Podstawowe informacje o saarlooswolfhond

Popularne nazwy:
Saarloos Wolfhound, Saarloos Wolfdog (ang.)
Pochodzenie:
Holandia
Kategoria FCI:
Grupa 1 - Psy pasterskie i zaganiające > Sekcja 1 - Psy paterskie
60 - 70 cm
34 - 36 kg
65 - 75 cm
38 - 41 kg
11 - 14 lat
pies aktywny
trudny w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
4000 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 400 zł
Imiona dla saarlooswolfhond:
Wilk, Dama, Duch, Szejk, Dzikus, Jack, Black, Kawa, Dżin, Trop, Gun, Opal, Błysk

Każdy kojarzy psa chau chau czy owczarek niemiecki, ale niektóre rasy są zupełnie nieznane jak wilczak holenderski czy barbet. Przedstawimy rasę o ciekawej historii, jaką jest saarlooswolfhond, czyli wilczak holenderski, będący mieszańcem psa i wilka. Przedstawicieli tej rasy jest w Polsce bardzo mało, szczególnie że szczeniaki trzeba sprowadzać z zagranicy, a ich cena jest bardzo wysoka. Opisujemy wygląd i usposobienie tej rasy oraz przedstawiamy opinie o tej rasie. Podajemy wymagania odnośnie opiekuna tego typu psa, gdyż nie jest to rasa dla każdego. Mimo wszystko warto poznać tę ciekawą rasę, która powstała całkiem niedawno.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach rasowych.

Saarlooswolfhond - opis rasy i zdjęcia

Pochodzenie i hodowla rasy

Istnieje wiele ciekawych ras psów, które w Polsce są prawie nie znane. Przykładem może być francuski barbet czy holenderski saarlooswolfhond. O ile jednak takie rasy jak barbet czy chau chau mają długą historię i pochodzą od ras pierwotnych, to wilczak holenderski został całkowicie wyhodowany przez człowieka i pojawił się całkiem niedawno.

Hodowla tej rasy miała na celu połączenie psa z wilkiem. W związku z tym powstały w Europie 2 rasy będące mieszańcami psa z wilkiem, czyli saarlooswolfhond i wilczak czechosłowacki. Twórcą wilczaka holenderskiego był, żyjący na przełomie XIX i XX wieku, Leendert Saarloos, który postanowił skrzyżować psa z wilkiem, aby stworzyć idealnego psa użytkowego. Do krzyżówek wykorzystał on owczarka niemieckiego i różne gatunki wilków.

Niestety hodowla takiej rasy okazała się niezwykle trudna, gdyż wilki mają w naturze nieufność, a nawet lękliwość wobec ludzi, co dyskwalifikuje tę rasę jako psa użytkowego. Natomiast zmniejszenie genów wilka sprawiało, że rasa traciła wilczy wygląd. Po wielu próbach pan Saarloos musiał zrezygnować z hodowli psa użytkowego i skupił się na wykształceniu rasy psa rodzinnego. Hodowla była kontynuowana po jego śmierci i dopiero wtedy rasa doczekała się uznania przez FCI.

W Polsce nie istnieje hodowla tej rasy i szczeniaki trzeba sprowadzać z zagranicy. Ich cena wynosi około 1000 euro.

Opis o rasy saarlooswolfhond

Saarlooswolfhond sprawdza się jako wierny i oddany pies rodzinny, jednak posiada wiele cech wilczych przodków jak nieufność wobec obcych oraz lękliwość. Dlatego też psy te wymagają doświadczonego opiekuna i starannej socjalizacji. W klasyfikacji FCI rasa ta należy do grupy 1 owczarków.

Opis rasy:

 • kraj pochodzenia: Holandia,
 • wzorzec: 311,
 • wzrost: do 75 cm,
 • waga: do 45 kg,
 • umaszczenie: wilczaste,
 • szata: szorstkowłosy,
 • długość życia: do 14 lat,
 • cena: około 1000 Eur.

Jak wygląda wilczak holenderski - opis i zdjęcia

Wygląd rasy i zdjęcia

O ile popularny chau chau przypomina pluszowego misia, to wilczak holenderski przypomina wilka, zarówno budową jak i umaszczeniem. Taki był zresztą cel hodowcy, aby szczeniaki jak najbardziej przypominały wyglądem wilka. Jest to pies o mocnej budowie i długich łapach. Posiada półdługą sierść o szorstkim, prostym włosie okrywowym i gęstym podszerstku.

Umaszczenie wilczaka również przypomina wilka. Może być płowe, piaskowe, białe, jasnokremowe z ciemnymi końcami włosów. Pożądaną cechą są oczy żółte jak u wilka.

Pielęgnacja i wymagania

Wymagania co do pielęgnacji sierści są niewielkie. Wystarczy go wyszczotkować raz na 2 tygodnie. Warto jednak wiedzieć, że pies ten bardzo mocno linieje na wiosnę i jesienią. Aby ograniczyć włosie zalegające tapicerkę i dywany w mieszkaniu oraz ubrania, należy psa codziennie szczotkować.

Saarlooswolfhond to rasa generalnie zdrowa i długowieczna. Rzadko zdarzają się choroby oczu i dysplazje. Wymagania co do karmy nie są wielkie. Psy te mogą jeść zarówno karmy gotowe jak i przygotowywane w domu. Warto wiedzieć, że rasa ta ma duże wymagania odnośnie ruchu i aktywności fizycznej, dlatego nadaje się tylko dla opiekunów aktywnych i wysportowanych. Długie spacery są koniecznością. Psy te świetnie sprawdzają się również w spotach psów zaprzęgowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o psie rasy leonberger?

Wilczak holenderski - opinie o rasie

Usposobienie saarlooswolfhond

Podobnie jak wilk, saarlooswolfhond ma silny instynkt stadny. Oznacza to, że mocno przywiązuje się do opiekuna i jego rodziny i nie lubi zostawać sam. Warto wiedzieć, że znudzony i pozostawiony zbyt długo sam saarlooswolfhond może narobić szkód w mieszkaniu lub w ogrodzie. Saarlooswolfhond sprawdza się jako czuły pies rodzinny. Jest serdeczny wobec dzieci, którymi opiekuje się jak swoimi wilczętami. Lubi zabawę, ale tylko ze znanymi sobie osobami.

Pies ten ma przyjazne usposobienie, ale tylko dla swojej rodziny. Wobec obcych jest nieufny, zaś na trudną sytuację reaguje ucieczką. Nie nadaje się na psa stróżującego ani obronnego, gdyż prawie wcale nie szczeka. Ponadto jego naturalną reakcją na niepokojącą sytuację jest ucieczka. Mimo wrodzonej lękliwości i braku agresji, pies ten budzi respekt swoim wilczym wyglądem i większość ludzi naturalnie boi się tych psów.

Saarlooswolfhond ma silny instynkt łowiecki, dlatego też nie można spuszczać go ze smyczy na spacerach, gdyż może pobiec za zdobyczą. W domu pies ten będzie tolerował koty i inne zwierzęta, lecz na spacerze jest niebezpieczny dla obcych kotów. Na spacerze należy zachować szczególna ostrożność, gdyż rasa ta ma skłonność do ucieczek.

Jakie otoczenie będzie najlepsze dla saarlooswolfhond

Rasa ta raczej nie nadaje się do mieszkania w mieście, nawet jeśli zapewni się psu odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Psy te są wrażliwe na hałas i tłum. Miasto zaś stwarza zbyt dużo niepokojących sytuacji, które grożą nagłą ucieczką psa.

Saarlooswolfhondy doskonale dogadują się z innymi psami. Wskazane jest, aby saarlooswolfhond mieszkał z innymi psami o podobnej wielkości. Wynika to z silnego instynktu stadnego rasy. Pies ten będzie również tolerował domowe koty, ale tylko te należące do jego rodziny. Dla obcych kotów na dworze może być niebezpieczny.

Wilczak holenderski dobrze sprawdza się jako pies rodzinny i dogaduje się z dziećmi. Dzieci muszą jednak umieć uszanować prywatność psa. Z uwagi na dużą potrzebę ruchu, psy te nie nadają się dla osób starszych prowadzących siedzący tryb życia.

Saarlooswolfhond - wychowanie i szkolenie

Przeważają opinie, że psy te są trudne do szkolenia. Mimo wrodzonej inteligencji, mogą odmówić udziału w szkoleniu i wykonywania komend. Wynika to z faktu, że rasa ta nie jest nastawiona na współpracę z człowiekiem i wykonywania jego poleceń.

Opiekun musi mieć spore doświadczenie w szkoleniu psów. Psy te nie są niebezpieczne i nie wykazują agresji, lecz nie współpracują z człowiekiem. Ponadto niewłaściwe metody szkolenia mogą wywołać u psa reakcje lękliwe. Dlatego też opiekun musi wykazać się cierpliwością i delikatnością. Z uwagi na skłonność do nieufności, bardzo ważna jest wczesna socjalizacja u hodowcy. Wybierając szczeniaka w hodowli warto zwrócić uwagę na tę cechę. Jeśli szczeniak chowa się, należy zrezygnować z zakupu.

Rasa ta nie nadaje się dla osób początkujących, również dlatego że psy te mają specyficzny sposób komunikowania się odziedziczony po wilczych przodkach. Mają niezależny charakter i nigdy nie są w pełni posłuszne.

Wilczur saarloosa - zalety i wady

Zalety
 • łatwa pielęgnacja
 • cichy
 • rodzinny
 • można uprawiać z nim sporty
Saarlooswolfhond jest oddany swojej rodzinie. To aktywny pupil, z którym można uprawiać sporty. Jego pielęgnacja nie sprawia większych problemów.
Wady
 • nie lubi samotności
 • wymaga dużo uwagi
 • niezależność
Saarlooswolfhond nie lubi samotności i wymaga sporo uwagi związanej z jego szkoleniem i aktywnością fizyczną. Niezależność psa sprawia, że szkolenie nie jest proste.

Wilczak Saarloosa - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • mocne i zdrowe uzębienie,
 • oczy w kształcie migdała,
 • trójkątne uszy,
 • prosty grzbiet,
 • grzbiet nosa prosty,
 • mocne lędźwie,
 • szeroka czaszka
Saarlooswolfhond ma sierść letnią i zimową. Jest psem o mocnej budowie i bardzo przypomina wilka. Ma dość długie kończyny i kryze wokół szyi.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
wilczaste
Kolor oczu:
żółte

Galeria zdjęć - Wilczur saarloosa

Charakter saarlooswolfhond

Charakter:
 • oddany,
 • żywy,
 • nieufny wobec obcych,
 • dumny
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Saarlooswolfhond jest psem, który unika konfliktów i obcych.
Skłonność do ucieczek:
umiarkowana
Saarlooswolfhond ma instynkt łowiecki i może uciekać od opiekuna w pogoni za wypatrzonym "celem".
Użytkowanie:
Według wzorca "wilczur Saarlosa nie był wyhodowany z myślą o określonej użytkowości". Pies ma jednak cechy, które czynią z niego dobrego psa do towarzystwa oraz stróża.
Poddawany próbom pracy:
nie

Wilczak Saarloosa - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Saarlooswolfhond nadaje się dla osób mających doświadczenie w szkoleniu psów. Psy tej rasy nie są bezwzględnie posłuszne, unikają nieznajomych i powoli nawiązują więzi.
Dla kogo się nadaje:
Saarlooswolfhond to pies dla osoby doświadczonej i aktywnej. Opiekun musi zadbać o potrzeby psa, gdyż inaczej może on sprawiać problemy.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Umiarkowanie
Saarlooswolfhond jest bardzo przywiązany do swojej rodziny. Dla bliskich mu dzieci potrafi być cierpliwy i delikatny. Jest to jednak dość duży pies o niezależnej naturze. Kontakty dzieci i psa powinny być nadzorowane przez dorosłych.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Saarlooswolfhond ma silny instynkt stadny i nie lubi samotności.
Podatność na szkolenie:
trudny w szkoleniu
Saarlooswolfhond ma niezależną i samodzielną naturę. Jest nieufny wobec nowych osób i nie jest skory do bezwzględnego posłuszeństwa. Praca z nim wymaga czasu i zaangażowania, a także budowania pozytywnej relacji.

Pielęgnacja saarlooswolfhond

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Saarlooswolfhond nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Konieczne jest wyczesywanie sierści raz na kilka dni. Co jakiś czas warto kontrolować stan uszu, zębów i oczu. Higienę jamy ustnej zapewnia mycie zębów oraz stosowanie gryzaków dentystycznych.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF)
Saarlooswolfhond może jeść karmę pełnoporcjową dopasowaną do wieku, aktywności i stanu zdrowia. Dla psa można również gotować domowe posiłki, o ile są one dobrze bilansowane. Dieta BARF polega natomiast na podawaniu psom surowego mięsa i podrobów wraz z suplementami.
Podatność na choroby:
postępująca atrofia siatkówki PRA
Saarlooswolfhond może być wrażliwy na niektóre leki, ale ogólnie jest psem zdrowym i odpornym.
ikona podziel się Przekaż dalej