Psy myśliwskie – jakie istnieją odmiany wyżłów?

Wyżeł myśliwski charakteryzuje się tzw. stójką. Jest to cecha przypisana wyłącznie do tych psów. Mogą polować na różnym terenie (suchym, wodnym, bagiennym etc.), na różną zwierzynę (m.in. ptactwo) i przy różnej pogodzie.

W klasyfikacji FCI wyżły podzielone są na różne sekcje:

  • wyżły kontynentalne – w typie wyżła kontynentalnego, w typie spaniela, w typie gryfona.
  • wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery – pointery, setery.

Najbardziej popularne z wyżłów to:

  • wyżeł niemiecki krótkowłosy,
  • wyżeł weimarski,
  • wyżeł czeski szorstkowłosy (fousek).

Popularne wyżły – jakie są te psy myśliwskie?

Wyżeł niemiecki krótkowłosy ma sierść twardą i gęstą. Ten pies może być brązowy, brązowy z plamkami lub cętkami, ciemno lub jasno dereszowaty, czarny, biały z brązowymi cętkami lub plamkami. We wzorcu rasy jest zapisane, że idealna wysokość w kłębie u suczki wynosi 58-63 cm, a u samca 62-66 cm.

Wyżeł weimarski może być długowłosy lub krótkowłosy. Pierwsza odmiana ma włos miękki, który może być prosty lub lekko falujący. Najdłuższe włosy powinny być na brzuchu, pod szyją i przedpiersiu, a najkrótsze na głowie. Ten weimar ma pióro na ogonie oraz portki na udach. Nie musi mieć podszerstka. Z kolei krótkowłosy wyżeł weimarski ma sierść mocno przylegającą do ciała i bardzo gęsta. Może mieć niewielką ilość podszerstka lub nie mieć go wcale. W rasie dopuszczalne są umaszczenia srebrne, mysioszare i sarnie w różnych odcieniach. Samiec osiąga w kłębie 59-70 cm (idealny wzrost to 62-67 cm), a suczka 57-65 cm (pożądana wysokość to 59-70 cm).

Wyżeł czeski szorstkowłosy ma trzywarstwową szatę: miękki i gęsty podszerstek (1,5 cm długości), szeroki i prosty płaszcz (3-4 cm długości), bardzo szorstki i prosty włos okrywowy (5-7 cm długości). Charakterystyczną cechą tego psa jest broda oraz brwi. Ta rasa psa może mieć umaszczenie: ciemnodereszowe (z brązowymi łatami lub bez o nich), brązowe jednolite, brązowe ze znaczeniami. Samiec powinien mierzyć 60-66 cm, a suczka 58-62 cm.

Charakter tych psów jest w miarę spójny. Niemiecki wyżeł krótkowłosy, wyżeł weimarski i wyżeł czeski szorstkowłosy potrzebują dużo ruchu i ćwiczeń umysłowych (zwłaszcza tych angażujących zmysł węchu). Jeśli te psy będą niewybiegane, znudzone i sfrustrowane, to zaczną niszczyć wszystko, co znajdzie się w zasięgu ich pyska i łap. Wyżły nie nadają się na psa stróżującego, ale wyjątkiem w tej kwestii jest weimar. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o hodowli i charakterze wyżła czeskiego.

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Te psy przywiązują się do swoich opiekunów i nie lubią się z nimi rozstawać, ale można je przyzwyczaić do chwilowej samotności. Zazwyczaj bardzo chętnie bawią się dziećmi. Są to psy łagodne. Wyżły nie nadają się do trzymania w małym mieszkaniu, ponieważ najlepiej czują się na otwartej przestrzeni. Nie oznacza to, że można trzymać je na dworze czy w kojcu, bo te psy potrzebują stałego kontaktu z człowiekiem. Ogród powinien być dobrze zabezpieczony, bo interesujący trop może sprawić, że pies ucieknie z posesji. Te psy nie są agresywne ani bojaźliwe.

Wyżły nie są trudne w tresurze, ale nie są polecane dla początkujących psiarzy. Jak każdy pies, tak też one, wymagają socjalizacji. Ich trening należy rozpocząć już pierwszego dnia w nowym domu. W czasie szkolenia należy wykazać się nie tylko konsekwencją, ale też łagodnością. Agresja sprawi, że te psy wycofają się i nie będą reagować na polecenia właścicieli. Dobre zachowania warto nagradzać ich ulubionymi przysmakami.

Hodowla rasowych psów – jaka jest cena za szczeniaki?

Cena dobierana jest indywidualnie pod psa. Znaczenie ma jego wygląd i stopień wpasowania w ramy wzorca rasy. Istotna jest linia genów (pochodzenie, tytuły rodziców). Ważna jest renoma hodowli, a także to, czy rasa jest łatwo dostępna w kraju. Na cenę wpływa wiek, przeznaczenie i płeć psa.

Rasowe szczeniaki nie są tanie. Wyżeł myśliwski nie kosztuje ok. 500 zł. Choć zdarzają się sytuacje, w których hodowcy decydują się na sprzedanie swojego pieska taniej, rzadko jest to aż tak niska kwota. Dorosłe osobniki kosztują ok. 1000 – 1500 zł.

Hodowla wyżła czeskiego jest rzadko spotykana w Polsce. Tego psa należy szukać za granicą. Jego cena to kwestia ok. 2000 – 3000 zł. Niemiecki wyżeł krótkowłosy i długowłosy kosztują ok. 2500 – 3500 zł. Wyżeł weimarski może być droższy. Za szczeniaki tej rasy zwykle trzeba zapłacić ok. 2500 – 4000 zł, ale niektóre sprzedawane są za 5000 – 6000 zł. Gończy węgierski nie jest popularny w Polsce. Jego cena wynosi ok. 2000 – 4000 zł. Schapendoes kosztuje ok. 1000 euro, ale zdarzają się osobniki droższe.

Wyżeł myśliwski może być m.in. niemiecki, francuski, włoski, czeski lub hiszpański. Te wszystkie psy mają w miarę podobny charakter. Są świetnymi myśliwymi, dobrze radzą sobie na każdym terenie i przy różnej pogodzie. Wyżły najlepiej czują się na otwartej przestrzeni. Polecane są przede wszystkim dla myśliwych i osób aktywnych.

ikona podziel się Przekaż dalej