Żywienie królika - poznaj podstawowe zasady żywienia

Prawidłowe żywienie królika do podstawa utrzymania zwierzęcia w zdrowiu. Królik jest roślinożerny, dlatego jego dieta powinna opierać się głównie na sianie i ziołach. W sprawie diety królika narosło wiele mitów, jak karmienie królika marchewką. Króliki lubią warzywa i owoce, ale czy powinny je jeść? Wyjaśnimy czy królik może jeść marchewkę oraz opiszemy co może jeść a czego nie powinien jeść królik domowy. Doradzimy jak żywić twojego pupila, aby twoja miniaturka czy baranek cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją.

Jak wygląda prawidłowe żywienie królika

Zamin w twoim domu zagości uroczy królik baranek lub miniaturka, dowiedz się jak wygląda prawidłowe żywienie królika. Leczenie królika była kosztowne, dlatego też ważne jest aby wiedzieć co może jeść a czego nie powinien jeść królik.

Królik domowy czy hodowlany je cały czas, gdyż jego układ pokarmowy ma słabe mięśnie i pożywienie nie może być popychane przez skurcze mięśni. Jedzenie jest popychane w układzie pokarmowym przez kolejny pokarm, który królik zje. Dlatego też zwierzęta te jedzą praktycznie cały czas. Króliki są wyłącznie roślinożerne. Podstawowe pożywienie królika to siano i zioła, zaś karmnik z sianem w klatce królika powinien być cały czas pełny.

Dieta królików powinna być urozmaicona, aby dostawały odpowiednią ilość substancji odżywczych i balastowych. Dlatego, prócz siana, królik powinien dostawać świeże warzywa i owoce oraz karme zieloną.

Prawidłowe żywienie królika obrazuje piramida żywieniowa. Dieta królika powinna składać się z:

  • 80% siano z ziołami,
  • 10% warzywa i owoce,
  • 10% granulat.

Podstawowe pożywienie, czyli siano, podajemy królikowi w paśniku. Warto nabywać siano dobrej jakości, od sprawdzonych producentów. Najlepsze jest siano suszone na słońcu, gdyż posiada ono odpowiednie ilości witaminy D i wapnia, które są niezbędne dla zdrowia królika. Natomiast siano suszone przez maszyny suszące, czy też siano nie najlepszej jakości, na przykład z terenów bagnistych, będzie zawierało mniej witamin i składników odżywczych. Siano nadgniłe może spowodować zatrucia.

Doskonałym dodatkiem do siana są zioła, które zawierają korzystne składniki odżywcze i dobrze wpływają na trawienie. Króliki lubią zioła i liście, które sprawiają, że jedzenie jest znacznie smaczniejsze. Aby ułatwić królikom ścieranie zębów warto dodawać do jedzenia twarde części roślinne jak korzeń mniszka, korzeń cykorii czy topinamburu czy też gałązki drzew owocowych.

Najlepszym sposobem zapewnienia dobrej jakości siana, jest zbieranie paszy samodzielnie. Należy wówczas zadbać, aby zbierać siano w miejscach z dala od źródeł zanieczyszczeń biologicznych czy chemicznych. Taki pokarm trzeba umyć pod bieżącą wodą i dokładnie wysuszyć.

Najlepsza karma dla królika powinna zawierać:

  • kwiaty ogrodowe,
  • pędy i gałązki drzew owocowych,
  • zielone części zbóż,
  • zioła,
  • liście warzyw,
  • rośliny łąkowe.

Królika można również żywić gotowymi karmami dostępnymi w handlu, które są bardzo wygodne dla opiekunów. Wystarczy tylko wsypać karmę do miseczki i już. Jednak nie jest to jednak rozwiązanie optymalne dla zdrowia królika. Problemem jest zbyt mała ilość błonnika oraz zbyt duża kaloryczność gotowych karm, co może powodować u królików nadwagę. Gotowa karma uniemożliwia królikom prawidłowe ścieranie zębów, dlatego też powinna być stosowana raczej sporadycznie, w wyjatkowych przypadkach.

Czego królik nie może jeść? Przede wszystkim nie wolno dawać królikom części roślin doniczkowych, które są w większości przypadków trujące dla zwierząt. Nie zaleca się podawania cebuli, czosnku, ostrej papryki i ziemniaków.

Nie należy również podawać królikom owoców suszonych, orzechów i pestek w całości. Mają one za dużo cukru i tłuszczy. Dlatego też mogą być podawane tylko okazjonalnie i w formie rozdrobnionej.

Jakie owoce i warzywa lubią króliki

Uroczy królik, baranek czy miniaturka, nieodłącznie kojarzony jest z marchewką. Ale czy na pewno marchewka jest dla królika optymalnym pożywieniem? Marchewka zawiera mało wapnia, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju królika. Ponadto duża ilość cukrów w marchewce może przyczyniać się do namnażania bakterii oraz wzdęć i stanów zapalnych. Podobnie inne warzywa i owoce nie są niezbędne dla zdrowia królika i powinny być podawane sporadycznie, jako przekąska. Aby urozmaicić nieco dietę królika można podać trochę surowych warzyw, ale nie więcej niż około pół szklanki dziennie.

Niektóre owoce są przydatne dla zdrowia królika. Banany mają właściwości probiotyczne. Ananasy hamują tworzenie się kul włosowych w układzie pokarmowym. Jednak lepiej podawać je sporadycznie.

Może się wydawać, że dieta królika bez warzyw i owoców, będzie bardzo uboga. Jednak w naturze króliki żywią się tym co uda im się znaleźć i nie są zbyt wybredne.