Psy myśliwskie

Ilustracja

Psy myśliwskie tworzą dużą i zróżnicowaną grupę. Należą do niej różne rasy wykorzystywane przez myśliwych w czasie polowań. By czworonóg mógł brać udział w łowach, musi być najpierw odpowiednio ułożony. Psy myśliwskie dzieli się na liczne, mniejsze grupy. Podstawą jest podział w oparciu o zakres prac, jakie pies może wykonywać. Patrząc pod tym kątem występuje osiem grup. Są to aportery, dzikarze, gończe, norowce, płochacze, posokowce, tropowce, wyżły.

Filtry0

Najciekawsze artykuły w temacie psy myśliwskie

Psy myśliwskie - popularne rasy

Psy myśliwskie są wykorzystywane na polowaniach od wieków. Już od wczesnego średniowiecza łowy były najlepszą rozrywką możnowładców. Już wtedy rozmaite rasy czworonogów były używane do tropienia zwierzyny. Obecnie polowania nie są tak rozpowszechnione, lecz nadal mają wielu miłośników. Psy idące w las z myśliwymi dzielą się na rozmaite grupy. Opisujemy, więc najważniejsze kryteria podziału i zwierzęta należące do poszczególnych klas.

Pies rasy myśliwskiej

Psy myśliwskie to bardzo duża i zróżnicowana grupa. Należą do niej różne psy rasowe wykorzystywane przez myśliwych w czasie polowań. Najpierw jednak czworonogi przechodzą specjalne szkolenie. Po nim każdy pies myśliwski jest przyporządkowywany do jednej z mniejszych grup. Podstawowym kryterium podziału jest zakres prac, jakie pies może wykonywać. Patrząc pod tym kątem występuje osiem kategorii. Są to aportery, dzikarze, gończe, norowce, płochacze, posokowce, tropowce, wyżły. Każda z nich jest dobierana do konkretnego rodzaju polowania. Do tego tematu wrócimy nieco dalej, najpierw jednak opiszemy pozostałe kryteria podziału.

Na polowania zabierane są i małe pieski i duże osobniki. To, jakie zadania będą wypełniać w dużej mierze zależy predyspozycji rasy i wyszkolenia. Mając to na uwadze wyróżnia się trzy typu psów myśliwskich. Do pierwszego należą osobniki wszechstronne. Mogą pracować na polu i w lesie a także w wodzie. Drugi rodzaj to psy wielostronne. One z kolei pracują w dwóch z trzech podanych powyżej środowisk. Trzeci typ to tak zwane psy jednostronne. Przygotowano je do pomocy przy polowaniu w tylko jednym środowisku. Różne koła łowieckie w całym kraju bardzo często korzystają z ich usług.

Psy myśliwskie dzieli się również na dwa rodzaje ze względu na cechy wrodzone. W pierwszym znajdują się czworonogi zwane wystawiającymi. Każdy osobnik tego typu to pies aportujący i wystawiający zwierzynę. Co ciekawe do tej grupy należą wyłącznie wyżły. Wszystkie pozostałe rasy myśliwskie zaliczane są do niewystawiających. 

Natomiast ostatnim kryterium podziału są rodzaje sierści psa. Osobniki krótkowłose są wrażliwe na warunki atmosferyczne. Dlatego wybiera się je do pracy na suchych polach. Zwierzaki szorstkowłose mogą poruszać się w wodzie, szuwarach, śniegu. Tymczasem psy długowłose pracują w trudnym terenie.

Rodzaje psów rasy myśliwskiej – opisy i nazwy

Pokrótce opisaliśmy różne grupy psów myśliwskich. Teraz wracamy do osobników podzielonych ze względu na zakres wykonywanych prac. Na polowania zabierane są między innymi aportery. Ich zadanie jest bardzo proste. Mają przynieść myśliwemu upolowaną zwierzynę. Z pewnością wiele osób widziało zdjęcia ukazujące czworonoga niosącego zdobycz. Co ciekawe w zasadzie każdy pies rasy myśliwskiej może być aporterem. Wystarczy tylko odpowiednie szkolenie. Jednakże niektóre pieski wykazują szczególne predyspozycje w tym kierunku. Są to na przykład dobrze znane labradory i golden retrievery.

Każda galeria zdjęć i opisów musi zawierać też dzikarze i norowce. Pierwsza z grup skupia małe czworonogi wykorzystywane do polowań na dziki. Są to nieustępliwe, odważne i uparte zwierzaki. Do najpopularniejszych psów tego typu należą beagle, foksteriery i jamniki. Tymczasem norowce zabiera się na polowania na lisy, borsuki, jenoty. Te psy również są niewielkich rozmiarów. Dzięki temu mogą bez problemów pracować w ciasnych norach. Przedstawiciele tej grupy to wszystkie jamniki. Do norowców zalicza się również teriery, takie jak chociażby jack russell terier czy terier walijski.

Bardzo ważną rolę na polowaniu odgrywa pies gończy. Jego zadaniem jest tropienie i osaczanie zdrowej zwierzyny. Ma doprowadzić do niej myśliwego. Dlatego też czworonóg tego typu musi odznacza się wytrwałością, zaciętością oraz doskonałym węchem. Do tej podgrupy zaliczane są takie rasy jak bloodhound, gończy austriacki czy gończy polski. Do tej pory opisaliśmy cztery grupy psów myśliwskich. Do tego wymieniliśmy tylko kilka przykładowych ras. Warto jednak wiedzieć, że jest ich znacznie więcej. Pełną listę zawierającą ciekawostki i zdjęcia opublikowaliśmy na naszej stronie. Tymczasem w tym artykule przechodzimy do kolejnych ważnych kwestii.

Kolejne rasowe pieski myśliwskie

Za nami cztery podstawowe grupy psów zabieranych na polowania. Zatem przed nami kolejne cztery. Ważne miejsce na naszej liście zajmują płochacze. Wykorzystuje się je do wyszukiwania i wypłaszania zwierzyny z legowisk. Ewentualnie przepłaszania z terytorium, na którym bytuje. Opisywane psy poruszają się najczęściej po zaroślach, szuwarach oraz wysokich trawach. Tu pojawia się pewna ciekawostka. Otóż płochacze to równocześnie psy aportujące. Po prawidłowym szkoleniu pomagają w dwóch typach polowań. Przykładowe gatunki płochaczy to cocker-spaniele angielskie, labradory, amerykańskie spaniele wodne.

Najbardziej zróżnicowany zakres prac oferują wyżły. Potrafią samodzielnie wytropić zwierzynę i wystawić ją myśliwemu. W tym celu wykonują tak zwaną stójkę. Jest to charakterystyczna pozycja sygnalizująca wywęszenie zwierzyny łownej. Co ważne każdy wyżeł to pies myśliwski potrafiący aportować i wypłaszać zdobycz. Nadaje się, więc do różnych odmian polowań. Radzi sobie i na stałym podłożu i w wodzie. Popularne osobniki należące do tej grupy to wyżej niemiecki, weimarski, czeski szorstkowłosy. To nadal nie koniec, bowiem nasza galeria zdjęć i opisów zawiera jeszcze dwa ważne elementy.

Posokowce i tropowce to nazwy, które określają zadania wykonywane przez psa. Pierwsze z wymienionych lokalizują zestrzeloną lub ranną zwierzynę, podążając za śladami krwi. W ten sposób doprowadzają do niej myśliwego. Są to również doskonałe psy gończe. Tymczasem tropowce podążają za śladami zapachowymi pozostawianymi przez zwierzynę. To zadanie wykona każdy pies myśliwski o zdolnościach tropiących. Posokowce cieszące się uznaniem to między innymi beagle, bloodhoundy, foxhoundy. Tropowce to wyży niemieckie, cocker-spaniele, springer-paniele. Pełną listę zawierająca rasy łowieckie należące do wspomnianych grup opublikowaliśmy na naszej stronie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto