Niemiecki terier myśliwski. Wzorcowy wygląd, zdjęcia rasy


Jagdterier to pies o niewielkich wymiarach oraz zwartej i proporcjonalnej budowie ciała. Dokładny opis wyglądu rasy odnajdziemy we wzorcu FCI numer 103. Niemiecki terrier myśliwski został zaklasyfikowany do grupy terierów.

Wzorcowy opis jagdteriera informuje, że dorosły pies powinien osiągnąć 9 – 10 kg, a jego wysokość w kłębie powinna mieścić się w przedziale 33 do 40 cm. Suczka może być drobniejsza, a jej idealna waga została opisana na 7,5 do 8,5 kg. Co ciekawe, pożądana wysokość w kłębie suczki będzie taka sama, jak w przypadku psów.

Przeglądając zdjęcie jagdterierów, zauważymy kilka rodzajów szaty. Niemiecki terier myśliwski to pies krótkowłosy. Rasowy pies może być gładkowłosy lub szorstkowłosy, co będzie uzależnione od konkretnej linii hodowlanej. Wzorcowy opis rasy dopuszcza umaszczenie czarne, ciemnobrązowe bądź szaroczarne. Wymagane są znaczenia w nad oczami, na kufie, klatce piersiowej, kończynach i wokół odbytu. Przeglądając zdjęcia rasy, zauważymy także ciemną lub jasną maskę, która jest pożądana w hodowlach.

Charakter posokowca bawarskiego i jagdteriera. Podobieństwa i różnice

Gładkowłosy czy szorstkowłosy niemiecki terrier myśliwski to pies pewny siebie, aktywny i nieco uparty. Jego usposobienie w wielu kwestiach przypomina charakter posokowca bawarskiego. Obie rasy słyną z dużej inteligencji, zwinności oraz chęci do współpracy z człowiekiem.

Niewielkich rozmiarów, krótkowłosy jagdterier to pies ze skłonnościami do dominacji. Nawet dobrze przeprowadzone szkolenie nie zmienia faktu, że rasa nie jest najlepszym kandydatem na psa żyjącego w dużym stadzie. Niemiecki terier myśliwski nienajlepiej dogaduje się z pobratymcami, może wzbudzać konflikty, co jest szczególnie częste u osobników tej samej płci.

Charakter posokowca bawarskiego i gładkowłosych lub szorstkowłosych jagdterierów jest też pełen energii. Jako pies myśliwski, terier z Niemiec posiada silny instynkt gonienia szybko poruszających się przedmiotów czy zwierząt. Nawet młody szczeniak może oddać się pogoni za kotem z sąsiedztwa czy drobniejszymi pieskami.

Opisując charakter posokowca bawarskiego i krótkowłosych jagdterierów, warto także wspomnieć o silnym przywiązaniu do człowieka. Psy tej rasy posiadają opinie skoncentrowanych na właścicielu i wchodzących w silne relacje. Niekiedy wiąże się to z możliwością pojawienia się lęku separacyjnego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o terierze tybetańskim?

Niemiecki terier myśliwski - szkolenie szczeniaka rasy myśliwskiej

Szczeniak jagdteriera czy szczeniaki setera irlandzkiego wymagają wczesnej socjalizacji, która rozpoczyna się już w hodowlach. Wstępne wychowanie polega na zaznajomieniu piesków z możliwie jak najbardziej różnorodnymi sytuacjami, wieloma osobami i innymi zwierzętami. Dzięki temu nasz gładkowłosy czy krótkowłosy szczeniak będzie lepiej przygotowany do dorosłego życia.

Wychowanie i tresura obejmuje także naukę podstawowych komend posłuszeństwa. Na szczęście szczeniak jagdteriera czy szczeniaki setera irlandzkiego okazują się bardzo pojętnymi uczniami. Obie rasy posiadają opinie inteligentnych i nastawionych na współpracę z człowiekiem. Ich tresura powinna być konsekwentna, ale i nastawiona na wzmocnienia pozytywne.

Nie jest Ci obojętne zdrowie psa i dobro planety? Postaw na karmę z insektami!

Poznaj 8 zupełnie nowych receptur Brit Care Sustainable, które zostały stworzone z udziałem hipoalergicznego i ekologicznego białka z owadów!

Dowiedz się więcej!
Pies rasy niemiecki terier myśliwski podczas spaceru, a także jego hodowla i usposobienie
Jaki charakter ma niemiecki terier myśliwski i co warto wiedzieć na temat rasy

Tresura i wychowanie rasy myśliwskiej powinno współgrać z aktywnością fizyczną. Gładkowłosy niemiecki terier myśliwski czy szczeniaki setera irlandzkiego są psami pełnymi energii. Jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej dawki ruchu, szkolenie czy wychowanie będzie znacznie utrudnione. Niewybiegany szczeniak będzie kapryśny, nadpobudliwy i zdekoncentrowany. Dlatego najlepsze efekty uzyskamy poprzez szkolenie połączone z aktywnością fizyczną.

Szczeniaki setera irlandzkiego czy gładkowłosych jagdterierów nie są najlepszym wyborem dla osób początkujących. Pomimo dużej inteligencji i chęci do współpracy, rasy posiadają opinie trudnych w szkoleniu. Ich tresura odniesie pożądany skutek, jeśli szkoleniowiec będzie dysponował podstawową wiedzą, dużą ilością wolnego czasu i cierpliwością. Wychowanie szczeniaków nie należy do najłatwiejszych, jednak potrafi przynieść zadziwiająco dobre efekty.

Cena szczeniaka w hodowlach i najważniejsze wymagania pielęgnacyjne

Psy rasy jagdterier znajdują się w nielicznych, krajowych hodowlach. Jednak co ciekawe, cena zakupu szczeniaka z dobrym pochodzeniem nie jest nadmiernie wygórowana. W naszym kraju największą renomą cieszą się hodowle zarejestrowane w ZKwP. Jest to jedyny polski związek, który należy do międzynarodowej federacji FCI. Cena za szczeniaki szorstkowłosych terierów przeważnie rozpoczyna się od kwoty 1500 zł.

Cena za szczeniaki w bardziej znanych hodowlach może wynosić od 2000 w górę. Dla porównania, cena za popularne szpice miniaturowe osiąga minimum 4500 zł. Dobry hodowca pokaże realne zdjęcia szczeniąt i zdjęcia ich rodziców, a we właściwym czasie umożliwi odwiedzenie hodowli na żywo. Podczas zakupu podpisuje się umowę, a hodowca przekazuje pełną dokumentację szczeniaka. Jest to gwarancja udanego zakupu i zabezpieczenie strony kupującej.

Kolejną ważną poruszenia kwestią jest pielęgnacja. Psy rasy niemiecki terier myśliwski nie wymagają czasochłonnej opieki. W zupełności wystarczy szczotkowanie, które wykonujemy raz na kilka tygodni. Niektóre psy mogą też wymagać trymowania. Do pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych należy kontrola stanu oczu i uszu. Jagdterier jest bardzo ruchliwy, jednak ze względu na niewielką masę ciała, nie zawsze ściera pazury. Dotyczy to głównie osobników, które poruszają się po miękkim terenie. Dlatego warto regularnie kontrolować stan pazurów i przycinać w razie potrzeby.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny