejsza, a jej idealna waga mieści się w przedziale 17 do 20 kg. Idealny wzrost przedstawicielki tej rasy to z kolei 49 do 55 cm.

Karelski pies na niedźwiedzie posiada też ciekawe umaszczenie. Wzorzec rasy dopuszcza barwę czarną i brązową z dużymi, białymi znaczeniami. Psy owej rasy mogą poszczycić się gęstym podszerstkiem oraz półdługą, prostą okrywą właściwą.

Opisując wygląd karelskiego psa na niedźwiedzie, nie sposób pominąć jego charakterystycznej sylwetki. Jest to pies o symetrycznej, delikatnie umięśnionej budowie ciała, szpiczastych uszach i masywnej kufie. Posiada małe, ciemne oczy o niezwykle żywym wyrazie. Do cech charakterystycznych należy także ogon układający się w kształt łuku oraz dość szeroka klatka piersiowa.

Jako pies przeznaczony na polowanie, karelski pies na niedźwiedzie okazuje się wyjątkowo zwinny i żwawy. Zaskakuje swoją sprawnością fizyczną, a jego bieg jest lekki i pełen wdzięku. W pogoni za zwierzyną charakteryzuje się dużą zaciętością, umiejętnością koncentracji uwagi oraz wytrzymałością fizyczną.

Historia rasy myśliwskiej

Jak nietrudno się domyślić, karelski pies na niedźwiedzie został stworzony z myślą o łowach. Psy tej rasy zabierano na polowanie na niedźwiedzie i łosie. Zadaniem rasy było wytropienie zwierzyny, osaczenie i zaalarmowanie myśliwych głośnym szczekaniem. Dobrze wyszkolone psy potrafiły zaganiać zdobycz, co znacząco ułatwiało polowanie. Warto przy tym zaznaczyć, że karelski pies na niedźwiedzie uwielbiał polowanie i był w przy tym wyjątkowo skuteczny.

Karelski pies na niedźwiedzie należy do rasy rosyjskiej. Jego protoplaści zamieszkiwali Karelie, należącą do państwa rosyjskiego. Należą do grupy ras pierwotnych, co oznacza, że zamieszkiwały tereny rosyjskiej Karelii przez wiele stuleci. Jednak ich celowa hodowla rozpoczęła się dopiero w 1920 w Finlandii.

II wojna światowa niemal całkowicie wyeliminowała rasę karelską i szacuje się, że w Finlandii zostało wtedy niewiele ponad 40 osobników. Psy zostały objęte opieką kynologów, którzy przywrócili dawną populację rasy. Dziś Finlandia jest krajem patronackim karelskiego psa na niedźwiedzie. To właśnie w ulokowanych tam hodowlach ustalono wzorzec rasy, prawidłowy charakter i wzorcowe predyspozycje rasy rosyjskiej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o sposobie liczenia wieku psa?

Charakter i tresura psa na polowanie

Prawdziwy charakter rasy karelskiej – opis zachowań i predyspozycji

Opis charakteru karelskiego psa na niedźwiedzie należy rozpocząć od jego żywiołowości. Przedstawiciele tej rasy są w nieustannym ruchu, nie znoszą nudy i braku zajęcia. Jako psy myśliwskie, kochają polowania, przebywanie na łonie natury i zajęcia, które zmęczą je zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Karelski pies na niedźwiedzie posiada charakter wojownika i nieustraszonego łowcy. Może to wywołać konflikty w relacjach z innymi zwierzętami. Szczeniaki wymagają pod tym względem odpowiedniej socjalizacji, a ich tresura może okazać się dość problematyczna. Psy rasy karelskiej nie przepadają za kotami, a mocno zakorzenione instynkty myśliwskie utrudniają integrację rasy z innymi pupilami domowymi.

Charakter rasy karelskiej odznacza się też dużym przywiązaniem do człowieka. Zarówno karelski pies na niedźwiedzie, owczarek maremma, jak i mastif angielski lubią spędzać czas ze swoim przewodnikiem i nie wykazują agresji w stosunku do znanych sobie osób. Rosyjskie psy karelskie lubią dzieci, szczególnie dobrze dogadają się z nieco starszymi, lubiącymi aktywność fizyczną pociechami. Nie są to też psy nadzwyczaj nieufne czy szczekliwe. Przeglądając forum myśliwskie szybko zauważymy, że rasa posiada opinie dobrego przyjaciela człowieka i wyjątkowo wytrwałego łowcy.

Karelski pies na niedźwiedzie - odpowiednia tresura kluczem do sukcesu

W hodowlach rasy zwraca się szczególną uwagę na prawidłowe szkolenie, które sprawia, że psy myśliwskie mogą być dobrymi towarzyszami człowieka. Przeglądając forum miłośników rasy, szybko zauważymy, że tresura powinna odbywać się przy użyciu wzmocnień pozytywnych. Na forum wyczytamy także, że lubiące polewanie psy są wyjątkowo chętne do nauki i równie inteligentne jak berneński pies pasterski czy owczarek maremma.

Niezależny charakter rasy może spowodować pewne problemy. Tresura musi być wyjątkowo konsekwentna i przemyślana. Szczeniaki powinny poznać podstawowe zasady zachowania, a jednocześnie respektować wymogi swojego właściciela. Ich tresura nie zawsze należy do najłatwiejszych, dlatego na forum tematycznym wyczytamy opinie o tym, że karelski pies na niedźwiedzie nie jest najlepszym pupilem dla osób bez doświadczenia.

Tresura rasy aktywnej (psy karelskie, owczarek maremma, mastif angielski czy pies berneński) powinna bazować na dużej dawce aktywności fizycznej. Już małe szczeniaki karelskiego psa na niedźwiedzie wykazują silne instynkty myśliwskie, a tresura może wykorzystywać ich naturalne zamiłowania. Żywiołowy charakter, wyjątkowa wytrwałość i aktywność sprawiają, że psy powinny mieć zapewnioną dużą dawkę ruchu. Karelski pies na niedźwiedzie z pewnością nie jest rasą przeznaczoną do długiego przebywania w domu. Jego ożywiony charakter nie sprawdzi się również w kontaktach z osobami, które prowadzą spokojny tryb życia.

Nawet najlepsza tresura nie będzie efektywna, jeśli psy nie rozładują swojego napięcia intelektualnego i fizycznego. Opis prawidłowego szkolenia powinien zatem wskazywać na duże potrzeby ruchu. Karelski pies na niedźwiedzie posiada opinie pracoholika, a jego niespożyta aktywność bywa trudna do rozładowania.

Opinie o rasie i cena zakupu szczeniaka w dobrych hodowlach

Jakie opinie posiada karelski pies na niedźwiedzie? Sprawdzamy

Psy kochające polowanie uchodzą za bardzo zwinne i wytrzymałe. Upodobanie do aktywności fizycznej jest niewątpliwą zaletą dla osób, które widzą w rasie towarzysza na myśliwskie przygody. Karelski pies na niedźwiedzie, owczarek berneński czy też owczarek maremma posiadają opinie psów wielozadaniowych. Przeglądając forum myśliwskie dowiemy się, że rosyjski pies karelski został obdarzony wyjątkowymi predyspozycjami. Posiada wspaniały węch, umiejętność podejmowania samodzielnych decyzji, wytrzymałość i sprawność, które czynią z niego świetnego towarzysza na polowanie.

Miłośnicy rasy podkreślają też opinie o trudnościach w szkoleniu. Pies myśliwski nie jest pupilem dla każdego, a zestawiony z niepewnym siebie, stroniącym od aktywności właścicielu może stwarzać niemałe problemy.

Mniej przychylne opinie dotyczą także kosztów zakupu. Szczeniaki tej rasy nie są dobrze znane w naszym kraju, a mniejsza liczba hodowli to jednocześnie większa cena za zakup młodego pupila. Mimo tego, karelski pies na niedźwiedzie posiada na tyle dobre opinie, że jest przedmiotem zainteresowania wielu osób zainteresowanych łowiectwem.

Cena za szczeniaki w dobrych hodowlach

Jak już wspomnieliśmy, rasy takie jak owczarek maremma, mastif angielski i karelski pies na niedźwiedzie nie są dobrze znane w naszym kraju. Oznacza to mniejszą liczbę hodowli, a niekiedy także trudności w nabyciu szczeniaka. Mniejsza dostępność to przeważnie także wyższa cena zakupu.

Cena za szczeniaki z rodowodem ZKwP rozpoczyna się od kwoty 2000 zł. Stawka w przedziale 2500 – 3000 zł jest najczęściej spotykana. Niekiedy cena za szczeniaki karelskiego psa na niedźwiedzie może być jeszcze wyższa. Dotyczy to psów przeznaczonych na wystawy bądź pochodzących od wybitnych, utytułowanych rodziców. Możemy przyjąć, że im bardziej renomowana jest dana hodowla, tym zazwyczaj wyższa jej cena za szczeniaki.

Dla porównaniu, berneński pies pasterski w hodowlach ZKwP kosztuje około 3000 – 4000 zł. Wśród ofert sprzedaży psów berneńskich znajdziemy także ceny powyżej 5000 zł. Przeważnie są to berneńskie pasterskie o przeznaczeniu wystawowym.

Kolejne dobre przykłady to owczarek maremma i mastif angielski. Biały owczarek maremma jest mało znany w naszym kraju, a ograniczona liczba psów w hodowlach sprawia duże trudności w zakupie pupila. Cena za szczeniaki z dobrego skojarzenia to przynajmniej 3000 – 4000 zł, a niekiedy nawet dwukrotnie więcej. Mastif angielski może okazać się nieco tańszy. Przeglądając forum miłośników rasy, natrafimy na pozytywne opinie o licznych hodowlach. Cena za szczeniaki o dobrym pochodzeniu to przynajmniej 2500 – 4000 zł. W niektórych hodowlach szczeniaki rasy mastif angielski mogą kosztować około 6000 zł.

Zalety i wady karelskiego psa na niedźwiedzie

Zalety
 • łatwa pielęgnacja
 • dobry stróż
Karelski pies na niedźwiedzie nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Może być dobrym stróżem.
Wady
 • zadziorność wobec innych psów
 • niezależność
Karelski pies na niedźwiedzie jest trudny w czasie szkolenia, bywa agresywny wobec innych psów i nie nadaje się ani dla dzieci, ani dla osób starszych.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • mocne i zdrowe uzębienie,
 • wysoko osadzony ogon,
 • prosty grzbiet,
 • dobrze umięśniona szyja,
 • szeroki zad,
 • zgryz nożycowy,
 • małe oczy,
 • stojące uszy,
 • cienkie wargi,
 • szeroka czaszka,
 • krótkie lędźwie
Karelski pies na niedźwiedzie jest psem średniej wielkości, który jest kzepki i silny.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
 • czarne,
 • biało-czarne
Kolor oczu:
brązowe

Galeria zdjęć - Karelski pies na niedźwiedzie

Charakter karelskiego psa na niedźwiedzie

Charakter:
 • zrównoważony,
 • pewny siebie,
 • odważny
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
umiarkowany
Karelski pies na niedźwiedzie może być agresywny w stosunku do innych psów.
Skłonność do ucieczek:
wysoka
Karelski pies na niedźwiedzie ma tendencje do uciekania i swobodnego eksplorowania terenu.
Użytkowanie:
pies myśliwski
Karelski pies na niedźwiedzie przeznaczony był do polowania na łosie oraz niedźwiedzie.
Poddawany próbom pracy:
nie

Karelski pies na niedźwiedzie - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Karelski pies na niedźwiedzie jest niezależny, lubi swobodę oraz aktywność. Nigdy nie podporządkowuje się w pełni. Jest psem dla osób mających doświadczenie w prowadzeniu czworonoga.
Dla kogo się nadaje:
Karelski pies na niedźwiedzie to pies dla osób z doświadczeniem w szkoleniu psów, które zapewnią mu stymulacje umysłową oraz aktywnością.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Nie
Karelski pies na niedźwiedzie jest niezależny i trudny do ułożenia. W rodzinie jest miły i przyjacielski, ale nie nadaje się na typowego psa rodzinnego.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Psy tej rasy radzą sobie z zostawaniem bez opiekuna, ale wolno ich długo izolować od ludzi.
Podatność na szkolenie:
trudny w szkoleniu
Karelski pies na niedźwiedzie nie poddaje się szkoleniu zbyt łatwo. Jest niezależny i nigdy nie jest w pełni posłuszny.

Pielęgnacja karelskiego psa na niedźwiedzie

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Pielęgnacja psów tej rasy nie jest trudna. Opiekun musi dbać o higienę jamy ustnej, skracaniu pazurów oraz szczotkowaniu sierści.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF)
Żywienie karelskiego psa na niedźwiedzie polega na podawaniu mu karmy gotowej lub posiłków domowych. Ważne, by dieta była zbilansowana i dopasowana do wieku psa, jego aktywności oraz stanu zdrowia.
Podatność na choroby:
Karelski pies na niedźwiedzie jest odporny i ogólnie zdrowy.
ikona podziel się Przekaż dalej