Podstawowe informacje o charcie afgańskim

Popularne nazwy:
Sage Baluchi, Afghan Hound (ang.), Baluchi Hound (ang.)
Pochodzenie:
Afganistan
Kategoria FCI:
Grupa 10 - Charty > Sekcja 1 - Charty długowłose lub półdługowłose
63 - 69 cm
25 - 30 kg
68 - 74 cm
25 - 30 kg
10 - 14 lat
duża potrzeba ruchu, pies aktywny
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
4000 - 8000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
250 - 500 zł
Imiona dla charta afgańskiego:
Sushi, Nori, Mała Mi, Beza, Fuks, Orange, Pirat, Celt, Dodo, Irys, Kaprys, Jazz, Fala, Krem

Piękny, arystokratyczny, długowłosy chart afgański o dumnej postawie bywa wybierany z uwagi na jego atrakcyjny wygląd, szczególnie że jego cena nie jest dużo wyższa niż cena mopsa. Jest to jednak błąd. Chart afgański to pies dla konesera z dużym doświadczeniem i znajomością rasy. Jego niezależny charakter i duże zapotrzebowanie na ruch, sprawia, że nie jest to pies dla każdego. Przedstawimy charakter tej rasy i porady odnośnie tresury. Wyjaśniamy, czy istnieje chart afgański krótkowłosy, czarny lub biały.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chartach.

Chart afgański - hodowla i pochodzenie

Hodowla charta afgańskiego na świecie

Pochodzenie charta afgańskiego jest nieznane. Miejscowi twierdzą, że psy te były tam od zawsze. Ale jak zazwyczaj, wzorzec rasy powstał w Wielkiej Brytanii. Na początku XX wieku pokazano na wystawie psów afgana przywiezionego z Indii. Pies ten zrobił furorę. Na podstawie jego wyglądu opracowano wzorzec rasy.

Rasa charta afgańskiego należy do psów pierwotnych, której powstanie sięga czasów przed naszą erą. Psy te żyły w Afganistanie i w Indiach, gdzie wykorzystywano je głównie do polowania na otwartej przestrzeni. Chart jako myśliwski pies gończy polował na gazele, wilki czy antylopy. Nie jest to owczarek ani pies pasterski, lecz miejscowym służył również do pilnowania stad. Służył również jako pies obronny czy też stróżujący. Pies ten towarzyszył także sokolnikom. Brytyjska armia stacjonująca na tych terenach wykorzystywała te psy do przenoszenia meldunków.

W Afganistanie hodowano kilka odmian charta: chart długowłosy, krótkowłosy chart górski i krótkowłosy chart pustynny. Odmiana długowłosa dała początek obecnej rasie znanej jako chart afgański. Natomiast hodowla pozostałych typów albo zamarła, albo psy zatraciły swój wygląd w skutek różnych krzyżówek.

Chart afgański należy do rodzaju psów gończych, lecz w klasyfikacji FCI został umieszczony, jak wszystkie charty, w grupie 10 oraz w sekcji 1 chartów długowłosych.

Chart afgański w Polsce

W Polsce pierwsza hodowla charta afgańskiego powstała w drugiej połowie XX wieku. Wtedy też charty afgańskie zdobyły ogromną popularność. Obecnie są to psy raczej luksusowe i rzadko widzi się je na ulicy. Przyczyną mogą być wysokie koszty utrzymania psa oraz konieczność pracochłonnej pielęgnacji.

Cena charta afgańskiego jest znacznie wyższa niż na przykład cena mopsa. Średnia cena tych psów wynosi 4000 zł. Cena zależy od przodków psa, rodzaju hodowli oraz od płci i wieku. Szczenięta można z łatwością kupić w Polsce, gdyż istnieje tu wiele hodowli tej rasy. Najlepsze szczenięta z rodowodem FCI mogą kosztować około 5000 zł lub więcej. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także ten artykuł na temat charta włoskiego.

Jak wygląda chart afgański

Długowłosy chart afgański - opis wyglądu

Długowłosy chart afgański zachwyca niezwykłą urodą i długą, jedwabistą sierścią oraz dumną postawą. Istnieje nawet legenda, która mówi, że chart afgański był pierwszym zwierzęciem, które wkroczyło na Arkę Noego. Dlatego teraz nosi dumnie wzniesioną głowę.

Pies dorosły ma grzbiet porośnięty krótką sierścią. Umaszczenie może być bardzo różnorodne. Najczęściej spotykany chart afgański jest płowy, ma czarny pysk i czarny kolor na końcówkach uszu. Całkowicie czarny lub biały chart afgański jest rzadziej spotykany. Z reguły nie jest on całkiem biały, lecz bardziej kremowy. Charty tricolor lub w łaty nie są zgodne z wzorcem rasy. Chart powinien być jednokolorowy, czasem z czarną maską. Dopuszczalny jest biały kolor w postaci znaczeń na piersi.

Charty afgańskie mają typową dla chartów aerodynamiczną budowę, długie kończyny i wąski, wydłużony pysk. Mimo szczupłej i pozornie kruchej budowy, są to psy bardzo duże. Pies osiąga wzrost do 74 cm, zaś suka do 69 cm. Przy tym wzroście waga nie jest duża i osiąga do 30 kg.

Są to psy generalnie zdrowe i wytrzymałe, choć ich długość życia nie jest imponująca. Charty afgańskie dożywają średnio 12 lat. Charty są też wrażliwe na zimno i upały. Pies ten nie może mieszkać na zewnątrz, na przykład w boksie.

Pielęgnacja charta afgańskiego

Afgan to pies długowłosy i jako taki wymaga starannej i pracochłonnej pielęgnacji. Krótkowłosy chart afgański nie występuje. Afgany kąpiemy w miarę potrzeby, natomiast jego długa szata wymaga czesania.

Charta należy czesać nie rzadziej niż raz na 2 dni, gdyż jego długi włos ma tendencję do splątywania się. Szczeniak charta jest krótkowłosy i ma puch zamiast włosów. Już wtedy zaczynamy go przyzwyczajać do częstego czesania. Dorosłe, długowłose charty najpierw zwilżamy, a następnie czeszemy szczotką z zabezpieczonymi drucikami. Kołtuny rozrywamy palcami i dokładnie rozczesujemy.

Chart nie linieje, jego włosy wypadają w czasie szczotkowania. Jednak są one łatwe do sprzątania, nie wbijają się w dywany i łatwo je usunąć.

Jaki charakter ma chart afgański

Czy chart afgański to piękna przytulanka czy użytkowy pies pracujący?

Piękny, arystokratyczny wygląd charta afgańskiego może być mylący, dla osób, które nie znają tej rasy. Wydaje się on psem kanapowym, stworzonym do tego, aby siedział na poczesnym miejscu i pięknie wyglądał. Takie psy kojarzą się z uroczymi i słodkimi przytulankami. Nic bardziej mylnego. Chart afgańskie to pies pracujący, którego postawa bardziej przypomina charakter gończego polskiego, niż charakter mopsa.

Charakterystyczną cechą charta afgańskiego jest zdystansowane zachowanie. Jednak wyniosła postawa i nieprzystępny charakter są tylko pozorne. Pies ten bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna, choć tego nie okazuje. Nie jest to pies wylewny w uczuciach, raczej jest typem psa pracującego.

Zdystansowana postawa może wynikać z roli tego psa jako psa użytkowego. Przez wieki pies ten służył nomadom z pustynnych i stepowych okolic. Nie traktowano go jako maskotki czy też psa do towarzystwa, lecz jako psa pracującego. Psy nie były karmione i musiały same sobie upolować pożywienie. Chart afgański ma zupełnie innych charakter niż owczarek czy pies pasterski. Z natury nie współpracuje z człowiekiem, lecz działa samodzielnie. Stąd też wynika samodzielny i uparty charakter charta afgańskiego, z którym nie każdy opiekun sobie poradzi. Charakter charta przypomina nieco charakter gończego polskiego, który również nie został stworzony na psa do towarzystwa.

Charty afgańskie - wychowanie i szkolenie

Charty afgańskie uchodzą za psy trudne do tresury. ich wyszkolenie wymaga sporo doświadczenia i pracy, dlatego też nie poleca się tych psów początkującym. Z uwagi na trudności w szkoleniu, zdystansowaną postawę i spokojny charakter, padają opinie, że jest to rasa mało inteligentna. Przeciwnie niż owczarek, chart wykazuje brak chęci do współpracy z człowiekiem i niezależny charakter. Wynika to z faktu, że jako psy gończe musiały działać samodzielnie. Dlatego też nauczenie czegoś charta wymaga konsekwencji i cierpliwości. Szczególnie ważna jest socjalizacja szczeniaka, który powinien przyzwyczajać się do ludzi i innych zwierząt, tak aby nie nabrał postawy lękliwej.

Charty wiedzą czego się od nich wymaga, jednak podchodzą do tego z rezerwą, niechęcią i ociąganiem. Jest to bardzo irytujące dla opiekunów, którzy nie znają charakteru tej rasy. Zaś irytacja i podnoszenie głosu jeszcze bardziej zniechęca psa.

Chartem, który lepiej współpracuje z człowiekiem, jest lurcher, czyli hybryda będąca mieszańcem chart i innej rasy. Lurcher najczęściej pochodzi z krzyżówek chartów z owczarkami jak border collie, dzięki czemu zachowuje szybkość charta i charakter psa pasterskiego. Natomiast niezależny chart afgański nigdy nie będzie całkowicie posłuszny człowiekowi.

Dla kogo ta rasa

Chart afgańskie dobrze sprawdza się w roli psa rodzinnego, lecz opiekunowie powinni znać charakterystykę tej rasy i z pewnymi sprawami się pogodzić. Psy te uchodzą za trudne i wymagające. Rasa ta wymaga konesera i nie jest polecana nowicjuszom.

Psy te mogą mieszkać w mieszkaniu w mieście, jednak trudno będzie zapewnić im miejsce do wybiegania się. Nierzadko nawet w blokowiskach istnieją duże place dla psów, gdzie nawet chart może się wybiegać. Jednak w mieście najczęściej trudno jest zapewnić temu psu odpowiednią ilość ruchu. Chart musi się wybiegać luzem. Niestety ma skłonność do oddalania się od opiekuna, co w mieście jest niebezpieczne. Dlatego lepszym miejscem dla charta będzie dom z ogrodem w bezpiecznej okolicy, gdzie można wyjść na długi spacer i spuścić psa ze smyczy. Pamiętajmy, aby jednak unikać miejsc, gdzie może być zwierzyna łowna lub leśna. Jeśli pies puści się w pogoń, na pewno upoluje zwierzaka. Nie ma możliwości, aby tego uniknąć ani odwołać charta. Aby dać psu możliwość swobodnego biegania potrzebny jest ogrodzony park czy wybieg dla psów lub zapisanie psa na psie wyścigi i zawody w bieganiu.

W mieszkaniu wybiegane psy są spokojne i ciche. Nie szczekają. Mogą zostawać same w domu i nie mają tendencji do niszczenia.

Psy te dogadują się z dziećmi, lecz nie są dobrymi kompanami, gdyż nie są zainteresowane zabawą. W przypadku charta afgańskiego wykluczone jest trzymanie w domu innych zwierząt jak koty czy gryzonie, gdyż dla charta jest to potencjalna zdobycz. Niezbyt dobrze układają się relacje chartów z innymi psami.

Charty afgańskie nie są dobrym wyborem dla osób starszych, ze względu na konieczność długich spacerów oraz trudności w szkoleniu tych psów.

Zalety i wady charta afgańskiego

Zalety
 • cichy
 • można uprawiać z nim sporty
Chart afgański jest psem niezależnym, który nie wymaga ciągłej uwagi ze strony opiekuna. Jest spokojny i raczej cichy. To pies, z którym można uprawiać sporty i dużo się ruszać, bo lubi aktywność fizyczną.
Wady
 • sierść wymagająca regularnej pielęgnacji
 • upartość
 • niezależność
Chart afgański to pies, który nie jest łatwy w czasie szkolenia. Może być uparty i niezależny. Jego sierść wymaga sporo uwagi, a dodatkowo porzebuje dużo ruchu. Nie jest psem typowo rodzinnym. Przywiązuje się do opiekuna, ale nie potrzebuje pieszczot i nie jest zbyt wylewny.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • mocne i zdrowe uzębienie,
 • głęboka klatka piersiowa,
 • prosty grzbiet,
 • lekko opadający zad,
 • długa kufa,
 • uszy osadzone nisko,
 • długa szyja
Sylwetka psa jest smukła i dumna. Psy tej rasy są "wysokonożne" i obficie owłosione.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
 • płowe,
 • srebrne,
 • czarne,
 • kremowe
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Chart afgański

Charakter charta afgańskiego

Charakter:
Potrzeba ruchu:
 • duża potrzeba ruchu,
 • pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Chart afgański nie powinien być agresywny. Jest to jednak pies dość "terytorialny" i może bronić swojej przestrzeni przed innymi psami.
Skłonność do ucieczek:
wysoka
Chart afgański lubi pogoń za zdobyczą i często nie da się go puszczać swobodnie w parku czy na łące. Jednocześnie trzeba zapewnić mu dużo aktywności.
Użytkowanie:
Chart afgański to pies hodowany do polowań. Bywa także psem wyścigowym.
Poddawany próbom pracy:
nie

Chart afgański - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Chart afgański jest psem o silnym pociągu do gonitwy i niezależnym charakterze. Opiekun musi mieć odpowiednie podejście do psa. Zdecydowanie nie jest to pies "dla każdego".
Dla kogo się nadaje:
Chart afgański to pies głównie dla osób aktywnych, które mają doświadczenie w pracy z psami.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Chart afgański opisywany jest raczej jako pies tolerujący dzieci niż pies rodzinny. Jego wrodzona niezależność sprawia, że bywa trudny podczas szkolenia i zdecydowanie nie nadaje się jako pupil dla dzieci.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Chart afgański zwykle nie ma problemu z zostawaniem przez kilka godzin bez opiekuna. Nie jest to jednak pies, którego można trzymać w odosobnieniu. Ta rasa bardzo potrzebuje kontaktu z człowiekiem, choć charty afgańskie nie należą do psów wylewnie okazujących uczucia.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Chart afgański jest dumny i niezależny. Jego nauka nie zawsze idzie łatwo.

Pielęgnacja charta afgańskiego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Sierść charta afgańskiego wygląda pięknie tylko, gdy jest właściwie pielęgnowana. Konieczne jest regularne czesanie oraz kąpiele. Zawsze z użyciem właściwych kosmetyków dla psów. Na liście obwiązków opiekuna znajdują się również: dbanie o higienę jamy ustnej, skracanie pazurów, kontrolowanie stanu uszu, czy dbanie o opuszki łap pupila w okresie zimowym.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF),
 • karma dla psów aktywnych
Chart afagński wymaga dobrej jakościowo karmy lub zbilansowanego żywienia domowego. Karmę należy dobrać do wieku psa, poziomu jego aktywności oraz ewentualnych problemów zdrowotnych. Opiekun powinien przestrzegać odpowiednich porcji jedzenia, by dbać o prawidłowa sylwetkę pupila. Sierść charta afgańskiego mogą wspierać takie dodatki jak oleje rybne (źródło omega-3), czy siemię lniane albo glony kelp.
Podatność na choroby:
 • postępująca atrofia siatkówki PRA,
 • zaćma,
 • choroby dermatologiczne,
 • kardiomiopatia rozstrzeniowa
Chart afgański to pies dość wrażliwy zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury. Zimą można zakładać mu zatem ubranka dla psów. Latem warto pamiętać o spacerowaniu wczesnym rankiem i późnym popołudniem, by umijać z pupilem największe upały.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz inne psy podobne do charta afgańskiego