Bergamasco – pies z Bergamo

Informacje na temat wyglądu psów z Bergamo

Według klasyfikacji FCI, owczarek bermamasco należy do grupy 1 (owczarki i psy pasterskie), sekcji 1 (owczarki). Wzrost bermagasco mają podobny, jak owczarek wilczasty lub owczarek francuski – zatem, suczki mierzą ok. 54-58 cm, a samce 58-62 cm. Nieco wyższy od bergamasco jest nowofundland. Szczenięta z rodowodem osiągają wagę zazwyczaj między 26-38 kg, przy czym suczki są znacznie lżejsze.

Bardzo charakterystyczna jest szata psów – jest ona długa, szorstka, gruba i wełnista. Tworzy swego rodzaju wstęgi przez co mówi się, że psy mają „dredy”. Maść powinna być jednolicie szara, choć dopuszcza się też szare łatki. Umaszczenie, które uznawane jest przez FCI, to:

  • czarne,
  • marmurkowe,
  • jasnopłowe,
  • izabelowate.

Opinie hodowców wskazują na to, że owczarek z Bergamo jest średniego wzrostu. Budowa psa jest mocna, a czworonóg jest bardzo proporcjonalny. To typowy pies pasterski, mający też typowy dla pasterskiego wygląd (podobnie, jak owczarek francuski czy owczarek wilczasty). Broda psów, wg. wzorca ras FCI, powinna być obfita, oczy duże, uszy osadzone wysoko, a ogon zwężający się ku końcowi.

Ciężko jest oszacować cenę za szczeniaka. W Polsce nie jest to popularna rasa, a poza Włochami ciężko spotkać bergamasco gdziekolwiek indziej. Średnio cena za psa wynosi ok. 3000 zł w górę. Oczywiście, ostateczna kwota i tak zależeć będzie od wieku, płci czy pochodzenia pieska. Tylko wybrana hodowla będzie w stanie wycenić swojego szczeniaka – zwracając uwagę na to, ile urodziło się ich w miocie i jak bardzo psy zbliżone są do wzorca rasy, ustalonego przez FCI.

Charakter psów bergamasco

Usposobienie psów jest łagodne, jednakże psy są samodzielne i bardzo pewne siebie. To silne czworonogi pracujące, które lubią postawić na swoje – zresztą, jak większość psów pasterskich. Owczarek bergamasco często ustawia siebie samego jako najwyższego w hierarchii – właśnie dlatego początkujący hodowca może mieć niemały problem z wyszkoleniem psa i ustaleniem relacji na linii pies-człowiek. Rasa jest wymagająca pod względem socjalizacji, zatem lepiej mieć już doświadczenie z podobnymi rasami. Hodowla psów przyznaje, że osobie, która nie miała styczności z żadnym psem, będzie ciężko zapanować nad bergamasco.

Pies rasy owczarek bergamasco na białym tle oraz jego charakter i hodowla
Jaki charakter ma pies rasy owczarek bergamasco, a także jego szczeniaki i cena

Mimo, że trudno jest zapanować nad charakterem psa i ustawić go na drugim miejscu hierarchii, jest on bardzo przyjazny i łagodny. Przywiązuje się do swojej rodziny, a także nie jest agresywny. Szczenięta wyrastają na znakomitych stróżów, którzy zawzięcie będą bronić swojego terytorium. Najlepiej będzie pieskom w domach jednorodzinnych, z ogrodem do wybiegania się i pilnowania. Psy z rodowodem szybko się uczą, a także chętnie nawiązują więź z domownikami – podobnie, jak nowofundland. Mimo, że szkolenie psów wymaga cierpliwości i wiedzy, rasowe psy z Bergamo wykazują dużą dozę cierpliwości i tolerancji do swoich opiekunów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o owczarku niemieckim krótkowłosym?

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Psy z Bergamo – opinie i cenne wskazówki

Zdrowie psów bergamasco

Psy z Bergamo to zdrowe czworonogi, które są niezwykle odporne na warunki atmosferyczne.  Jeżeli zapewnisz swojemu psu właściwą opiekę, nie będzie on sprawiał problemów i nie będzie wykazywał żadnych kłopotów zdrowotnych. Bardzo często psy te dożywają do 14-stu (i więcej) lat.

Bergamasco są odporne na upały, jednak potrzebują schronienia przed słońcem – zresztą, jak każdy pies. Dzięki swojej sierści, psy z Bergamo świetnie ochraniają się przed zimnem czy wilgocią. Psy są aktywne, więc nie tyją. Nie są też podatne na żadne psie choroby czy dolegliwości, które mogłyby dotyczyć rasy (np. wady wrodzone).

W jaki sposób pielęgnować psa z Bergamo?

Bardzo często specyficzna szata psów, w postaci tzw. dredów, odstrasza przyszłych hodowców. Boją się oni, że nie będą w stanie zapewnić psom należnej pielęgnacji, a dredy będą ciężkie w pielęgnacji. Jednak, owczarek z Bergamo wcale nie traci swojej sierści. Nie wymaga też specjalnej pielęgnacji, ponieważ jego specyficzna sierść w naturalny sposób się filcuje. Oczywiście, warto tym dredom pomóc – ale tylko po to, by mogły mieć zawsze kształt pożądany przez wzorzec ras FCI.

Mimo, że pies nie linieje, to potrafi do domu przynieść wraz ze swoją sierścią brud i błoto. Trzeba więc od czasu do czasu umyć sierść psa – jednak pilnując, by jej nie szczotkować. Dredy powinny same wyschnąć na słońcu. Jeżeli nie będziesz jeździł ze swoim psem na wystawy, możesz również czasami przystrzyc dredy, by zachować większą higienę owczarka z Bergamo.

ikona podziel się Przekaż dalej