Duże psy

Ilustracja

Duże psy tworzą popularną i dość zróżnicowaną grupę gatunków. Z uwagi na spore, a często ogromne rozmiary, potrzebują niemało miejsca do życia. By czworonóg był zaliczany do tej grupy jego wysokość w kłębie musi przekraczać 60 cm. Istnieją osobniki dorastające do 100 cm i więcej. Tymczasem minimalna waga utrzymuje się w okolicach 40 kg. Duże psy są wiernymi i towarzyskimi przyjaciółmi dla całej rodziny. Jednakże są długowieczni, średnio dożywają 8-10 lat.

Filtry0

Najciekawsze artykuły w temacie duże psy

Rasy dużych psów

Bez wątpienia ogromne zainteresowanie budzą duże psy. Tworzą dość zróżnicowaną grupę ciszącą się popularnością. Pomimo różnic w wyglądzie i usposobieniu można podać kilka wspólnych cech tego typu zwierząt. Czy rzeczywiście są to duże czworonogi? Czy cieszą się dobrym zdrowiem i jak długo żyją? Na te i inne podstawowe pytania odpowiadamy poniżej. Przedstawiamy też kilka najpopularniejszych ras.

Podstawowa charakterystyka bardzo dużych psów

Duże psy rasowe mają oddanych miłośników na całym świecie. Po części decyduje o tym ich wygląd, są to, bowiem rzeczywiście wielkie zwierzęta. By dany czworonóg mógł zaliczać się do tej grupy, jego wysokość w kłębie musi przekraczać 60 cm. Co ciekawe w sieci można znaleźć zdjęcia i opisy osobników dorastających do ponad 100 cm wysokości. O przynależności do opisywanej kategorii świadczy też waga. Za minimum dla dużych ras uważa się około 40 kilogramów. Widać, zatem, ze chodzi nam o naprawdę olbrzymie czworonogi. O 10 największych rasach na świecie można przeczytać na naszej stronie. Ta lista zaskoczy niejednego miłośnika zwierząt.

Warto teraz, co nieco wspomnieć o usposobieniu opisywanych psów. Otóż olbrzymie rasy domowe pod tym względem są dość zróżnicowane. W tej grupie można na przykład znaleźć bardzo aktywne psy. Lubiące i potrzebujące dużo ruchu, są to po prostu świetni sportowcy. Oprócz nich występują też zwierzaki typowo rodzinne. Uwielbiające dzieci i zabawę z nimi. Ważna jest jeszcze jedna kwestia. Dobrze wychowane psy, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się groźne, wcale takie nie są. Wręcz przeciwnie, wykazują wrażliwość i oddanie opiekunowi. Staja się wiernymi i oddanymi przyjaciółmi całej rodziny.

Pozostajemy jeszcze na chwilę przy kwestii wychowania. Duży, rasowy pies musi być ułożony z bardzo prostego powodu. Dlatego, że jest masywny i niezwykle silny. Jeśli będzie się wyrywał czy skakał na innych ludzi właściciel zwyczajnie nad nim nie zapanuje. Ponadto zbyt żywiołowy pies będzie niebezpieczny dla dzieci i nie chodzi tu o agresję. Jest po prostu tak duży, że niechcący może przewrócić lub podeptać dziecko. W związku z tym szkolenie trzeba rozpocząć już w okresie szczenięcym. Najlepiej, gdy jest oparte na nauce poprzez zabawę. Więcej cennych informacji na temat wychowania każdej dużej i małej rasy znajduje się na naszym portalu.

Zdrowie bardzo dużych psów

Tę część artykułu zaczniemy od wyjaśnienia pewnej kwestii. Otóż zdrowie psa dowolnej rasy nie odnosi się wyłącznie do ogólnej kondycji fizycznej. To również samopoczucie czworonoga. Poczucie bezpieczeństwa i szczęście. Wielkie psy będą szczęśliwe, gdy zapewni się im wystarczająco dużo przestrzeni. Z uwagi na rozmiary nie nadają się do życia w małych mieszkaniach. Na niewielkim metrażu mogą sobie zrobić krzywdę zawadzając o stół czy komodę. Najlepiej będą się czuły w domach z ogrodem. Oczywiście samo wypuszczanie z domu nie wystarczy. Każdy pies potrzebuje dłuższego spaceru. Musi właściwie spożytkować nagromadzona energię.

Teraz przechodzimy do kwestii związanych ze zdrowiem fizycznym. Każda duża rasa bardzo szybko rośnie i nabiera masy. To nastręcza pewien poważny problem. Błyskawiczny wzrost nadwyręża kości, ścięgna i mięśnie. To z kolei prowadzi do częstych chorób zwyrodnieniowych. Dotykają głównie szkieletu i stawów. Jednym z powszechnie występujących schorzeń jest dysplazja stawów biodrowych. Dlatego też opisywane psy nie powinny codziennie wspinać się po schodach. Jednakże prawidłowe odżywianie i dużo ruchu pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko problemów zdrowotnych. Choć nie wyeliminuje go całkowicie.

Duże psy rasowe są przyjacielskie, dogadują się z innymi zwierzętami i przywiązują do opiekunów. Można krótko stwierdzić, że są fajne. Jednakże każdy, kto chce przygarnąć takiego czworonoga musi to dobrze przemyśleć. Dlatego, że nie są to długowieczne psy. Oczywiście o długości życia decyduje wiele czynników. Takich jak chociażby indywidualne predyspozycje, odżywianie, opieka weterynaryjna. Mimo tego sympatyczne olbrzymy średnio żyją zaledwie 8-10 lat. To tyle, jeśli chodzi o podstawowe informacje dotyczące zdrowia dużych ras. Gdzie znajduje się więcej cennych porad? W materiałach opublikowanych na naszym portalu.

Duże i ogromne psy domowe

Przyszedł czas na przykładową listę zawierającą duże i olbrzymie psy. Jednym z nich bez wątpienia jest bernardyn zwany też psem św. Bernarda. Samiec dorasta do 70-90 cm a samica 65-80 cm w kłębie. Tymczasem masa ciała może sięgać do ponad 100 kilogramów. Zdrowe, dorosłe osobniki nigdy nie ważą mniej niż 55 kilogramów. Mimo dużej muskulatury bernardyny są łagodne i zrównoważone. Powszechnie znana jest też ich cierpliwość. Świetnie sprawdzają się w ratownictwie górskim jak również w stróżowaniu. W Polsce te czworonogi są stosunkowo rzadko spotykane. W innych europejskich krajach cieszą się dużo większą popularnością.

Z pewnością wiele osób widziało zdjęcia lub filmy prezentujące doga niemieckiego. To kolejny piękny i od lat popularny rasowy olbrzym. Samiec dorasta do około 86 cm w kłębie i waży do 90 kg. Samica jest przeważnie nieco mniejsza, osiąga 81 cm wysokości i maksymalnie 60 kg. Dog swym wyglądem może budzić respekt. Jednak nie jest wcale taki groźny. W rzeczywistości to bardzo sympatyczny i aktywny pies. Uwielbia zabawę i pieszczoty a do tego jest wrażliwy. Do jego zalet należy też silne przywiązanie do opiekunów. Ze względu na masę i siłę nie jest polecany osobo starszym i rodzinom z małymi dziećmi.

Na naszej przykładowej liście znalazło się miejsce dla mastiffa tybetańskiego. Bez cienia wątpliwości można go określić, jako fajne zwierze. Jest zrównoważony i spokojny a przy tym wylewny w uczuciach. Waga i wzrost samca waha się w graniach 45-75 kg i 66-76 cm, samicy 34-54 kg i 61-71 cm w kłębie. Kolejna propozycja dla miłośników olbrzymów to nowofundland mogący ważyć nawet 70 kg. Natomiast polska rasa reprezentująca duże psy to owczarek podhalański. To tyle, jeśli chodzi o przykłady olbrzymich czworonogów. Pełną listę zawierającą szczegółowe opisy zamieściliśmy na naszej stronie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto