Podstawowe informacje o terierze walijskim

Popularne nazwy:
Welsh Terrier (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 3 - Teriery > Sekcja 1 - Teriery duże i średnie
36 - 39 cm
9 - 10 kg
36 - 39 cm
9 - 10 kg
12 - 15 lat
duża potrzeba ruchu, żywy
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
3000 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
100 - 200 zł
Imiona dla teriera walijskiego:
Black, Kawa, Dżin, Cola, Bob, Amper, Łapa, Tea, Koi, Karl, Mus

Terier walijski, niegdyś dość popularny, teraz stał się w Polsce tak rzadki jak na przykład turecki pies pasterski. Co ciekawe na psa rodzinnego nadaje się zarówno ogromny kangal turecki, jak i nieduży terier walijski, choć obie te rasy nie są dla każdego. Przyczyną jest zapewne żywiołowość tej rasy, która sprawia, że terier walijski mniej nadaje się do mieszkania w mieście w blokach. Poznaj opis i charakter tej ciekawej i nieco zapomnianej rasy, jaką jest terier walijski. Wyjaśniamy, czy istnieje biały terier walijski oraz miniaturka tej rasy. Odpowiadamy na pytania, czy szczeniaki welsh terriera można kupić w Polsce i jaka jest cena.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o terrierach.

Hodowla teriera walijskiego na świecie i w Polsce

Wybierając rasę psa rodzinnego zastanawiamy się takimi rasami jak foksterier czy sznaucer, kiedyś bardzo popularne, teraz odeszły w zapomnienie. Co ciekawe na psa rodzinnego nadaje się zarówno wielki turecki pies pasterski jak i mały gryfonik brabancki. Zwolennicy ras ozdobnych stają przed wyborem lhasa apso a shih tzu. Bardzo ciekawą rasą, choć nie dla każdego, jest terier walijski.

Terier walijski był kiedyś częściej widywany w Polsce niż obecnie. Ten aktywny pies myśliwski, sprawdza się w roli psa rodzinnego, jednak wymaga nieco doświadczenia, gdyż jest to żywiołowy i niezależny pies, który potrafi wejść na głowę. Niemniej jednak warto się tą rasą zainteresować.

Podobnie jak foksterier, terier walijski był kiedyś psem myśliwskim na lisy. Niektórzy specjaliści twierdzą, że jest to najstarsza rasa na Wyspach Brytyjskich. Rasa ta pochodzi od dawnych terierów staroangielskich, znanych już w XIII wieku. Psy te służyły niegdyś jako psy myśliwskie oraz do tępienia gryzoni na farmach. Hodowla tych psów nastawiona była głównie na psy użytkowe.

XIX wiek był okresem, kiedy to wzrosło zainteresowanie profesjonalną hodowlą psów zarówno użytkowych jak i do towarzystwa. Wtedy to hodowcy postanowili zadbać o wygląd teriera walijskiego, aby stał się on psem bardziej atrakcyjnym wizualnie. Wcześniej hodowla welsh terriera nakierowana była na psa użytkowego do polowań, dlatego też nie zwracano uwagi na jego wygląd. Do poprawienia wyglądu tej rasy wykorzystany został foksterier szorstkowłosy. Dzięki temu terier walijski zyskał masywniejszą budowę i ładniejszą szatę.

W Polsce istnieją hodowle tej rasy i szczeniaki z rodowodem można zakupić bez trudu. Cena szczeniaka z rodowodem FCI wynosi około 2000 zł. Cena najlepszych szczeniąt dochodzi do 3000 zł. Jak widać szczeniaki rasowego teriera walijskiego nie nie kosztują zbyt wiele. Dla porównania sznaucer kosztuje od 1500 do 4000 zł, zaś kangal turecki od 3500 do 4000 zł.

Jak wygląda terier walijski - opis i zdjęcia

Opis rasy i zdjęcia

Terier walijskie jest psem średniej wielkości. Jego wzrost sięga 39 cm, zaś waga do 9 kg. Sylwetka jego wpisuje się w kwadrat. Wyglądem pies ten bardzo przypomina foksteriera szorstkowłosego. Różni się przede wszystkim kolorem.

Nie występuje miniaturka tej rasy. Rasa ta straciła na popularności, dlatego też psy te są często mylone z innymi rasami. Gryfonik brukselski może wyglądać jak miniaturka teriera walijskiego, lecz jest to zupełnie inna rasa. Pieski podobnych ras często się mylą. Na przykład lhasa apso a shih tzu? Nieprawdaż, że są do siebie podobne? Mylą się także gryfoniki, jako że gryfonik belgijski jest czarny, zaś gryfonik brabancki krótkowłosy. Jedno jest pewne, miniaturka teriera walijskiego nie występuje.

Z terierem walijskim mylone są takie rasy jak airedale terrier czy lakeland terrier, lub też terier irlandzki. Szczeniak airedale teriera wygląda podobnie jak dorosły terier walijski. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o angielskich rasach psów.

Wzorzec rasy określa kolor tej rasy jako czarny podpalany lub szaro-czarny podpalany. Biały terier walijski nie występuje. Wzorzec rasy wyklucza również białe znaczenia. Sierść teriera walijskiego jest półdługa, szorstka i twarda. Szata składa się z twardego włosa okrywowego i miękkiego podszerstka.

Opis rasy:

 • kraj pochodzenia: Wielka Brytania,
 • wysokość: do 39 cm
 • waga: około 9 kg,
 • długość życia: 12 - 15 lat,
 • sierść: obfita, szorstka i twarda,
 • umaszczenie: czarny podpalany (biały welsh nie występuje).

Pielęgnacja i zdrowie teriera walijskiego

Pielęgnacja sierści teriera walijskiego wymaga szczotkowania kilka razy w tygodniu oraz trymowania od czasu do czasu. Psów tej rasy nie należy strzyc, gdyż strzyżenie pogarsza strukturę i barwę sierści. Pies tej rasy prawie nie linieje. Jeśli jest regularnie trymowany, praktycznie nie znajdujemy włosów w mieszkaniu.

Pies ten cieszy się dobrym zdrowiem i dość długim życiem. Do późnej starości jest aktywny. Pojawiają się opinie, że psy te prawie nie starzeją się fizycznie, zaś mentalnie wcale. Pies ten bardzo rzadko cierpi na jakieś schorzenia lub wady genetyczne. Dzięki gęstemu podszerstkowi może mieszkać zarówno w mieszkaniu jak i na zewnątrz. Choć w czasie dużych mrozów należy pozwolić mu spać w mieszkaniu. Terier walijski jest bardziej wrażliwy na upały i nie należy zbyt długo wystawiać go na palące słońce.

Jaki charakter ma terier walijski

Walijski terier - opinie o rasie

Terier walijski to pies wierny i przyjacielski, a także ogromny pieszczoch. Jest pewny siebie i rzadko bywa bojaźliwy. Przeważające opinie o tej rasie podkreślają jego żywiołowość i energię. Spokój nie leży w naturze tego psa. Terier walijski jest energiczny i wesoły zarówno jako szczeniak jak i pies dorosły. W parze z dość niezależnym charakterem daje to prawdziwy wulkan energii i aktywności. Terier walijski zawsze chętnie bierze udział w zabawie, lubi także sporty, na przykład agility, i zadania do wykonania jak polowanie, spacery, sporty.

Pies ten jest nad wyraz inteligentny i szybko się uczy. Jednak podczas szkolenia wychodzi jego uparty charakter. Pies szybko się nudzi. Dlatego też szkolenie tej rasy wymaga doświadczenia, konsekwencji, stanowczości i umiejętności zastosowanie pozytywnych metod. Należy szybko ustalić hierarchię i zasady postępowania w domu, tak aby pies wiedział, gdzie jest jego miejsce.

Terier walijski ma trochę wad. Wadą jest jego nerwowy i porywczy charakter. Nie znosi samotności i pozostawiony sam w domu może demolować mieszkanie. Jako pies myśliwski może złapać trop i pognać za zdobyczą. Dlatego psa można spuszczać ze smyczy tylko w miejscach bezpiecznych.

Czy terier walijski to pies dla ciebie

Nie jest to pies do mieszkania w blokach. Potrzebuje dużo przestrzeni do biegania lub domu z ogrodem, gdzie może wychodzić, kiedy chce. Przystosuje się do małego mieszkania tylko wtedy, gdy opiekun zapewni mu dużo ruchu, zabawy, wspólnych zadań i sportów.

Terier walijski świetnie nadaje się na stróża. Mimo małej wielkości jest w stanie odstraszyć intruza. Pies ten ma donośny głos i jego szczekanie może irytować sąsiadów.

Dobrze sprawdza się jako pies rodzinny, jeśli tylko dzieci umieją uszanować prywatność psa. Niestety pies ten nie da się dzieciom bezkarnie tarmosić i może pogonić zbyt napastliwe dziecko. Z uwagi na dużą aktywność, pies ten nie sprawdzi się jako towarzysz osób starszych prowadzących siedzący tryb życia.

Trudny i uparty charakter tego psa, sprawiają, że nie każdy opiekun sobie z nim poradzi. Z tego powodu psy te są często zwracane do hodowli. Opiekun tego psa musi mieć doświadczenie w szkoleniu psów, tak aby umiał go odpowiednio ułożyć.

Pies ten nie ma zbyt dobrych relacji z innymi zwierzętami. Nie jest towarzyski wobec innych psów, zaś małe zwierzęta domowe jak koty i gryzonie może potraktować jako obiekt polowania. Walijski terier to rasa warta wyboru.

Zalety i wady teriera walijskiego

Zalety
 • wesoły
 • nadaje się do mieszkania
Terrier walijski jest energicznym i chętnym do zabawy pupilem. Może mieszkać w mieszkaniu, jeżeli ma odpowiednią ilość ruchu.
Wady
 • sierść wymagająca regularnej pielęgnacji
 • zadziorność wobec innych psów
 • wymaga dużo uwagi
Terier walijski wymaga sporo ruchu i uwagi. Może być zadziorny wobec innych czworonogów. Wymaga także systematycznego trymowania.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • nos czarny,
 • krótki grzbiet,
 • średniej długości kufa,
 • małe uszy,
 • zgryz nożycowy,
 • mocne lędźwie,
 • małe oczy,
 • płaska czaszka
Mały pies o proporcjonalnym wyglądzie.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
czarne podpalane
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Terier walijski

Charakter teriera walijskiego

Charakter:
Potrzeba ruchu:
 • duża potrzeba ruchu,
 • żywy
Poziom agresji:
umiarkowany
Terier walijski potrafi być zadziorny wobec innych psów i wręcz skory do bójek. Nie przejawia jednak agresji w stosunku do ludzi, choć bywa nieufny wobec obcych.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
Terrier walijski jest psem myśliwskim, a jego instynkt może sprawić, że oddali się od opiekuna, gdy zostanie spuszczony ze smyczy.
Użytkowanie:
Terier walijski pracował w sforze i wyganiał lisy z nor. Obecnie jest również psem do towarzystwa.
Poddawany próbom pracy:
nie

Terier walijski - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Terier walijski to pies, który ma swój "charakterek". Opiekun mający doświadczenie w pracy z psami poradzi sobie lepiej z prowadzeniem psa tej rasy.
Dla kogo się nadaje:
Terier walijski nadaje się dla osób, które zapewnią mu odpowiednią ilość ruchu i stymulacji umysłowej.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Terrier walijski dogada się z dziećmi, choć lepiej ze starszymi niż młodszymi. Jest energiczny i skory do zabawy, ale nie lubi zbyt natarczych pieszczot. Czas najmłodszych z psem powinien być nadzorowany przez osoby dorosłe.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Terrier walijski nie jest psem, który lubi samotność. Najlepiej nie zostawiać go samemu zbyt długo. Jeżeli nie będzie miał wystarczającej ilości ruchu, może niszczyć przedmioty w domu.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Terrier walijski to pies, który lubi się uczyć. Jest bystry i energiczny. Ważne, by szkolenie było pozytywne i ciekawe dla psa.

Pielęgnacja teriera walijskiego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap,
 • trymowanie
W przypadku teriera walijskiego konieczne jest trymowanie sierści. Na liście obowiązków opiekuna jest również skracanie pazurów, mycie psich zębów oraz wykonywaniu badań profilaktycznych.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF),
 • karma dla psów aktywnych
Terrier walijski może jeść pełnoporcjowe karmy dobrej jakości. Do wyboru są produkty mokre oraz suche. Opiekun może przygotowywać jedzenie samodzielnie w wersji gotowanej oraz surowej. Ważne jest dodawanie do takiej diety właściwych suplementów.
Podatność na choroby:
Terier walijski to zdrowy pies, ale wielu przedstawicieli rasy ma problemy z alergiami.
ikona podziel się Przekaż dalej