Łagodne rasy psów - rasy psów odpowiednie dla rodzin z małymi dziećmi

Rozważając wybór psa do domu, gdzie są dzieci, zastanawiamy się jaka jest najłagodniejsza rasa psa. Przyjazne psy domowe dla rodziny z dziećmi muszą być łagodne i pozbawione agresji. Ale to nie jest jedyna cecha, jaką musimy brać pod uwagę zastanawiając się jakiego psa wybrać. Wyjaśniamy jakie psy są najbardziej przyjazne dzieciom. Przedstawiamy rasy psów łagodnych. Doradzamy jakimi kryteriami kierować się przy wyborze psa dla rodziny: czy wybierać małe czy duże psy, długowłose czy krótkowłose, skore do zabawy czy spokojne.

Jakiego psa wybrać dla rodzin z dziećmi

Jakie są najbardziej przyjazne psy domowe odpowiednie dla rodzin z dziećmi

Wybierając psa dla rodziny, gdzie są dzieci musimy odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Do domu, gdzie są dzieci, wybieramy łagodne rasy psów, które nie wykazują agresji. Ważne jest jednak, czy chcemy psa, który będzie towarzyszem dzieci. Jeśli tak, wybieramy psy spośród ras łagodnych i rodzinnych, jak aportery, psy ozdobne i towarzyszące. Psy spośród tych ras są nie tylko łagodne, lecz także radosne, wesołe, lubiące zabawę, lubiące przytulanie, czyli będą idealnymi towarzyszami dziecka. Fajne przyjazne psy domowe znajdziemy również wśród owczarków, sznaucerów czy terrierów.

Nie wybieramy psów obronnych. Psy stróżujące są zwykle łagodne dla dzieci, lecz mogą być zaborcze. Będą sprawiały kłopot, gdy przyjdą goście, gdyż tego typu psy są nieufne wobec obcych i będą bronić dostępu do dziecka, nawet innym dzieciom, które przyjdą w goście. Wybór psa ras myśliwskich będzie dobry, jeżeli chcemy psa dla siebie. Psy tych ras są łagodne dla dzieci, jednak nie zwracają na nie uwagi. Psy niektórych ras muszą być od małego socjalizowane z dziećmi. Ponadto warto wybierać rasy, które tolerują inne zwierzęta i inne psy. Możemy wówczas przyjąć do domu kota lub innego psa, będzie można również zaprosić gości z psem.

Jakiego psa wybrać dla dzieci - małe czy duże psy

Wielu rodziców popełnia błąd wybierając dla dzieci małego pieska ras miniaturowych. Wydaje się, że im mniejszy piesek tym będzie mniej kłopotliwy. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna. Małe pieski ras miniaturowych zdecydowanie nie nadają się dla małych dzieci.

Pies nie może być traktowany jako żywa zabawka. Małe dziecko nie umie jeszcze zrozumieć, że pies nie jest zabawką, którą można się bawić jak się chce. Dzieci mogą z łatwością podnieść małego pieska i niestety go upuścić, bo dla miniaturowego psiaka może być tragiczne. Mały piesek nie zawsze umie się obronić przez zbyt natarczywym zachowaniem dziecka. Dlatego też dla małych dzieci warto wybierać nieduże psy, lecz ważące około 7 - 10 kg, tak aby dziecko nie mogło pieska wziąć na ręce. Piesek tej wielkości z łatwością oddali się, jeśli zachowanie dziecka będzie dla niego zbyt męczące.

Czasami wybieramy łagodne psy domowe kierując się ich wyglądem. Małe pieski ras ozdobnych są urocze i prześliczne. Niestety ich piękny wygląd jest efektem pracochłonnych starań o sierść. Pieski w rodzaju york, pekińczyk, pudel miniaturka, maltańczyk itp. wymagają starannego, codziennego szczotkowania, częstych wizyt u psiego groomera. Zachowanie ładnego wyglądu pieska jest nie tylko czasochłonne, lecz także kosztowne. Warto rozważyć, czy mamy fundusze, czas i chęci na poświęcanie wiele czasu na dbałość o włosy psa.

Innym, nierzadko poważnym błędem, jest kupno psa rasy obronnej, aby dziecko pilnował i bronił. Tego typu postępowanie jest nieodpowiedzialne i może być tragiczne w skutkach. Psy ras obronnych bardzo często mają sporo agresji. Psy tych ras muszą przejść profesjonalne szkolenie i wymagają doświadczonego opiekuna. Nie należy zostawiać dziecka z psem bez kontroli dorosłych.

Rasy psów łagodnych - największe błędy przy wyborze łagodnego psa dla dziecka

Pies jest żywym stworzeniem, które ma uczucia, odczuwa ból i frustrację. Dlatego też wybór psa dla dziecka powinien być przemyślany. Nawet najłagodniejsza rasa psa nie sprawdzi się, jeśli popełnimy typowe błędy wprowadzając psa do rodziny.

Błędem może okazać się kupno psa dla małego dziecka. Małe dziecko oznacza dla rodziców szereg obowiązków. Warto zastanowić się, czy podołamy dodatkowym obowiązkom związanym z psem. Zwierzę ma swoje potrzeby i nie jest pluszową zabawką, którą można odłożyć na półkę. Dlatego zastanówmy się, czy nie poczekać z zakupem psa póki ilość obowiązków przy dziecku się zmniejszy.

Dużym błędem jest brak kontroli rodziców i brak przygotowania dziecka do posiadania psa. Małe dzieci nie mają empatii charakterystycznej dla ludzi dorosłych. Nie wiedzą, że pieska może boleć, że piesek może być zmęczony i że piesek nie jest zabawką. W żadnym wypadku nie można zostawiać dziecka z psem bez kontroli i nie można pozwolić dziecku męczyć psa. Nawet najbardziej przyjazne psy mogą zareagować agresją. Nawet jeśli pies nie zachowa się agresywnie w stosunku do dziecka, może wyładować swoją frustrację niszcząc rzeczy w domu lub załatwiając się w mieszkaniu. Często się zdarza, że rodzice nie zauważają problemu i nie zdają sobie sprawę z narastającej w psie frustracji, dopóki coś się nie stanie.

Najbardziej przyjazne psy dla dzieci - łagodne rasy psów

Małe psy dla rodzin z dziećmi

Jeśli warunki mieszkaniowe pozwalają tylko na małego psa, warto wybrać jedną z ras piesków ważących około 10 kg. Najmniejszą z tych ras jest bichon frise, który waży do 7 kg. Są to rasy piesków radosnych, wesołych, lubiących zabawy z dziećmi. Warto pamiętać, że psy te bardzo lubią kontakt z człowiekiem i źle znoszą samotność. Pozostawione same w domu mogą coś zniszczyć.

Małe psy przyjazne dzieciom:

 • bichon frise,
 • buldog francuski,
 • boston terrier,
 • owczarek szetlandzki,
 • sznaucer miniaturka,
 • west highland white terrier.

Wybierając rasę małych psów ozdobnych warto rozważyć, czy mamy czas na zajmowanie się jego sierścią. Najbardziej trudny i pracochłonny w utrzymaniu jest bichon frise, którego sierść wymaga starannego czesania i częstego strzyżenia. Warto wiedzieć, że bichon frise jest rasą, która może uczulać. Białe psy łatwo się brudzą, zaś u niektórych ras białe futro może szarzeć lub zżółknąć. Szczególnej dbałości o sierść wymaga również west highland white terrier, którego się nie strzyże, lecz czesze.

Wesołym, zabawowym pieskiem jest również owczarek szetlandzki. Warto jednak pamiętać, że jego długa sierść wymaga częstego szczotkowania. Pies ten również obficie linieje.

Średnie rasy psów łagodnych przyjazne dzieciom

Średnie psy wybieramy dla starszych dzieci. Mogą być to rasy na tyle spokojne i zrównoważone, aby rodzic mógł sobie w łatwy sposób poradzić na spacerze zarówno z dziećmi jak i z psem. Spokojnym psem będzie buldog angielski lub cavalier kings charles spaniel.

Natomiast rodziny bardziej aktywne mogą wybierają psy energiczne, które tryskają energią, jak beagle lub border collie. Warto pamiętać, że psy te wymagają dużo spacerów i dużo ruchu. Idealnym kompanem dla dzieci będzie także samojed, który jest jednocześnie energiczny i zrównoważony, opanowany, łagodny, cierpliwy i uczuciowy. Warto wiedzieć, że psy odpowiednie dla dzieci są kontaktowe w stosunku do człowieka. Bardzo przywiązują się do ludzi i pragną kontaktu z człowiekiem. Oznacza to, że bardzo źle znoszą samotność i pozostawione same w domu mogą niszczyć.

Średnie rasy łagodnych psów odpowiednich dla rodziny z dziećmi:

 • buldog angielski,
 • beagle,
 • bokser,
 • pudel,
 • border collie,
 • samojed,
 • cavalier kings charles spaniel.

Duże psy najbardziej odpowiednie dla dzieci

Co ciekawe, duże psy jak nowofundland lub berneńczyk są idealnym wyborem dla małych dzieci. Dlatego też, jeśli tylko mamy odpowiednie warunki mieszkaniowe, warto wybrać dużego psa. Świetnym wyborem może być duży szwajcarski pies pasterski, który jest zrównoważony i zachowuje się jak wielka przytulanka. Dla starszych dzieci idealne są klasyczne psy rodzinne jak labradory, golden retrievery i setery irlandzkie.

Większe psy dla rodziny z dziećmi:

 • golden retriever,
 • labrador retriever,
 • owczarek szkocki collie,
 • nowofundland,
 • seter irlandzki,
 • berneński pies pasterski,
 • duży szwajcarskie pies pasterski.

Dla dzieci wybieramy rasy psów łagodnych, przyjaznych dzieciom, które nie zrobią dziecku krzywdy, a jednocześnie będą chciały się z nim bawić. Ważne jest też, aby dziecko nie zrobiło krzywdy psu i go nie męczyło, dlatego też nie wybieramy dla dzieci bardzo małych psów i miniaturek.