Charakter pomeraniana – informacje o rasie i opinie hodowców

Szpic miniaturka – opis charakteru psa

Piesek pomeranian znany jest głównie dzięki Boo, który mógł się poszczycić wielomilionową publicznością na Facebooku. Oprócz niego, na popularność rasy wpłynął również inny szpic miniaturowy – był to pies, który przetrwał katastrofę Titanica. Dziś świat zachwyca się długowieczną rasą, która waży zaledwie do 3,5 kilogramów. Rodzaje szpiców podzielić można na:

  • Szpic mały
  • Szpic średni
  • Szpic duży

Pieski Boo mogą mieć różne umaszczenie. Poszczególne rodzaje psów posiadają np. kolor czarny bądź pomarańczowy. Oprócz ciekawego wyglądu, piesek ma także wyjątkowy charakter. Opis hodowców zgodnie wskazuje na to, że rasa mocno przywiązuje się do swojej rodziny – choć z reguły psy słuchają się tylko jednej, wybranej osoby. Z wybraną osobą, najchętniej spędzają swój wolny czas i to w nią są zapatrzone.

Czarny czy pomarańczowy pomeranian lubi się bawić, jednak chętniej przygląda się zabawom z perspektywy kanapy. Mimo, że miniaturka szpica zazwyczaj wybiera sobie jedną osobę na pana, chętnie spędza też czas z resztą rodziny. Nie zapominaj też o tym, że psy rasy pomeranian najchętniej bywają w centrum uwagi i chcą, by im poświęcać całe swoje skupienie i czas. Gdy domownicy przestaną zwracać na nie uwagę, psy staną się hałaśliwe i mało posłuszne. Mimo, że psa można wiele nauczyć, szpic miniaturowy czasem może odmawiać współpracy. Zwłaszcza, jeżeli uzna, że jakieś zajęcie jest zupełnie bezsensowne.

Informacje o rasie pomeranian – opinie hodowców

Charakter pomeraniana jest bardzo wyrazisty, więc nie sposób pomylić psa z inną rasą. Miniaturowe szpice nie wykazują instynktu łowieckiego, więc na pewno nie będą uciekać z terenu domu. Nie należą też do rasy bojącej się czegokolwiek, choć wobec nieznajomych osób mogą zachowywać pewien dystans. Małe pomeraniany są niezależne, choć wyglądają niepozornie. Psy mają łagodne usposobienie, choć potrafią również postawić na swoim.

Pies rasy szpic miniaturowy czarny w parku na tle liści oraz charakter pomerianiana
Usposobienie szpica miniaturowego, czyli charakter pomerianiana i hodowla

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Szpic miniaturka najchętniej spędzałby czas ze swoim właścicielem i starał się o jego względy. To rodzinny czworonóg, chętnie przebywający wśród swoich najbliższych. Nie narażaj psa na zostawanie samemu w domu, ponieważ bardzo źle znosi samotność. Oczywiście, można psa przyzwyczaić do zostawania samemu. Jednak, do tego trzeba go odpowiedniego i stopniowo przyzwyczajać – najlepiej od szczenięcych lat.

Usposobienie pomeranianów – jaki jest szpic miniaturowy?

Zachowanie szpica miniaturowego

Pomeranian bardzo kocha swoją rodzinę i z nią najchętniej spędza czas. Możesz psa uczyć nowych komend i sztuczek jednak tylko wtedy, gdy zastosujesz pozytywne metody. Nie ma mowy o agresji czy przemocy, bo wówczas szpic z całą pewnością przestanie ufać całej rodzinie. Gdy jednak pokażesz psu, że nauka jest interesująca, będzie on szybko uczył się nowych komend. Mimo, że piesek jest niewielki, nie nadaje się on do mieszkania w bloku. Pies bywa hałaśliwy, zwłaszcza gdy zostaje sam – wówczas bardzo dużo szczeka. Boisz się reakcji sąsiadów? Pomyśl więc nad mniej głośną rasą.

Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym, nie powinieneś obawiać się ucieczki psa. To rasa pozbawiona instynktu łowieckiego, więc nie będzie podążać tropem zwierzyny np. z lasu. Jak to jednak każdemu psu się zdarza, pomeranian może także czasami oddalić się od właściciela podczas spaceru. Zawsze jednak będzie pilnował swojego pana, więc nie ucieknie zbyt daleko – starając się zachować właściciela w zasięgu swojego widzenia. Sprawdź także ten artykuł o szpicu miniaturowym pomeranian.

Szpic miniaturowy jako pierwszy pies

Wiele osób myśli, że skoro pomeranian jest taki mały, na pewno doskonale sprawdzi się jako towarzysz dla dzieci. Otóż, nie jest to do końca dobry wybór. Miniaturowy szpic bardzo nie lubi, kiedy się go źle traktuje. Jako, że małe dzieci do końca nie wiedzą, jak obchodzić się z psami, mogą przypadkowo zrobić mu krzywdę. Gdy pies poczuje się zagrożony, może na dzieci warczeć albo – gdy naprawdę mocno się zdenerwuje – ugryźć je. Gdy szukasz więc przytulanki dla dzieci, zdecyduj się lepiej na innego psa.

Czy piesek może mieszkać ze starszymi osobami Oczywiście, że tak. Jednak, rasa ta również potrzebuje stymulacji w postaci aktywności fizycznej. Jeżeli więc starsza osoba nie ma problemu z ruchem, może zdecydować się na szpica miniaturowego. Pomeranian to dobry pierwszy pies, nawet dla osób bez doświadczenia. Charakter pomeraniana jest jak najbardziej do opanowania – zwłaszcza, gdy od szczeniaka będziesz uczył psa podstawowych komend.

Cena za psa zaczyna się od 3000 złotych, ale czasem dochodzi nawet do 10000 tysięcy złotych. Wiele zależeć będzie od płci psa, jego wieku, zbliżenia do wzorca ras FCI oraz ilości szczeniąt w jednym miocie.

ikona podziel się Przekaż dalej