Królik domowy – informacje o popularnych rasach

Popularne zwierzęta domowe przeważnie przybierają niewielkie rozmiary ciała. W naszych domach oraz mieszkaniach najczęściej goszczą mini króliki domowe poniższych ras.

  • Królik angora – cieszy się dużą popularnością ze względu na imponujące, przyjemne w dotyku futerko. Królik angora to miniaturka, osiągająca do 3,5 wagi. Zwierzęta tej rasy wymagają codziennego czesania oraz regularnego przycinania futerka. Ich wychowanie nie jest szczególnie trudne, bowiem królik angora jest z natury bardzo ufny i chętny do kontaktu z człowiekiem.
  • Królik domowy baranek – kolejny mały towarzysz, który posiada dość charakterystyczny wygląd. Zdjęcia prezentujące to małe zwierzę są trudne do pomylenia z innymi rasami królików. Wszystko przez charakterystyczne, zwisające uszy. Miniaturka baranka osiąga do 2 kg wagi, a mimo małych rozmiarów, często okazuje się dość odważna. Królik domowy baranek uchodzi za najbardziej przyjazną i radośnie usposobioną rasę.
  • Króliki domowe rex – to nieco mniej znany królik miniaturka, którą rozpoznamy po masywnej budowie i szerokim czole. Informacje ze wzorca wskazują na to, że zwierzę osiąga mini rozmiary, dochodzące do 3,5 kg. Są to zwierzęta o dość zróżnicowanym umaszczeniu. W naszym domu możemy posiadać króliczki w kolorze białym, czarnym, a nawet tygrysim. Zdjęcia tygrysich czy biszkoptowych królików rex prezentują przyjaźnie wyglądające, mini zwierzęta.
  • Królik domowy Teddy – to wyjątkowo malutka miniaturka, która w wieku dorosłym osiąga do 1,7 kilograma. Zwierzę często określa się mianem perskiego karzełka, co wskazuje na jego mini rozmiary. Pomimo małych gabarytów jest to otwarta na człowieka i dość ciekawska rasa. Królik domowy Teddy wygląda niemal jak pluszowa zabawka, jest bardzo miły w dotyku i posiada duże ciemne lub niebieskie oczy. Co ciekawe, zwierzęta tej rasy mogą posiadać różne typy umaszczenia od jednobarwnego po kilkubarwne (np. kolor tygrysi).

W ofertach sprzedaży znajdziemy także króliki domowe innych ras, jednak nie cieszą się one tak dużą popularnością. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto przejrzeć zdjęcia każdej rasy, zapoznać się z wymaganiami, a także możliwościami hodowlanymi zwierzęcia. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o rasach królików.

Co jedzą króliki domowe? Sprawdzamy najważniejsze informacje

Króliki domowe i chomiki posiadają dość podobne wymagania żywieniowe. Trzymane w domu zwierzę powinno jeść pokarm, który jak najlepiej zastępuje dietę żyjących na wolności osobników. Chomiki i króliki bardzo chętnie jedzą gotową mieszankę karm. Warto wybrać produkty lepszej jakości, dopasowane do specyfiki konkretnego gatunku. Dzięki temu nasz mini zwierzak otrzyma odpowiednią dawkę kalorii i witamin.

Żywione gotową karmą chomiki i króliczki mogą też zjadać sezonowe, świeże rośliny. W przypadku mieszkającego w domu królika mini będzie to marchewka, liście mniszka lekarskiego czy kawałeczki warzyw. Niekiedy możemy także podawać świeże owoce, jednak nie należy przesadzać z ich ilością.

Królik domowy siedzący na podłodze na tle ściany, a także wychowanie i żywienie królików
Jaki królik domowy sprawdzi się w hodowli, czyli polecane króliki domowe

Informacje od hodowców wskazują na tendencje do otyłości niektórych mini ras królików. Mały zwierzak może posiadać niepohamowany apetyt, dlatego należy racjonować mu odpowiednie dawki posiłków. Zbyt bogata dieta może bowiem doprowadzić do otyłości i sprawić, że mały króliczek osiągnie całkiem dużą wagę.

Prawidłowa pielęgnacja mieszkającego w domu mini królika

Króliki domowe okazują się wdzięcznymi pupilami i chętnie poddają się codziennej pielęgnacji. Rasy długowłose (np. królik angora) wymagają regularnego czesania futerka. Warto powoli przyzwyczajać je do szczotki, a w późniejszym etapie do czesania. Dzięki odpowiedniemu oswojeniu, zwierzę nie będzie uciekać podczas pielęgnacji.

Zdjęcia długowłosych króliczków domowych często prezentują mini pupile o imponującym, bardzo czystym futerku. Trzeba tutaj zaznaczyć, że nie są to zwierzęta, które moglibyśmy kąpać. Króliki domowe same dbają o czystość swojego futra, możemy im w tym pomóc poprzez regularną wymianę ściółki.

Nasz mały czarny czy tygrysi królik miniaturka wymaga też regularnego przycinania pazurków. Czynność wykonujemy średnio raz w miesiącu, uważając by nie przyciąć jedynie odrastające końcówki pazurów. Informacje zebrane od hodowców potwierdzają też, że króliczki i chomiki wymagają dostępu do twardych przedmiotów, które umożliwią im ścieranie rosnących zębów. W klatce możemy umieścić specjalne gryzaki, które umożliwią utrzymanie kondycji zębów w idealnym stanie.

Przydatne informacje pielęgnacyjne dotyczą także lokalizacji woliery, w której mieszkają chomiki czy mini króliki. W domu znajdziemy wiele miejsc idealnych do lokalizacji klatki. Musi być to miejsce nie narażone na nadmierną ekspozycję słoneczną i oddalone od okien czy drzwi.

Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!

Prawidłowe wychowanie królika

Dobrze socjalizowany od małego królik domowy, nie sprawia szczególnych problemów w relacjach z ludźmi. Jego wychowanie polega jedynie na pełnym oswojeniu do warunków w nowym domu. Wychowanie powinno być delikatne, ale i konsekwentne. Nie należy wyjmować królika na siłę z klatki, krzyczeć na niego czy szybko podnosić. Takie zachowania sprawią, że królik zapamięta przykre doświadczenia, a jego wychowanie okaże się znacznie utrudnione.

Królik domowy siedzący na podłodze i jedzący sianko, a także wychowanie i hodowla królika
Króliki domowe, ich wychowanie, żywienie i hodowla krok po kroku

Królik angora czy tygrysi lub biały baran francuski to z natury ufne i przyjazne zwierzęta, które świetnie sprawdzają się w domu. Ich wychowanie i oswajanie powinno odbywać się jeszcze w hodowlach. Naszym zadaniem będzie jedynie stworzenie odpowiednich warunków oraz delikatne traktowanie zwierzęcia. Miniaturka może być dość wrażliwa, jednak z reguły radośnie reaguje na obecność człowieka. Niektóre rasy bywają też figlarne i zaczepne, a ich pozbawione agresji usposobienie świetnie sprawdza się w relacjach ze starszymi dziećmi.

Szelki dla królika, klatka i niezbędne akcesoria

Małe dzieci lubią wybierać imiona dla królika, chętnie dobierają też odpowiednie klatki, wyposażenie czy szelki dla królika. Warto jedynie pamiętać, że wszystkie akcesoria powinny być odpowiednio dopasowane do wymagań mieszkającego w domu pupila.

Miniaturka królika powinna mieć zapewnioną wystarczająco dużą przestrzeń życiową. Dlatego klatka musi posiadać wymiary minimum 80 x 40 x 40 cm. Im większa jej powierzchnia, tym lepiej. Ciekawie sprawdzają się także szelki dla królika, które umożliwiają bezproblemowe wyprowadzanie zwierzęcia na zewnątrz. Zdjęcia prezentujące pupila na spacerze wyglądają dość zabawnie, jednak jest to dobry pomysł na wspólne spędzanie czasu.

Szelki dla królika muszą być wytrzymałe i wykonane z dobrej jakości materiału. Najlepiej sprawdzą się produkty, które nie uciskają nadmiernie klatki piersiowej. Szelki dla chomika powinny być też dobrane pod względem wymiarów. Najlepiej będzie poprosić o poradę sprzedawcę, który dopasuje szelki dla królika do jego wielkości i wymagań konkretnej rasy.

Pamiętajmy, że szelki dla królika to jedynie dodatek do podstawowego wyposażenia. Znacznie ważniejsze będą odpowiednie akcesoria do klatki. Nasza miniaturka w tygrysim czy brązowym ubarwieniu powinna posiadać dostęp do świeżej wody. Dlatego w klatce musi znajdować się odpowiednio duże poidełko. Dodatkowym wyposażaniem będzie również karmidełko oraz większy domek, w którym nasz pupil (np. królik angora) znajdzie schronienie i wygodny wypoczynek.

ikona podziel się Przekaż dalej