Króliczki domowe – hodowla królików, cena

Gdzie kupić małe króliki?

Tak naprawdę opcję są dwie. Można zdecydować się na zakup w sklepie zoologicznym lub w domowej hobbistycznej hodowli. Króliki w stacjonarnych sklepach są tańsze, ale zakup w zarejestrowanej hodowli jest bezpieczniejszym wyborem. Hodowcy znają się na swoich królikach, mają potrzebną wiedzę i dbają o swoje zwierzaki.

Cena królików domowych jest różna. Można je kupić za 50 zł, ale częściej kosztują 100 – 350 zł. Zdarza się, że niektóre króliczki miniaturki sprzedawane są za nawet 500 zł. Jeżeli jakaś odmiana królika miniaturki jest trudno dostępna, to cena za takiego osobnika jest wyższa. Ten, kto wie, jak hodować króliki i zajmuje się tym od lat, również może podnosić cenę. Hodowla królików miniaturek jest mniej powszechna od hodowli większych osobników tego gatunku, ale na ogóle nie ma problemów z zakupem wybranej odmiany królika.

Rasy takie jak mini lop czy karzełek teddy nie dostaną rodowodów wystawionych przez Krajowy Związek Hodowców Królików (KZHK). Wynika to z faktu, że te rasy nie są objęte wzorcem w naszym kraju. Na stronie KZHK można znaleźć adresy hodowców, a także informacje o tym, jak hodować króliki i jak zarejestrować hodowlę, kiedy są wystawy etc.

Odmiany małych królików

Najmniejszą odmianą królików jest królik karłowaty, nieco większy jest królik miniaturka. Te rasy są uznawane za króliki domowe ze względu na swoje małe rozmiary, ale różnią się futerkiem, długością uszek i łapek, a także wagą.

Do królików domowych zalicza się:

  • królik teddy (karzełek perski pluszowy, królik karzełek teddy) – ten królik jest bardzo malutki, a jego waga mieści się w przedziale 800-1700 g. Ma gęstą, grubą i dość długą sierść, mimo to jego pielęgnacja nie jest trudna.
  • królik baranek miniaturka (mini lop) – ma niesztywne, oklapnięte i długie uszy. Może mieć krótką lub długą sierść. Dorosły baranek miniaturka waży ok. 1,5-2 kg. Jest to popularna rasa królików.
  • królik angora miniaturka – ma długą i miękką sierść, która wymaga częstej pielęgnacji. Należy codziennie go czesać, bo w przeciwnym razie mogą pojawić się kołtuny. Ten królik waży ok. 1,5 kg. Jego uszka są sterczące i mają do 6 cm długości.
  • królik lew miniaturka (królik belgijski, królik lewek) – ma dłuższą sierść na głowie i pyszczku, a na zakończeniu ogona posiada tzw. pędzelki. Ten królik jest nieco zdystansowany i woli przebywać samotnie. Mało towarzyski, za to lubi przyglądać się otoczeniu. Może ważyć 1-1,5 kg.
  • królik mini rex – ma odstające uszka, krótkie wąski, szerokie czoło, a jego część szyjna jest wyraźnie zaznaczona. Może ważyć ok. 1,2-2 kg. Ma przyjemne w dotyku, bardzo puszyste futerko. Jego pielęgnacja nie jest trudna. Lubi towarzystwo, jest bardzo przyjacielski.
  • królik hotot – to rzadko spotykana rasa. Ma krótkie i zaokrąglone na końcach uszka, jego sierść jest biała, a dookoła oczu ma czarne obwódki. Jego waga nie przekracza 2 kg.
  • królik tan – ze względu na swoje umaszczenie określa się go „podpalanym”. Jego uszy mają długość 4-6 cm. Waga tego królika mieści się w granicach 1,1-1,35 kg. Tan to najstarsza rasa królików domowych.
  • królik polish – nie tłumaczy się dosłownie nazwy tej rasy. Ten królik nie pochodzi z Polski, a z Anglii. Jest chętny do zabawy i ma łagodny charakter. Samce są bardziej towarzyskie, samice szybciej tracą zapał i nudzą się zabawą. Polish może ważyć ok. 1,1-1,5 kg.

Klatka dla królika nie powinna być zbyt mała, nawet gdy jest to królik miniaturka. Minimum powinno to być 100x50x50 cm. Jej dna musi być płaskie, bez prętów. Koszt takiej klatki to ok. 100 – 300 zł. Niezbędny jest domek dla królika, aby zwierzak mógł się w nim schować. On również nie może być za mały, bo królik może się tam zaklinować. Można go kupić za ok. 30 – 60 zł.

Zabawki dla królika kosztują już różnie. Można dostać je za 5 zł, jak i za 50 zł. Jednak większość z nich mieści się w granicach cenowych ok. 10 – 15 zł. Potrzebny jest jeszcze paśnik na sianko, miseczka i poidełko (łącznie ok. 30 zł). Przyda się kuweta o niskich brzegach (może być trójkątna) oraz odpowiedni żwirek, aby dłużej utrzymywać klatkę w czystości i łatwiej ją sprzątać. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o królikach hodowlanych.

Co warto wiedzieć o królikach?

Karma dla królika – co je królik?

Króliki jedzą przede wszystkim sianko, stanowi ono ok. 70% ich diety. Powinno być świeże i dobrej jakości. Gałązki drzew owocowych (m.in. jabłoni, wiśni) oraz twarde warzywa umożliwiają królikowi ścieranie rosnących zębów. Woda powinna być zawsze świeża i najlepiej, aby była umieszczona w poidełku, bo królik może rozlewać wodę, która będzie w misce.

Królik miniaturka na podłodze jedzący jabłko, a także hodowla królików miniaturek
Gdzie kupić króliczki miniaturki, czyli polecana hodowla królików miniaturek

Ważne są również zioła. Królik może jeść np.: melisę, babkę lancetowatą, koniczynę, liście mniszka lekarskiego, rozmaryn, koperek, liście brzozy, tymianek, liście maliny, miętę, chaber. Czasami można mu podawać m.in.: liście truskawek, stokrotkę, pokrzywkę, liście gruszy.

Warzywa dawkuje się ok. 100 g na 1 kg królika. Wcześniej powinny zostać umyte, wysuszone i najlepiej obrane. Królikowi można podać np.: marchewkę, buraka, szpinak, seler, pietruszkę. Owoce są kaloryczne dla królika, więc może jeść tylko kawałek 2-3 razy w tygodniu. Mogą to być: gruszki, jabłka, banany, truskawki. Nie trzeba im podawać gotowych mieszanek karm.

Należy pilnować, aby królik nie zjadł roślin doniczkowych, bo większość z nich jest dla niego trująca. Nie służą mu również słodycze, skórki od chleba i bułki. Nie powinno się podawać królikowi: cebuli, szczawiu, czosnku, ziemniaków, szczypiorku, bukszpanu, awokado, azali, gałązek drzew iglastych, gałązek akacji, rabarbaru, konwalii, goździków, pomidorów.

Ile żyje miniaturowy królik?

Każda choroba, nawet ta pozornie niegroźna, może być dla królika śmiertelna, więc nie wolno lekceważyć żadnych objawów. Królik może mieć grzybicę, o której świadczyć będą strupy, łyse placki skóry, łupież. Zwierzak będzie się wtedy intensywnie i często drapać. Możliwe są również problemy z oczami. Królik może mieć jaskrę, zapalenie spojówek, zablokowanie kanałów łzowych czy owrzodzenie rogówki. Można to rozpoznać po częstym mruganiu, mokrej powierzchni pod oczami i zaczerwienionych spojówkach. Zdarzają się też m.in.: zapalenie nerek, ropienie, przerost zębów.

Do niebezpiecznych chorób zalicza się myksomatoza (bardzo zakaźna choroba wirusowa). Jest przenoszona przez owady krwiopijne (pchły, kleszcze, komary). Powoduje całkowite wyniszczenie organizmu. Można wtedy zaobserwować takie objawy jak: duszności, wysoką temperaturę, brak apetytu, wszelkie zmiany skórne oraz obrzęk na nosie, uszach, powiekach, głowie i narządach płciowych. Groźne są także: pastereloza (nosówka) oraz wirusowa krwotoczna choroba królików.

Średnia długość życia królików to 7-10 lat. Aby królik dożył tyle lat, trzeba dbać o jego dietę, czystość w odpowiednio dużej klatce oraz wypuszczać go na osłonięty fragment podłogi i bawić się z nim. Dużą rolę odgrywają też geny i brak chorób dziedzicznych, dlatego warto zakupić go z dobrej hodowli.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny