Owczarek francuski - charakterystyka, zdjęcia, opinie, porady

Starofrancuska rasa psa pasterskiego obecnie została podzielona na dwie odrębne rasy długowłosą i krótkowłosą. Są to duże i solidnie zbudowane psy, obecnie wykorzystywane jako psy obronne i policyjne. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na szczeniaki tych ras? Czy owczarek francuski nadaje się do mieszkania w mieście i czy sprawdzi się jako pies do towarzystwa? Wyjaśniamy czy owczarek francuski to pies niebezpieczny i dla jakiego opiekuna najlepiej się nadaje.

Owczarek francuski - pochodzenie i odmiany

Owczarek francuski to nie jedna rasa lecz dwie. Obie zaklasyfikowane zostały do grupy 1 FCI owczarków i psów pasterskich. Kynolodzy uważają, że francuskie psy pasterskie to prastara rasa, której historia sięga neolitu. Wzmianki o starofrancuskich rasach psów pojawiają się w źródłach pisanych już w VIII wieku. Wspominano o psach używanych do pilnowania stad bydła i do polowań.

W księdze rolniczej z 1806 roku wymieniano dwie odmiany tych psów długowłosą i krótkowłosą. W XIX wieku ustalono nazwy obu odmian:

  • briard - pies długowłosy z Brie,
  • beauceron - pies krótkowłosy z Beauce.

Wkrótce powstały wzorce odmian, które uznano za odrębne rasy. W Polsce hodowle tych ras powstały w XX wieku, lecz psy te mają w naszym kraju umiarkowaną popularność. Cena tych ras zależy od pochodzenia, wieku i płci. Średnia cena za szczeniaki beaucerona z rodowodem to 3000 - 3500 zł. Szczeniaki briarda kosztują podobnie. Lecz cena najlepszych osobników briarda może dochodzić do 4000 zł.

Co warto wiedzieć zanim zdecydujesz się na szczeniaki tych ras

Zanim zdecydujesz się na owczarka francuskiego, warto wiedzieć, że nie są to rasy dla każdego. Obie świetnie sprawdzają się jako psy rodzinne, jednak wymagają doświadczonego opiekuna. Są to psy duże, które najlepiej czują się na wsi lub w domu z ogrodem.

Są to rasy pracujące, które wymagają bardzo dużo ruchu, aktywności fizycznej i stymulacji umysłowej. Jeśli nie są wykorzystywane do pracy, powinny brać udział w psich sportach, które pozwolą im wyładować energię i wykorzystać potencjał. Z powodu zapotrzebowania na ruch rasy te nie nadają się dla osób starszych prowadzących siedzący tryb życia. Mogą mieszkać w mieszkaniu w bloku, o ile opiekun zapewni im wystarczającą ilość ruchu.

Czy owczarek francuski jest niebezpieczny dla ludzi i innych zwierząt?

Zarówno beauceron jak i briard dobrze dogadują się z dziećmi. Jednak w przypadku beaucerona nie należy zostawiać go samego z dziećmi, gdyż jest to duży pies, który nie zdaje sobie sprawy ze swojej siły.

Owczarki francuskie dobrze dogadują się z kotami. Jednak lepiej jest je od szczeniaka socjalizować z kotami. Podobnie w przypadku innych psów, ważne jest aby szczeniaki były od małego socjalizowane i nauczone tolerowania innych psów. Szczególnie beauceron może być agresywny wobec innych psów.

Często zadawane są pytania, czy owczarek francuski to pies niebezpieczny. Zarówno beauceron jak i briard to nie jest pies niebezpieczny. Oba jednak wymagają doświadczonego opiekuna i odpowiedniego szkolenia, gdyż niewłaściwie prowadzone mogą stać się agresywne i nieobliczalne. Dobrze wychowany beauceron ma zrównoważony charakter, jest cierpliwy i zdyscyplinowany. Nigdy nie bywa agresywny bez powodu. Natomiast briard mocno broni dzieci i w ich obecności może zaatakować obcą osobę.

Owczarek francuski beauceron - opis wyglądu i charakter

Beauceron to owczarek francuski krótkowłosy. Jego sierść jest gruba i twarda. Podstawowy kolor umaszczenia to czarny podpalany. Występuje również odmian Arlekin, czarny i szary podpalany. Nie występuje beauceron biały. Jest to pies duży, silny i umięśniony. Jego wysokość wynosi średnio 65 cm, zaś waga 30 - 40 kg.

Jako pies pasterski beauceron umiał zaganiać stado i strzec go przed drapieżnikami. Obecnie jest głównie psem rodzinnym. Ponadto rasa ta sprawdza się jako przewodnik niewidomych, pies policyjny, pies wykrywający narkotyki czy też pies stróżujący. Po przeszkoleniu może pełnić rolę psa obronnego.

Beauceron ma zrównoważony charakter i spokojne usposobienie. Jest psem żywiołowym, aktywnym i zawsze chętnym do zabawy. Jednak na co dzień jest raczej spokojny. Jest cichy i rzadko szczeka. Mocno przywiązuje się do opiekuna i jego rodziny. Jego wadą jest skłonność do niszczenia, jeśli się nudzi i musi wyładować energię. Ma skłonności do tycia, dlatego należy starannie dobierać dietę.

Pies ten chętnie się uczy, współpracuje z człowiekiem i spełnia jego polecenia. Jest jednak psem wrażliwym i wymaga pozytywnych metod wychowawczych. Należy go szkolić konsekwentni i sztanowczo, nigdy jedna przy użyciu siły i podnoszenia głosu. Agresywne traktowanie może odbić się na jego psychice.

Owczarek francuski briard - wygląd i usposobienie

Briard to również pies duży i muskularny, a jednocześnie zwinny i ruchliwy. Ma średnio 65 cm wysokości i około 35 kg wagi. Jest to pies długowłosy o sierści falistej i twardej. Wzorzec dopuszcza różne rodzaje umaszczenia. Niedopuszczalny jest kolor biały. Najczęściej występuje kolor czarny, płowy lub niebieski.

Sierść briarda wymaga starannej pielęgnacji i regularnego szczotkowania. Jego włos okrywowy ma suchą, kozią strukturę. U niektórych psów sierść jest bardzo miękka i przy obfitym podszerstku może się filcować. Dlatego też konieczne jest wyczesywanie kilka razy w tygodniu.

Briard ma towarzyskie i przyjazne usposobienie. Uwielbia dzieci i zabawy. Wymaga jednak doświadczonego opiekuna, który potrafi zapanować nad jego temperamentem. Ten inteligentny pies uczy się szybko i chętnie. Szkolenie powinno być dla niego zabawą. Zalecane są pozytywne metody szkolenia. Jego wadą jest hałaśliwość. Może zostawać sam w domu, jednak zbyt długa nieobecność opiekuna i nuda sprawią, że może niszczyć rzeczy w mieszkaniu.

Briard sprawdza się jako pies do towarzystwa. Ponadto pracuje jako pies policyjny, wojskowy oraz do poszukiwania.