Właściwe podłoże – który żwirek dla królika jest najlepszy?

Królik jest czystym stworzeniem, więc łatwo można go nauczyć, aby załatwiał swoje potrzeby w jednym miejscu. I to właśnie tam powinna stać kuweta. Osobna toaleta nie tylko ułatwia sprzątanie, ale też pomaga zachować czystość w klatce.

Najlepiej dla królika sprawdza się:

 • żwirek drewniany niezbrylający,
 • podściółka celulozowa.

Żwirek drewniany sprawdza się w kuwecie, ale nie w całej klatce, ponieważ jest za twardy dla delikatnych łapek królika. Jeśli jednak chcesz go wysypać na dno klatki, na wierzch trzeba dołożyć coś miękkiego np. słomę. Sama słoma nie nadaje się jako podłoże, ponieważ szybko gnije i nie pochłania cieczy. Drewniany żwirek to m.in. żwirek Benek (Super Pinio Pellets) ok. 16 zł za 10 l oraz Cat’s Best Universal ok. 20 zł za 10 l. Wytwarzany jest z włókien roślinnych lub drzew (iglastych lub liściastych).

Podściółka celulozowa nie pyli, a bardzo dobrze pochłania wilgoć. Rzadko wypada z klatki (ma duży format), a króliki nie czują potrzeby zjadania go. Może być wysypany nawet na całą klatkę, ponieważ jest miękki, a królik może w nim kopać. Nie powinien mieć żadnego zapachu. Chipsi Podściółka CareFresh Pure White kosztuje ok. 27 zł za 10 l.

Niekiedy do kuwety daje się:

 • papier,
 • żwirek silikonowy.

Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!

Papier nie pochłania zapachu, szybko się zużywa i trzeba go często wymieniać. Nie może mieć żadnego nadruku (np. nie może to być gazeta), ponieważ taki papier zawiera różne chemikalia, które mogą zaszkodzić królikowi.

Z kolei żwirek silikonowy jest co prawda niepylący, niezbrylający i dobrze absorbuje mocz za sprawą swojej porowatej struktury, ale ma ostre krawędzie i głośno szeleści. Cena za żwirek Benek (Super Benek Crystal Standard) wynosi ok. 41 zł za 7,6 l, za żwirek Sanicat Diamonds ok. 46 zł za 10 l i za żwirek Tigerino ok. 36 zł za 10 l.

Opinie – jakie żwirki należy unikać?

Żwirek dla królika nie może się pylić, a musi dobrze pochłaniać mocz. Nie może się zbrylać, ponieważ w sytuacji, w której królik go zje, ten zacznie pęcznieć w jego brzuchu, co może zakończyć się nawet śmiercią zwierzaka.

Do kuwety dla królika nie nadaje się:

 • żwirek drewniany zbrylający,
 • trociny,
 • żwirek bentonitowy,
 • piasek,
 • żwirek zapachowy (kukurydziany).

Trociny nie tylko szybko przemakają, ale też często powodują problemy z oczami i nosem u królika. Zjedzenie żwirku bentonitowego jest bardzo niebezpieczne, a dodatkowe ten rodzaj podłoża jest pylący. Z kolei żwirek zapachowy może przeszkadzać królikowi lub wręcz na odwrót – sprawi, że ten go zacznie jeść (żwirek kukurydziany). Króliki lubią tarzać się w piasku, ale ten szybko zamienia się w breję i wszędzie się roznosi.

Różne rodzaje żwirku dla królika
Polecany żwirek dla królika, drewniany, niezbrylający, silikonowy i inne rodzaje

Nie warto decydować się na żwirek, który królik lubi podjadać, nawet jeśli jest to produkt naturalny i nie szkodzi królikowi (żwirek kukurydziany). Wszelkie zanieczyszczone jedzenie może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Sianko dla królika powinno znajdować się w specjalnym paśniku, do którego królik nie będzie mógł wskoczyć, a wodę należy umieszczać w poidełku, aby królik nie mógł jej rozlać i np. zanieczyścić specjalnego jedzenia w misce. Jeśli szukasz informacji o królikach, sprawdź także ten artykuł o najpopularniejszych rasach królików domowych.

Akcesoria dla królika, opinie – jaka powinna być kuweta?

Nie tylko wybór ściółki jest ważny, ale także kuwety. Jeśli toaleta królika będzie zbyt zabudowana lub kryta, ten może czuć w niej dyskomfort. Warto wiedzieć, że niektóre uszaki lubią podjadać sianko z paśnika podczas załatwiania swoich potrzeb.

Na rynku dostępne są:

 • kuwety prostokątne,
 • kuwety narożne,
 • kuwety przesiewowe.

Najzwyklejsza plastikowa kuweta jest najczęściej wybierana. Jej cena nie jest duża, a czasami można dostać ją także w zestawie z klatką. Może wydawać się, że kuweta narożna to świetny pomysł, bo nie zabiera dużo miejsca w przeciwieństwie do tej prostokątnej, jednak nie każdy królik lubi z niej korzystać, bo zwykle okazuje się za mała.

Kuweta przesiewowa składa się z kratki i wysuwanej podstawki. Mocz przelatuje przez kratkę na wysypany na dnie żwirek (np. drewniany), gdzie zostaje pochłonięty. W ten sposób królik nie brudzi sobie łapek. Na kratce pozostają jedynie bobki, które należy regularnie sprzątać. Nie jest to jednak tania kuweta. Jej cena to kwestia ok. 100 zł.

Do wyboru są też tzw. maty dry bed. Ten rodzaj podłoża przepuszcza mocz, podczas gdy góra pozostaje sucha. Mata jest antypoślizgowa, ponieważ ma gumowy spód. Można ją dowolnie przyciąć, a także można ją prać w pralce. Zazwyczaj dobrze sprawdza się w przypadku królików, które są po urazach i nie trzymają moczu.

Nie każdy naturalny żwirek będzie się nadawać dla uszaka. Wybierając żwirek dla królika, trzeba mieć na uwadze to, że ten może go podjadać. Z tego powodu nie są zalecane żwirki zbrylające, które to pęcznieją w brzuchu zwierzęcia. Pylący żwirek może spowodować problemy z układem oddechowym królika, a także może wywołać u niego zapalenie spojówek.

ikona podziel się Przekaż dalej