Islandzki szpic pasterski. Ogólny opis wyglądu


Islandzki szpic pasterski jest rasą uznaną przez FCI, a jej wzorzec odnajdziemy pod numerem 289. Dowiadujemy się z niego, że rasa posiada charakterystyczne, stojące uszy oraz zawinięty na grzbiet ogon. Sylwetka widziana z boku wpisuje się w kształt prostokąta i zachowuje symetryczny wygląd.

Co ciekawe, islandzki szpic pasterski występuje w odmianie długowłosej i krótkowłosej. W każdym przypadku sierść jest wyjątkowo gęsta i wyposażona w podszerstek. Pies jest odporny na niekorzystne warunki pogodowe i przystosowany do pracy w zimnie.

We wzorcu znajdziemy także informacje o tym, że u rasy występuje widoczny dymorfizm płciowy. Waga nie została jednoznacznie określona, jednak suczki są z reguły nieco drobniejsze. Idealna wysokość w kłębie dorosłego psa została oszacowana na 46 cm. Z kolei idealna wysokość suczki to 42 cm.

Pies rasy islandzki szpic pasterski nie jest zbyt popularny w Polsce. Jednak jego bujna okrywa włosowa i bogate umaszczenie zwracają na siebie uwagę. Informacje ze wzorca wskazują na występowanie wielu kolorów, z czego jeden musi wyraźnie przeważać. Do umaszczenia przeważającego zalicza się różne odcienie koloru podpalanego od kremowego aż po rudobrązowy, odcienie koloru czekoladowego, szarego, a także czarnego. Kolorom przeważającym musi towarzyszyć biel, układająca się w postaci różnych znaczeń na ciele.

Jaki charakter posiada islandzki szpic pasterski? Przydatne informacje i opis szkolenia

Pies rasy islandzki szpic pasterski to wyjątkowo przyjazny zwierzak o łagodnym charakterze. Niekiedy zdobywa nawet opinie jednego z najlepszych kandydatów na pupila dla całej rodziny. Jest to związane z jego silnym przywiązaniem do wszystkich członków stada, a jednocześnie łatwością szkoleniową.

Islandzki szpic pasterski czy gryfon korthalsa to psy łagodne i przyjaźnie nastawione do innych zwierząt. Podobnie jak owczarek szwajcarski, islandzki szpic pasterski jest pozbawiony instynktów łowieckich. Dzięki temu dobrze dogada się z innymi zwierzętami i nie będzie gonił za drobną zwierzyną.

Rasa jest mało znana w Polsce, jednak jej charakter stopniowo przysparza jej zwolenników. W hodowlach dopuszcza się do rozrodu jedynie osobniki o łagodnym, zrównoważonym usposobieniu. Pies nie jest nadmiernie szczekliwy, jednak przejawia pewną nieufność w stosunku do obcych osób. Dzięki temu sprawdzi się w roli domowego stróża, który zaalarmuje o zaistniałym zagrożeniu.

Szpic pasterski lubi aktywność i podobnie jak gryfon korthalsa czy wyżeł irlandzki, wymaga zapewnienia intensywnych spacerów. Odpowiednia aktywność fizyczna sprawi, że stanie się możliwie bezproblemowym pupilem rodzinnym. Szkolenie tej rasy piesków nie należy do szczególnie skomplikowanych. Islandzki szpic pasterski chętnie podejmuje się nowych wyzwań, a dodatkową motywacją okazują się smakołyki. Ważne, aby szkolenie było możliwie jak najbardziej urozmaicone i wzbogacone o wzmocnienia pozytywne. Islandzki szpic pasterski, gryfon korthalsa, owczarek szwajcarski, owczarek niemiecki czy wyżeł irlandzki nie radzą sobie ze szkoleniem z użyciem wzmocnień negatywnych. Tak jak każda inna rasa, karane psy wytwarzają nieufność do właściciela, a szkolenie okazuje się znacznie mniej efektywne. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o szpicu niemieckim średnim.

Poszukujesz smakowitej karmy dla swojego wybrednego psa?

Poznaj linię karm Carnilove True Fresh, która oparta jest wyłącznie na świeżym mięsie! Mnogość wariantów pozwoli na idealne dopasowanie do Twojego psa! Postaw na wysoką jakość i smakowitość każdego posiłku!

Dowiedz się więcej!

Islandzki szpic pasterski – najważniejsze wymagania i opinie o rasie

Przyjazny charakter, wytrzymałość i piękny wygląd sprawiają, że islandzki szpic pasterski jest jedną z ras, która posiada bardzo przychylne opinie. Właściciele owych psów doceniają ich radosne usposobienie, a także łatwość dopasowania do warunków życia w domu czy w mieszkaniu.

Niestety rasa jest bardzo mało popularna w Polsce, a szczeniaki i dorosłe szpice pasterskie nie są spotykane na psich wybiegach. Pies tej rasy może być bardziej popularny w krajach zachodniej europy, gdzie znajduje się więcej miejsc hodowlanych.

Islandzki szpic pasterski przeskakujacy przez poprzeczkę na zawodach, a także pielęgnacja i wymagania rasy psa
Rasa islandszki szpic pasterski krok po kroku, czyli opis rasy: charakter, wygląd, wymagania, zdjęcia

Omawiając opinie o rasie, nie sposób pominąć kwestii zdrowia. Rasy takie jak islandzki szpic pasterski, wyżeł irlandzki i gryfon korthalsa posiadają opinie bardzo zdrowych i wytrzymałych. Islandzki szpic pasterski jest ponadto odporny na niekorzystne warunki pogodowe i wolny od typowych chorób o podłożu genetycznym.

Islandzki szpic pasterski – najważniejsze wymagania i cena szczeniaka w hodowlach

Podobnie jak inne rasy nordyckie, szpic z Islandii wyróżnia się bardzo gęstą okrywą włosową. Rodzi to konieczność regularnego szczotkowania, które zapobiega kołtunieniu i filcowaniu szaty. Islandzki szpic pasterski powinien być czesany przynajmniej raz w tygodniu, a czynności warto uczyć już małe szczeniaki.

Opis pielęgnacji powinien także obejmować regularną kontrolę stanu oczu, uszu i zębów. Szpice nie zawsze ścierają pazury, dlatego warto kontrolować ich stan i przycinać w razie potrzeby. Do podstawowych wymagań należy także właściwe żywienie. Islandzki szpic pasterski nie jest psem wybrednym, jednak warto zapewnić mu dobrej jakości pokarm. Mogą to być karmy suche lub żywienie przygotowane samodzielnie przez właściciela.

Kolejną wartą poruszenia kwestią jest cena za szczeniaki. Islandzki szpic pasterski jest równie mało popularny w Polsce, co wyżeł irlandzki czy owczarek szwajcarski. Ze względu na znikomą popularność nie znajdziemy wielu krajowych hodowli tej rasy, a jedyną możliwością zakupu przeważnie okazuje się odszukanie hodowli zagranicznych.

Cena za szczeniaki w hodowlach zagranicznych przeważnie rozpoczyna się od kwoty 1000 euro. Cena za szczeniaki z pochodzeniem FCI i po utytułowanych rodzicach może przekraczać kwotę 1500 zł. Górna cena za szczeniaki z możliwością brania udziału w wystawach jest trudna do ustalenia.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny