Króliki hodowlane - przegląd ras, opis, zdjęcia, opinie

Czy hodowla królików stanowi przyszłościowy kierunek? Przydomowa hodowla królików nie wymaga dużych nakładów, gdyż cena królika nie jest duża. Królik szybko rośnie i już w ciągu 3 miesięcy można uzyskać efekty. Hodowla przydomowa nie wymaga ponadto dużo pracy i jest dość łatwa. Omawiamy jak wygląda chów królika w Polsce i co jest potrzebne, aby zacząć. Przedstawiamy też zdjęcia i opisy najpopularniejszych ras królików.

Na czym polega chów królika

Znawcy tematu długo spierają się na forum internetowym, czy hodowla królika w Polsce jest kierunkiem przyszłościowym? W Polsce chów królika przeznaczony jest głównie na mięso, gdyż futra królicze mają niską trwałość. Na mięso wykorzystywane są głównie rasy duże jak belgijski biały, srokacz czy baran francuski.

Króle można hodować również na futra, na wełnę oraz w celach amatorskich. W Polsce istnieje tylko kilka ferm, które hodują króle na futro, gdyż skórki królicze nie są trwałym materiałem futrzarskim. Króle można również hodować na wełnę, którą się pozyskuje przez strzyżenie czy też wyczesywanie. Jednak zajmują się tym tylko amatorskie hodowle domowe.

Domowe hodowle zajmują się głównie hodowlą królików na domowe maskotki. Króliki domowe są zwierzątkami sympatycznymi, towarzyskimi i łatwymi do utrzymania w mieszkaniu. Opieka nad nimi nie jest droga. Królik wymaga w mieszkaniu tylko wygodnej klatki, wybiegu oraz odpowiedniej karmy. W mieszkaniu, jako domowego pupila, najlepiej hodować rasy średnie i małe oraz miniaturki, chociaż w gruncie rzeczy wszystkie króliki hodowlane mogą być trzymane w domu.

Króliki hodowlane - popularne rasy, opisy i zdjęcia

Do hodowli królika na mięso najlepiej nadają się rasy średnie, które szybko rosną i szybko się rozmnażają. Ponadto mają dobry stosunek mięsa do kości. Poniżej przedstawiamy opisy i zdjęcia najpopularniejszych ras:

  • królik nowozelandzki biały został wyhodowany w USA. Jest to rasa biała, albinotyczna, która w wieku 90 dni osiąga wagę 2.5 kg. Podobną wydajność osiąga królik nowozelandzki czerwony, który ma niższą wagę 2.3 kg.
  • królik kalifornijski to rasa mięsno-futerkowa, która charakteryzuje się zwartą budową ciała i dużą plenność,
  • duńska rasa biała charakteryzuje się wysoką odpornością na warunki środowiskowe,
  • króliki białe termondzkie zostały wyhodowane w Belgii, charakteryzują się wysoką plennością i płodnością oraz szybkim wzrostem.

Przydomowa hodowla królików

Czy przydomowa hodowla królików jest dobrym pomysłem. Do niedawna hodowla przydomowa była bardzo popularna i zajmowały się nią całe wsie. Jednak w ostatnich latach chów króli stracił na popularności. Uczestnicy forum internetowego związanego z hodowlą królików zastanawiają się, dlaczego chów królików, który długo stanowił zajęcie całych wsi, teraz stracił na popularności. Na forum pojawiają się głosy, że przyczyną są choroby królików, które mogą zdziesiątkować całe stada. Ponadto hodowla króli na futra przestała się opłacać, ze względu na niską wartość skórek króliczych w przemyśle futrzarskim.

Hodowla przydomowa królików nie jest trudna, nie wymaga dużych nakładów finansowych, nie jest też uciążliwa i pracochłonna. Przydomowa hodowla królików nie wymaga dużych nakładów finansowych, gdyż cena samicy królika wynosi 30-40 zł. Królik rośnie szybko i już po 3 miesiącach można cieszyć się jego mięsem, nawet na potrzeby własne.

Królik potrzebuje przede wszystkim spokoju, ciszy i odpowiedniej karmy. Królik gustuje głównie w sianie, do którego dodaje się koniczynę i lucernę w formie wysuszonej. Warzywa i owoce, na przykład marchew, daje się królikom tylko po to, aby nieco urozmaicić ich dietę. Jednak dodatek warzyw i owoców nie jest konieczny. Królik musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody.

Królik wymaga także odpowiedniej klatki. W hodowli najlepsze wyniki daje chów na wolnym powietrzu w klatkach drewnianych. Klatki dla królików powinny być suche, czyste i widne. W celu ułatwienia odpływu moczu, stosuje się klatki z podwójną podłogą. Klatki dla królików można ustawić w widnym pomieszczeniu lub na wolnym powietrzu pod zadaszeniem. Królik dobrze znosi niską temperaturę, natomiast bardzo źle znosi przegrzanie. Dlatego też klatki nie powinny stać na słońcu. Zimą odpowiednią temperaturę zapewnia grubsza warstwa ściółki. W chowie królików należy zadbać o dezynfekcję klatek i sprzętu oraz o szczepienia zwierząt przeciwko chorobom wirusowym.