Podstawowe informacje o charciku włoskim

Popularne nazwy:
Piccolo Levriero Italiano, Italian Sighthound (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 10 - Charty > Sekcja 3 - Charty krótkowłose
32 - 38 cm
3 - 5 kg
32 - 38 cm
3 - 5 kg
12 - 15 lat
duża potrzeba ruchu
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
4000 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
150 - 300 zł
Imiona dla charcika włoskiego:
Kokos, Karma, Kamyk, Tosia, Desna, Jim, Wirus, Sansa, Toto, Książe, Topaz, Tomas, Wir

Nie jest to popularna rasa, więc może się okazać, że na szczeniaki będzie trzeba trochę poczekać. Jaki charakter mają charciki włoskie? Jaka jest waga tego pieska? Czy umaszczenie psa tej rasy może mieć kolor niebieski lub blue fawn? Jak wygląda miniaturka charta? Czy istnieje chart francuski? Jaka jest cena za charciki włoskie? Czy szczenię borzoja jest droższe? Czy cena charta afgańskiego jest podobna? Co powinien zawierać opis ogłoszenia zamieszczonego na portalu ogłoszeniowy? Na co zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać przez pseudohodowcę? Czytaj dalej.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chartach.

Miniaturka, blue fawn, charakter – co warto wiedzieć o charciku włoskim?

Czy charcik włoski to miniaturka charta?

Mówi się, że charcik włoski to taka miniaturka charta, ale wzorzec rasy podaje tylko jedną odmianę (jeden rozmiar) i nie określa w ten sposób tego psa. Jest on po prostu mały (najmniejszy z chartów). Pies i suka powinni osiągnąć wysokość w kłębie w granicach 32-38 cm. Idealna waga psów tej rasy nie może przekroczyć 5 kg. Piesek ma smukłą sylwetkę.

Sierść tego psa jest krótka. Powinna być delikatna i jedwabista w dotyku. Pies tej rasy nigdzie nie ma miejscami dłuższego włosa, więc nie występuje u niego pióro. Charcik włoski może mieć umaszczenie jednolite czarne, szare i izabelowate (żółtawe, beżowe). Kolor szary czasami określany jest jako kolor niebieski. Dopuszczalne są małe białe znaczenia jedynie na przedpiersiu i łapach.

Pies ten żyje ok. 12-15 lat. Jak na tak delikatną budowę ciała jest w miarę wytrzymały i na ogół zdrowy. Mimo to pies ten narażony jest m.in. na złamania, zwichnięcie rzepki i problemy z zębami. Zazwyczaj wysokie temperatury mu nie przeszkadzają, ale warto ograniczyć aktywność w czasie upałów. Gorzej znosi niskie temperatury. W chłodne dni, przed wyjściem z mieszkania, należy ubierać mu specjalne ubranko (sweterek/płaszczyk). Pielęgnacja tego psa nie jest skomplikowana. Gubi mało sierści. Wystarczy wyczesywać go raz na tydzień. Sierść można przecierać wilgotną ścierką, aby nieco ją odświeżyć.

Jaki charakter ma charcik włoski?

Jest to wesoły piesek, który jest bardzo energiczny. W ciągu dnia charcik włoski potrzebuje dużo ruchu oraz uwagi ze strony właściciela. Źle znosi samotność i izolacje. Kontakt z człowiekiem jest niezbędny do prawidłowego rozwoju psa. Ten najmniejszy z chartów mocno przywiązuje do rodziny. Jak inne charty, jest wrażliwy. Nie należy zachowywać się względem niego agresywnie.

Charcik włoski może mieszkać nawet w małym mieszkaniu. Nie jest to pies hałaśliwy i na ogół nie sprawia dużych kłopotów. Dogaduje się z małymi psami oraz kotami, ale najlepiej, aby zwierzęta razem się wychowały. Charcik włoski raczej nie czuje potrzeby polowania ani ścigania poruszającego się obiektu, ale należy spuszczać go ze smyczy tylko w bezpiecznym miejscu (najlepiej ogrodzonym). Tego psa nie poleca się dla małych dzieci, ponieważ mogą zrobić mu krzywdę, ale powinien sprawdzić się już dla tych nieco starszych.

To bardzo zwinny i szybki pies. Lubi biegać, ale zazwyczaj wystarczy mu kilka okrążeń niedaleko domu niż towarzyszenie właścicielowi przy przejażdżkach rowerowych. Jeśli piesek nie ma predyspozycji do złamań kości, można startować z nim w psich sportach np. agility. W porównaniu do większych chartów, charcik włoski daje się łatwo wychować. Podczas szkolenia trzeba wykazać się cierpliwością, ponieważ pies ten nie zawsze będzie wykonywać polecenia. Jest bystry, ale lepiej sprawdzają się u niego krótkie lekcje. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także ten artykuł o psie rasy chart irlandzki.

Prawidłowe żywienie – co powinien jeść charcik włoski?

Obecnie na rynku istnieje wiele gotowych karm, które można podawać psu. Dostępne są karmy mokre i suche. Drugie z nich uważane są za te gorsze, ponieważ są mocno przetworzone, zawierają dużo wypełniaczy i nie są odpowiednio wilgotne. Jest jednak tańsza w porównaniu do mokrej, a jej skład też może być dobry.

Wybierając karmę, zwróć uwagę na to, ile procent stanowi mięso. Powinno być go jak najwięcej (minimum to 50%), ponieważ reszta to wypełniacze. Niektóre są dobre, inne nie. Zbędne są zboża (w tym kukurydza i ryż), a potrzebne to warzywa i owoce (np. gruszka, jabłka, marchew). Karma powinna mieć także dodatki takie jak: tauryna, glukozamina, witaminy. Dzienna porcja powinna być dobrania pod kątem wieku, aktywności, wagi i zdrowia psa.

Możesz zdecydować się na dietę BARF. Niektórzy hodowcy i właściciele psów uważają, że jest to najlepsza opcja, ponieważ psy nie jedzą przetworzonego jedzenia. Dieta BARF opiera się na podawaniu surowego mięsa (chudego i mięśniowego) i odpowiednio dobrych suplementów. Witaminy i minerały należy dobierać rozważnie. Jeśli interesuje cię dieta BARF, zanim wprowadzisz ją w życie, dużo musisz dowiedzieć się na jej temat. Podawanie psu przez jakiś czas zbyt mało lub za dużo różnych suplementów może przyczynić się do złego stanu zdrowia zwierzaka, a nawet śmierci.

Legalna hodowla a pseudohodowla rasowych psów

Charcik włoski - jaka jest cena za szczeniaki z rodowodem?

Nie jest ona odgórnie ustalona. Cena może być inna nawet za każdego szczeniaka z miotu, ponieważ nie każdy będzie wybitnie obiecujący. Poza stopniem wpasowania się we wzorzec rasy istotna jest także linia genów (czyje geny przekazuje szczeniak) i czy rodzice szczeniaka mieli wysokie osiągnięcia na psich wystawach. Znaczenie ma renoma hodowli oraz dostępność rasy w kraju.

Cena charta afgańskiego waha się od 3500 do 4500 zł. Podobną kwotę trzeba zapłacić za szczenię borzoja. Charciki włoskie kosztują zazwyczaj od 4500 do 5000 zł, ale niekiedy można je kupić za 3500 zł. Nie istnieje chart francuski.

Kilkuletnie osobniki mogą być sprzedawane za ok. 1000 – 1500 zł. Młode pieski sprowadzany zza granicy będą droższe. Pseudohodowcy sprzedają szczeniaki za ok. 500 – 1500 zł, ale czasami i za ich pieski trzeba zapłacić więcej.

Po czym rozpoznać, że hodowla jest legalna?

W pseudohodowlach pieski nie są szczepienie ani badane, ponieważ „hodowcy” nie chcą tracić na to pieniędzy. Nikt tam nie dba o wzorzec rasy, więc rozmnażane są psy nawet te mocno od niego odbiegające. Dochodzi także do krzyżowania blisko spokrewnionych osobników lub dwóch psów różnych ras. Takie pieski często obarczone są różnymi chorobami genetycznymi.

Cena nie jest jedyny wyznacznikiem legalności. Nie należy także sugerować się wyłącznie zdjęciami, ponieważ mogły zostać wykonane w innych warunkach, niż te, w jakich na co dzień żyje pies. Przede wszystkim zwróć uwagę na opis. Jeśli cena jest faktycznie niska, to tam powinieneś się dowiedzieć, dlaczego taka jest. Opis ogłoszenia powinien zawierać informacje nie tylko o szczeniaku (wiek, umaszczenie, charakter, badania, rodzice itd.), ale też i o hodowli. W Polsce funkcjonuje ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce). Jest częścią Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI), która zarządziła, aby w każdym kraju działa tylko jedna organizacja zrzeszają hodowców rasowych psów.

Warto wystrzegać się ogłoszeń ze słowem „miniaturka”, ponieważ w większości ras nie ma takiej odmiany. Jeśli jednak wybrany pies może mieć taki rozmiar (np. jamnik), to takie ogłoszenia są jak najbardziej w porządku. Jednak w przypadku rasy, gdzie taka odmiana nie jest możliwa, jest to jedynie chwyt marketingowy stosowany przez pseudohodowców.

Piesek może zostać wydany do nowego domu, gdy skończy 8 tygodni. Musi być dwa razy odrobaczony, raz zaszczepiony i mieć wszczepiony CHIP. W dniu odbierania szczeniaka właściciel powinien otrzymać jego metrykę, bo to na jej podstawie może wyrobić rodowód w lokalnym oddziale ZKwP. Chart ani inny pies nie może być tylko w tzw. typie rasy. Taki pies przypomina rasowego, ale nim nie jest. Jak dorośnie, może okazać się, że jego charakter całkiem odbiega od tego zapisanego we wzorcu.

Charcik włoski to miniaturowy chart, ale we wzorcu rasy nie określa się jako „miniaturka”, ponieważ nie występuje w kilku rozmiarach (jak np. jamnik). Waga tego pieska nie jest duża, a do tego jest on kruchej budowy. Z tego powodu nie jest polecany dla małych dzieci, które nieświadome mogą zrobić mu krzywdę. W czasie spacerów należy pilnować, aby ten chart nie miał bezpośredniego kontaktu z dużym psem, ponieważ on również może go łatwo poturbować. Nadaje się dla osób starszych pod warunkiem. Ten chart może być jednolicie czarny, szary (niebieski) i izabelowaty. Choć niska cena za pieska może kusić, chart nie powinien być tani.

Zalety i wady charcika włoskiego

Zalety
 • łatwa pielęgnacja
 • cichy
 • długowieczny
Charcik włoski jest psem długowiecznym. Nie szczeka bez powodu i jest łatwy w pielęgnacji. Zwykle dobrze toleruje koty oraz inne psy.
Wady
 • nieufny wobec obcych
 • wrażliwy na zimno/przeciągi
Charcik włoski jest wrażliwy na chłody, dlatego lepiej zapewnić mu ubranko dla psów. Psy tej rasy bywają nieufne wobec obcych.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • nos czarny,
 • wysoko osadzone uszy,
 • nisko osadzony ogon,
 • prosty grzbiet,
 • duże oczy,
 • wydłużona czaszka,
 • zwężająca się kufa,
 • cienkie wargi
Rasa jest smukła i ma kwadratową sylwetkę. Stanowi miniaturę charta.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
 • czarne,
 • szare,
 • izabelowate
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Charcik włoski

Charakter charcika włoskiego

Charakter:
Potrzeba ruchu:
duża potrzeba ruchu
Poziom agresji:
niski
Charcik włoski to pies myśliwski, który nie powinien być agresywny.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
Dobrze wyszkolony charcik włoski jest posłuszny i zwykle wraca, gdy zawoła go opiekun. Jest to jednak pies myśliwski, który może dać się ponieść instynktowi.
Użytkowanie:
Charcik to wytrzymały pies myśliwski i dobry towarzysz życia domowego.
Poddawany próbom pracy:
nie

Charcik włoski - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Charcik włoski to pies posłuszny i lubiący zabawy. Potrzebuje wyrozumiałego opiekuna, który zapewni mu właściwe, pozytywne szkolenie.
Dla kogo się nadaje:
Charcik włoski to pies dla osób, które lubią spacery i aktywność fizyczną. Psy tej rasy potrzebują zabawy i stymulacji umysłowej. Nie każdy charcik odnajdzie się w domu z małymi dziećmi.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Charcik nie jest polecany na towarzysza dziecięcych zabaw. Nie jest to pies "dla małych dzieci". Będzie lepszym wyborem jako pupila dla nastolatka.
Czy chętnie zostaje sam:
tak
Charcik włoski zostanie sam w domu, o ile zostanie do tego prawidłowo przygotowany i otrrzyma odpowiednią ilość ruchu oraz stymulacji umysłowej.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Charcik włoski szybko się uczy i jest posłuszny. Jest to delikatny pies, które szkolenie musi przebiegać z pozytywnymi metodami. Opiekun musi być jednocześnie konsekwentny, by mały charcik "nie przejął kontroli" na domem.

Pielęgnacja charcika włoskiego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Pielęgnacja rasy nie jest trudna. Na liście zdań opiekuna znajdują się standardowe czynności jak skracanie pazurów, sporadyczne kąpiele, czy mycie psich zębów.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF)
Dieta charcika włoskiego powinna objemować gotowe produkty wysokiej jakości lub dobrze zbilansowaną dietę domową, czy BARF (surową). Psie menu powinno być dopasowane do wieku, stanu fizjologicznego oraz poziomu aktywności fizycznej.
Podatność na choroby:
Charcik włoski jest wrażliwy na zimno oraz przeciągi, dlatego może częściej chorować. Warto dbać o właściwą higienę jamy ustnej pupila oraz wykonywać mu badania profilaktyczne.
ikona podziel się Przekaż dalej