Króliki domowe - lista ras, charakterystyka, zdjęcia, porady

Króliki domowe to jedne z najbardziej popularnych zwierząt trzymanych w domach, po psach i kotach. Króliczki są słodkie i łatwe do pielęgnacji. Zanim zdecydujesz się na wybór królika dowiedz się jakie rasy królików są najbardziej odpowiednie oraz jakich akcesoriów potrzebuje królik. Poznaj główne informacje o opiece nad królikiem jak długość życia, rasy, akcesoria. Przedstawiamy listę i zdjęcia najciekawszych i najbardziej popularnych ras królików domowych.

Popularne rasy wybierane do domu - lista i zdjęcia

Jako króliki domowe sprawdzają się praktycznie wszystkie rasy królików. Jednak do domu najczęściej wybierane są małe króliczki lub króliki miniaturki. Natomiast rasy duże z reguły przeznacza się do hodowli mięsnej, zaś średnie i małe na futro.

Małe króliki rasowe:

  • królik holenderski,
  • mały baran,
  • królik podpalany,
  • szynszyl mały.

Króliki rasowe miniaturki:

  • angora,
  • królik lew,
  • królik teddy,
  • baranek,
  • rex ma futro,
  • hermelin,
  • królik “polish”.

Cena królika nie jest duża, gdyż za króliki miniaturki zapłacimy od 30 do 150 zł. Jednak cena samego zwierzaka to nie wszystko. Decydując się na królika trzeba brać pod uwagę takie akcesoria jak klatka, wybieg, kuweta, poidełko, paśnik. Cena klatki dla królika to około 50 - 200 zł. Do tego dochodzi cena ściółki i żwirku, który trzeba kupować cyklicznie.

Charakterystyka królików domowych - informacje i zdjęcia

Słodkie i urocze króliczki są nierzadko kupowane jako prezent dla dziecka. Niestety charakterystyka tego zwierzęcia przekreśla go jako maskotkę dla dziecka, szczególnie że są to zwierzęta bardzo delikatne i wrażliwe oraz nie lubiące pieszczot. Króliki są małe, ufne i niedrogie w utrzymaniu, dlatego też wydaje się, że ich hodowla będzie łatwa. Z przekonania tego wynikają niestety błędy w opiece nad królikiem, które mogą powodować problemy i choroby zwierzaka. Warto pamiętać, że w przypadku choroby królika, koszty leczenia weterynaryjnego mogą być bardzo wysokie. Dlatego też, zanim się zdecydujesz, warto poznać podstawowe informacje o opiece nad królikiem.

Królik jest zwierzęciem towarzyskim. Jednak jego charakterystyka wskazuje, że głaskanie i przytulanie jest dla niego nienaturalne. Dlatego też przeważają opinie, że nie jest to zwierzak dla dzieci. Jeśli dziecko bierze go na ręce, przytula i głaszcze, królik może zachować się agresywnie. Mimo tego króliki lubią towarzystwo człowieka i poświęcaną im uwagę. Przede wszystkim jednak króliki lubią towarzystwo innych królików i powinny być chowane w parze lub w grupach. Samczyki należy kastrować, aby nie było niepotrzebnego przychówku. Przeważają opinie, że przyjemność z posiadania królika polega bardziej na oglądaniu jego życia niż na przytulaniu go.

Jak dbać o króliczki - informacje, opinie i porady

Królik potrzebuje odpowiedniej karmy, której podstawę stanowi siano i zioła. Zęby królika nigdy nie przestają rosnąć i zwierzę musi je ścierać. Ścieraniu zębów służy odpowiednia karma, czyli suche siano z domieszką gałązek drzew owocowych. Aby urozmaicić dietę i dostarczyć witamin i składników mineralnych, należy dodawać zioła, na przykład koniczynę i lucernę. Króliczki kojarzą się z marchewką. Jednak warzywa i owoce nie powinny stanowić podstawy żywienia, lecz tylko rodzaj smakołyka.

Długość życia królika domowego wynosi 7 - 10 lat. Oczywiście długość życia zależy od odpowiedniej pielęgnacji i zapewnienia mu bezpieczeństwa. Królik jest zwierzęciem ruchliwym i musi być wypuszczany z klatki na co najmniej 3 - 4 godziny dziennie. Należy mu wówczas zapewnić bezpieczny wybieg, w którym zarówno królik będzie bezpieczny, jak i sprzęty domowe nie będą narażone na jego zęby. Aby zapewnić królikowi długie i bezpieczne życie, należy zagwarantować przede wszystkim spokój i zaciszne warunki życia. Króliki źle znoszą gwar i zmiany w domu. Nie lubią przeprowadzek i zmiany miejsca ustawienia klatki. Warto również pamiętać, aby klatka ustawiona była w miejscu zacisznym, nie w przeciągu i nie w pobliżu kaloryfera.