Psy dla dzieci - łagodne rasy psów odpowiednie dla małych dzieci

Osoby pragnące psa i spodziewający się powiększenia rodziny lub rodzice, których dzieci marzą o psie, stają przed decyzją jak wybrać rasę psa, która jest przyjazna dzieciom. Musi to być pies łagodny i zrównoważony, który nie skrzywdzi dziecka, ale też taki, którego dzieci nie będą niechcący krzywdzić. Wyjaśniamy jak wybierać psy dla dzieci bardzo małych, a jak dla starszych. Doradzamy jak znaleźć dobrą rasę psa dla dziewczynki lub dla chłopca.

Jakie rasy psów domowych są najlepsze dla rodziny z dzieckiem

Jak wybrać psa dla rodziny z dzieckiem

Pies jest zwierzęciem towarzyszącym człowiekowi i jego rodzinie od wieków. W obecnych czasach jego zadaniem nie jest już stróżowanie czy obrona, lecz raczej towarzyszenie, wspólne spędzanie czasu, zabawa i uczestnictwo w życiu rodziny. Dzieci zawsze chcą mieć towarzysza do zabawy i lubią zwierzęta i zabawę z nimi, dlatego też zaczynają prosić rodziców o adopcję psa. Nie tylko jednak przyjmujemy do domu psa na prośbę dzieci. Dorośli, decydując się na psa, powinni brać pod uwagę, że kiedyś rodzina się powiększy i dobrze jest wybrać rasę, która jest przyjazna dzieciom.

Czym się kierować wybierając psy dla dzieci? Przede wszystkim musi być to decyzja przemyślana. Nie wolno brać psa tylko dlatego, że dziecko się napiera, a potem jakoś to będzie. Pies jest doskonałym nauczycielem obowiązków i odpowiedzialności dla dziecka, ale zadania trzeba stopniować. Nie możemy liczyć na to, że cały obowiązek dbania o psa przejmie na siebie dziecko. Opiekunami psa, czy innego zwierzęcia, mogą być tylko dorośli. Zaś poprzez opiekę nad psem stopniowo uczymy dziecko obowiązków i systematyczności.

Musimy wiedzieć, że pies nie może być zabawką dla dziecka. Jest to żywe stworzenie, które ma swoje uczucia i potrzeby. Dlatego też małe pieski nie są dobre dla małych dzieci. Małe dziecko niechcący może skrzywdzić lub uprzykrzyć życie małego pieska. Dla małych dzieci bardziej odpowiednie będzie spokojny i zrównoważony średni lub duży pies. Pamiętajmy, aby małe dzieci bawiły się z psem pod kontrolą dorosłych. Zrównoważony, duży pies nie skrzywdzi dziecka, jednak może go przygnieść lub przestraszyć swoją masą.

Jakie cechy powinny mieć psy dla dzieci

Rasy psów odpowiednie dla dzieci to przede wszystkim psy łagodne, opiekuńcze, cierpliwe i zrównoważone. Dla rodziny z dzieckiem wybieramy rasę, która jest opiekuńcza, lubi dzieci i wspólne zabawy. Nie wybieramy ras, które są obojętne wobec dzieci i nie zwracają na nie uwagi.

Jakie cechy powinien mieć pies rodzinny:

 • niski stopień agresji,
 • cierpliwy i spokojny,
 • bez instynktu stróżowania,
 • brak instynktu łowieckiego,
 • zrównoważony, spokojny charakter.

Psy rodzinne dla dzieci wybieramy spośród psów aporterów oraz psów ozdobnych i rodzinnych.

Rasa przyjazna dzieciom to:

 • buldog francuski lub angielski,
 • beagle,
 • bokser,
 • border collie,
 • golden retriever,
 • labrador retriever,
 • owczarek szkocki collie,
 • sheltie,
 • nowofundland,
 • pudel,
 • seter irlandzki,
 • bichon frise,
 • samojed,
 • cavalier kings charles spaniel,
 • berneński pies pasterski,
 • west highland white terrier.

Jakich ras lepiej nie brać pod uwagę wybierając psa dla dziecka

Nie jest to żelazną regułą, lecz dla rodziny z dziećmi, szczególnie małymi, nie nadają się:

 • rasy obronne,
 • rasy myśliwskie,
 • rasy stróżujące,
 • rasy jednego pana.
 • psy pracujące, jak pinczery i sznaucery,
 • jamniki,
 • wyżły,
 • teriery.

Unikanie psów obronnych jest oczywiste. Psy myśliwskie są z reguły skupionymi na zadaniu psami pracującymi. Dlatego często ignorują dzieci i nie lubią się z nimi bawić. Psy te należy od szczeniaka wychowywać tak, aby były łagodne, cierpliwe i nieagresywne wobec dzieci. Doświadczony trener sprawi, że nawet pies nieodpowiedniej rasy będzie wspaniałym kompanem dla rodziny z dzieckiem. Ponadto psy myśliwskie wymagają bardzo dużo ruchu, długich spacerów, sportów i wędrówek, a na to rodzina z dziećmi nie zawsze ma czas.

Psy stróżujące zwykle są zaborcze i mogą sprawiać kłopoty, kiedy przyjdą goście. Pies może bronić dziecka przed innymi dziećmi, które przyszły w odwiedziny. Ponadto psy tych ras źle reagują na hałas czyniony przez dzieci. Są zdezorientowane i mogą reagować agresją.

Jakie są rasy psów odpowiednie dla dzieci

Jakie rasy psów domowych są najlepsze dla małych dzieci

Dla małych dzieci nie są zalecane małe pieski, gdyż dziecko może niechcący zrobić krzywdę małemu zwierzakowi. Małe dziecko nie wie jeszcze jak bawić się z psem w sposób odpowiedzialny. Wbrew pozorom dla małych dzieci najbardziej odpowiednie są spokojne, łagodne psy jak nowofundlandy lub berneńskie psy pasterskie.

Idealnym towarzyszem rodziny jest nowofundland, który nie wykazuje agresji, za to ma instynkt opiekuńczy. Jest to towarzyski, łagodny pies, który łatwo się uczy. Rasa ta ma jednak swoje wady. Ten duży pies wymaga sporo miejsca i nie zawsze sprawdzi się w małym mieszkaniu w blokach. Jego utrzymanie jest kosztowne.

Doskonałym psem dla rodziny, który świetnie dogaduje się z dziećmi jest berneński pies pasterski. Podobnie jak nowofundland, jest to pies duży, kosztowny w utrzymaniu i krótko żyjący. Podobną rasą jest szwajcarski pies pasterski, który jest czuły i opiekuńczy. Jest to łagodny pies, który nie wymaga bardzo dużo ruchu. Poradzi sobie z nim starsza osoba lub mama z wózkiem. Ma krótszą sierść niż berneńczyk. Jego wadą jest krótki okres życia.

Mniejszymi i również doskonałymi dla małych dzieci są buldogi francuskie i angielskie. Buldog francuski nie przewróci małego dziecka i jest cierpliwy dla jego figli. Bardziej masywny buldog angielski wykazuje ogromną cierpliwość wobec małych dzieci. Nie wymaga też dużej ilości ruchu i jest łatwy w utrzymaniu.

Rasy psów odpowiednie dla dzieci nieco starszych

Dziecko w wieku około 10 lat ma już sporą świadomość, że pies jest żywym stworzeniem mającym uczucia i odczucia. Dlatego też nie ma niebezpieczeństwa, że dziecko zrobi sobie z psa zabawkę. Dlatego też w tym wieku można już zdecydować się na małego pieska dla rodziny.

Starsze dzieci, od 10 lat, będą obiecywały, że zajmą się psem. Nie należy jednak brać tego za dobrą monetę, gdyż dziecko w tym wieku nie może być obarczone zbyt wieloma obowiązkami. Dzieci, nawet trochę starsze, szybko się zniechęcają, zapominają, zaś cały obowiązek opieki nad psem spada na zapracowanych rodziców. Dlatego warto wybierać rasy nie wymagające pracochłonnej pielęgnacji. Dobrym wyborem będzie samojed lub beagle.

Małe czy duże pieski dla starszego dziecka

Jakie małe pieski są najlepsze dla rodziny z dzieckiem? Wbrew pozorom dla dzieci nie są zbyt odpowiednie popularne yorki. Jednym z mniejszych piesków, które świetnie sprawdzą się dla dziecka, szczególnie dla dziewczynki. Dziewczynki będą bardziej zwracać uwagę na urok pieska, dlatego dla dziewczynki można wybrać bichon frise, west highland white terrier lub pudla. Warto pamiętać, że bichon frise wymaga bardzo starannej pielęgnacji sierści. Dlatego też należy zdecydować, czy mamy na to czas. Bichon frise jest wesoły, bardzo lubi się bawić i ma spokojny, zrównoważony, łagodny charakter.

Dla starszych dzieci równie odpowiednie będą psy średnie i duże. Starszym dzieciom można już powierzyć pewne obowiązki związane z psem. Warto jednak pamiętać, aby nie powierzać dziecku spacerów z dużym psem, z którym dziecko siłowo sobie nie poradzi. Szczególnie nieodpowiednie są psy ras gończych, które mogą nagle pociągnąć, odbiec i się zgubić.

Właściwie nie ma znaczenia czy wybieramy psa dla dziewczynki, czy dla chłopca. Tradycyjnie można pomyśleć, że dla dziewczynki świetny będzie piesek ozdobny, zaś dla chłopca piesek bardziej aktywny i zabawowy. Jednak nie jest to regułą. Dziewczynka może się uczyć odpowiedzialności troszcząc się o pieska i szczotkując go, ale nie powinna traktować go jako zabawkę. Dla chłopca bardziej odpowiednie będą rasy nie wymagające pielęgnacji i łatwe w utrzymaniu.

Wybierając psa dla dziecka kierujemy się jego charakterem. Musi to być łagodny pies, wykazujący spokojny, zrównoważony charakter i cierpliwość. Pies rodzinny powinien być aktywny i lubiący zabawy. Dlatego nie sprawdzają się tu rasy pracujące i myśliwskie.