Podstawowe informacje o west highland white terrierze

Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 3 - Teriery > Sekcja 2 - Teriery małe
25 - 28 cm
7 - 10 kg
25 - 28 cm
7 - 10 kg
13 - 15 lat
pies aktywny, lubi zabawę
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
3000 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
150 - 350 zł
Imiona dla west highland white terriera:
Mango, Kokos, Śnieżynka, Perła, Mars, Karmel, Karma, Norma, Kamyk, Sonia, Garbek, Tosia

West highland white terrier - opis, zdjęcia, porady

West highland white terrier czy innymi słowy westie jest przyjacielskim pieskiem o idealnie białym umaszczeniu. Dzięki swojemu wyglądowi oraz cechom charakteru, rasa zdobyła uznanie na całym świecie. Poniżej opiszemy jej ogólny wygląd i usposobienie. Omówimy najczęstsze opinie o sympatycznie wyglądających westach oraz wskażemy kilka przydatnych porad.

Jak wygląda pies rasy west highland white terrier?

Wygląd i ogólne wrażenie

Pies rasy west highland white terrier może poszczycić się bardzo charakterystycznym wyglądem. Rasa posiada dość krępą budowę ciała, masywną, rozszerzoną u nasady szyję oraz szpiczaste, trójkątne uszy.

Westy posiadają też szeroką klatkę piersiową, stosunkowo krótkie łapy oraz czarne zabarwienie na poduszkach, które jest wynikiem działania pigmentu skórnego. Ciekawostką jest także sztywny, masywny ogon, nadający sylwetce ciekawego wyrazu.

Biały pies westie posiada także bardzo ciemne oczy, które kontrastują z białym umaszczeniem. Bystre, szeroko osadzone i duże oczy sprawiają wrażenie nieustannego zaciekawienia. Ciekawostką jest też intensywnie czarny nos, nadający pupilowi wyjątkowego wyglądu.

Opisując wygląd pieska rasy west highland white terrier, warto także określić jego rozmiary. Według wzorca, waga dorosłego osobnika płci męskiej powinna wynosić 7 – 10 kg, a wysokość w kłębie 25 – 30 cm. Suczki są drobniejsze, a ich wzorcowa waga to około 6-7 kg przy wysokości w kłębie 23 do 28 cm. Wszystkie informacje dotyczące opisu budowy i ogólnego wyglądu odnajdziemy we wzorcu FCI numer 85.

Umaszczenie rasowego westa

Charakterystyczną cechą wyglądu piesków rasy west highland white terrierów jest także ich specyficzne umaszczenie. Psy tej rasy (podobnie jak owczarek podhalański) występują jedynie w czysto białym umaszczeniu, a barwy takie jak black czy red są całkowicie niespotykane.

Westy posiadają dwie warstwy okrywy włosowej. Pierwszą jest biały, bardzo miękki i gęsty podszerstek, stanowiący naturalną ochronę przed zimnem oraz przed przegrzaniem organizmu. Na ciele pupila znajduje się także tak zwany włos właściwy o czysto białym zabarwieniu. Co ciekawe, prawidłowo zbudowany pies posiada różne długości włosa okrywowego. Najkrótsza okrywa występuje na ogonie oraz łapach, nieco dłuższa na uszach i głowie oraz najdłuższa w obrębie klatki piersiowej. Sam włos właściwy jest twardy, a w obrębie głowy mocno kosmaty.

Ze względu na biały kolor futra, westy wymagają odpowiedniej pielęgnacji i dość częstych kąpieli. Zaleca się stosowanie szamponów dedykowanych dla psów ras szorstkowłosych, dodatkowe odżywki regeneracyjne nie są niezbędne. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o west highland white terrierach.

Charakter białych piesków – przydatne informacje

West highland white terrier - radosny przyjaciel rodziny

Westy to psy, które silnie przywiązują się do swoich właścicieli. Nie jest to typ piesków słuchających jednego pana, dzięki czemu sprawdzają się w kontaktach z całą rodziną. Biały westie to pies radosny, pełny energii oraz przyjazny w stosunku do znanych sobie osób. Świetnie odnajduje się w relacjach z dziećmi oraz osobami dorosłymi.

Lubiące dzieci pieski o białym futrze (westy czy owczarek podhalański) wzbudzają zainteresowanie młodych miłośników czworonogów. Warto jednak pamiętać, że przyjazne usposobienie może niekiedy łączyć się z dużą upartością terriera. Dlatego westy poleca się raczej dla nieco starszych dzieci, które znają podstawowe zasady obchodzenia się z pupilem.

Omawiając charakter piesków, warto także zauważyć, że west highland white terrier czy czeski fousek chętnie pilnuje swojej rodziny. Nasz biały, odważny towarzysz będzie czujnie patrolował domu i głośno zaalarmuje o przybyciu nieproszonych gości. Szczeniaki tej rasy silnie przywiązują się do wszystkich członków rodziny, a w razie potrzeby nie zawahają się przed ich obroną. Niestety westy zdają się nie zwracać uwagi na swoje małe rozmiary i niekiedy prowokują konflikty ze znacznie większymi od siebie zwierzętami.

Sprawny manipulant o urodzie niewinnego pluszaka

Opisując charakter westie, nie sposób pominąć ich umiejętności manipulatorskich. West highland white terrier to świetny obserwator, który szybko wyłapuje słabości swojego właściciela. Psy tej rasy zdają się zdawać sprawę ze swojej urody i nie zawahają się jej użyć. Rozczulające spojrzenia i niewinne miny często sprawiają, że westy otrzymują dodatkowe przysmaki czy kąski ze stołu.

Pies o czarnych oczach przypomina pluszową, niewinną maskotkę, jednak w rzeczywistości kryje dość silny i nieustępliwy charakter. Dorosły pies nie jest co prawda nadmiernie dominujący, jednak lubi dążyć do upatrzonego sobie celu. Charakterystyka pluszowej maskotki często okazuje się jedynie pozorem.

Ze względu na silny charakter, biały pies o wyglądzie pluszaka wymaga konsekwentnego szkolenia. Pozbawione odpowiedniej socjalizacji i wychowania westy, często okazują się uciążliwe w codziennych kontaktach. Dlatego nie jest to idealna rasa dla osób początkujących.

West highland white terrier - biały wulkan energii

Rasa west highland white terrier słynie ze swojej aktywności fizycznej. Mimo niedużych rozmiarów, są to psy bardzo wytrwałe oraz wiecznie gotowe do zabawy. Dzięki swojemu radosnemu usposobieniu i wytrwałości, okazują się idealnymi towarzyszami zabaw z dziećmi.

Psy uwielbiają piesze wędrówki, sprawdzą się też w różnych dyscyplinach sportowych. Westy nie są co prawda najszybsze i najbardziej zwinne, jednak dzięki wytrwałości oraz podatności na szkolenie, nauczymy je wielu widowiskowych sztuczek.

Warto pamiętać, że westy posiadają dużo energii, która wymaga odpowiedniego spożytkowania. Dzięki temu najlepiej sprawdzają się w roli towarzyszy dla młodych, lubiących sport osób. Pozostawiony sam w domu i pozbawiony odpowiedniego wysiłku west, może niszczyć przedmioty domowe lub okazać się nieposłuszny. Dlatego nie jest to odpowiednia rasa dla osób, które stronią od aktywności bądź są mocno zapracowane.

Relacje z innymi zwierzętami – ogólna charakterystyka zachowań

Mały westie czy czeski fousek to pies o radosnym i towarzyskim usposobieniu. Nie przejawia skłonności do silnej dominacji, dzięki czemu bez trudu dogada się z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Szczeniaki uwielbiają kontakty z innymi psami, a odpowiednio nauczone dogadają się także z kotami.

Co ciekawe, psy rasy west highland white terrier są na tyle odważne, że bez trudu wchodzą w relacje ze znacznie większymi pupilami domowymi. Nasza miniatura nie będzie obawiała się kontaktów z innymi zwierzętami, jednak wymaga odpowiedniej socjalizacji w wieku szczenięcym. Charakterystyka zachowań psa rasy westie wskazuje też na pewne trudności w relacjach ze znacznie mniejszymi zwierzętami.

Historia rasy west highland white terrierów sięga XVI wieku. Niegdyś były to psy przeznaczone do polowań na szczury i doceniano w nich instynkty myśliwskie. Bujna historia przełożyła się na charakter współczesnych westów, a psy do dziś przejawiają instynkt łowiecki. Niestety westy nie zawsze dogadują się z mniejszymi zwierzętami, a wspólny kontakt (szczególnie z domowymi gryzoniami) wymaga szczególnej ostrożności.

Opinie o west highland white terrierach i cena zakupu szczeniaka

Uroczo wyglądający, biały szczeniak często wzbudza bardzo przychylne emocje. Tak jest również w przypadku psa rasy west highland white terrier, który cieszy się dobrą sławą. Biała miniatura psa z czarnymi oczami wydaje się bardzo grzeczna i posłuszna, jednak jej charakter nie zawsze współgra z ogólnym wrażeniem. Westy mają opinie rozrabiaków oraz psów o silnym temperamencie.

Większość osób docenia oddanie rasy, a także jej radosny sposób bycia. Dużym atutem psa okazuje się też łatwość w dopasowaniu do trybu życia domowników. Nasza miniatura należy też do grupy pupili, które uznaje się za dość zdrową i odporną na różnego typu infekcje.

Nieco mniej przychylne opinie dotyczą upartości oraz podatności na alergie. Warto bowiem pamiętać, że psy o białym umaszczeniu znacznie częściej cierpią na alergie pokarmowe oraz różnego typu problemy natury dermatologicznej. Pupile w kolorze black czy brązowym rzadziej cierpią też na postępującą głuchotę.

Pewną niedogodnością może okazać się dość wysoka cena zakupu szczeniaka. Psy rasy westie są dobrze znane w całym kraju, stąd też duża liczba hodowli, które specjalizują się w owej rasie. Niestety większa liczba hodowli nie oznacza atrakcyjnej stawki zakupu psa.

Cena zakupu szczeniaka z dobrej, renomowanej hodowli to minimum 5000 zł. W wielu przypadkach stawka za pupila może wynosić 5000-7000 zł. Jest to standardowa cena za pupila z dobrego skojarzenia, pochodzącego ze sprawdzonego źródła. Co prawda mały szczeniak może być niekiedy znacznie tańszy, jednak przeważnie nie pochodzi ze sprawdzonego źródła, a jego pochodzenie nie jest do końca udokumentowane. Dlatego wybierając hodowlę, warto poznać opinie o danym miejscu, zasięgnąć informacji o psach hodowlanych oraz warunkach, w jakich żyją szczeniaki.

Dobry hodowca udzieli wyczerpujących informacji o swoich psach hodowlanych, omówi wymagania rasy, a także udzieli praktycznych wskazówek na temat jej szkolenia i pielęgnacji. Istotne okaże się również podpisanie stosownej umowy kupna sprzedaży.

Wesoły i szelmowski, biały piesek o krótkich łapkach, sterczących uszach i prostym ogonku to west highland white terrier, który w ostatnich czasach stał się bardzo modny. Piesek ten kojarzy się z reklamy whisky Black and white. Uroczy wygląd i przyjacielski charakter sprawiają, że wiele osób kupuje pieski tej rasy. Opowiemy o tej ciekawej rasie i wyjaśnimy czy istnieje czarny westy i miniatura tej rasy. Pomożemy ci zdecydować czy ten wulkan energii, mimo małej postury, jest pieskiem dla ciebie.

West highland white terrier - opis rasy

Rasa ta pochodzi ze Szkocji, gdzie małe pieski o krótkich łapach wykorzystywane były do polowań, szczególnie pod ziemią, i do tępienia gryzoni. Prawdopodobnie teriery te pochodzą od krzyżowania cairn terriera i teriera szkockiego. W miotach często pojawiały się szczenięta białe, które początkowo były eliminowane jako nieprzydatne.

Rasa znalazła swojego entuzjastę i twórcę w osobie pułkownika Edwarda Malcolma of Poltalloch, który jako pierwszy zaczął hodować wyłącznie białe psy. Łączy się z tym smutna historia, kiedy to pułkownik stracił na polowaniu ukochanego psa, który został wzięty za zwierzynę i omyłkowo zastrzelony. Od tej pory celem pułkownika stał się pies biały, który będzie dobrze widoczny w zaroślach. Czy historia ta jest prawdziwa, czy to tylko mit, nie wiemy. Jednak te urocze pieski zaczęły zdobywać popularność głównie jako psy rodzinne.

Wzorzec rasy ustalono na początku XX wieku. W czasie I wojny światowej populacja tych piesków w Anglii zmalała do tego stopnia, że sprowadzono z USA psy do odnowienia hodowli. W Polsce pierwsza hodowla rasy west highland white terrier powstała pod koniec XX wieku.

Gdzie kupić west highland teriera - ceny i opinie

West highland white terrier stał się niezwykle modny, ale jego cena jest porównywalna do cen innych ras. Szczeniak tej rasy kosztuje 5000 - 7000 zł. Jest to średnia cena psa z metryką ZKwP. Ceny piesków z wybitnych hodowli niejednokrotnie dochodzą do kwot 10 000 zł. Pamiętaj, aby wystrzegać się pseudohodowli i być ostrożnym jeśli cena jest podejrzanie niska. Jeśli marzy ci się ta rasa, lecz nie stać cię na zakup psa z rodowodem, rozwiązaniem może być dorosły piesek tej rasy lub podobny ze schroniska lub z organizacji opieki nad zwierzętami. Dorosły pies tak samo przywiązuje się do rodziny jak szczeniak i jest tak samo wspaniałym towarzyszem.

Opinie o pseudohodowlach i psach bez rodowodu wskazują, że nie masz żadnej pewności, czy szczeniak jest rasowy, zdrowy i nie wiesz na co z niego wyrośnie. Zaś widzisz jak wygląda dorosły pies ze schroniska. Popularność tej rasy spowodowała masową hodowlę, która zwiększa ryzyko chorób genetycznych. Pamiętaj, że u szczeniaków tej rasy zdarza się choroba Krabbego, która pojawia się w wieku do trzech miesięcy i powoduje, że pies nie dożywa wieku dorosłego.

Opis rasy

West highland white terrier to piesek mały, krótkonożny o wysokości w kłębie 28 cm. Nie istnieje odmiana miniatura. Ma małe, stojące uszy o szpiczastych końcówkach. Włos jest szorstki i twardy.

Opis tej rasy należy zacząć od faktu, że jest to rasa wyłącznie biała. Czasem można usłyszeć o westy black. Czy istnieje czarny westy? Rasa ta nie występuje w innych kolorach niż biały. Zaś kolor ten to tylko skojarzenie z reklamą whisky Black and white, której piesek ten jest maskotką. Westy ma czarny nosek i szeroko rozstawione czarne oczy.

Pielęgnacja białej sierści teriera nie jest trudna, gdyż brud nie trzyma się na twardym i szorstkim włosie. Psa kąpiemy w miarę potrzeby. Co kilka dni należy psa wyczeać szczotką pudlówką. Ważne jest też przycinanie sierści pomiędzy opuszkami palców. Psa tego nie należy strzyc, lecz trymować. Jego sierść nie wypada i trzeba ją do 10 - 12 dni przerzedzać dzięki trymowaniu specjalnym urządzeniem. Pieska trzeba przyzwyczajać do trymowania od szczeniaka.

Charakter westy

West highland white terrier to wesoły, energiczny piesek, zawsze chętny do zabawy. Mocno przywiązuje się do opiekuna i jego rodziny. Ten życzliwie nastawiony do ludzi pies, nigdy nie bywa agresywny ani hałaśliwy. Jest przyjacielski wobec dzieci i stanowi dla nich niestrudzonego towarzysza zabaw. Jeśli jednak został źle potraktowany przez dzieci jako szczeniak, zapamięto to na zawsze i trudno go będzie przekonać do dzieci.

Westy toleruje małe zwierzęta. Pamiętajmy jednak, że jest to pies myśliwski i nie zostawiajmy go bez nadzoru z gryzoniem. Nie należy spuszczać go ze smyczy w miejscach ruchliwych, gdyż instynkt myśliwski może skłonić go do pogoni i uciekania.

Dla kogo west highland white terrier będzie najlepszym przyjacielem - poznaj opinie o tej rasie

West highland white terrier lubi ruch, aktywność na świeżym powietrzu i dużo zabawy. Nie jest to typ kanapowca. Dorosły Westy powinien chodzić na długie spacery. Nie należy jednak narażać go na duży wysiłek fizyczny. Ten mały piesek nie jest w stanie biegać za rowerem, ani długo towarzyszyć w czasie joggingu.

Mimo że jest to piesek mały, wymaga starannego i konsekwentnego wychowania. Psy myśliwskie musiały umieć działać samodzielnie w czasie pogoni za zwierzyną. Zaś w domu zbytnia samodzielność i niezależność psa nie jest pożądana. Pobłażanie od małego i brak konsekwentnego i cierpliwego wychowania sprawi, że z uroczego szczeniaczka wyrośnie dorosły domowy tyran. Szczeniak Westy powinien być przyzwyczajany od małego do ludzi, innych zwierząt i różnych miejsc. Jest to szczególnie ważne, gdyż dorosły Westy potrafi zaczepiać psy większe od siebie.

Mimo tego west highland white terrier to pies dla każdego, kto jest wyrozumiały, cierpliwy i lubi długie, relaksacyjne spacery na powietrzu. Westy nadaje się dla ludzi starszych, rodzin z dziećmi i dla początkujących właścicieli psów.

Zalety i wady west highland white terriera

Zalety
  • oddany
  • nadaje się do mieszkania
  • inteligentny
  • tolerancyjny wobec innych psów
West highland white terrier to oddany towarzysz. Jest bystry i szybko się uczy, jeżeli ma motywacje. Lubi tropienie i zabawy. Zwykle jest tolerancyjny wobec innych psów. Wiele zależy jednak od jego socjalizacji.
Wady
  • sierść wymagająca regularnej pielęgnacji
  • upartość
West highland white terrier ma białą sierść, która wymaga właściwej pielęgnacji. Psy tej rasy potrafią być uparte, a niektóre nawet skłonne do ucieczek.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • mocne i zdrowe uzębienie,
  • nos czarny,
  • duży nos,
  • okrągłe oczy,
  • małe uszy,
  • mocne lędźwie
West highland white terrier jest mocno zbudowany, ma głęboką klatkę piersiową i prosty grzbiet.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - West highland white terrier

Charakter west highland white terriera

Charakter:
  • pewny siebie,
  • czujny,
  • odważny,
  • towarzyski,
  • wesoły
Potrzeba ruchu:
  • pies aktywny,
  • lubi zabawę
Poziom agresji:
niski
West highland white terrier nie powinien być agresywny.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
West highland white terrier nie wydaje się skłonny do ucieczek. Ma jednak w sobie instynkt łowiecki, o czym nie można zapominać.
Użytkowanie:
West highland white terrier to pies do towarzystwa, który ma w sobie nutkę łowcy. Rasa wykorzystywana była do łapania gryzoni.
Poddawany próbom pracy:
nie

West highland white terrier - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
West highland white terrier to dobry pies rodzinny, o ile jest dobrze i konsekwentnie prowadzony. Lubi współpracę z człowiekiem, choć może potrzebować zachętny i dobrej motywacji.
Dla kogo się nadaje:
West highland white terrier może być psem singla lub pary. Sprawdza się również w rodzinie, gdy jego potrzeby są zaspokajane, a szkolenie jest konsekwentne.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
West highland white terrier lubi zabawy i może być dobrym pupilem do domu z dziećmi, ale ważne jest odpowednie podejście dorosłych. Psy tej rasy mogą wykazywać postawę dominującą wobec najmłodszych.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
West highland white terrier zwykle dobrze radzi sobie z nieobecnością opiekuna.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
West highland white terrier może współpracować z pasją i szybko się uczyć, ale potrzebuje do tego odpowiedniej motywacji. Warto dawać mu zadania związane z tropieniem i gonieniem.

Pielęgnacja west highland white terriera

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Pielęgnacja west highland white terriera nie jest łatwa. Pies wymaga codziennego czesania oraz wizyty u groomera co 4-8 tygodni. Co 2-3 miesiące wskazane jest trymowanie, które pozytywnie wpływa na wygląd psiej sierści. Do obowiązków związanych z sierścią dochodzi skracanie pazurów, mycie psich zębów, przemywanie okolicy oczu oraz sprawdzanie stanu uszu.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF),
  • Karma dla psów ras białych
West highland white terrier może jeść gotowe karmy mokre lub suche. W tym przypadku można wybierać karmy dla ras małych lub produkty dla psów o jasnej sierści. Dieta psa może być również domowa - surowa (BARF) lub gotowana. Opiekun musi wtedy bilansować posiłki dobierając różne rodzaje mięs, podroby oraz suplementy.
Podatność na choroby:
West highland white terrier może mieć problemy ze stawami lub cierpieć na alergie. Opiekun powinien zadbać o szczepienia pupila, jego odrobaczanie oraz badania profilaktyczne.
ikona podziel się Przekaż dalej