Zachowanie zwierząt - opisy typowych i nietypowych zachowań zwierząt

Ludzie patrzą na zwierzęta swoimi oczami i porównują zachowanie zwierząt do siebie. Tymczasem typowe zachowanie zwierząt może mieć dla nich zupełnie inne znaczenie niż nam się wydaje. Dlatego też niektóre zachowania zwierząt wydają nam się dziwne, śmieszne lub zaskakujące. Ciekawe jest jak zachowują się zwierzęta wobec człowieka? Co robią, aby zwrócić na siebie uwagę człowieka? Z człowiekiem porozumiewają się zwierzęta domowe, dzikie zwierzęta raczej tego nie robią. Opisujemy różne typowe i nietypowe zachowania zwierząt, które mogą wydać się nam dziwne lub śmieszne.

Na czym polega zachowanie zwierząt

Na co dzień zwierzęta robią to samo co my: śpią, poszukują pożywienia, odpoczywają, wydalają, myją się. Bardzo ciekawe są sposoby porozumiewania się zwierząt i często są to sposoby dla nas niezrozumiałe, gdyż zwierzęta porozumiewają się z nami tak samo jak z przedstawicielami własnego gatunku. Typowe, niezrozumiałe zachowanie to na przykład znaczenie kota, który nie brudzi złośliwie, lecz zaznacza swoje terytorium. Szczególnie ciekawe jest nietypowe zachowanie zwierząt, które wydaje nam się zaskakujące. Na przykład dziwne wydaje się, gdy zwierzęta różnych gatunków zaprzyjaźniają się ze sobą.

Zwierzęta, zarówno domowe, gospodarskie jak i dzikie zwierzęta, zachowują się w sposób trochę inny niż ludzie. Mają one do dyspozycji dużo więcej sposobów zachowań, na które ludziom nie pozwala kultura i normy społeczne. W swoim zachowaniu zwierzęta posługują się: ruchem, mimiką, pozami ciała, dźwiękami, dodawaniem i usuwaniem kału i moczu, zapachem, czy wydzielaniem substancji chemicznych. Niektóre zwierzęta mogą również zmieniać barwę, zmieniać pole elektryczne czy też świecić.

Zastanawiamy się od wieków, czy zwierzęta myślą. Nauka póki co nie odpowiedziała na pytanie. Jednak niektóre nietypowe i zaskakujące, czasem śmieszne, zachowania zwierząt świadczą o tym, że umieją one posługiwać się sprytem. Zwierzęta umieją negocjować, zawiązywać sojusze i działać w grupie. Wydaje się, że tylko najbardziej dorodne i silne samce w stadzie małp mają szansę przekazać swoje geny potomstwu. Zaobserwowano jednak, że samce znajdujące się na samym dnie hierarchii z powodzeniem zdobywają samice, posługując się sprytem, na przykład robią miny, próbują samiczkę czymś zainteresować, odwrócić jej uwagę czy przynoszą podarki, oczywiście wtedy, gdy silniejszy samiec nie patrzy.

Jak zachowują się psy i koty

Najbardziej znane są domowe zwierzęta jak psy i koty, które możemy obserwować niemal na co dzień. Psy i koty porozumiewają się nie tylko między sobą, lecz także z człowiekiem. Na przykład typowe miauczenie kota jest dźwiękiem, który koty wydają tylko wobec człowieka. Mowę zwierząt warto znać. Na przykład psy manifestują zadowolenie merdając ogonem, podczas gdy ten sam ruch u kota oznacza zaniepokojenie, a nawet niezadowolenie.

Co robią psy i koty, aby zwrócić uwagę człowieka? Mają przy tym cały repertuar znaków. Kiedy pies chce wyjść na spacer biega, poszczekuje, wskazuje na drzwi, a nawet przynosi smycz. Kiedy piesek czuje, że musi wyjść, nerwowo drepcze, stoi pod drzwiami czy szczeka. Koty nie załatwiają się na dworze, jednak są osobniki, które nie tolerują siedzenia w domu. Koty nie liczą na człowieka, lecz radzą sobie same i znajdują sposób wyjścia.