Spice - rasy psów, lista i zdjęcia


Szpice zostały zakwalifikowane do 5 grupy FCI szpiców i psów pierwotnych. Szpic niemiecki mały należy do szpiców europejskich zebranych w sekcji 4. W sekcji tej znajduje się również szpic niemiecki średni, duży, miniaturowy pomeranian, czy też szpic włoski. Szpice należą do najstarszych ras pierwotnych, które zostały w małym stopniu zmienione przez człowieka. Pochodzą one od psa północnego, który z kolei wywodzi się od wilka arktycznego.

Szpice niemieckie uważane są za najstarszą rasę europejską. Nie były to psy typowo myśliwskie jak na przykład basset gaskoński czy basset bretoński, lecz raczej psy stróżujące i podwórzowe. Hodowla szpiców niemieckich zaczęła się w XIX wieku, kiedy to powstały kluby tej rasy i utworzono wzorce. Generalnie uważa się, że szpic niemiecki występuje w 5 odmianach:

  • szpic wilczy,
  • szpic niemiecki duży,
  • szpic niemiecki średni,
  • szpic niemiecki mały,
  • szpic miniaturowy Pomeranian.

Hodowla szpiców i cena szczeniaków

Psy te mają podobny charakter i różnią się głównie wielkością. Do tej pory w miotach szpiców małych rodzą się szczeniaki większe, które następnie klasyfikuje się do odpowiednich odmian. W Polsce rasy te nie są popularne. Najbardziej modny i popularny jest szpic miniaturowy Pomeranian. W naszym kraju jest niewiele hodowli szpiców niemieckich, dlatego też kupno szczeniaka z rodowodem nie jest łatwe. Szczeniaka należy zamówić i czekać na miot.

Cena szczeniaków szpica waha się od 4000 do 6000 zł. Cena zależy od hodowli, wieku i płci psa oraz od odmiany. Najdroższe są szpice większych odmian. Duży szpic niemiecki może kosztować nawet 6500 zł. Rasowy szczeniak mniejszych odmian kosztuje około 5500 zł.

Jak wygląda szpic niemiecki mały - opis i zdjęcia

Szpic niemiecki mały osiąga wysokość do 26 cm. Pies ten ma długą, gęstą i gładką sierść z obfitym podszerstkiem. Jego charakterystyczną cechą jest lwia grzywa wokół szyi oraz gęsty pióropusz na ogonie. Szpic mały może występować w takich kolorach jak: biały, czarny, brązowy, pomarańczowy, szary wilczasty, kremowy, łaciaty, czarny podpalany lub rudy z czarnym nalotem. Biały kolor jest najbardziej ceniony wśród hodowców.

Pies rasy szpic niemiecki mały na szarym tle, a także jego hodowla i cena
Jaki charakter ma pies rasy szpic niemiecki mały, czyli usposobienie, hodowla i wychowanie

Mimo długiej sierści pielęgnacja tych psów nie sprawia trudności. Sierść nie trzyma brudu i daje się szybko oczyścić. Pieska należy szczotkować raz w tygodniu i robimy to pod włos. Najlepiej używać szczotki pudlówki. Warto szczeniaki przyzwyczajać od małego do szczotkowania, aby się nie stresowały. Warto również wiedzieć, że psy te intensywnie linieją.

Szpice małe są raczej odporne na choroby i długowieczne. Żyją średnio 12 - 15 lat. Psy te nie mają wad genetycznych. Najczęściej występujące choroby to choroby oczu i problemy z rzepką kolanową. Jednak jest to rasa generalnie zdrowa. Mają sporą odporność na mróz, lecz gorzej znoszą upały. A może zainteresuje cię także ten artykuł o charakterze szpica włoskiego?

Karmy dla psów o wymagającej sierści

Zależy mi na artykule mówiącym o karmach z rybami, konkretnie z łososiem, w którym będzie można zaprezentować ulepszoną odsłonę Brit Care Grain Free, linię karm opartą głównie na rybach.

Sprawdź!

Szpic niemiecki mały - charakter i usposobienie

Szpic niemiecki mały ma charakter podobny jak inne szpice europejskie czyli szpic duży i średni. Jest to pies żywy, wesoły i chętny do zabawy. Mocno przywiązuje się do opiekuna i źle znosi samotność.

Szpic niemiecki mały sprawdzi się w mieszkaniu w mieście, w rodzinie z dziećmi czy też jako towarzysz osób starszych. Nie bardzo nadaje się na towarzysza zapracowanego singla, gdyż pies ten źle znosi samotność i lubi kontakt z człowiekiem. Znudzony lub pozostawiony długo sam w mieszkaniu może niszczyć rzeczy.

Te małe pieski lubią ruch i wymagają regularnych spacerów. Te wesołe i energiczne pieski doskonale sprawdzają się w psich sportach, na przykład agility. Dostosują się również do spokojnego trybu życia osób starszych, o ile zapewni się im 3 spacery dziennie.

Małe szpice dobrze dogadują się z innymi psami, szczególnie jeśli były socjalizowane od szczeniaka. Mogą też mieszkać w mieszkaniu z kotami czy innymi zwierzętami.

Szpice i psy pierwotne należą do ras łatwych do szkolenia, które chętnie się uczą i współpracują z człowiekiem. Także początkujący nie będą mieli trudności ze szkoleniem tego psa. Należy jednak stosować metody pozytywne i być konsekwentnym, gdyż niewłaściwe wychowanie może sprawić, że pies stanie się uparty i przejmie inicjatywę.

Szpice były niegdyś psami stróżującymi i nadal resy te dobrze sprawdzają się w roli stróżów. Mały szpic niemiecki nie nadaje się oczywiście do mieszkania na zewnątrz i stróżowania. Jednak jest to piesek bardzo czujny, który szczekaniem od razu sygnalizuje, że coś się dzieje lub ktoś się pojawił. Głośne szczekanie i hałaśliwa natura stanowią wadę szpiców, gdyż może to powodować konflikty z sąsiadami.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny