Podstawowe informacje o whippecie

Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 10 - Charty > Sekcja 3 - Charty krótkowłose
44 - 47 cm
11 - 18 kg
47 - 51 cm
11 - 18 kg
12 - 15 lat
pies aktywny
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
3500 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 300 zł
Imiona dla whippeta:
Mars, Pumpkin, Piksel, Desna, Piątek, Wirus, Toto, Bruno, Celt, Trop, Topaz, Błysk, Boni

Whippet to rasa, która obecnie przeżywa swój renesans. W ostatnich latach stała się bardzo modna, a ich liczba na wystawach niekiedy przekracza 100 osobników. Jest to średniej wielkości chart, o eleganckiej sylwetce. Jest wytrzymałym, inteligentnym psem o spokojnym usposobieniu w domu, jednak na dworze jest wulkanem energii. Jest doskonałym psem rodzinnym i sportowym. Poznajmy bliżej whippeta.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o chartach.

Chart angielski whippet - pochodzenie, opis wyglądu rasy

Rys historyczny

Przyjmuje się, że rasa ta została utworzona w XIX wieku, aczkolwiek nazwa „whippet” w odniesieniu do podobnych w typie psów używana była już dwa wieki wcześniej. Whippeta wyhodowano na pograniczu Anglii i Szkocji, gdzie popularny był wśród drobnych przedsiębiorców i robotników, którzy byli amatorami psich wyścigów, ale nie było ich stać na znacznie większe i droższe charty – greyhoundy.

Według wszelkiego prawdopodobieństwa greyhound brał jednak czynny udział w tworzeniu nowej rasy, podobnie jak charcik włoski. Kynolodzy dopatrują się też domieszki krwi manchester teriera oraz wymarłej rasy – old English terrier. Celem hodowców było uzyskanie psa, który wyglądałby jak miniaturka greyhounda i poniekąd im się to udało, choć istnieją oczywiście różnice. Niewykluczone, że whippet ma również wspólne korzenie z inną rasą – galgo (chart hiszpański), ale nie ma na to jednoznacznych dowodów.

Rasa została uznana przez angielski Kennel Club w 1890 roku i została otwarta jej księga rodowodowa. Od tej pory rozpoczęła się planowa hodowla, whippety uczestniczą w wystawach i wyścigach, a w 1899 roku powołany został Klub Whippeta. Rasa zarejestrowana jest w FCI pod numerem wzorca 162 (ostatnia aktualizacja 04.09.2019). W Polsce hodowla whippetów jest na bardzo wysokim poziomie. Zgodnie z prawem łowieckim, na posiadanie wszelkich ras chartów trzeba mieć pozwolenie, wydawane przez Wydziały Rolnictwa i Środowiska urzędów administracji samorządowej, a polowania z udziałem chartów są zabronione.

Whippet – opis eksterieru i charakter

Chart angielski whippet jest średniej wielkości psem o harmonijnej, proporcjonalnej budowie i eleganckiej sylwetce. Ma długą czaszkę, w górnej części płaską, o lekko zaznaczonym stopie. Nos czarny, u psów błękitnych dopuszczalny szaroniebieski, u kremowych (lub innych rozjaśnionych) brązowy (wątrobiany), u białych i łaciatych może być również plamisty. Zgryz idealnie nożycowy, zęby osadzone prostopadle do szczęk. Oczy owalne, o żywym wyrazie. Uszy małe i delikatne, w kształcie płatka róży. Ogon długi, zwężający się ku końcowi, w ruchu wygięty ku górze, ale nigdy ponad linię grzbietu.

Whippet to chart krótkowłosy, o włosie delikatnym i przylegającym. Umaszczenie dopuszczalne różne w różnych kombinacjach, z wyjątkiem marmurkowego (merle). Wysokość w kłębie psa – 47-51 cm, suki 44-47 cm. Wadą dyskwalifikującą jest agresja lub wyraźnie lękliwy charakter. Inne odchylenia od wzorca uznawane są za wady i oceniane w zależności od stopnia nasilenia.

Chart angielski whippet jest psem niekonfliktowym, ale żywym i wesołym. Nieszczekliwy, bardzo czysty. Wobec wszystkich w domu, również gości, jest ufny i serdeczny, nie ma instynktu terytorialnego. Jest bardzo łagodny, nadaje się dla dzieci. Ma wrażliwą psychikę i bardzo przywiązuje się do swojej rodziny. Nie nadaje się do trzymania w kojcu, potrzebuje stałej obecności człowieka. Kocha ciepło i chętnie śpi w łóżku, lubi też zakopać się pod kocem na kanapie.

Whippet lubi towarzystwo innych psów w domu, toleruje również koty – ale tylko te domowe. Na zewnątrz staje się psem myśliwskim (którym zresztą jest z natury) i niestety ma tendencje do pogoni, jak każdy chart. Właśnie dlatego nie wolno z chartami polować. Również jak inne charty, whippet uwielbia bieganie, ale nigdy forsowne i na długich dystansach – jest raczej sprinterem. Szczeniak nie powinien w ogóle forsownie biegać, dopóki nie zakończy rozwoju kośćca. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat chartów do adopcji?

Chart angielski whippet – pielęgnacja, zdrowie, żywienie, wyścigi

Pielęgnacja, żywienie, zdrowie charta

Chart angielski whippet linieje w inny sposób niż inne rasy – nie gubi obficie włosa dwa razy w roku, a przez cały rok niewielkie ilości. Warto zabezpieczyć meble tapicerowane, a dywanów raczej się pozbyć, gdyż drobne, twarde włoski wbijają się i są trudne do usunięcia. Co kilka dni należy psa wyszczotkować za pomocą specjalnej rękawicy dla psów krótkowłosych lub gumowej szczotki i przetrzeć powierzchnię całego ciała lekko zwilżoną irchą w celu usunięcia wychodzącej sierści. Odrobaczenie i szczepienia ochronne wykonuje się jak u wszystkich innych ras. Jeżeli pies sam nie ściera pazurów, trzeba je obcinać gilotynką. Dłuższy włos na spodzie ogona redukuje się za pomocą degażówek.

Whippety mają na ogół dobry apetyt, nie wolno ich jednak przekarmiać. Najlepiej podawać gotową karmę wysokiej jakości, która jest zbilansowana i nie wymaga suplementacji. Cena nie powinna grać decydującej roli. Posiłki domowe wymagają uzupełniania preparatami witaminowymi i mineralnymi, zwłaszcza jeżeli jest to szczeniak. Psom uprawiającym wyścigi należy podawać karmę wysokoenergetyczną. Jej cena może być wyższa niż karmy bytowej. Dzienną dawkę pokarmową dzielimy na dwie porcje. Posiłek podaje się psu po godzinnym odpoczynku, przed wyścigiem nie karmi się psa w ogóle. Miskę z jedzeniem należy postawić na podwyższeniu – whippet ma długą szyję i jedzenie z miski stojącej na podłodze jest dla niego niekomfortowe.

Charty krótkowłose generalnie nie są chorowite, ani greyhound, ani chart hiszpański, ani też miniaturka – charcik włoski. Są natomiast średnio odporne na warunki atmosferyczne. Whippet nie lubi deszczu i mrozu i może się przeziębić, dlatego przy złej pogodzie warto go wyprowadzać w ubranku. W okresie letnim nie wolno też go przegrzać, pies powinien mieć zapewniony cień i stały dostęp do miski z wodą.

Niektóre whippety mogą mieć w starszym wieku problemy kardiologiczne, niekiedy bywają alergikami. Można spotkać opinie, że psy tej rasy mają skłonności do nadwrażliwości na środki sedacyjne (do znieczulenia ogólnego).

Chart angielski whippet a wyścigi chartów

Whippet jest psem wyhodowanym do wyścigów, popularnych na Wyspach Brytyjskich w XIX i na początku XX wieku. Obecnie wyścigi również się odbywają, ale według zasad i regulaminów, ustalonych przez FCI. Podzielone są one na zawody rangi krajowej i międzynarodowej i oceniane przez sędziów, posiadających odpowiednie uprawnienia.

Whippety, podobnie jak charciki włoskie, podlegają pomiarom wysokości w kłębie i na tej podstawie kwalifikowane do określonych klas. Pies może po spełnieniu określonych regulaminem danych zawodów warunków otrzymać licencję wyścigową, uprawniającą do zgłaszania go na wystawach do klasy użytkowej.

Po spełnieniu wymogów regulaminowych i wygraniu określonej liczby zawodów whippet może otrzymać tytuł krajowego championa wyścigowego, a po uzyskaniu określonej liczby wniosków na zawodach rangi międzynarodowej (CACIL) w Polsce i za granicą otrzymać tytuł międzynarodowego championa wyścigowego.

Psy startujące w zawodach podlegają badaniom antydopingowym – wszelkie formy dopingu są surowo zabronione. W regulaminie wyścigów wymienione są szczegółowo substancje niedozwolone i zasady przeprowadzania badań antydopingowych.

Oprócz wyścigów whippet może brać udział w coursingach (pogoń w otwartym terenie za wabikiem), w agility, obedience i flyball. Jest psem wszechstronnie sportowym i ma opinie łatwo uczącego się.

Chart angielski - zalety i wady

Zalety
 • oddany
 • łatwa pielęgnacja
 • wesoły
 • nadaje się do mieszkania
 • inteligentny
 • rodzinny
 • można uprawiać z nim sporty
Whippet jest weosły i energiczny. Swoje uczucia okazuje "całym sobą". Jest rodzinny i łatwy w pielęgnacji. To dobry pies dla ludzi aktywnych. Psy tej rasy są dość ciche i nie szczekają bez potrzeby. Uważa się, że są dobre dla osób mieszkających w blokach, jeżeli otrzymają odpowiednią ilość aktywności .
Wady
 • nie lubi samotności
 • nieufny wobec obcych
 • wymaga dużo uwagi
 • wrażliwy na zimno/przeciągi
Whippet jest wrażliwy na zimno, dlatego warto pamiętać o ubrankach dla niego w okresie jesienno-zimowym. Wymaga sporo uwagi związanej z aktywnością i nie lubi zostawać bez opiekuna.

Chart angielski - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • nos czarny,
 • wydłużona czaszka,
 • długi ogon,
 • zgryz nożycowy,
 • długa szyja,
 • długi grzbiet
Wzorzec FCI opisuje whippety następująco: "Harmonijne połączenie mocy mięśni i siły z gracją oraz elegancją sylwetki, bez żadnych przejawów przesady w budowie. Stworzony do szybkości i pracy"
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
 • płowe,
 • czarne,
 • kremowe,
 • rude
Kolor oczu:
ciemne

Galeria zdjęć - Chart angielski

Charakter whippeta

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Whippet to pies spokojny w domu i energiczny na spacerach. Nie jest skłonny do agresji.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
W przypadku whippeta skłonność do ucieczek zależy m.in. od linii hodowlanej. Niektóre hodowle rozwijają popęd gonienia u rasy i takie psy mogą dać się ponieść instynktowi, gdy zostaną spuszczone ze smyczy.
Użytkowanie:
Whippet to pies początkowo użytkowany jako do polowania oraz wyścigów. Obecnie to pies do towarzystwa i dobry towarzysz rodziny.
Poddawany próbom pracy:
nie

Chart angielski - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Whippet szybko się uczy i jest oddany opiekunowi. Lubi być głaskany. Uznawany jest za psa "łatwego do prowadzenia", ale opiekun musi wykazać się wyczuciem i konsekwencją.
Dla kogo się nadaje:
Whippet to pies, który lubi zabawę i może być pupilem rodziny. Ważne, by opiekun zapewnił psu odpowiednią ilość aktywności.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Whippet jest łagodnym i spokojnym psem, który jednocześnie chętnie podejmie się wszelkich aktywności i zabaw.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Whippet jest bardzo przywiązany do opiekuna. Zdecydowanie nie lubi przedłużającej się rozłąki.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Whippet jest inteligentny i oddany opiekunowi. Szybko się uczy i chce współpracować z człowiekiem.

Pielęgnacja whippeta

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Pielęgnacja whippeta nie jest trudna. Wystarczy szczotkowanie co kilka dni i kąpiele, gdy pies ich wymaga. Opiekun musi pamiętać o skracaniu pazurów pupila oraz dbaniu o higienę jego jamy ustnej poprzez mycie zębów psa i stosowanie gryzaków dentystycznych.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF)
Whippet potrzebuje wysokiej jakości karmy gotowej (mokrej lub suchej) uwzględniającej jego potrzeby energetyczne. Dla psów aktywnych warto wybierać produkty przeznaczone dla zwierząt sportowych. Domowa dieta whippeta powinna być dobrze zbilansowana, a mięso i podoroby uzupełnione o właściwe suplementy jak olej z łososia, algi, drożdże browarnicze oraz wapń.
Podatność na choroby:
Opiekunowie whippetów zgłaszają się do lekarzy weterynarii głównie z kontuzjami, do których dochodzi podczas aktywności psów. Psy tej rasy mogą być również alergikami.
ikona podziel się Przekaż dalej