Psy podatne na szkolenie - rasy psów, które szybko się uczą

Chcesz wybrać taką rasę, aby twój pies był mądry, szybko się uczył i był podatny na tresurę. Przedstawiamy rasy psów podatne na szkolenie, które najszybciej uczą się komend. Są to najczęściej popularne psy rodzinne, chętnie wybierane dla rodzin z dziećmi. Warto pamiętać, że potencjał tych psów ujawni się dopiero jeśli będziemy je szkolić, spędzać z nimi dużo czasu i poświęcimy im dużo uwagi. Nie są to kanapowce, dla osób spokojnych, które nie mają czasu dla pupila.

Jakie są psy podatne na szkolenie

Jakie psy są łatwe do tresury

Psy uznawane są za zwierzęta bardzo mądre, chociaż pies znajduje się dopiero na 8 miejscu inteligentnych zwierząt. Uznajemy je za mądre, gdyż są to zwierzęta współpracujące z człowiekiem. Pies był pierwszym zwierzęciem udomowionym przez człowieka. A może było wręcz odwrotnie, to pies zaoferował człowiekowi swoje usługi w postaci stróżowania, ostrzegania, pomocy przy polowaniu, czy też ciągnięcia sań. Jednak główny rozwój ras psów miał miejsce w Europie i rozpoczął się w XVIII wieku. Zaczęto wówczas tworzyć i selekcjonować rasy psów o szczególnym przeznaczeniu, głównie myśliwskim i stróżującym. Poprzez hodowlę i selekcję starano się wzmocnić pewne cechy użytkowe, inne zaś zniwelować.

Nie możemy ocenić jakie psy są najinteligentniejsze. Ale możemy ocenić, które psy są najbardziej posłuszne i które szybko się uczą. Z punktu widzenia człowieka, są to właśnie najmądrzejsze rasy psów. U niektórych ras kładziono nacisk na wykształcenie psów, które są posłuszne i współpracują z człowiekiem działając na jego komendę. Psy podatne na szkolenie są w stanie najszybciej nauczyć się komend.

Rasy psów podatne na szkolenie

Najmądrzejsze rasy psów, czyli psy łatwe do tresury, które szybko się uczą, to psy ras myśliwskich, które mają działać na komendę człowieka. Nie są to psy samodzielne, o niezależnym charakterze i działające według własnego uznania. Dlatego właśnie za najinteligentniejsze psy uważa się rasy posłuszne. Zupełnie inaczej oceniamy inteligencję człowieka, u którego liczy się samodzielność i kreatywność. Listę najinteligentniejszy psów stworzył Stanley Coren, badacz psychologii psów.

Rasy psów podatne na szkolenie:

 1. border collie,
 2. pudel,
 3. golden retriever,
 4. owczarek niemiecki,
 5. doberman,
 6. owczarek szetlandzki,
 7. labrador,
 8. papillon,
 9. rottweiler,
 10. australian cattle dog.

Psy, które szybko się uczą, współpracujące z człowiekiem występują wśród owczarków i psów zaganiających. Wśród psów myśliwskich najinteligentniejsze psy pracują z człowiekiem, czyli tropią, wystawiają i aportują. Właśnie te rasy wykorzystywane są jako psy policyjne, ratownicze oraz asystenci niewidomych i osób niepełnosprawnych.

Co ciekawe, psy, które działają samodzielnie, jak rasy psów gończych, polujących w pojedynkę, rasy stróżujące, nie są uważane za inteligentne. Zwykle są to psy o niezależnym charakterze, uparte i trudne do szkolenia.

Warto jednak pamiętać, że to człowiek decyduje o tym czy pies wykaże swój potencjał. Nawet bardzo mądre psy, podatne na szkolenie wymagają pracy, aby mogły opanować komendy. Są to też psy, które potrzebują dużo ruchu, dużo kontaktu z człowiekiem, stymulacji i pracy. Nie można takiego psa zostawić samemu sobie i wierzyć, że sam się nauczy. Warto wybierać psy łatwe do tresury, tylko wtedy, jeśli chcemy z nimi pracować. W przeciwnym razie pies nie wykorzysta swojego potencjału, będzie znudzony i sfrustrowany i może zacząć sprawiać problemy.

Rasy psów podatne na szkolenie i współpracujące z człowiekiem

Dlaczego najmądrzejsze rasy psów występują wśród owczarków

Wśród psów o dużej inteligencji i podatności na szkolenie znajduje się szczególnie dużo owczarków. Są to psy, które wraz z pasterzem tworzą dobrze działający zespół. Ich działanie wywodzi się z dawnych zwyczajów wilczej sfory, która działała w grupie, a każdy pies miał wyznaczone zadanie i podporządkowywał się przewodnikowi. Owczarki wykazują silną gotowość do podporządkowania się przewodnikowi, którym obecnie jest człowiek, i czerpią radość ze wspólnej pracy i zabawy.

Do bardzo inteligentnych owczarków podatnych na szkolenie należą:

 • border collie,
 • owczarek niemiecki,
 • owczarek szetlandzki,
 • australian cattle dog,
 • owczarki belgijskie.

Do psów zaganiających, które niegdyś pomagały przy zaganianiu bydła na targ należy rottweiler. Jest to jednak pies, który wymaga doświadczonego opiekun. Człowiek musi przekonać psa, że jest przywódcą. Rottweiler jest psem pojętnym, który bardzo szybko się uczy. Świetnie sprawdza się w psich sportach, gdzie będzie współpracował z człowiekiem.

Psy myśliwskie pracujące z przewodnikiem

Bardzo wiele inteligentnych ras wywodzi się z psów myśliwskich, które pracują z przewodnikiem. Należą do nich aportery, psy tropiące i wyżły. Pies myśliwski musi nauczyć się komend i działać tylko na komendę myśliwego. Dlatego też są to psy szybko uczące się i podatne na szkolenie.

Do ras myśliwskich pracujących z przewodnikiem należą:

 • golden retriever,
 • labrador,
 • flat coated retriever,
 • wyżeł niemiecki krótkowłosy.

Psy podatne na szkolenie są uważane za psy inteligentne. Rasy te bardzo szybko uczą się komend. Wywodzą się one z owczarków i psów zaganiających, które na komendę pasterza zaganiały stada. Do psów podatnych na tresurę należą także psy myśliwskie pracujące z przewodnikiem.

Bibliografia:

 • https://psipark.pl/pieskie-zycie/najinteligentniejsze-rasy-psow/
 • Eva Maria Kramer, Rasy psów, Warszawa 2005, s. 10-11, 32 ,