Podstawowe informacje o schipperke

Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 1 - Psy pasterskie i zaganiające > Sekcja 1 - Psy paterskie
20 - 30 cm
3 - 9 kg
20 - 30 cm
3 - 9 kg
14 - 16 lat
żywy
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
4000 - 5000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
200 - 300 zł
Imiona dla schipperke:
Kafel, Mango, Jack, Black, Kawa, Dżin, Cola, Amper, Trop, Łapa, Amelia, Opal, Błysk

Schipperke to niewielkich rozmiarów, wytrzymały pies pasterski. Rasa nie zdobyła zbyt dużej popularności w naszym kraju, jednak warto poznać jej ogólną charakterystykę. Poniżej omówimy wzorcowy wygląd rasy, jej usposobienie, a także warunki prawidłowego szkolenia. Wskażemy też wymagania psów i udzielimy kilku praktycznych porad. Na koniec wyszczególnimy także kilka najistotniejszych różnic w obrębie ras bolończyk a maltańczyk.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rasach psów.

Schipperke – mała rasa o ciekawym wyglądzie i charakterze

Jak wygląda rasowy pies schipperke?

Rasa schipperke posiada niewielkie rozmiary, jednak jest solidnie zbudowana. W swoim wyglądzie mocno przypomina miniaturowe owczarki belgijskie, ale stanowi odrębną rasę psów. Jej charakterystyczną cechą jest klinowata głowa ze stosunkowo krótką kufą, szpiczaste uszy oraz delikatny kościec. Schipperke posiada też typowe dla szpiców, stojące uszy, bardzo bystre spojrzenie oraz wiszący lub bardzo lekko wzniesiony ogon. Co ciekawe, w hodowlach rodzą się szczeniaki z ogonami długimi, skróconymi oraz szczątkowymi. Wszystkie opcje są dopuszczalne przez wzorzec rasy i nie stanowią wady.

Ciekawostką rasy jest także jej szata oraz dopuszczalne umaszczenie. Tak zwany miniaturowy owczarek belgijski posiada prosty, zwarty i twardy włos okrywowy. Pod nim znajduje się równie gęsty, miękki podszerstek, co zapewnia psu idealną ochronę przed działaniem zmiennych warunków pogodowych.

Wzorzec rasy wyróżnia jedynie umaszczenie czysto czarne. Podszerstek może posiadać umaszczenie ciemnoszare, jednak nie może być ono widoczne spod właściwej okrywy włosowej. W starszym wieku rasa może przybierać umaszczenie z lekkimi posiwieniami w obrębie pyska, nie stanowi to wady.

Opis ze wzorca rasy informuje także o dopuszczalnej wadze i rozmiarach psa. Schipperke to jedna z najmniejszych ras psów pasterskich. Wzorcowa waga wynosi od 3 do 9 kg, z czego najbardziej pożądaną jest przedział pomiędzy 4 – 7 kg. Wysokość w kłębie nie została dokładnie sprecyzowana, jednak przyjmuje się, że miniaturowy owczarek belgijski powinien posiadać kwadratową budowę. Oznacza to, że jego wysokość w kłębie musi być równa długości ciała.

Psy pasterskie - usposobienie psa pasterskiego schipperke

Schipperke to mały pies o wielkim sercu. Rasa szybko i bardzo silnie przywiązuje się do wszystkich członków rodziny, lubi spędzać czas u boku właściciela, a jednocześnie nie pogardzi pieszczotami czy wspólną zabawą. Zarówno młode szczeniaki, jak i dorosłe psy są nieustannie gotowe do aktywności, wszędobylskie i wyjątkowo ciekawskie. Owczarek belgijski jest typem zwierzaka, który lubi mieć wszystko pod swoją kontrolą.

Opisując usposobienie rasy, nie sposób pominąć jej relacji z dziećmi. Schipperke to urodzony obrońca najmłodszych i wierny towarzysz do zabaw. Jego przyjazny charakter i łagodne usposobienie sprawiają, że rasa okazuje się wspaniałym towarzyszem do aktywnych harców czy uprawiania psich sportów.

Rasa schipperke nie jest hiperaktywna, jednak źle znosi długotrwały brak zajęcia. Zarówno małe szczeniaki, jak i dorosłe psy lubią, gdy coś się dzieje. Uwielbiają zaglądać, podglądać i kontrolować sytuację w swoim otoczeniu. Psiaki niekiedy bywają uparte, jednak prawidłowe szkolenie sprawia, że nie są nadmiernie uciążliwe.

Owczarek belgijski może być niekiedy równie wymagający co nieświszczuk, który jest dość nietypowym pupilem domowym. Rasa źle znosi nieobecność właściciela, niekiedy może cierpieć na lęk separacyjny. Przyjazny charakter sprawia, że schipperke nie jest typem samotnika. Może bacznie stróżować posesję, jednak wymaga częstego i regularnego kontaktu z właścicielem.

Opisując usposobienie psów z czarnym umaszczeniem, warto podkreślić ich nieufność w stosunku do obcych. Schipperke podchodzi z dużą rezerwą do nieznanych sobie osób lub zwierząt. Dzięki temu świetnie sprawdza się w roli psa stróżującego. Jego wrodzona czujność i przenikliwy głos gwarantują, że głośno zaalarmuje domowników o obecności nieproszonego gościa.

Charakterystyka czarnych schipperke sugeruje, że nie są to psy dla osób mało aktywnych. Ciekawostką są natomiast całkowicie białe psy, które świetnie odnajdują się w kontaktach z osobami, które lubią leniwy wypoczynek na kanapie. Podobieństwa pomiędzy rasami bolończyk a maltańczyk są bardzo duże. Obydwie rasy są ze sobą często mylone, mają podobne usposobienie, a jednak posiadają kilka odmiennych cech wyglądu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o popularnych rasach psów pasterskich?

Różnice pomiędzy rasami bolończyk a maltańczyk polegają głównie na strukturze sierści. Bolończyki mają włos puszysty, nigdy nie lejący się, ani nie przylegający do ciała. Z kolei maltańczyk posiada szatę lejącą, jedwabiście gładką, przylegającą i tworzącą wrażenie ciężkości. Opisując najważniejsze różnice pomiędzy rasami bolończyk a maltańczyk, warto także wskazać na najważniejsze proporcje ciała. Zarówno szczeniaki, jak i dorosłe psy bolończyka posiadają budowę kwadratu, co oznacza, że ich wzrost jest równy wysokości w kłębie. Z kolei maltańczyk to pies lisowaty, a jego długość powinna być większa od wysokości. Jeśli chcesz poznać inne różnice pomiędzy rasami bolończyk a maltańczyk, dowiedzieć się więcej o nieświszczukach, czy poznać charakter bandogów, zapoznaj się z osobnymi artykułami na naszym serwisie.

Najważniejsze wymagania i cena zakupu schipperke

Wymagania szkoleniowe schipperke. Ogólny opis

W hodowlach owczarków zwraca się uwagę nie tylko na wygląd, ale i prawidłowy temperament rasy. Schipperke to pies wyjątkowo inteligentny, bystry, a jednocześnie podatny na tresurę. Młode szczeniaki muszą zostać objęte przemyślaną socjalizacją, która unormuje ich relacje z innymi zwierzętami. Rasa może być nieufna do obcych, jednak prawidłowo przeprowadzona socjalizacja wyeliminuje ewentualną agresje czy lękliwość.

Wymagania szkoleniowe schipperke są łatwe do spełnienia. Rasa wymaga jedynie urozmaiconych treningów, które będą dla niej atrakcyjne. Najlepiej sprawdza się szkolenie wykorzystujące nagrody i wzmocnienia pozytywne. Dzięki temu treningi mogą być atrakcyjne zarówno dla psa, jak i dla właściciela.

Psy świetnie radzą sobie z ćwiczeniami na świeżym powietrzu. Warto zadbać o możliwie jak największe urozmaicenie treningów. Miniaturowy owczarek belgijski jest inteligentny i spostrzegawczy, szybko załapie nowe sztuczki, a jednocześnie okaże się świetnym kandydatem do wielu dyscyplin sportowych.

Żywienie i pielęgnacja – najważniejsze wymagania rasy pasterskiej schipperke

Schipperke czy innymi słowy miniaturowy owczarek belgijski nie posiada specjalnych wymagań żywieniowych i nie jest rasą predysponowaną do alergii pokarmowych. Mimo wszystko warto zadbać o odpowiedniej jakości posiłki. Bardzo energiczne usposobienie rasy zwiększa zapotrzebowanie na kalorie. Schipperke nie ma predyspozycji do otyłości, a jego dieta powinna być bogata w białko.

Aby spełnić wszystkie wymagania żywieniowe, możemy zdecydować się na wysokogatunkową karmę gotową lub karmienie dietą BARF. Druga opcja posiada bardzo dobre opinie, jednak wymaga nieco więcej wysiłku ze strony właściciela. Odpowiedni dobór składników pokarmowych i dodatkowych suplementów może okazać się nieco czasochłonny.

Pewne oszczędności czasu wygeneruje sama pielęgnacja rasy. Schipperke jest pod tym względem praktycznie niekłopotliwy. Jego wymagania ograniczają się do czesania kilka razy w miesiącu, kontroli stanu pazurów oraz zębów. Czarne umaszczenie sprawia, że na szacie schipperke nie widać zabrudzeń. Kąpiele wykonujemy wyłącznie w razie doraźnej potrzeby.

Psy pasterskie - cena za szczeniaki w hodowlach. Ile kosztuje schipperke?

Poznaliśmy już ogólną charkaterystykę schipperke, a także sprawdziliśmy różnice pomiędzy rasami bolończyk a maltańczyk. Kluczową kwestią jest także cena za zakup małego pupila z rodowodem.Opisując koszty zakupu szczeniaków w hodowlach, warto rozpocząć od ich pochodzenia. W naszym kraju największą renomą cieszy się Związek Kynologiczny w Polsce, który jako jedyny należy do międzynarodowej federacji FCI. Cena za schipperke z dobrym pochodzeniem może być nieco wyższa, jednak stanowi gwarancję czystości rasy.

Cena schipperke w krajowych hodowlach okazuje się trudna do jednoznacznego ustalenia. Niewielka dostępność sprawia, że szczeniaki są niekiedy rezerwowane jeszcze przed narodzeniem, a ich zakup bywa dość kłopotliwy. Cena szczeniąt z pochodzeniem FCI rozpoczyna się od około 3500 zł. Cena za szczeniaki w renomowanych hodowlach i po utytułowanych rodzicach przeważnie jest jeszcze wyższa. Ogólna stawka powinna wahać się w granicach 3500 – 5000 zł.

Dla porównania, warto przyjrzeć się cenom innych, mało znanych pupili domowych. Dobrym przykładem jest tu nieświszczuk, zwany pieskiem preriowym. Nieświszczuk należy do rodziny wiewiórkowatych i okazuje się jednym z najbardziej wymagających zwierzaków. Cena za nieświszczuka w hodowlach to około 1500 zł. Nieświszczuk z hodowli zagranicznej może być jeszcze droższy.

Zalety i wady schipperke

Zalety
 • oddany
 • łatwa pielęgnacja
 • wesoły
 • nadaje się do mieszkania
 • łagodny
 • rodzinny
Schipperke jest oddany rodzinie i chętnie współpracuje z człowiekiem. Lubi zabawy i jest wesoły.
Wady
 • nie lubi samotności
 • nieufny wobec obcych
 • wymaga dużo uwagi
Schipperke może być nieufny wobec obcych i nie przepada za samotnością. Pies, którego potrzeba ruchu i stymulacji umysłowej nie jest realizowana może niszczyć przedmioty w domu. Schipperke będzie szczekać, gdy coś go zaniepokoi.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • nos czarny,
 • wysoko osadzony ogon,
 • małe uszy,
 • zgryz nożycowy,
 • małe oczy,
 • zwężająca się kufa,
 • wyraźnie zaznaczony kłąb,
 • czarne wargi
Schipperke to niewielki pies z klinowatą głową. Sierść tworzy żabot, grzywę oraz pantalony.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
czarne
Kolor oczu:
ciemnobrązowe

Galeria zdjęć - Schipperke

Charakter schipperke

Charakter:
Potrzeba ruchu:
żywy
Poziom agresji:
niski
Schipperke szczeka na obcych i alarmuje opiekuna, ale nie stanowi zagrożenia.
Skłonność do ucieczek:
niska
Schipperke nie wydaje się skłonny do ucieczek.
Użytkowanie:
Schipperke to pies pasterski, który stał się również psem do towarzystwa.
Poddawany próbom pracy:
nie

Schipperke - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Schipperke szybko się uczy i chętnie współpracuje z opiekunem.
Dla kogo się nadaje:
Schipperke przywiązuje się do rodziny. Jest żywy i temperamentny, dlatego sprawdzi się dla dość aktywnych osób, które chąc bawić się z psem i zapewniać mu stymulację umysłową.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Schipperke lubi dzieci i zabawy z nimi. Kontakty psa i dzieci powinny być jednak nadzorowane.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Psy tej rasy są przywiązane do rodziny i nie zawsze lubią zostawać same. Należy nauczyć tego pupila, gdy jest szczeniakiem. Przed wyjściem pies powinien mieć zapewnioną odpowiednią ilość ruchu.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Schipperke jest inteligentny i pojętny.

Pielęgnacja schipperke

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Schipperke wymaga regularnego wyczesywania sierści. Opiekun powinien dbać o higienę jego jamy ustnej, skracanie pazurów, czy kontrolowanie stanu uszu.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF),
 • Karma dla psów o ciemnej sierści
Schipperke może być żywiony różnymi modelami diety. Do wyboru są karmy gotowe, dieta surowa lub posiłki gotowane. Każda z tych metod ma swoje plusy i minusy. Żywienie należy dopasować do wieku psa, jego aktywności oraz stanu zdrowia, a także do własnych możliwości czasowych i finansowych.
Podatność na choroby:
Schipperke to dość zdrowa rasa. Psy narażone są jednak na zwichnięcie rzepki, cukrzycę oraz dysplazję mieszków czarnych włosów. Ostatnie zaburzenie charakteryzuje się wypadaniem czarnych włosów i jest raczej defektem "kosmetycznym", a nie problemem zdrowotnym.
ikona podziel się Przekaż dalej