Królicze miniaturki – odmiany, ceny

Małe króliki karzełki – opis ras, informacje

Nie wszystkie odmiany małych królików znane są dobrze w Polsce. Króliczek karłowaty oraz miniaturowy często używa się zamiennie, ale tak naprawdę małe rasy różnią się między sobą: długością uszek i łapek, futerkiem oraz wagą. W tabeli poniżej znajduje się ich spis oraz opis.

Rasy królików miniaturek wraz z opisem

Nazwa małej rasy

Opis rasy

Królik teddy

Nazywa się go również: królik karzełek teddy oraz karzełek perski pluszowy. Jest to najlżejszy z królików miniaturowych. Jego waga mieści się w granicach 800-1700 g. Ma grubą i gęstą sierść, która jest dość długa, ale mimo to jest łatwa w pielęgnacji.

Królik angora miniaturka

Dorosły osobnik może ważyć ok. 1,5 kg. Jego sierść jest miękka, a przy tym długa. Jeżeli nie będzie się go codziennie czesać, będzie mieć kołtuny. Ma krótkie sterczące uszy (do 6 cm).

Królik lew miniaturka

Inaczej nazywany też królik lewek lub królik belgijski. Ten królik jest nieco bardziej zdystansowany, lubi przebywać samotnie. Ma dłuższe futerko na głowie i przy pyszczku, a także zakończenie ogonka w postaci tzw. pędzelka. Dorosły może ważyć ok. 1-1,5 kg.

Królik mini rex

Jest bardzo przyjacielski i lubi towarzystwo. Jego futerko jest miłe w dotyku, puszyste. Ma odstające uszy oraz krótkie wąsy. Część szyjna jest wyraźnie zaznaczona, ma szerokie czoło. Nie jest trudny w pielęgnacji. Waży od 1,2 do 2 kg.

Królik baranek miniaturka

Bardzo popularny królik, ale też większy niż inne miniaturki. Może ważyć 1,5-2 kg. Może mieć długą lub krótką sierść. Jego uszy są oklapnięte, długie i niesztywne.

Królik tan

Najstarsza rasa domowego królika. Określa się go „podpalanym” ze względu na kolor sierści. Jego waga to 1,1-1,35 kg. Uszy powinny mieć od 4 do 6 cm długości.

Królik hotot

Rzadko spotykana rasa. Ma biała sierść i czarne obwódki wokół oczu. Jego uszy są krótkie i zaokrąglone na końcach. Ten królik może osiągnąć wagę maksymalnie 2 kg.

Królik polish

Nie jest to królik polski, jak sugeruje nazwa. Pochodzi z Anglii. Jego wielkość to 1,1-1,5 kg. Ma łagodny charakter i jest chętny do zabawy, choć samiczki mogą szybciej się nudzić i tracić zapał.

Króliki potrafią przywiązać się do właściciela. Trzeba spędzać z nimi dużo czasu, siedząc obok i mówiąc do nich, a w końcu się oswoją. Po zakupie królika należy dać mu czas do zapoznania się z klatką i nowy miejscem, a w końcu sam będzie się rozglądał za wyjściem i człowiekiem.

Wypuszczając go z klatki, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu kabli czy roślin. Króliki są ciekawskie i będą sprawdzały wszystko, co spotkają na swojej drodze. Dlatego najlepiej wypuszczać je w ogrodzonym miejscu i cały czas je obserwować.

Królik miniaturka karzełek teddy i inne - cena królika miniaturki

Królik karłowaty i miniaturka kosztują podobnie. Tego zwierzaka można kupić już za 50 zł, ale często można znaleźć oferty w granicach 100 – 350 zł. Wszystko zależy od miejsca, w którym się go kupuje, oraz od jego odmiany (im trudniej dostępna, tym droższa). Zazwyczaj tańsze są uszaki w sklepach zoologicznych.

Zakup królika w hodowli jest bezpieczniejszym wyborem, ponieważ stworzonko powinno być wtedy zdrowe. W sklepach zoologicznych króliki trzymane są w złych warunkach (zła klatka, duży ścisk), są nieodpowiednio karmione, a także są rozmnażane masowo i sprzedawane zbyt młode. To wszystko może sprawić, że królik będzie miał poważne problemy zdrowotne.

Przed zakupem królika, warto zaopatrzyć się w całą wyprawkę. Klatka nie musi być wysoka, ale powinna być długa. Królik powinien mieć zapewnioną swobodę ruchu oraz możliwość spania, jedzenia i załatwiania się. Wymiary klatki nie powinny być mniejsze niż 100x50x50 cm. Jej koszt to ok. 100 – 300 zł. Potrzebne są jeszcze: miseczka i poidełko (ok. 15 zł), paśnik na sianko (ok. 15 zł), domek do spania (ok. 30 – 60 zł), jedzonko (ok. 10 – 15 zł) oraz zabawki (od 5 do 50 zł). Warto zdecydować się na kuwetę (ok. 15 zł) i odpowiedni żwirek (ok. 10 – 20 zł), ponieważ ułatwi to sprzątanie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o żywieniu królika.

Co warto wiedzieć o królikach?

Króliki karzełki a choroby – na co cierpi królik karzełek?

Do najbardziej niebezpiecznej należy myksomatoza. Przenoszą ją owady krwiopijne (komary, kleszcze, pchły). Jest to choroba wirusowa (bardzo zakaźna) i prowadzi do powolnego wyniszczenia organizmu zwierzaka. Początkowo objawia się wysoką temperaturą oraz obrzękiem na głowie i powiekach. Potem pojawia się obrzęk na uszach, nosie i narządach płciowych. Inne objawy to duszności, brak apetytu oraz zmiany skórne (np. strupy na guzowatych zmianach).

Królik może dostać grzybice, jeżeli jego klatka jest zanieczyszczona. Jej objawy to przede wszystkim świąd i gołe placki skóry. Grzybice głównie można zauważyć na uszach i łapach. Poza strupami (które powstają w wyniku drapania się przez królika) i łysieniem, może pojawić się także łupież.

Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!

Królik miniaturka siedzący na trawie obok kwiatka, a także królik karzełek i króliki miniaturki
Jaki jest najpopularniejszy królik karzełek i inne populane króliki miniaturki oraz ich rasy

Te stworzonka mają również problemy z oczami. Może to być zapalenie spojówek, zablokowanie kanałów łzowych (wtedy pod oczami tworzy się mokra powierzchnia), jaska oraz podrażnienie zewnętrznej części oka (owrzodzenie rogówki można zaważyć po częstym mruganiu i zaczerwienieni spojówki).

Niestety króliki mogą cierpieć na różne choroby. Możliwe są również:

  • zapalenie nerek,
  • kamica moczowa,
  • ropienie,
  • zapalenie skóry,
  • świerzb uszny lub skórny,
  • pastereloza (nosówka),
  • przerost zębów,
  • nosematoza,
  • wirusowa krwotoczna choroba królików,
  • choroby układy pokarmowego (bakteryjne i pasożytnicze).

Karzełki żyją ok. 7-10 lat. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek objawy, nie lekceważ ich. Nie należy leczyć królika na własną rękę. Tylko lekarz weterynarii może ocenić stan zdrowia zwierzaka i zaplanować jego odpowiednie leczenie.

Co jedzą króliki, a czego nie mogą?

Podstawą diety królika jest sianko (ok. 70%). Należy zadbać o to, aby było dobrej jakości oraz świeże, bo królik może nie chcieć jeść zatęchłego. Potrzebuje również czegoś do spiłowywania zębów. Dobrze sprawdzają się gałązki drzew owocowych (np. z wiśni lub jabłoni) i twarde warzywa.

Królik zjada również zioła. Można podawać mu: liście mniszka lekarskiego, melisę, liście brzozy, babkę lancetowatą, chaber, liście maliny, tymianek, miętę, koperek, koniczynę, rozmaryn. Tylko czasami można do diety dodawać: stokrotkę, pokrzywę, liście truskawek czy gruszy.

Warzywa nie należy podawać w zbyt dużych ilościach (ok. 100 g na 1 kg królika). Powinny być umyte, wysuszone i zazwyczaj obrane. Dopuszczalne warzywa to np.: marchewka, seler, szpinak, burak i pietruszka. Owoce są kaloryczne, dlatego ich kawałek można dawać tylko 2-3 razy w tygodniu. Królik może jeść m.in.: jabłka, gruszki, banany oraz truskawki.

Króliki nie mogą jeść skórek chleba i bułek. Zaszkodzić im mogą: cebula, szczypiorek, czosnek, ziemniaki, awokado, rabarbar, bluszcz, goździk, konwalia, azalia, pomidor, szczaw, bukszpan, gałązki drzew iglastych, gałązki akacji. Niewskazane są słodycze (w tym czekolada). Należy pilnować, aby królik nie zjadł roślin doniczkowych, ponieważ większość z nich jest trująca.

Trzeba pamiętać o tym, aby królik miał cały czas dostęp do świeżej wody. Należy ją regularnie wymieniać. Umieszczenie jej w poidełku jest lepszym pomysłem niż nalanie jej do miski, ponieważ królik może ją rozlewać za każdym razem, gdy zacznie biegać po klatce. W rezultacie może pozostać bez wody, a w klatce zaczną namnażać się bakterie, które mogą doprowadzić do jego choroby.

ikona podziel się Przekaż dalej