Podstawowe informacje o flat coated retrieverze

Popularne nazwy:
Flat Coated Retriever (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 8 - Aportery, płochacze i psy dowodne > Sekcja 1 - Aportery
56 - 59 cm
27 - 36 kg
59 - 63 cm
25 - 32 kg
8 - 11 lat
pies aktywny
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
4500 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
350 - 500 zł
Imiona dla flat coated retrievera:
Szejk, Kafel, Kokos, Baflo, Black, Kawa, Dżin, Cola, Amper, Trop, Łapa, Melon, Tomas

Flat coated retriever jest efektownie wyglądającym, a jednocześnie przyjaźnie usposobionym psem, który może okazać się idealnym kompanem dla całej rodziny. Niegdyś ulubieniec angielskiej arystokracji, należący do grupy retrieverów wykazuje dużą inteligencję oraz podatność na szkolenie. Poniżej przyjrzymy się bliżej tej interesującej rasie psów. Opiszemy wygląd flat coated retrieverów, omówimy ich charakter, wymagania szkoleniowe, a także opinie o rasie. Na koniec podpowiemy też, jaka jest cena za szczeniaki.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o retrieverach.

Flat coated retriever – ogólny opis rasy

Jak wygląda flat coated retriever?

Pies rasy flat coated retriever (podobnie jak golden) należy do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych, zakwalifikowanych do sekcji psów aportujących. Informacje o rasie odnajdziemy we wzorcu FCI numer 121. Informacje ze wzorca pozwalają na określenie idealnej wagi, wyglądu oraz proporcji ciała owej rasy.

Idealna waga dorosłego psa rasy flat coated retriever powinna mieścić się w przedziale 27 – 36 kg. Z kolei waga dorosłej, prawidłowo zbudowanej suczki to około 25 do 32 kg. Co ciekawe, sama waga nie jest jedynym wyznacznikiem proporcji rasy. Prawidłowo zbudowany pies powinien posiadać także odpowiednią wysokość w kłębie. Dorosły pies tej rasy osiąga 56 do 61 cm wysokości w kłębie, z kolei dorosła, prawidłowo zbudowana suczka wyrasta do około 51 – 56 cm. Warto tutaj zauważyć, że zarówno waga jak i wzrost suczek są z reguły nieco mniejsze w porównaniu z budową samców.

Opis rasy nie byłby pełny, gdybyśmy pominęli kwestię umaszczenia. Wzorzec rasy dopuszcza szatę w kolorze czarnym i brązowym (tak zwanym wątrobianym). W hodowlach zdarzają się niekiedy szczeniaki o umaszczeniu żółtym, jednak nie są dopuszczane do dalszego rozmnażania.

Szata o brązowym (wątrobianym) czy czarnym zabarwieniu posiada gęsty podszerstek oraz włos okrywowy. Sierść piesków tej rasy jest przyjemna w dotyku, przylegająca do ciała i bardzo gładka. Na ogonie mogą tworzyć się charakterystyczne dla rasy frędzle, co jest zjawiskiem pożądanym. Warto także zauważyć, że flat coated retriever przypomina w swym wyglądzie popularne golden retrievery. Posiada podobną budowę, masę ciała, a nawet zbliżony charakter. Niekiedy obie rasy są ze sobą wzajemnie mylone, jednak golden cieszy się znacznie większą popularnością.

Zdrowie oraz długość życia

Nasz czarny czy brązowy (wątrobiany) flat coated retriever często cieszy się długim zdrowiem, jednak istnieją choroby, do których jest predysponowany. Największym zagrożeniem rasy jest osłabienie układu immunologicznego, które powoduje skłonność do pojawiania się nowotworów. Opis rasy wskazuje na to, że flat coated retriever powinien regularnie przechodzić badania w kierunku chorób nowotworowych. Ich wczesne wykrycie daje szanse na wyleczenie zwierzęcia.

Gładkowłosy flat coated retriever może także niekiedy cierpieć na choroby oczu. Najczęściej wyróżnia się tutaj jaskrę oraz postępujący zanik siatkówki. Są to choroby, które mogą przenosić się z pokolenia na pokolenie, dlatego bardzo istotny jest wybór dobrej hodowli, w której nabywamy szczeniaki.

Pies sporadycznie cierpi także na dysplazję stawu biodrowego. Co istotne, hodowla powinna wykonywać regularne badania w kierunku dysplazji suk i psów hodowlanych. Do rozrodu dopuszcza się jedynie zdrowe osobniki, pozbawione tego typu problemów zdrowotnych.

Zarówno black flat coated retriever, retriever z Nowej Szkocji, jak i golden są odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Lubiący pływać pies nie powinien jednak kąpać się w zbyt zimnej wodzie. Wśród rasy występuje paraliż ogona, spowodowany zbyt niską temperaturą. Opis choroby nie wskazuje na bezpośrednie zagrożenie jego życia, a paraliż ustępuje samoistnie po pewnym czasie.

Czarny i brązowy (wątrobiany) kolor sierści sprawia, że pies rasy flat coated retriever może być wrażliwy na nadmierną ekspozycję słoneczną. Dlatego nie warto wyprowadzać go na spacer w okresie silnych upałów. Znacznie korzystniejsza dla rasy będzie aktywność w godzinach porannych lub wieczornych.

Opisując zdrowie flat coated retrieverów, warto określić także ich przeciętną długość życia. Pomimo predyspozycji do nowotworów, pies tej rasy często dożywa 8 – 10 lat. Dla porównania, średnia długość życia rasy golden retriever to 10 do 12 lat. Z kolei retriever z Nowej Szkocji żyje przeciętnie 10 do 14 lat. A może zainteresuje cię także ten artykuł o usposobieniu golden retrievera?

Prawdziwy charakter oraz wymagania szkoleniowe

Usposobienie flat coated retrievera – co warto wiedzieć o rasie?

Charakter to jeden z kluczowych kryteriów, którymi kierujemy się podczas wyboru konkretnej rasy. Nasz gładkowłosy flat coated retriever (podobnie jak golden) jest jednym z najbardziej przyjaznych pupili domowych. Opis charakteru tej rasy możemy streścić w ogromnej radości z życia i przyjacielskim nastawieniu do człowieka.

Gładkowłosy flat coated retriever jest nieustannie gotowy do zabawy i spędzania czasu z ludźmi. Nie przejawia skłonności do dominacji, a wręcz bywa mocno uległy. Z natury radosny oraz przyjaźnie nastawiony nie jest dobrym stróżem posesji. Może niekiedy wykazywać nadmierną ufność i nie jest rasą, która budziłaby respekt swoim wyglądem.

Retriever jest znacznie łagodniejszy i łatwiejszy w ułożeniu niż przykładowy shiba inu. Mimo uległości i podatności na szkolenie, posiada pewne wymagania, z którymi nie radzi sobie każdy właściciel. Warto pamiętać, że jest to zwierze bardzo żywiołowe, nieznoszące nudy i długotrwałego przebywania w jednym miejscu. Flat coated retriever uwielbia pływanie, długie spacery oraz szkolenie u boku właściciela. Będzie idealnym towarzyszem aktywnej i mającej czas dla swojego pupila rodziny.

Prawidłowe wychowanie piesków rasy flat coated retriever

Jak już wiemy z opisu charakteru, flat coated retrievery są wyjątkowo otwarte na kontakt z ludźmi. Młode szczeniaki wymagają socjalizacji z otoczeniem, a w późniejszym etapie, odpowiedniego szkolenia posłuszeństwa.

Nasz black retriever wykazuje dużą inteligencję i chęć do nauki, dzięki czemu jest psem łatwym w prowadzeniu. Nie posiada tendencji do dominacji jak shiba inu, a jego usposobienie sprawia, że bardzo rzadko wchodzi w konflikty z innymi psami. Flat coated retriever idealnie sprawdzi się w różnego psich sportach posłuszeństwa. Posiada dużą sprawność fizyczną, żywiołowość i chęć do nauki, co czyni z niego dobrego psa sportowego.

Golden retriever czy flat coated retriever są łatwe w szkoleniu, dzięki czemu mogą być odpowiednim wyborem dla osób z niewielkim doświadczeniem. Warto jedynie pamiętać o żywiołowości rasy. Pies bezwzględnie wymaga codziennej, dużej dawki ruchu, przez co nie nadaje się dla osoby nadmiernie zapracowanej. Pozostawiony sam sobie, pozbawiony aktywności fizycznej pies może okazać się wyjątkowo uciążliwy.

Opinie o rasie i cena zakupu szczeniaka

Łagodny i przyjaźnie nastawiony do świata flat coated retriever jest psem, który posiada bardzo dobre opinie wśród miłośników czworonogów. Wiele osób upatruje w nim idealnego towarzysza dla rodzin ze starszymi dziećmi. Pupil jest bardzo lojalny, oddany właścicielom i respektujący zasady życia w domu. Co ciekawe, będzie chętnie spędzał czas u boku swojego właściciela i dopasuje się do trybu życia domowników.

Z pozoru bezproblemowy pies może niekiedy niszczyć przedmioty i głośno ujadać. Jest to zazwyczaj związane z niedostateczną dawką ruchu. Ze względu na głośną naturę, psy tej rasy uchodzą niekiedy za zbyt żywiołowe. Negatywne opinie dotyczą także podatności na nowotwory, co jest największym mankamentem tej rasy.

Wybierając flat coated retrievera, warto zainteresować się dobrymi hodowlami, sprzedającymi szczenięta po zdrowych rodzicach. Wiele chorób rasy ma podłoże genetyczne, dlatego zakup najtańszego szczeniaka często okazuje się jedynie pozorną oszczędnością.

Rasa nie jest tak popularna, jak golden retrievery, dlatego liczba działających w naszym kraju hodowli jest dość ograniczona.

Cena za zakup szczeniaka okazuje się dość zróżnicowana. Najniższa stawka za zakup pupila ze sprawdzonego źródła to około 2500 zł. Stawka za szczeniaki ze znanych, renomowanych hodowli niemal zawsze okazuje się nieco wyższa. Zadbane, odpowiednio socjalizowane i pochodzące od zdrowych rodziców szczeniaki flat coated retriever nabędziemy zazwyczaj w kwocie 3000-4500 zł.

Wybierając dobrą hodowlę, warto zapoznać się z jej osiągnięciami, a także badaniami suki i psa reproduktora. Dobry hodowca powinien też omówić najczęstsze choroby, które mogą występować w danej linii hodowlanej. Istotny okaże się również wybór konkretnego szczeniaka. Każdy szczeniak posiada indywidualne predyspozycje i cechy charakteru. Dobry hodowca będzie w stanie pomóc w wyborze pupila, który idealnie pasuje do możliwości i oczekiwań konkretnej rodziny. Podczas zakupu należy także odebrać wszystkie dokumenty zwierzęcia oraz podpisać z hodowcą odpowiednią umowę.

Flat - zalety i wady

Zalety
  • chętny do współpracy z człowiekiem
  • łatwy w treningu
  • rodzinny
  • można uprawiać z nim sporty
Flat coated retriever jest psem wszechstonnym użytkowo i gotowym do pracy z człowiekiem. Jest cierpliwy i dobrze odnajduje się w rodzinie. Można urpawiać z nim sporty i spędzać aktywnie czas.
Wady
  • sierść wymagająca regularnej pielęgnacji
Flat coated retriever wymaga odpowiedniej i regularnej pielęgnacji, która mimo wszystko nie jest trudna. Rasa żyje stosunkowo krótko.

Gładkowłosy pies aportujący - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
  • głęboka klatka piersiowa,
  • zgryz nożycowy,
  • płaska czaszka,
  • krótkie lędźwie,
  • krótki ogon,
  • prosty ogon
Pies średniej wielkości. Ma harmonijną budowę i jest dobrze umięśniony.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
  • czarne,
  • wątrobiane
Kolor oczu:
  • ciemnobrązowe,
  • orzechowe

Galeria zdjęć - Flat

Charakter flat coated retrievera

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Flat coated retriever opisywany jest jako pies czujny, ale nieagresywny.
Skłonność do ucieczek:
niska
Flat coated retriever nie wydaje się skłonny do ucieczek.
Użytkowanie:
pies myśliwski
Flat coated retriever może zostać wyszkolony do różnych zdań. Bywa przewodnikiem osób niewidomych, ratownikiem oraz psem myśliwskim.
Poddawany próbom pracy:
tak

FCR - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Flat coated retriever potrzebuje kontaktu z opiekunem. Jest inteligentny i może być szkolony do różnego rodzaju zadań.
Dla kogo się nadaje:
Flat coated retriever to pies, który potrzebuje ruchu. Jest psem dla osób, które zapewnią mu zajęce.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Flat coated retriever jest miłym psem, który odnajduje się w rodzinie. W kontaktach z najmłodszymi je cierpliwy i łagodny.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Flat coated retriever źle radzi sobie z przedłużającą się samotnością i bezczynnością.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Flat coated retriever jest psem łatwym do prowadzenia. Jest pojętny, bystry i wszechstronny.

Pielęgnacja flat coated retrievera

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
  • skracanie pazurów,
  • czyszczenie uszu,
  • mycie zębów,
  • szczotkowanie sierści,
  • kąpiele,
  • przemywanie okolicy oczu,
  • pielęgnacja opuszek łap
Pielęgnacja polega na regualrnym wyczesywaniu sierści psa, skracaniu pazurów, czy myciu psich zębów.
Odżywianie:
  • Karma gotowa sucha,
  • Karma gotowa mokra,
  • Dieta domowa,
  • Dieta surowa (BARF)
Flat coated retriever może jeść gotowe karmy mokre lub suche, a także dietę domową. Opiekun może podawać psu posiłki skomponowane z gotowanego lub surowego mięsa. Ważne, by jedzenie było wysokiej jakości i prawidłowo zbilansowane. Żywienie musi być dopasowane do wieku psa, jego aktywności oraz stanu zdrowia.
Podatność na choroby:
Flat coated retriever miewa problemy ze stawami. U psów tej rasy dość często pojawiają się również choroby nowotworowe.
ikona podziel sięPrzekaż dalej