Podstawowe informacje o owczarku szetlandzkim

Popularne nazwy:
Sheltie (ang.), Shetland Collie (ang.), Shetland Sheepdog (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 1 - Psy pasterskie i zaganiające > Sekcja 1 - Psy paterskie
33 - 35 cm
7 - 10 kg
33 - 37 cm
7 - 10 kg
10 - 14 lat
pies aktywny
łatwy w szkoleniu
Cena szczeniaka z hodowli:
6000 - 8000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
100 - 200 zł
Imiona dla owczarka szetlandzkiego:
Hrabia, Księżna, Sushi, Nori, Migotka, Beza, Fuks, Kleks, Pirat, Celt, Kajko, Susi

Owczarek szetlandzki - opis, zdjęcia, porady, ceny, opinie

Mały piesek wygląda zupełnie jak collie, podobna sierść i umaszczenie najczęściej tricolor, czyli czarny z rudym i białym. Ta rasa to owczarek szetlandzki, jedna z najbardziej towarzyskich ras na świecie. Przedstawiamy opis tej ciekawej rasy, jej usposobienie i charakter. Wyjaśniamy czy owczarek szetlandzki to miniaturka chollie. Doradzamy co warto wiedzieć, zanim szczeniak tej rasy zagości w twoim domu.

Owczarek szetlandzki popularnie zwany sheltie

Pochodzenie tej rasy nie jest do końca znane. Uważa się, że miejscem pochodzenia owczarka szetlandzkiego są Szetlandy. Szetlandy należały niegdyś do Norwegii, skąd przywieziono na wyspy małe pieski. Surowy klimat wysp wymuszał na mieszkańcach hodowlę małych zwierząt, które mało jedzą. Rasa ta była wykorzystywana do pilnowania i zaganiania stad. Małe pieski doskonale sobie z tym radziły, bo na wyspie nie ma drapieżników zagrażających stadom.

Z czasem owczarek szetlandzki zdobył popularność jako pies rodzinny. Kształtowanie się rasy rozpoczęło się na Szetlandach, gdzie jej pierwowzorem były psy szetlandzki i norweskie. Psy te zaczęły zdobywać popularność w Szkocji, a następnie w Anglii, gdzie prowadzono dalszą hodowlę. Hodowcy starali się celowo nadać tej rasie podobieństwo do owczarka szkockiego.

W Polsce rasa ta zyskała popularność dopiero pod koniec XX wieku. Szczeniak tej rasy z rodowodem kosztuje około 2500 - 4000 zł. Cena zależy od renomy hodowli. Cena najlepszych osobników może dochodzić nawet do 6000 zł. Pamiętaj, aby unikać pseudohodowli i być ostrożnym jeśli cena szczeniaka jest podejrzanie niska.

Owczarek szetlandzki - opis rasy

Sheltie to nieduży długowłosy pies. Wydaje się na pierwszy rzut oka, że sheltie to miniaturka collie. Nic bardziej mylnego. Owczarek szetlandzki to całkowicie odmienna rasa, która powstała na wyspach szetlandzkich. Pies ten ma około 37 cm wysokości i waży 5- 10 kg.

Owczarek szetlandzki to pies długowłosy, który ma długi, twardy, prosty włos okrywowy i miękki, krótki, gęsty podszerstek. Sheltie krótkowłosy nie występuje. Umaszczenie bardzo przypomina collie, lecz może on występować w bardzo różnych kolorach jak: śniady, tricolor, bicolor i blue merle. Kiedyś występował również owczarek czarny podpalany, jednak obecnie ten kolor występuje bardzo rzadko. Cechą niepożądaną są białe łaty na tułowiu. Owczarek szkocki collie jest bardzo podobny, tyle że jest większy i występuje w dwóch odmianach: długowłosy i krótkowłosy.

Sierść owczarka szetlandzkiego wymaga regularnej i starannej pielęgnacji. Należy długą sierść szczotkować, szczególnie po długich spacerach. Szczególnie starannie trzeba szczotkować szczeniaki, gdyż ich sierść jest miększa i ma skłonność do kołtunienia się. Ponadto szczeniak musi być przyzwyczajony do szczotkowania, tak aby ta czynność stała się dla niego bezstresowa. Dorosłe sheltie mają prosty, twardy włos, który rzadko się kołtuni. Warto wiedzieć, że owczarek szetlandzki mocno linieje. Na szczęście jego sierść dość łatwo zbiera się z mebli i podłogi.

Owczarki szetlandzkie nie wymagają częstego kąpania, gdyż ich włos nie zbiera brudu.

Choroby i zdrowie sheltie

Owczarek szetlandzki żyje około 12 lat. Jest to pies wytrzymały i odporny na choroby. Nie jest psem skłonnym do tycia. Jest dość wrażliwy na upały. Zimą zaś grube futro chroni go przed zimnem, jednak nie jest to rasa nadająca się do mieszkania na dworzu.

Typowe choroby tej rasy to zniekształcenia i choroby oczu, które zdarzają się szczególnie u psów marmurkowych. Psy te rzadko cierpią na dysplazję stawu biodrowego. Warto wiedzieć, że rasa ta jest wrażliwa na działanie niektórych leków czy środków przeciw pasożytom, gdyż posiada gen MDR.

Jakie usposobienie i charakter ma owczarek szetlandzki

Opis sheltie można zacząć od tego, że jest to idealny pies do małego mieszkania w blokach. Ponadto sheltie uchodzi za jednego z najbardziej towarzyskich psów na świecie. Lubi zabawy, szczególnie z dziećmi, mocno przywiązuje się do opiekuna i jego rodziny. To pies bardzo inteligentny, który łatwo się uczy. Mimo, że ma bardzo towarzyskie usposobienie, jest nieufny wobec obcych. Szczeniak tej rasy musi być socjalizowany od małego, aby nie stał się psem bojaźliwym.

Sheltie jest psem żywym i aktywnym. Uwielbia się bawić, uwielbia sporty i wszelką aktywność fizyczną. Źle znosi samotność, dlatego trzeba go do tego od małego przyzwyczajać. Wtedy może zostać sam w domu na kilka godzin, ale trzeba zostawić mu jakieś zabawki, aby się nie nudził. Znudzony sheltie może niszczyć w mieszkaniu.

Pies ten ma niewiele wad. Bywa hałaśliwy, ale nie nadmiernie. Ponadto ma skłonność do gonienia szybko poruszających się obiektów. Nie ma jednak skłonności do ucieczek, gdyż jest bardzo przywiązany do opiekuna.

Sheltie idealnie nadaje się praktycznie dla każdego: rodzin z dziećmi, osób samotnych, starszych czy też początkujących opiekunów psa. Warunek jest jeden, musi to być osoba aktywna, która zapewni psu odpowiednią ilość ruchu, zabawy i aktywności psychicznej. Jego przyjazny charakter i łatwość uczenia, sprawia, że nawet początkujący bez trudu poradzi sobie z ułożeniem psa.

Owczarek szetlandzki nie jest psem myśliwskim, nie ma instynktu łowieckiego i może mieszkać z innymi zwierzętami. Najlepiej jednak jeśli sheltie będzie od małego przyzwyczajany do kotów i innych psów.

Zalety i wady owczarka szetlandzkiego

Zalety
 • chętny do współpracy z człowiekiem
 • oddany
 • inteligentny
 • można uprawiać z nim sporty
Owczarek szetlandzki to pies, z którym można uprawiać sporty i aktywnie spędzać czas. Jest łatwy do prowadzenia i bardzo oddany.
Wady
 • sierść wymagająca regularnej pielęgnacji
 • nie lubi samotności
 • nieufny wobec obcych
 • wymaga dużo uwagi
Sheltie potrzebuje sporo ruchu, dlatego nie nadaje się dla każdego. Dodatkowo ważna jest regularne pielęgnacja. Sierść szczotkuje się kilka razy w tygodniu.

Wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • mocne i zdrowe uzębienie,
 • oczy w kształcie migdała,
 • nos czarny,
 • prosty grzbiet,
 • dobrze umięśniona szyja,
 • małe uszy
Owczarek szetlandzki to urodziwy pies, który jest pełen wdzięku i ma harmonijną budowę ciała. Jego sierść jest obfita z kryzą i kołnierzem.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
 • śniade,
 • czarne podpalane,
 • biało-czarne,
 • niebieskie marmurkowe
Kolor oczu:
 • ciemnobrązowe,
 • niebieskie

Galeria zdjęć - Owczarek szetlandzki

Charakter owczarka szetlandzkiego

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
niski
Owczarek szetlandzki jest bardzo łagodny. Może być nieufny wobec obcych, ale nie jest skłonny do agresji.
Skłonność do ucieczek:
niska
Owczarek szetlandzki jest psem pasterskim. Bardzo przywiązuje się do opiekuna i nie jest skłonny do ucieczek.
Użytkowanie:
Owczarek szetlandzki jest psem pasterskim. Pilnował gospodarstwa i domu.
Poddawany próbom pracy:
nie

Owczarek szetlandzki - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
nie
Owczarek szetlandzki opisywany jest jako posłuszny i chętny do współpracy z człowiekiem. Jest oddany i łatwo się uczy. Nie jest to jednak pies dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu dla pupila.
Dla kogo się nadaje:
Owczarek szetlandzki potrzebuje ruchu. Nie jest zatem psem dla domatorów, ale dla osób aktywnych i mających czas na zabawy z psem. Wesoły sheltie może być kompanem rodziny.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Tak
Owczarek szetlandzki uważany jest za psa rodzinnego i dobrego dla dzieci. Jest łagodny i lubi zabawy.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Sheltie często nie odstępuje opiekuna. Nie przepada za samotnością.
Podatność na szkolenie:
łatwy w szkoleniu
Sheltie opisywany jest jako pies łatwy w prowadzeniu. Szybko się uczy i chętnie pracuje z opiekunem.

Pielęgnacja owczarka szetlandzkiego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Owczarek szetlandzki wymaga regularnego szczotkowania. Oprócz tego pielęgnacja polega na dbaniu o higienę jamy ustnej, skracaniu pazurów, sprawdzaniu stanu uszu, czy smarowaniu opuszek łap preparatami ochronnymi (w zimie).
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF)
Owczarek szetlandzki może być żywiony karmami gotowymi. Do wyboru są produkty mokre i suche. Opiekun może również przygotowywać posiłki samodzielnie w wersji gotowanej lub surowej. Wymaga to jednak odpowiedniego bilansowania, by dieta psa dostarczała mu wszystkiego, czego potrzebuje.
Podatność na choroby:
U owczarków collie, owczarków szetlandzkich oraz innych ras, które mają mutację genu MDR1, może występować zwiększone ryzyko toksyczności niektórych leków. U rasy spotyka się również dziedziczne wady gospodarki lipidowej.
ikona podziel się Przekaż dalej