Hodowla królików – co warto wiedzieć?

Odmiany domowych królików

Króliki belgijskie (z Belgii, a nie „z Belgi”) mają różne rozmiary. Jest królik belgijski olbrzym, który osiąga duże rozmiary, ale jest też królik lewek o znacznie mniejszych gabarytach. Co do innych ras, istnieje zarówno królik baran, jak i królik baranek miniaturka. Królik flamandzki (gigant) wielkością przypomina psa (jego waga to 10-12 kg, a długość ciała to ok. 80 cm) i potrafi być agresywny.

Najczęściej wybierane króliki do domu to:

  • królik teddy (królik karzełek teddy, karzełek perski pluszowy) – maleńki króliczek, a do tego bardzo leciutki. Może ważyć 800-1700 g. Jego sierść jest gęsta, dość długa i gruba, ale nie sprawia większych kłopotów, więc pielęgnacji nie jest trudna.
  • królik angora miniaturka – trzeba poświęcić czas na pielęgnacje jego sierści, która jest miękka i długa. Jeżeli zaniedba się codzienne czesanie, mogą pojawić się kołtuny. Ma sterczące uszka o długości do 6 cm. Waży ok. 1,5 kg.
  • królik baranek miniaturka (mini lop) – to bardzo popularna rasa. Jego uszka są oklapnięte, niesztywne oraz długie. Baranek może mieć długą lub krótką sierść. Jego waga mieści się w granicach 1,5-2 kg.
  • królik lew miniaturka (królik belgijski, królik lewek) – jego nazwa związana jest z jego wyglądem. Ma dłuższą sierść na pyszczku i głowie, a jego ogon na zakończeniu posiada tzw. pędzelki. Jego waga to ok. 1-1,5 kg. Królik lewek jest mało towarzyskim zwierzątkiem i woli przebywać w samotności. Zdecydowanie bardziej lubi trzymać się na uboczu i obserwować otoczenie. Jest zdystansowany do ludzi.
  • królik mini rex – jego sierść jest bardzo przyjemna w dotyku, puszysta. Pielęgnacja nie sprawia większych kłopotów. Królik mini rex ma odstające uszka, szerokie czoło, krótkie wąski, a część szyjna jest wyraźnie zaznaczona. Waży od 1,2 do 2 kg. To towarzyski królik, który lubi przebywać z innymi. Jest bardzo przyjazny.
  • królik polish – ten królik pochodzi z Anglii, a nie Polski, jak to sugeruje nazwa. Królik polish ma łagodny charakter. Jest też chętny do zabawy, ale z reguły lepszymi towarzyszami są samce, bo samice szybciej się nudzą i tracą zainteresowanie. Jego waga to ok. 1,1-1,5 kg.
  • królik hotot – ma białe futerko, a dookoła oczu wyraźne czarne obwódki. Jego uszka są krótkie i zaokrąglone na końcach. Nie powinien ważyć więcej niż 2 kg.
  • królik tan – to najstarsza rasa królików domowych. Określa się go również „podpalanym” ze względu na jego futerko. Ma uszy o długości 4-6 cm. Jego waga powinna mieścić się w przedziale 1,1-1,35 kg.

Karmy i akcesoria dla królików - sprawdź je!

Królik belgijski olbrzym rzadko jest trzymany w mieszkaniu, choć jego charakter jest łagodny. Waga tego królika osiąga ok. 8-10 kg (minimum 6 kg). Z kolei drugi królik z tego kraju, królik lewek, jest stosunkowo młodą rasą, ale zaczyna być coraz bardziej popularny ze względu na swoją sierść. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł, jak długo żyją króliki.

Jaka jest cena za rasowe króliki belgijskie?

Na sprzedaż wystawiane są różne rasowe króliki. Cena za tego zwierzaka to przeważnie kwestia 100 – 350 zł, choć zdarzają się oferty sprzedaży zarówno za 50 zł, jak i za 500 zł. Droższe są odmiany królików, które są trudniej dostępne i ściągane z zagranicy. Trzeba również liczyć się z tym, że im hodowla ma dłuższy staż i renomę, tym cena za królika może być większa.

Jednak zakup w sklepie zoologicznym nie jest najlepszą opcją. Trzymane tam zwierzęta nie mają właściwie kontaktu z człowiekiem, często przetrzymywane są w ścisku i w złych latach (np. w akwarium), mają nieodpowiednią dietę oraz są masowo rozmnażane. Takie zwierzęta często są chore i trudno je oswoić. W przypadku zakupu królika z hodowli, później można kontaktować się z hodowcą i pytać o porady w kwestii swojego zwierzątka.

Przeglądając ogłoszenia, zwróć uwagę na to, czy hodowla przynależy do Krajowego Związku Hodowców Królików (KZHK), bo wtedy możesz otrzymać rodowód zwierzaka (z wyłączeniem ras: karzełek teddy i mini lop). Na stronie KZHK można znaleźć różne przydatne informacje, w tym adresy hodowców oraz zapowiedzi wystaw.

Marchewka czy jabłko? Bucks czy Bugs?

Co jedzą króliki?

Podstawą diety królika jest sianko (ok. 70%). Musi być świeże oraz dobrej jakości. Obowiązkowo należy zapewnić królikowi dostęp do świeżej wody. Biorąc pod uwagę ciągle rosnące zęby tych stworzonek, trzeba im zapewnić coś do ich ścierania. Mogą to być gałązki drzew owocowych (np. wiśni, jabłoni) lub twarde warzywa.

Istotne są zioła, jednak nie wszystkie są wskazane. Królikowi można dawać do jedzenia m.in.: babkę lancetowatą, liście mniszka lekarskiego, melisę, koniczynę, rozmaryn, liście brzozy, tymianek, miętę, chaber, liście maliny, koperek. Co jakiś czas można podać np. stokrotkę, liście truskawki lub gruszy, pokrzywę.

Można dawać ok. 100 g warzyw na 1 kg królika. Należy je umyć, wysuszyć i obrać. Królik może jeść m.in.: marchewkę, seler, pietruszkę, szpinak, buraka. Owoce można podawać tylko 2-3 razy w tygodniu, ponieważ są bardzo kaloryczne dla królika. Dopuszczalne są np.: jabłka, banany, truskawki.

Królik nie może jeść roślin doniczkowych, ponieważ większość z nich jest dla niego trująca. Nie należy podawać mu również: słodyczy, skórek od chleba, bułek, cebuli, czosnku, szczypiorku, ziemniaków, szczawiu, bukszpanu, awokado, azali, gałązek akacji, gałązek drzew iglastych, konwalii, goździków, pomidorów, rabarbaru.

Imiona dla królika

Zastanawiasz się, jak nazwać sobie małego przyjaciela? Samiec może się nazywać: Andy, April, Bambi, Barry, Benny, BoBo, Koko, Buffy, Bursztyn, Uszek, Charlie, Chester, Ciastko, Dudley, Książę, Heban, Eddie, Łatek, Kubuś, Piotruś, Imbir, Chaos, Helios, Apollo, Kicuś, Clyde, Agat, Nick, Rudy, Roy, Athos, Archie, Cezar, Huragan, Fred, Loki, Vega, Barney, Bugs, Budzik, Casanova, Wąsik, Krecik, Król, Kicek.

Do samicy królika pasuje: Bazylia, Bianca, Cecile, Cleo, Chloe, Koniczyna, Dakota, Laleczka, Trixi, Dora, Dafi, Dorie, Daphne, Emmy, Kruszynka, Lola, Iris, Dafne, Jackie, Lusia, Nora, Judy, Diva, Brie, Ariel, Anastasia, Aisha, Bonnie, Berta, Dottie, Xena, Carmel, Lolita, Dolores, Ofelia, Pepper, Roszponka, Holly, Nike, Drobinka, Zuzia, Bianka, Brenda, Śnieżynka.

Mały królik może przeżyć 7-10 lat, więc nie jest to zakup na chwilę. Pamiętaj o tym, aby dbać o swoje zwierzątko. Królik powinien mieć stały dostęp do świeżej wody (najlepiej umieszczonej w poidełku) i dostawać dobre sianko. Każda choroba może skończyć się śmiercią, dlatego nie lekceważ żadnych objawów i zabieraj królika do weterynarza, jeżeli zauważyć coś niepokojącego. Należy również pamiętać o tym, aby w miarę możliwości wypuszczać królika z klatki na wydzielony fragment podłogi. Nawet miniaturki nie powinny przesiedzieć całego życia wyłącznie w klatce.

ikona podziel się Przekaż dalej