Królik kalifornijski – opis, charakter, żywienie, porady praktyczne
Królik kalifornijski jest jednym z popularnych zwierząt domowych – podobnie, jak królik baranek, królik angora czy króliki belgijskie. Jest on bardzo często wystawiany na sprzedaż w sklepie zoologicznym, chociaż jego reprodukcją zajmuje się również hodowla. Jakie są wymagania i opis rasy? A może chcesz wiedzieć, jaka jest jego cena? Oto najważniejsze informacje!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o królikach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Królik kalifornijski – ważne informacje
Pochodzenie i wygląd królika kalifornijskiego
Królik kalifornijski pochodzi z Kalifornii, na co zresztą wskazuje sama nazwa rasy. Stworzono go poprzez skrzyżowanie ze sobą szynszyla i królika himalajskiego. Swój „udział” w stworzeniu królika kalifornijskiego wziął też biały królik nowozelandzki. Dzięki temu, że króliki są dość „ekonomiczne”, nie mając bardzo wygórowanych wymagań co do żywienia, niemal każda hodowla sprzedaje ich naprawdę wiele.
Jeżeli chodzi o wygląd królików, to wyróżnia się dwie kolorystyczne odmiany:
- królik czarny,
- królik hawana.
Zarówno jedna, jak i druga rasa posiadają podobne cechy. Do najważniejszych należy biały włos okrywkowy. Jednak już króliki różnią się kolorem uszu, pyszczka oraz nosa. Opinie hodowców wskazują na to, że królik kalifornijski należy do rasy średniej. Mimo to, waga dorosłego królika to zazwyczaj między 3,5 a nawet 5,5 kg! Ciało królików jest nieco wydłużone, a także muskularne. Dodatkowo, króliki posiadają dobrze rozwinięty zad, szerokie łopatki i grzbiet. Szyja królików kalifornijskich jest mocna i krótka, zaś głowa okrągła i bardzo dobrze osadzona. Co ciekawe, opis rasy wskazuje na uszy, które są zaokrąglone na końcach i dość solidnie pokryte włosiem (o długości ok. 11 cm).
Opinie na temat hodowania królików kalifornijskich
Króliki są generalnie zwierzątkami, które mają dość mocno wyostrzone zmysły. Dzięki temu, że posiadają znakomicie rozwiniętą i dużą małżowinę uszną, potrafią doskonale wychwytywać różne dźwięki. W dodatku, boczne ustawienie ich oczu sprawia, że mają szeroki kąt widzenia – również tego, co dzieje się za ich plecami. Króliki widzą też w ciemności. Mimo, że to bardzo przyjazne i miłe stworzenia, to często właśnie te cechy potrafią króliki wprawić w niemałe zakłopotanie.
Kiedy coś nie spodoba się królikowi kalifornijskiemu, to jest on nawet w stanie podrapać czy też ugryźć człowieka. Nie ze względu na to, że taki jest jego kaprys. Zwyczajnie, królik może zrobić to albo ze strachu, albo ze stresu. Jeżeli przyłożysz się do opieki i nie będziesz wywoływał u królika takich zachowań (np. zbyt głośna muzyka czy głaskanie „na siłę”), to odwdzięczy się on miłością oraz wdzięcznością. Musisz pamiętać o tym, że króliki nie przepadają za tym, kiedy bierze się je na ręce. Oczywiście, głaskanie w okolicy pyszczka jest jak najbardziej w porządku. Jednak, nie rób tego nagminnie. Królika należy do siebie przyzwyczajać, by mógł w pełni zaufać swojemu opiekunowi. Jeśli zacznie tupać, lepiej się odsuń! Jeżeli przyjdzie sam, wówczas okaż mu dużo czułości. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł z informacjami, jak długo żyją króliki.
Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!
Kalifornijski królik domowy
W jaki sposób karmić królika?
Generalnie, akurat ta rasa nie ma zbyt wielkich wymagań, jeżeli chodzi o karmienie. Możesz dawać więc swojemu królikowi mieszanki ze sklepu zoologicznego bądź przyrządzać mu posiłki skomponowane z zieleniny oraz siana. Oczywiście, nie można zapominać również o wodzie – tej nigdy nie powinno królikowi zabraknąć! Siano to oczywiście podstawa diety każdego królika. Dieta powinna zawierać go przynajmniej 80 % - najlepiej jednak, by królik mógł podjadać sianko przez cały czas. To właśnie dzięki sianku każdy królik baranek, kalifornijski czy króliki belgijskie mogą ścierać swoje zęby (dzięki czemu zdrowo rosną). Również dzięki sianku króliczy układ pokarmowy działa poprawnie.
Ważne też, by królik kalifornijski pił dużo wody. Im większa jest jego waga, tym więcej wody powinien otrzymywać. Królik domowy powinien mieć nieograniczony dostęp do świeżej wody. Powinna być też ona stale wymieniania na nową. Lepsza od wód gazowanych, mineralnych czy mineralizowanych będzie jednak woda z kranu – ewentualnie źródlana.
Również bardzo istotne jest podawanie królikowi przeróżnych ziół. Opis rasy wskazuje, iż króliki potrzebują wiele zieleniny, korzonków, płatków kwiatów czy też gałązek. Dzięki ziołom królik czarny na sprzedaż może bowiem czerpać wiele witamin czy też mikroelementów, tym sposobem rzadziej choruje. Do popularnych ziół, którymi możesz go karmić, zalicza się np. melisa, liście malin, babka szerokolistna, chaber bławatek czy pięciornik gęsi.
Na czym polega pielęgnacja królika?
Krótkie futerko królików zazwyczaj nie wymaga zbyt wiele pielęgnacji. Króliki w zasadzie same się czyszczą, poprzez wylizywanie swoich futerek. Niestety, ale jednocześnie to futerko… połykają. W związku z tym królikom tworzą się zatory w jelitach, które są bardzo niebezpieczne. Aby uniknąć podobnej sytuacji, należy często wyczesywać swojego królika. Żeby nie było związanych z tym faktem nieprzyjemnych konsekwencji (np. ugryzienie), warto od małego przyzwyczajać królika do tej czynności. Dłuższa sierść królików to „zasługa” hodowli i zwierzaki same sobie z nią niestety nie poradzą. W celu dobrego wyczesania królika warto będzie skorzystać z odpowiedniej szczotki – a taką jest chociażby szczotka dedykowana kotom perskim. Nie da się ukryć, że króliki domowe często gubią sierść. Warto więc zorientować się, czy nikt z domowników nie jest na nią uczulony. Oczywiście, sierść nie jest dużym problemem dla osoby nie będącej uczuloną – królika jest bowiem bardzo łatwo utrzymać.
Możesz od czasu do czasu pomóc królikowi wyczyścić się. Warto będzie też co jakiś czas podnieść królika po to, by zbadać jego brzuch czy okolicę odbytu – właśnie w tych okolicach bowiem króliki często są niedoczyszczone bądź zostają im kołtuny z sierści. Wystarczy przetrzeć je letnią wodą z płynem do higieny intymnej, ewentualnie z szamponem przeznaczonym wyłącznie dla zwierząt. Jeżeli nie masz ani jednego z tych kosmetyków, sięgnij po łagodny szampon dla dzieci.
Cena za królika kalifornijskiego zależna jest od jego wagi. Zaczyna się mniej więcej od 15 zł.