Popularne rasy psów myśliwskich - TOP10 gatunków psów łowieckich
Najpiękniejsze rasy psów często bywają także wspaniałymi psami pracującymi. Psy myśliwskie są nie tylko piękne! To zwykle psy o wspaniałych charakterach, które bezgranicznie kochają opiekunów. Potrzebują jednak sporo ruchu oraz stymulacji psychicznej. Jak wybrać dla siebie idealnego psa myśliwskiego? Prezentujemy najładniejsze rasy psów myśliwskich. Poznaj ich nazwy, zobacz zdjęcia i zdobądź wszystkie niezbędne informacje o myśliwskiej naturze 10 najpopularniejszych ras.
Jeśli szukasz więcej informacji i porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach myśliwskich.
Z tego artykułu dowiesz się:
Rasy psów myśliwskich - niezbędne informacje
Rodzaje psów myśliwskich
Zachowania łowieckie występują u wszystkich ras psów, ale na drodze selekcji część hodowli skupiła się na stworzeniu psów o silniejszych instynktach myśliwskich. W terminologii myśliwskiej wyróżnia się takie rodzaje psów jak psy myśliwskie:
- gończe,
- aportujące,
- tropiące,
- dzikarze,
- norowce,
- płochacze,
- posokowce,
- legawce.
Pies gończy ma za zadanie gonienie zwierzyny. Posokowce przeznaczone są do szukania zwierzyny po postrzale. Psy pracujące jako posokowce zwykle sprawdzają się także w roli gończej. Tropowce (psy tropiące) to dość szeroka grupa, do której można zaliczyć praktycznie każdego psa, który odznacza się dobrym węchem i jest w stanie tropić zwierzynę po śladach zapachowych. Aportery to tymczasem grupa psów, które przynoszą myśliwemu zwierzynę. Podobnie jak w przypadku tropienia do aportu można przyuczyć większość ras, ale istnieje kilka zaliczanych do grupy o szczególnych predyspozycjach np. labrador.
Dodatkowo niektóre psy rasowe przeznaczone są do polowań na konkretne gatunki zwierząt np. ptaki, zające lub dziki. Niektóre z nich chętniej nurkują w wodzie, a inne lepiej radzą sobie w gęstszym lesie.
Próby pracy - co musi umieć pies myśliwski?
Niektóre psy rasowe objęte są tak zwanymi próbami pracy. Polegają one na sprawdzeniu i podnoszeniu umiejętności psów myśliwskich. Obecnie często traktowane są jako pokaz psich zdolności. Tego typu imprezy odbywają się zwykle kilka razy w roku w różnych miejscach kraju i można je podzielić na te przeznaczone dla młodych psów oraz bardziej wyspecjalizowane konkursy dla psów po szkoleniu. Dodatkowo próby podzielone są oczywiście na próby przeznaczone osobno dla różnych typów użytkowych psów myśliwskich.
W próbach pracy uczestniczyć mogą jedynie psy rasowe zarejestrowane w określonych instytucjach np. Polskim Związku Kynologicznym lub innych organizacjach zrzeszonych w FCI. Zwierzę biorące udział musi mieć ukończone 9 miesięcy życia. Jeśli chodzi o górną granicę wieku, to w przypadku prób pracy zwykle wynosi ona 24 miesiące. Konkursy natomiast zwykle nie wprowadzają tego typu limitów.
W kraju i za granicą organizowane są także wystawy psów ras myśliwskich. Pokaz skupia się wtedy na ich wyglądzie, a nie umiejętnościach łowieckich. Jury ocenia zgodność psów ze wzorcem rasy i m.in. sposób poruszania i prezentowania się czworonoga. Psy mogą zdobyć m.in. Międzynarodowy Championat Piękności, który przyznawany jest tylko tym zwierzętom, które wcześniej zdobyły minimum trzecią lokatę lub "dobrą" ocenę podczas konkursów.
Zdjęcia z prób pracy obrazują, jak wiele wymaga się od psów ras myśliwskich. Jest to jednak konieczność, a dla niektórych ras przejście prób jest wymogiem dopuszczenia do hodowli.
Szkolenie myśliwskie
Trening szczeniaka
Dobry pies myśliwski powinien prezentować kilka cech:
- chęć do treningu,
- instynkt łowiecki,
- wytrzymałość,
- sprawność fizyczną.
Odpowiednio poprowadzone szkolenie spowoduje nawiązanie trwałej i pozytywnej więzi między psem, a człowiekiem. Będzie skutkowało to większym zrozumieniem i lepszą współpracą. Z psem pracować należy przez cały rok, a nie tylko w sezonach polowań lub zawodów.
Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!
Ważnym elementem szkolenia młodego psa jest oswojenie go ze specyfiką pracy psa myśliwskiego, a więc między innymi z dźwiękami wystrzałów. Podczas treningu szczeniaka dobrze jest mieć przy sobie dorosłego, statecznego psa myśliwskiego, który stanie się "wzorem" dla młodszego zwierzęcia, a jego spokój będzie pozytywnie wpływał na szczenięce emocje. Nowy pies może najpierw z odległości obserwować pracę innych psów oraz słyszeć dźwięki broni. Z czasem wystrzały powinny padać coraz bliżej. Ważne jest pozytywne podejście do szkolenia i branie pod uwagę potrzeb czworonoga.
Część szkolenia obejmuje także takie czynności jak aport i odpowiednie obchodzenie się ze złapaną zwierzyną. Pies powinien delikatnie przynosić zdobycz w pysku, czego trzeba nauczyć energicznego szczeniaka.
Jak wygląda polowanie z psem? Potrzeby psa myśliwskiego!
Z psami polować można na różne gatunki zwierząt. Rasowe predyspozycje wykazują m.in. gończe francuskie polujące na dziki oraz foxhoundy przeznaczone do polowań na lisy. Instynkty łowcze tych psów zostały ukierunkowane przez lata hodowli.
Psy muszą zostać przywiezione na miejsce polowania. Transport powinien odbywać się w specjalnie przeznaczonych do tego celu transporterach oraz klatkach. Po przyjeździe na miejsce czworonogi powinny mieć rozgrzewkę przed rozpoczęciem właściwej pracy. Kilka minut spaceru lub prostych ćwiczeń pozwoli zminimalizować ryzyko kontuzji podczas biegu.
W okresie wyższych i bardzo niskich temperatur należy uwzględnić potrzeby psa. Latem musi on mieć zapewnioną wodę czy odpoczynek w cieniu, a zimą dobrze mieć dla niego termos z letnim "rosołem" w celu rozgrzania organizmu i uzupełnienia energii po zakończonej pracy.
W trackie i po za sezonem polowań warto wprowadzać małe modyfikacje diety psa, by nie dopuścić do nadwagi w czasie mniejszej aktywności lub nadmiernego spadku masy, gdy pies pracuje regularnie.
Rasy psów myśliwskich - ranking 10 ras
Chcąc kupić psa myśliwskiego, wybierać można wśród małych, średnich i dużych ras. Znajdują się wśród nich także psy z krótką i z długą sierścią.
- Niemiecki terier myśliwski - ten średnich rozmiarów terier wykorzystywany jest głównie do polowania w norach i wypłaszania zwierzyny. Psy tej rasy znane są z odwagi i uporu. Bywają trudne do ułożenia, ale równocześnie są bardzo towarzyskie. Jako czworonogi wystawiające zwierzynę spisują się zwykle "na medal".
- Cocker spaniel - opis tej rasy informuje o ich zdolnościach aporterskich oraz przydziale do grupy płochaczy. Cocker spaniele są psami, które przeznaczone były do polowania na ptactwo. Obecnie rozgościły się w domach, choć wcale nie straciły na łowczej zadziorności. Te psy są bardzo żywiołowe i mogą wykazywać skłonności do ucieczek. Spaniele uznawane są za najładniejsze rasy psów ze względu na swoją piękną sierść!
- Beagle - pies średniej wielkości, który znany był już w czasach Henryka VIII. Te angielskie psy wyhodowane zostały głównie do polowań w sforze i tropienia po śladzie zajęcy. Beagle są sympatyczne i inteligentne, ale podobnie do cocker spanieli miewają rasowe skłonności do ucieczek. Obecnie popularne są jako psy domowe, ale zawsze należy zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu poza ulicznym zgiełkiem. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach rasy beagle.
- Wyżły -psy znane ze swojej "stójki", które dzieli się na brytyjskie (np. seter irlandzki) oraz kontynentalne (np. wyżeł francuski). Bez względu na konkretne nazwy wyżły przeznaczone są do polowania zarówno w polu suchym, jak i w wodzie. Te dużych rozmiarów psy są zrównoważone i bardzo towarzyskie. Potrzebują jednak stanowczego i silnego przewodnika, gdyż łowcze geny nakazują mu wykazywanie skłonności dominacyjnej. Wiele osób uważa przedstawicieli wyżłów za najpiękniejsze rasy psów. Galerie zdjęć pokazują różnice w wyglądzie wyżłów. Istnieją zarówno psy z długą sierścią, jak i bardzo krótką. Występuje także szereg różnych odmian barwnych.
- Toller - pies aportujący, średniej wielkości, który powstał ze skrzyżowania setera i spaniela. Mniejszy niż golden, ale bardziej atletyczny i muskularny. Ten retriver z Nowej Szkocji ma także wspaniały charakter i dobrze sprawdza się w przypadku rodzin z dziećmi.
- Gończy francuski -psy stworzone do tropienia i polowania na dużą zwierzynę typu jelenie oraz dziki. Psy tej rasy najlepiej realizują się w sforze. Ich charakter jest mocno związany z użytkowaniem. Łowieckie cechy przejawiają się rzadkim okazywaniem uczuć, stałym pobudzeniem i niezależnością.
- Labrador retriever - to rasa to popularne psy towarzyszące, które wyhodowane zostały do polowań głównie na ptactwo wodne. To wspaniały pies aportujący, który nadaje się także do innych rodzajów polowań. Dodatkowo jest to pies mający wszystkie niezbędne cechy, by być idealnym psem rodzinnym.
- Jack russel terier - te małe pieski mają 25-30 cm wysokości w kłębie. Są odważne, energiczne i inteligentne. Jack russel terier został wyhodowany do polowań na lisy. W związku z rozmiarem pieski spisują się jako świetne norowce. Potrzebują jednak ciągłej stymulacji psychicznej i aktywności fizycznej.
- Foxhound - już z nazwy wynika, iż był to pies przeznaczony do polowania na lisy. Obecnie są to jedne z psów zaliczanych także do pracy z myśliwymi tropiącymi większą zwierzynę. Członkowie tej rasy to energiczne i zdeterminowane zwierzęta.
- Springer spaniel - angielski pies z długą sierścią, którego specjalnością jest wypłaszanie i gonienie bażantów. Te wystawiające zwierzynę psy mają także umiejętności, które porównać można do tych prezentowanych np. przez labradora. W związku z mniejszymi rozmiarami potrafią lepiej spisywać się w niektórych przestrzeniach. Poza zdolnościami łowieckimi charakteryzują się cechami, które klasyfikują je jako dobre psy rodzinne.