Biały szpic miniaturowy – niemiecki spitz miniaturka

Pochodzenie, historia i wygląd psów rasy szpic miniaturka

Biały szpic miniaturowy pochodzi z Niemiec i występował niegdyś na terenie Pomorza oraz Maklemburii – z tego też względu mówi się, że pies jest pomorski. Specjaliści uważają, że potomkami szpiców miniaturowych były szpice wilcze, alaskan malamut, husky i samoyedy. Pomeranian, bo tak też inaczej bywa nazywana miniaturka szpica, swoją nazwę zawdzięcza pochodzeniu z obszarów Pomorza. Chyba najbardziej słynnym szpicem miniaturowym był Boo, którego na Facebooku śledziło ponad 16 milionów osób. Drugim popularnym pomeranianem był piesek, który przeżył katastrofę Titanica.

Pomeranian czarny czy miniaturowy szpic pomarańczowy zaklasyfikowany został przez FCI do grupy 5 (szpice i psy typu pierwotnego), sekcji 4 (szpice europejskie). Czarny pomeranian mierzy średnio ok. 18-22 cm, przy czym suczki są mniejsze od psów. Waga psów to zaś ok. 3 kilogramów, więc to naprawdę niewielkie pieski. Charakterystyczne jest również umaszczenie psów. Według klasyfikacji FCI, kolor psów może być:

  • brązowy,
  • czarny,
  • biały,
  • szary cieniowany,
  • pomarańczowy,
  • wilczasty.
Szukasz niezwykle aromatycznych i wysokomięsnych smakołyków dla psów?

Przetestuj, jak bardzo smakowite są przysmaki Carnilove Meat Jerky! Aż 90% zawartości mięsa, bez zbóż i zbędnych dodatków, a do tego z niezwykle wygodnym dzieleniem również na mniejsze kawałki, idealne do treningów i szkolenia!

Sprawdź!

Szpic pomarańczowy, czarny czy biały zawsze posiada bardzo miękki podszerstek i grzywę, która układa się niemal we lwią. Dzięki podszerstkowi i dość długiemu włosowi zewnętrznemu, pies wygląda jak pluszowa maskotka. Ile kosztuje pomeranian? Otóż, jego cena zaczyna się od 5 000 zł, a kończy nawet na 15 000 złotych. Nie jest to więc najtańsza rasa. Cena zależy od hodowli, która wycenia zaś swoje psy na podstawie ich płci, wieku, zbliżenia do wzorca rasy oraz ilości szczeniąt w miocie.

Charakter szpica miniaturowego

Szczeniak białego szpica miniaturowego jest przyjazny i radosny, jednak wraz z wiekiem staje się coraz bardziej oziębły. Przez nieco wygórowane ego psa i jego niezależność, mówi się o nich „pieski jednego pana”. Rzeczywiście, niemiecki szpic najchętniej spędza czas z jedną wyłącznie osobą, choć z reguły każdego domownika obdarza jakimś uczuciem. Pomeranian czarny nie lubi się bawić, a jedynie przyglądać zabawom. Jeżeli więc szukasz psa dla dzieci, lepiej zdecydować między rasami takimi, jak boston terrier a buldog francuski. Pomeranian to inteligentny pies, jednak wcale nie jest tak łatwo go wyszkolić. Pies jest niezależny i potrafi postawić na swoim. Gdy coś mu się nie spodoba, po prostu nie będzie danej rzeczy robił.

Pies rasy biały szpic miniaturowy leżący na sofie oraz hodowla i usposobienie
Jaki charakter ma pies rasy biały szpic miniaturowy, czyli opis i cena

Jeżeli chodzi o kontakt z nieznajomymi, biały szpic miniaturowy raczej zachowuje wobec nich dystans. Mimo, że szpic miniaturowy jest niewielkim psem, ma on bardzo silny charakter. W pewnym sensie, jest to też rasa niezależna – mimo, że swojego pana uwielbia i na pewno nie będzie chciał zrezygnować z jego obecności. W dalszym ciągu, szczeniak należy do rodzinnych piesków, więc nie będzie dla niego wskazana samotność. Oczywiście, trzeba stopniowo przyzwyczajać do niej swojego pieska. Przyda się zatem odpowiednie szkolenie, oczywiście wyłącznie pozytywnymi metodami. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o szpicu miniaturowym Boo.

Biały szpic miniaturowy – co charakteryzuje psy?

Życie szpica miniaturowego z innymi

Biały szpic miniaturowy może dogadać się np. z kotem, ponieważ nie ma wrodzonego instynktu łowieckiego. Jak to bywa w przypadku każdych relacji między zwierzętami, czasami mogą się jednak oczywiście ze sobą nie dogadać. W przypadku psów, miniaturka szpica może być mało odważna – jednak, nie będzie się nigdy bać. Nie będzie też przejawiać wobec nich agresji. Jeśli chcesz, by dwa psiaki się ze sobą dogadały, na pewno trzeba będzie je wychowywać razem od okresu szczenięcego. Dobierając kompana szpicowi, wybierać możesz między rasami takimi, jak boston terrier a buldog francuski czy szpic duży.

Szukasz psa dla małego dziecka? Szpic miniaturka to mnie jest najlepszy wybór! Psy są przeczulone na złe traktowanie. Jeżeli dzieci będą obchodziły się z psem jak z zabawką, waleczny czworonóg na pewno zacznie pokazywać im zęby. W ostateczności, może nawet ugryźć. Biały szpic miniaturowy będzie więc lepszym rozwiązaniem dla starszych dzieci, które potrafią już poprawnie obchodzić się z psem, szanując go i opiekując się nim. Pomeranian może być też dobrym towarzyszem dla starszej osoby – jednak pod warunkiem, że jest ona aktywna fizycznie. Wbrew pozorom, szpice miniaturowe potrzebują zarówno uwagi, jak i różnego rodzaju aktywności.

Zdrowie białych szpiców miniaturowych

Szpic miniaturowy żyje średnio ok. 12-16 lat. Piesek jest delikatny i niewielki, jednak jego zdrowie jest niesamowite. To pies odporny na wiele czynników zewnętrznych, a także długowieczny. Nie straszne są mu upały, choć przez ten czas powinieneś zapewnić swojemu szczeniakowi zacienione miejsce po to, by mógł schować się przed słońcem. Ważne będzie również, by piesek pił wówczas świeżą wodę i miał do niej stały dostęp. Pomeranian wytrzyma również na mrozie, jednak nie może wówczas przebywać na dworze zbyt długo.

Pieski nie mają tendencji do przybierania na wadze. Jednak, nie jest tak, że psa wcale nie można utuczyć. Aby biały szpic miniaturowy nie cierpiał na nadwagę, należy zawsze podawać mu dopasowaną do niego dzienną dawkę pożywienia. Karma powinna być dostosowana zarówno do wielkości, jak i trybu życia czy aktywności pieska. Szpic miniaturowy to dość zdrowa rasa, więc nie ma problemów z typowo psimi chorobami. Czasami jednak mogą się pojawić u psów problemy np. z chorobami skóry czy uzębieniem. Koniecznie obserwuj też zdrowie psa, zwłaszcza serce i stawy. W tym celu, warto regularnie odwiedzać z pupilem weterynarza.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny