Wybieg dla królika, krok po kroku

O tym powinieneś pamiętać, zanim zbudujesz wybieg dla królika

Wybieg dla królika jest istotny tak samo, jak transporter dla królika bądź domek dla królika, kojec i klatka. Jeżeli zrobisz mu odpowiednio zabezpieczony wybieg, będzie mógł bezpiecznie poruszać się po każdym terenie. Ważne, by taki wybieg został wcześniej odpowiednio zaimpregnowany, dzięki czemu ochronisz go przed wilgocią bądź trudnym czyszczeniem. Czemu służyć ma wybieg i czy dla miniaturki bądź innej rasy królików taki wybieg jest koniecznością? Warto zapamiętać, że:

  1. Królik jest zwierzęciem, które wymaga dość dużej przestrzeni do poruszania się.
  2. Wybieg musi być dostosowany do wielkości królika – np. duży będzie potrzebował więcej miejsca niż np. królik miniaturka.
  3. Wybieg powinien być jednocześnie schronieniem królików. Jeżeli będziesz wystawiał go np. na podwórko, musi go zabezpieczać również przed drapieżnikami (jak ptaki).
  4. Wybieg dla królika powinien mieć spore wejście, a także odpowiednio podzielone strefy.
  5. Zanim zaczniesz konstruować wybieg, zastanów się nad doborem materiałów. Najbardziej ekologiczną formą wybiegu są te z drewna.

Jak zbudować wybieg z drewna dla królika?

Bardzo ważne będzie zamocowanie solidnego zamknięcia z zawiasami na drzwiach, zwłaszcza że będą one z drewna. Również między ramą i dachem powinno się znaleźć dobre jakościowo połączenie, by nie przedostawała się na wybieg wilgoć. Właśnie dlatego dobrze, by np. daszek nieco wystawał poza ścianę klatki. Pamiętaj również o tym, że drewno ma tendencję do pękania. A więc, przygotuj otwory pod wkręty, najlepiej nawiercając je.

Biały królik siedzący przed klatką, a także wskazówki, jak zrobić wybieg dla królika
Porady, jak zrobić wybieg dla królika, czyli co warto wiedzieć o hodowli

Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!

Lista potrzebnych produktów do budowy wybiegu:

  • sklejka szalunkowa 12 mm
  • zawiasy
  • kantówki 32 x 32 mm
  • siatka
  • deski z drewna 21 x 92 mm
  • rygiel ze stali nierdzewnej

Jak zrobić wybieg dla królika miniaturki w domu?

Etapy tworzenia wybiegu dla królika

Wiesz, ile żyje królik miniaturka? Długo, prawda? Powinieneś zapewnić mu zatem jak najbardziej wygodne życie, np. tworząc wybieg. Dzięki niemu królik będzie się więcej ruszał i trenował swoją kondycję. Zacznij od zbudowania ramy zewnętrznej za pomocą kantówek 32 x 32 mm. Poziomicą sprawdź, czy narożniki uformowały się w proste kąty i czy są równe.

Następnie ważna będzie rama nośna, bo to na niej opiera się cała podłoga i obramowanie wybiegu. Zapewniać ona będzie też ochronę na kojec. Oczywiście, wymiary będzie można dostosować do wielkości królika, ale też do własnych potrzeb i możliwości.  Aby królik nie uciekał (np. wykopując dziury w podłożu), należy zrobić płytę podłogową bądź wkopać w ziemię siatkę, która będzie mieściła się pod klatką. Może być ona na głębokości mniej więcej 15-20 cm. Wtedy królik będzie mógł grzebać w ziemi, jednak nigdzie się nie przekopie.

Kolejnym etapem będzie wycięcie elementu z kawałka sklejki szalunkowej, który należy zamocować i uczynić go drabinką lub pomostem. Umieść go w otworze (wejściu) wybiegu. Konieczny będzie też montaż poprzeczki podpierającej drabinkę – powinno się ją mocno dokręcić do konstrukcji. Następnie robi się ściany boczne, najlepiej z przykręcanych do ramy drewnianych desek. Żeby drewno nie pękało, nawierć pod wkręty niewielkie otworki. Siatkę zaś zamocuj za pomocą np. zszywacza elektrycznego. Sprawdź także ten artykuł na temat wyboru domku dla królika.

Kolejne etapy montażu wybiegu dla królika

Królik miniaturka powinien mieć zapewnione mocne ścianki wewnętrzne, które rozdzielać będą strefę dzienną i nocną. Zrób otwór w płycie, umożliwiający swobodne spacerowanie królikowi między strefami. Następnie należy zamocować listwy wykończeniowe, które będą zasłaniać siatkę i jej ostre krawędzie. Nawierć też otwory, by drewno nie pękało. Sprawdź równość każdego narożnika.

Teraz trzeba będzie wykonać drzwiczki. Poza ich obręb powinny się wysuwać ozdobne listwy – dzięki temu lepiej dopasują się do ramy. Między dolną i górną listwą musi być odpowiednia odległość, pozwalająca na zamykanie i otwieranie drzwiczek do wybiegu. Powinieneś też podczas mierzenia wziąć pod uwagę fakt, że drewno pęcznieje i zmienia rozmiar. Zamontuj otworki w drzwiach, a później użyj zawiasów do ich zawieszenia. Konieczny będzie też montaż rygli.

Ile żyje królik miniaturka? Nawet 7-10 lat! Żeby więc żył jak najdłużej nie pozwól, by do wybiegu dostawała się wilgoć. Pozostaje zatem wykończenie dachu, dzięki któremu do środka nie będzie wlatywał deszcz, a królik będzie bezpieczniejszy. Zrób ramę dachu z dobrze dobranych kantówek, a płytę dachową wykonaj ze sklejki szalunkowej. Może to być też sklejka wodoodporna. Płytę przykręć do ramy z pomocą zawiasów – powinna wystawać za obrębem klatki (ok. 5 cm na obwodzie), zaś z przodu wystawać musi na ok. 10 cm. Właśnie to zapewni suchość na wybiegu. Pamiętaj też o szczelności dachu – a więc przykryciu go pokryciem dachowym, najlepiej bitumowanym samoprzylepnym lub gontem asfaltowym.

ikona podziel się Przekaż dalej