Podstawowe informacje o dogu kanaryjskim

Popularne nazwy:
Canary Islands Mastiff (ang.), Canary Dog (ang.)
Pochodzenie:
Kategoria FCI:
Grupa 2 - Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła > Sekcja 2.1 - Molosy typu mastyfa
56 - 62 cm
40 - 55 kg
60 - 66 cm
50 - 65 kg
8 - 11 lat
pies aktywny
umiarkowanie podatny na szkolenie
Cena szczeniaka z hodowli:
4000 - 6000 zł
Miesięczne koszty utrzymania:
300 - 500 zł
Imiona dla doga kanaryjskiego:
Fuks, Kleks, Bruno, Dodo, Kajko, Dzikus, Susi, Kiwi, Melon, Hektar, Sam

Dużych rozmiarów dog kanaryjski to pies o wyjątkowym harcie ducha i nieco groźnym wyglądzie. Rasa była niegdyś wykorzystywana w walkach psów, jednak dziś sprawdza się w roli towarzysza rodziny i psa stróżującego. Z pewnością warto poznać jej ogólny wygląd, prawdziwe usposobienie i predyspozycje obronnych dogów kanaryjskich. Poniżej wyszczególnimy poglądowy opis rasy, a także wskażemy najważniejsze informacje praktyczne.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o dogach.

Dog kanaryjski – wzorcowy wygląd i prawidłowe usposobienie

Jak wygląda dog z kanarów? Opis ze wzorca rasy, zdjęcia

Bojowy dog kanaryjski jest rasą uznaną przez FCI. Wzorzec rasy odnajdziemy pod numerem 346. Dog został zakwalifikowany do grupy pinczerów, sznaucerów, molosów i szwajcarskich psów do bydła. We wzorcu znajdziemy pełny opis jego wyglądu, a także temperamentu.

Pies rasy dog kanaryjski sprawia dość groźne wrażenie. Posiada prostokątną budowę czaszki z czarną maską i silnie pigmentowanym, czarnym nosem. Kolor czarny powinien znajdować się też na powiekach. Przeglądając zdjęcia dorosłych psów, zauważymy silne umięśnienie, harmonijną sylwetkę i średnie rozmiary ciała. Pies jest krępy i silny, jednak zawsze zachowuje dużą zwinność oraz sprawność. Nigdy nie jest ociężały ani nadmiernie powolny.

Dorosły pies rasy dog kanaryjski powinien ważyć pomiędzy 50 – 65 kg. Jego wzorcowa wysokość w kłębie mieści się w przedziale 60 do 66 cm. U rasy występuje widoczny dymorfizm płciowy, a suczki są z reguły znacznie drobniejsze. Idealna waga dorosłej suczki powinna mieścić się w przedziale 40 do 55 kg. Z kolei prawidłowa wysokość w kłębie suki doga presa canario wynosi 56 do 62 cm. Wzorzec rasy dopuszcza tolerancję plus minus 2 cm.

Opis ze wzorca rasy informuje także o pożądanym umaszczeniu. Pies powinien posiadać umaszczenie pręgowane w różnych odcieniach. Dopuszcza się odcienie od ciemnego, głębokiego brązu aż po jasnoszary i blond. Przeglądając zdjęcia rasy, zauważymy także wzorcowe umaszczenie płowe w różnych odcieniach oraz piaskowe. Wzorzec rasy dopuszcza białe znaczenia na klatce piersiowej, podgardlu, przednich łapach oraz na palcach tylnych łap. Niezbędna jest natomiast obecność maski w kolorze czarnym. Wspomniany czarny odcień maski nie powinien sięgać powyżej oczu.

Bojowy presa canario powinien posiadać krótką, grubą i przylegającą do ciała sierść.  Właściwa okrywa włosowa musi zawsze musi być twarda. Co ciekawe, dog kanaryjski z czarnym kolorem maski przeważnie nie posiada podszerstka. Niewielka jego ilość może znajdować się jedynie na szyi bądź tylnej stronie ud. Ze względu na brak podszerstka, bojowy dog kanaryjski nie jest tak odporny na niskie temperatury jak owczarek kaukaski, schipperke czy owczarek niemiecki. Nie jest to rasa, która może mieszkać na zewnątrz budynku przez okrągły rok.

Prawdziwy charakter presa canario. Ogólny opis zachowań

Opisując przedstawicieli rasy presa canario, nie sposób pominąć ich charakteru. To właśnie zachowanie rasy wpłynęło na jej rozpoznawalność i sprawiło, że pieski są znane na całym świecie. Niegdyś dog kanaryjski był typowym psem bojowym. Charakteryzowała go duża wytrzymałość, bojowy temperament i skłonność do popadania w konflikty z innymi psami. Opis zachowań wskazuje też na fakt, że presa canario zdają się nie zważać na ból. Są wyjątkowo zdeterminowane, a w czasie walki trudne do opanowania. Nawet silny ból nie jest w stanie zachęcić ich do zaprzestania walki. Dlatego pies rasy presa canario wymaga bardzo przemyślanej socjalizacji i szkolenia, które wyeliminuje tendencje do agresji.

Perro de presa canario to typowy pies obronny. Posiada dużą pewność siebie, instynkt terytorialny oraz wrodzoną czujność i żywiołowość. Pies już samą swoją posturą budzi respekt, a w razie zagrożenia, głośno alarmuje bardzo niskim głosem. Opisując jego zdolności obronne, warto zauważyć, iż jest to pies nieufny w stosunku do obcych. Jego nieufny charakter, zwinność i odwaga sprawiają, że będzie równie dobrym stróżem posesji jak owczarek kaukaski czy mniejszy owczarek niemiecki.

Dog kanaryjski z czarnym odcieniem maski to także pies silnie przywiązany do właściciela. Bywa nieco uparty, jednak bez wątpienia jest to pies o silnej i ułożonej psychice. Presa canario jest łagodny i lojalny wobec wszystkich członków swojej rodziny. Ze względu na ekspresyjność, nie jest to rasa polecana dla rodzin z małymi dziećmi. A może zainteresuje cię także ten artykuł o czarnym dogu argentyńskim?

Silny charakter i zachowanie czujności są widoczne także na spacerach. Dobrze ułożony dog kanaryjski jest trudny do wyprowadzenia z równowagi i nie reaguje na zaczepki innych psów. Jednocześnie nie prowokuje konfliktów, a odpowiednie szkolenie sprawia, że staje się bezproblemowym towarzyszem długich wędrówek. Wymaga to pracy nad zachowaniem szczeniaka, odpowiedniego szkolenia oraz doświadczenia ze strony właściciela.

Co ciekawe, bojowy perro de presa canario może dobrze dogadywać się z innymi pupilami domowymi. Opis jego charakteru mógłby sugerować, iż jest to pies nieprzystępny i trudny w kontaktach. Nie jest to jednak prawda. Dobrze socjalizowany pies presa canario dogada się z innymi psami, a nawet z domowymi kotami. Będzie przy tym łagodny, ostrożny w kontaktach i przyjaźnie nastawiony.

Duży wpływ na zachowanie odgrywa aktywność fizyczna. Pies z czarnym odcieniem maski pełnił kiedyś rolę pomocnika w zaganianiu bydła. Jak nie trudno się domyślić, wymagano od rasy dużej wytrzymałości i chęci do długotrwałej aktywności na świeżym powietrzu. Współczesny pies presa canario nie zagania bydła, jednak nie oznacza to, że jego potrzeba aktywności została pohamowana. Opisując usposobienie rasy, trzeba podkreślić wagę aktywności fizycznej. Bojowy dog kanaryjski (podobnie jak pasterski schipperke) wymaga długich spacerów, najlepiej połączonych z zabawami i szkoleniem posłuszeństwa. Pozbawiony odpowiedniej dawki ruchu mógłby okazać się mocno problematyczny.

Podstawowe informacje o rasie dog kanaryjski

Dog kanaryjski - opinie o rasie psów obronnych

Pies rasy presa canario znajduje się na liście ras uznanych za agresywne. Sam fakt obecności na owej liście sprawia, że rasa wzbudza wiele zróżnicowanych opinii. Opis charakteru dogów argentyńskich sugeruje, iż są to psy łagodne w stosunku do swojej rodziny. Jednocześnie pełnią rolę psów obronnych i wymagają doświadczonego, konsekwentnego, a w szczególności pewnego siebie właściciela. Pozostawione w rękach osób niedoświadczonych, mają opinie psów niebezpiecznych dla otoczenia.

Opisując opinie dotyczące rasy bojowych dogów kanaryjskich, warto wyróżnić kwestię aktywności i szkolenia. Szczeniaki i dorosłe psy posiadają opinie dobrych uczniów, jednak wymagają doświadczonego przewodnika. Ich usposobienie oraz inteligencja sprawiają, że pieski okazują się podatnymi uczniami. Ze względu na tendencje do dominacji, muszą znajdować się pod opieką wzbudzających respekt właścicieli.

W hodowlach rasy dokłada się wszelkich starań do rozwoju pożądanego charakteru. Psy nadmiernie agresywne czy lękliwe nie mogą być dopuszczane do dalszej hodowli. Pies presa canario posiada opinie zrównoważonego, stonowanego i pewnego siebie. Bez wątpienia jest to pupil, który posiada nietypowe predyspozycje, a jednocześnie duży talent obronny.

Cena za szczeniaki szczeniaków w dobrych hodowlach

Opisaliśmy już wygląd i usposobienie psów z czarnym odcieniem maski. Ważną informacją jest także cena za szczeniaki z rodowodem. W naszym kraju największą renomą cieszą się hodowle, które należą do Związku Kynologicznego w Polsce. Jest to jedyny krajowy związek mogący poszczycić się przynależnością do międzynarodowej federacji FCI. Zakup szczeniaka z pochodzeniem FCI daje gwarancję rasowości pupila, a dokument będzie uznany na całym świecie.

Cena za szczeniaki dogo canario w dobrych hodowlach przeważnie rozpoczyna się od kwoty 4000 zł. Szczeniaki z bardzo dobrym pochodzeniem, sprzedawane w hodowlach z dużymi osiągnięciami mogą być nieco droższe. Cena przeważnie zamyka się w przedziale 4000 – 6000 zł. Szczeniaki w hodowlach zagranicznych lub z przeznaczeniem na wystawy na ogół okazują się droższe w zakupie.

Ciekawostką jest także cena maltipoo. Jest to rasa hybrydowa, która nie została uznana przez FCI. Maltipoo stanowi mieszankę rasy maltańczyk i pudel miniaturowy. Hodowla maltipoo nie będzie zarejestrowana w ZKwP, co nie znaczy, że cena za szczeniaki okaże się znacznie przystępniejsza. Hodowla maltipoo będzie sprzedawała szczeniaki w cenach 3000 – 4500 zł. Jest to poniekąd związane z modą na rasy miniaturowe, a także coraz większą popularnością psów ras hybrydowych. Cena za szczeniaki pudla czy maltańczyka z pochodzeniem FCI przeważnie okazuje się nieco wyższa. Duże znaczenie odgrywa tutaj samo pochodzenie szczeniaka, ale i jego płeć. Suczki małych ras są przeważnie droższe w zakupie od piesków.

Dog argentyński - możliwe choroby i pielęgnacja

Dogi kanaryjskie posiadają opinie zdrowej rasy. Mimo wszystko, są predysponowane do pewnych problemów zdrowotnych. Jak wszystkie psy o dużych rozmiarach ciała, mogą cierpieć na dysplazję stawu biodrowego i stawu łokciowego. Dog może też chorować na młodzieńcze zapalenie kości czy chorobę stawu kolanowego.

Niektóre dogi kanaryjskie cierpią na syndrom Wobblera, może zdarzać im się entropium padaczka lub niedoczynność tarczycy. Rasa jest aktywna i bardzo rzadko zdarzają się jej tendencje do otyłości. Jednak ze względu na duże rozmiary, jest predysponowana do skrętu żołądka. Dlatego warto usystematyzować sposób żywienia, podawać jedzenie o określonych porach i najlepiej po aktywności fizycznej.

W kwestii pielęgnacji dogi kanaryjskie są wyjątkowo mało wymagające. Brak podszerstka eliminuje problem silnego linienia. Pies wymaga jedynie przeczesywania sierści specjalną rękawicą. Czynność możemy wykonać raz na kilka tygodni. Co pewien czas możemy też skontrolować stan uszu i zębów. Ze względu na krótkie futro, rasa wymaga jedynie sporadycznych kąpieli. Nie musimy kończyć ich suszeniem szaty, bowiem krótka okrywa bardzo szybko wysycha.

Pies kanaryjski - zalety i wady

Zalety
 • chętny do współpracy z człowiekiem
 • łatwy w treningu
 • oddany
Dog kanaryjski jest psem, który chce pracować z ludźmi. Zwykle jego szkolenie przebiega bez problemu, jeżeli opiekun ma doświaczenie i wykazuje się konsekwencją. To oddany towarzysz, który po prawidłowej socjalizacji jest spokojny i zrównoważony.
Wady
 • skłonność do dominacji u samców
 • wymaga dużo uwagi
 • skłonność do agresji
Dog kanaryjski wymaga sporo uwagi związanej z aktywnością fizyczną i stymulacją umysłową. Źle zsocjalizowany pies może być skłonny do agresji i dominacji. Potrzebuje zatem właściwego szkolenia.

Pies kanaryjski - wygląd

Charakterystyczne cechy wyglądu:
 • mocne i zdrowe uzębienie,
 • nos czarny,
 • krótka kufa,
 • owalne oczy,
 • głęboka klatka piersiowa,
 • szeroki nos,
 • gruby u nasady ogon,
 • szeroko osadzone uszy,
 • szeroki zad
Dog kanaryjski to pies średniej wielkości w typie molosa. Jest krzepki, ale harmonijny.
Rodzaj owłosienia:
Umaszczenie:
 • płowe,
 • pręgowane
Kolor oczu:
ciemnobrązowe

Galeria zdjęć - Pies kanaryjski

Charakter doga kanaryjskiego

Charakter:
Potrzeba ruchu:
pies aktywny
Poziom agresji:
wysoki
Rasa znajduje się w wykazie ras psów uznawanych za agresywne. Dog kanaryjski ma spory temperament i był wykorzystywany do walk psów.
Skłonność do ucieczek:
niska
Dog kanaryjski nie wydaje się skłonny do ucieczek.
Użytkowanie:
Dog kanaryjski był psem pilnującym stad bydła.
Poddawany próbom pracy:
nie

Pies kanaryjski - dla kogo?

Wymagane doświadczenie:
tak
Dog kanaryjski to pies o sporej sile fizycznej i równie silnym temperamencie. Wymaga konsekwentnego szkolenia od szczeniaka, gdyż bywa dość uparty. Pies tej rasy potrzebuje konaktu ze swoim opiekunem i nie może być izolowany od ludzi.
Dla kogo się nadaje:
Dog kanaryjski to pies nadający się dla osób aktywnych, które mają czas i doświadczenie w pracy z czworonogami.
Czy może mieszkać z dziećmi:
Nie
Dog kanaryjski jest dużym psem, który nie nadaje się jako towarzysz zabaw dla małych dzieci. Prawidłowo ułożony pies będzie spokojny i odnajdzie się w rodzinie, ale należy mieć na uwadze, że jest to pies stróżująco-obronny.
Czy chętnie zostaje sam:
nie
Dog kanaryjski nie powinien być izolowany od ludzi, gdyż źle wpływa to na psychikę czworonoga. Pies tej rasy nie ma jednak problemu z zostawaniem samemu przez kilka godzin.
Podatność na szkolenie:
umiarkowanie podatny na szkolenie
Do cech doga kanaryjskiego należą posłuszeństwo i oddanie opiekunowi. Pies js pojętny i szybko się uczy. Może jednak wykazywać pewną dozę uporu. Opiekun musi być cierpliwy i konsekwentny.

Pielęgnacja doga kanaryjskiego

Wymagane zabiegi pielęgnacyjne:
 • skracanie pazurów,
 • czyszczenie uszu,
 • mycie zębów,
 • szczotkowanie sierści,
 • kąpiele,
 • przemywanie okolicy oczu,
 • pielęgnacja opuszek łap
Pielęgnacja doga kanaryjskiego nie jest trudna. Opiekun musi pamiętać o wyczesywaniu sierści, skracaniu pazurów, czy higienie jamu ustnej. Jeżeli pies nie lubi mycia zębów można podawać mu gryzaki stomatologiczne oraz preparaty opóźniające odkładanie kamienia nazębnego.
Odżywianie:
 • Karma gotowa sucha,
 • Karma gotowa mokra,
 • Dieta domowa,
 • Dieta surowa (BARF),
 • Karma dla psów ras dużych
Dog kanaryjski potrzebuje dobrej jakości zbilansowanych posiłków. Może to być dieta domowa gotowana lub surowa albo pełnoporcjowa karma komercyjna. Warto wyberać produkty dla ras dużych i te wspierające stawy psa.
Podatność na choroby:
U doga kanaryjskiego można spodziewać się problemów ortopedycznych jak dysplazja. U czworonogów tej rasy zdarzają się również rozszerzenie i skręt żołądka. Rasa jest jednak dość odporna na różne warunki atmosferyczne.
ikona podziel się Przekaż dalej