Rasy królików - lista ras, opisy, zdjęcia, porady, opinie

Królik to zwierzę hodowane zarówno na futro i mięso, jak i jako domowy pupilek. Wszystkie króliki nadają się do trzymania w domu, jednak najpopularniejsza w Polsce rasa królików domowych to miniaturki. Przedstawiamy opis i zdjęcia ras królików domowych i hodowlanych najpopularniejszych w Polsce. Doradzimy jakiego królika wybrać do domu i jakiej pielęgnacji wymaga każda rasa. Opisujemy przykładowe gatunki i odmiany królików najczęściej wybierane do domu jako zwierzątko domowe.

Najpopularniejsze rasy królików domowych i hodowlanych w Polsce - opis i zdjęcia

Skąd się wzięły rasy królików

Królik stał się popularnym zwierzęciem hodowlanym w czasach Cesarstwa Rzymskiego. W średniowieczu hodowlą królików mięsnych zajmowali się głównie mnisi, gdyż królik uważany był za zwierzę wodne, które można jeść w czasie postu. Wtedy też zaczęto tworzyć rasy królików wskutek doboru sztucznego. W czasach wiktoriańskich zainteresowano się królikiem jako domową maskotką. Zaczęto organizować wystawy królików domowych i tworzyć nowe, coraz bardziej atrakcyjne rasy, szczególnie królików małych, ciekawie ubarwionych. Obecnie istnieje ponad 100 ras królików, które zostały sztucznie stworzone przez człowieka.

Wybierając króliki, czy to do hodowli gospodarczej czy też jako domowych maskotek, warto zapoznać się z najlepszymi rasami. Króliki nierasowe są co prawda odporne i wytrzymałe, jednak w hodowli na mięso czy futro nie przynoszą spodziewanych korzyści, ponadto potrafią podkopywac się tworząc długie tunele. Dlatego też przedstawiamy najpopularniejsze rasy królików domowych i hodowlanych w Polsce.

Rasy królików obejmują głównie odmiany królików dużych, mięsnych, królików średnich mięsnych i futerkowych, oraz małych futerkowych i hobbystycznych. Wszystkie króliki sprawdzają się jako zwierzęta domowe, jednak do domu najczęściej wybiera się króliki małe i miniaturowe.

Rodzaje królików dużych

Do dużych ras zalicza się króliki ważące od 5.5 kg. Waga ich może dochodzić do 10 kg. Oto przykładowe, najpopularniejsze rasy duże:

  • francuski baran,
  • olbrzym belgijski,
  • szynszyl wielki,
  • olbrzym morawski,
  • olbrzym srokacz.

Rodzaje królików średnich

Rasy królików średnich, czyli króliki hodowlane futerkowo-mięsne, mają futra o jednostajnym rysunku, aby wyroby futrzarskie można było farbować. Przykładowe, popularne średnie rasy królików to:

  • wiedeńskie białe, czarne i niebieskie,
  • srebrzyste francuskie,
  • angory,
  • wielkie syjamskie.

Rodzaje królików małych

W hodowli gospodarczej rasy małe są wykorzystywane głównie jako zwierzęta futerkowe. Królikie te mają żywe, ruchliwe usposobienie i małe wymagania. Dlatego też doskonale nadają się zarówno do małej hodowli w mieście jak i jako zwierzęta domowe. Wyróżniamy tu takie rasy jak:

  • królik holenderski,
  • mały baran,
  • królik podpalany,
  • szynszyl mały.

Króliki miniaturki - opis i zdjęcia

Króliki miniaturki nie mają znaczenia użytkowego i znalazły swoje miejsce jako domowe maskotki. Są to tak zwane rasy amatroskie, które powstały w wyniku różnych krzyżówek. Wśród królików miniaturek występuje ogromna ilość odmian o różnym umaszczeniu i długości włosa. Najpopularniejsze rasy miniaturek to:

  • angora to królik o długim, miękkim i jedwabistym futerku, którego głaskanie jest samą przyjemnością. Króliki angora są wesołe i kontaktowe. Jednak wymagają one starannej dbałości o futro, które trzeba codziennie czesać i przycinać raz w miesiącu.
  • królik lew charakteryzuje się długim futrem, które jest dłuższe na głowie i wokół pyszczka przypominając lwią grzywę. Króliki te są mniej towarzyskie.
  • królik teddy, zwany również perskim pluszowym, ma długie i gęste futro, zaokrąglone uszy i ciemne oczy. Opiekun musi regularnie czesać i przycinać futro tego królika, aby nie dopuścić do sfilcowania.
  • baranek to jedna z najpopularniejszych ras, którą znajdziemy w każdym sklepie zoologicznym. Baranki mają futro długie lub krótkie, w różnych kolorach. Ich charakterystyczną cechą są oklapnięte uszy.
  • rex ma futro miękkie i niezwykle przyjemne w dotyku, ponadto jego pielęgnacja nie jest trudna ani kłopotliwa. Rexy są pogodne i wesołe. Jako zwierzątka ciekawskie i towarzyskie są świetnym pupilem domowym.
  • królik holenderski charakteryzuje się dwukolorowym ubarwieniem. Tylna część ciała, uszy oraz boczne części pyszczka są ciemne, w odcieniach czerni i brązu, zaś przednia część ciała, łapki i trójkąt na nosie są białe. Krótka sierść nie jest trudna do pielęgnacji. Króliki te są miłe i przyjacielskie.
  • hermelin zwany również królikiem polskim, amerykańskim lub holenderskim. Jest rasa karłowata o futerku w kolorze białym.
  • królik “polish” wbrew pozorom nie został wyhodowany w Polsce, lecz w Anglii. Są one szczególnie cenione przez miłośników królików, ze względu na niewielki rozmiar oraz miłe usposobienie i łagodność. Samce tej rasy są bardzo figlarne i wesołe, zaś samiczki szybko nudzą się zabawą. Króliki te mają bardzo krótkie uszy. Ich ubarwienie jest najczęściej białe.

Królik jako zwierzątko domowe

Królik to zwierzę ładne, atrakcyjne i ufne, jak również niedrogie. Ponadto hodowla królika w domu nie oznacza dużych kosztów. Wydaje się, że królik to idealne zwierzątko domowe. Jednak zanim zdecydujecie się na królika, dowiedz się jakie ma on wymagania oraz zobacz, jakie gatunki i odmiany najczęściej wybierane są do hodowli.

Wbrew pozorom królik w domu ma niemałe potrzeby. Królik jest zwierzęciem towarzyskim, ruchliwym. Pozostawiony samotnie, do tego w zbyt małej klatce, straci chęć do życia i może zacząć chorować. Królika nie można trzymać samodzielnie. Musi mieć towarzystwo innych królików. Najlepiej trzymać parkę, gdzie samiec jest kastrowany. Ponadto króliki muszą mieć duży wybieg, rodzaj kojca wyposażonego w akcesoria do zabawy, gdyż zwierzę to potrzebuje ruchu. Latem można stworzyć dla królików wybieg w ogrodzie.