Podstawowe informacje o puli

Popularne nazwy:
Hungarian Puli (ang.)
Pochodzenie:
Węgry
Kategoria FCI:
Grupa 1 - Psy pasterskie i zaganiające > Sekcja 1 - Psy paterskie
36 - 42 cm
10 - 13 kg
39 - 45 cm
13 - 15 kg
13 - 15 lat
duża potrzeba ruchu, pies aktywny
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
4000 - 8000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
250 - 400 zł
Imiona dla puli:
Mimi, Toto, Hrabia, Książe, Śmig, Wiatr, Jack, Black, Kawa, Dżin, Cola, Bob, Amper

Pies puli, czyli owczarek węgierski to nietypowo wyglądający pies z dredami. Jego wyjątkowa szata zwraca na siebie uwagę, jednak jest tylko jedną z licznych zalet rasy. Poniżej zaprezentujemy najważniejsze informacje o owczarkach węgierskich, omówimy ich charakter, a także wskażemy opinie o rasie wraz z cenami zakupu szczeniaka w dobrych hodowlach.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach pasterskich.

Pies puli. Jak wygląda węgierski pies pasterski?

Węgierski pies pasterski to rasa o średniej wielkości. Dorosły, prawidłowo zbudowany przedstawiciel rasy waży około 13 do 15 kg przy wysokości w kłębie 39 do 45 cm. Za wzrost idealny uznaje się przedział 41 – 43 cm. U owczarków z Węgier występuje widoczny dymorfizm płciowy. Suczki są z reguły nieco drobniejsze od samców. Idealną wagę dorosłej suczki opisuje się w granicach 10 – 13 kg. Z kolei jej wzrost powinien mieścić się w przedziale 36 – 42 cm. Za idealny wzrost suczki uznaje się przedział 38 do 40 cm.

Największą uwagę zwraca rasa psów z Węgier. Puli pies posiada twardy włos okrywowy oraz nieco bardziej miękki podszerstek. Szata plącze się w charakterystyczne sznury, które mogą osiągać nawet 30 cm długości. Ze względu na tą nietypową cechę, węgierski pies puli jest często nazywany psem z dredami. Co więcej, jego szata może przybierać kilka rodzajów umaszczenia. Opis ze wzorca rasy dopuszcza występowanie maści czarnej, czarnej z rudym bądź szarym nalotem, perłowobiałej lub płowej z czarną maską.

Rasa może wyglądać na nieco ociężałą, jednak w rzeczywistości jest bardzo bystra i zwinna. Owczarek z dredami to pies, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ale także dostatecznej dawki ruchu. Młode szczeniaki warto uczyć zasad pielęgnacji, dzięki czemu wyrosną na piękne psy z dredami, a zabiegi pielęgnacyjne będą dla nich sprawą oczywistą.

Prawdziwe usposobienie psa z Węgier. Jaki charakter posiada węgierski pies pasterski?

Puli pies to rasa, która słynie z oddania wobec własnej rodziny. To typ pupila, który silnie przywiązuje się do wszystkich domowników i uwielbia spędzać z nimi czas. Rasa z dredami okazuje się dobrym towarzyszem, a dodatkowo nie będzie nadmiernie nachalna we wspólnych relacjach. Puli z radością spędzi radosne, wspólne popołudnie na kanapie lub wyjdzie na dłuższą wyprawę z właścicielem. Jest typem psa wielozadaniowego, odnajdującego się w różnych warunkach.

Radośnie usposobiony owczarek z Węgier posiada opinie pupila łatwego w szkoleniu. Przedstawiciele tej rasy są zazwyczaj posłuszne i bardzo chętne do współpracy z człowiekiem. Opisując ich usposobienie, warto wspomnieć o pewnej nieufności w stosunku do obcych. Rasa z dredami nie jest agresywna, jednak jej nieufność sprawia, że odnajdzie się w roli stróża rodziny.

Przyjazne usposobienie rasy łączy się z łatwością dostosowania do nowych warunków. Węgierski pies pasterski lubi ruch tak jak gończy serbski trójkolorowy. Mimo tego potrafi odnaleźć się w domu czy w mieszkaniu. Nie jest nadmiernie nachalny, nie niszczy przedmiotów domowych i nie będzie zbyt szczekliwy. Dobrze socjalizowane i przyzwyczajane do zostawania samemu szczeniaki nie sprawiają problemów w dorosłym życiu.

Na charakter rasy z pewnością wpłynie socjalizacja i relacje z człowiekiem. Puli pies wymaga poświęcania mu czasu oraz aktywności fizycznej. Nie jest tak niezmordowanym kompanem jak gończy serbski trójkolorowy, jednak należy zapewnić mu odpowiednią dawkę aktywności. Przyjazne usposobienie i inteligencja rasy sprawia, że puli pies będzie chętnie podejmował się szkolenia oraz różnego typu ćwiczeń u boku właściciela. A może zainteresuje cię także ten artykuł o szwajcarskim psie pasterskim?

Pies puli i opis jego pielęgnacji

Podstawowa pielęgnacja owczarka z dredami polega na zapanowaniu nad okrywą włosową. Charakterystyczne sznurki tworzą się około 9 – 10 miesiąca życia pupila i nie nadają się do czesania. Zadaniem właściciela jest jedynie delikatne oddzielanie ich przy nasadzie skóry. Bez tego dredy zleją się ze sobą i zaczną wyglądać mocno nieestetycznie.

Owczarek węgierski w hodowlach nie jest poddawany czesaniu. Wymagałoby to ostrzyżenia szaty, co nie jest polecane dla rasy. Ostrzyżony pies nie może brać udziału w wystawach, co stanowi kolejny argument za zapuszczaniem długich dredów.

Szczeniaki i dorosłe psy nie wymagają kąpieli. Powstałe dredy nie powinny nasiąkać wilgocią, bowiem może to doprowadzić do ich spleśnienia. Kąpiele wykonujemy wyłącznie w razie doraźnej potrzeby. Po każdym zabiegu trzeba dokładnie wysuszyć okrywę. Proces suszenia puli może trwać nawet dwie godziny, jednak jest niezbędny dla zachowania odpowiedniego stanu szaty.

Pomimo gęstej, chroniącej przed zimnem okrywy, psy puli często wymagają ubrań ochronnych. Do dyspozycji mamy różnego typu płaszcze przeciwdeszczowe czy kurtki, które zabezpieczają pupila przed opadami śniegu. Takie zabezpieczenie na spacerach nie jest niezbędne, ale ograniczy problem związany z późniejszym suszeniem szaty.

Puli pies – prawidłowe żywienie rasy z dredami. Ogólny opis karmienia

Węgierski pies pasterski nie posiada szczególnych wymagań żywieniowych. Wiele osobników dobrze trawi każdy rodzaj podanych mu pokarmów. Nie oznacza to, że psy mogą zjadać najgorszej jakości produkty. Źle skomponowana dieta może wpłynąć na stan szaty i ogólną kondycję organizmu. Dlatego warto wybrać dobry model żywienia, który zaspokoi wszystkie potrzeby.

Do wyboru mamy karmy suche, mokre oraz samodzielne przygotowywanie posiłków dla pupila. Węgierski pies pasterski może okazywać pewną niechęć w jedzeniu karm suchych. Z kolei koszt karmienia pożywieniem mokrym okazuje się dość wysoki. Dlatego najlepsze opinie posiada samodzielne przygotowywanie posiłków dla pupila

Owczarek węgierski czy gończy serbski trójkolorowy są psami aktywnymi. Dlatego warto zapewnić im odpowiednią ilość białka. Dobre opinie zyskuje dieta BARF, która najlepiej odwzorowuje naturalne żywienie wilków. Jedynym minusem tego rozwiązania jest jedynie większa czasochłonność przygotowywania posiłków. Żywiony dietą BARF gończy serbski trójkolorowy czy puli pies wymagają też podawania dodatkowych suplementów. Odpowiednie żywienie sprawi, że pies zachowa zdrowie i radosne usposobienie aż do późnych lat życia.

Ile kosztuje pies puli? Cena za szczeniaki w hodowlach

Owczarek węgierski puli czy gończy serbski trójkolorowy jest mało znaną w naszym kraju rasą. Niewielka popularność sprawia, że liczba miejsc hodowlanych również jest mocno ograniczona. Szczeniaki trzeba niekiedy rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Cena za szczeniaki puli w hodowlach nie powinna odgrywać najistotniejszej roli. Znacznie ważniejsze są opinie o danej hodowli i wybór sprawdzonego źródła zakupu. Hodowla należąca do FCI musi spełniać najwyższe standardy, dzięki czemu zakup okazuje się znacznie pewniejszym rozwiązaniem.

Renomowana hodowla to jednocześnie wyższa cena za szczeniaki. Stawka za młodego owczarka z Węgier przeważnie rozpoczyna się od kwoty 3500 zł. Cena w renomowanych hodowlach może wynosić około 4000 zł. Pupile z uprawnieniami do brania udziału w wystawach mogą być jeszcze droższe. Ostateczna stawka zależy od renomy hodowli, jej osiągnięć, skojarzenia, a także od innych, bardziej indywidualnych czynników.

Zalety i wady puli

Zalety
 • chętny do współpracy z człowiekiem
 • wesoły
 • rodzinny
 • można uprawiać z nim sporty
Puli lubi aktywności, jest wesoły i rodzinny. Łatwo się uczy i nie jest skory do konfliktów.
Wady
 • sierść wymagająca regularnej pielęgnacji
 • nie lubi samotności
Puli może wnosić do domu sporo brudu, który przyczepi się do jego sierści. Pies nie lubi samotności i bywa szczekliwy.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • głęboka klatka piersiowa,
 • grzbiet nosa prosty,
 • krótki zad,
 • zwisające uszy,
 • średniej długości szyja,
 • przylegające wargi,
 • mały nos
Puli jest psem średniej wielkości. Jest krzepki i ma sylwetkę wpisaną w kwadrat. Jego sierść tworzy płaty i sznury.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
 • płowe,
 • czarne,
 • szare
Kolor oczu:
ciemnobrązowe

Galeria zdjęć - Puli

Charakter puli

Charakter:
Potrzeba ruchu:
 • duża potrzeba ruchu,
 • pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Puli nie powinien być agresywny.
Skłonność do ucieczek:
niska
Puli nie wydaje się skłonny do ucieczek.
Użytkowanie:
pies pasterski
Puli to pies pasterski i stróżujący, który jest zawsze gotowy do działania.
Poddawany próbom pracy:
nie

Puli - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Puli nie sprawia zwykle kłopotów podczas szkolenia. Chętnie współpracuje z ludźmi.
Dla kogo się nadaje:
Puli potrzebuje dużo ruchu i zajęć, dlatego nadaje się głównie dla osób aktywnych. Może być także psem rodzinnym.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Puli chroni dzieci ze swojego "stada". Lubi zabawy i jest wesoły. Kontakt dzieci z psem należy jednak zawsze nadzorować.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Puli źle znosi samotność.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Puli jest inteligentny i niezwykle szybko się uczy. Chętnie pracuje z człowiekiem.

Pielęgnacja puli

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Puli wymaga skracania pazurów, dbania o higienę jamy ustnej oraz kontroli stanu uszu. Charakterystyczną cechą rasy jest tworząca sznurki szata. Psa można strzyc, ale nie może być wtedy wystawiany.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF)
Puli powinien jeść posiłki dopasowane do jego wieku, aktywności oraz stanu zdrowia. Do wyboru są karmy gotowe, posiłki domowe lub surowa dieta BARF.
Podatność na choroby:
dysplazja stawów biodrowych
Puli jest zdrowym psem, choć może mieć problemy z dysplazją stawów biodrowych. U każdego czworonoga warto regularnie przeprowadzać badania profilaktyczne.
ikona podziel się Przekaż dalej