Rasy psów długowłosych

Top 1 – owczarek węgierski puli

Puli to łatwo rozpoznawalne, duże psy o bardzo gęstej, skręconej w dredy sierści. Rasowe szczenięta są bardzo puchate, nie wymagają czesania, a z biegiem czasu ich sierść skręca się w charakterystyczne sploty. Z pewnością zauważymy to, przeglądając zdjęcia tej rasy. Owczarek węgierski nie należy do ras olbrzymich, bowiem waży do około 15 kg. Jest to duży pies, występujący w wielu barwach futra (biały, czarny).

Duże psy puli są nie tylko ładne, ale i pojętne. Z łatwością nawiązują trwałą więź z domownikami, wykazując duży stopień lojalności. Chętnie uczą się nowych poleceń oraz spędzą aktywnie czas z rodziną. Fajne usposobienie i łagodny temperament sprawiają, że psy tej rasy posiadają dobre opinie. Opis prezentowany przez właścicieli wskazuje na to, że owczarek węgierski jest dość nieufny w stosunku do obcych, co więcej trudno nawiązuje kontakty z innymi gatunkami zwierząt.

Top 2 – wilczarz irlandzki

Wśród ras długowłosych wyróżniamy także wilczarze irlandzkie, które posiadają bardzo gęstą okrywę. Rasowe wilczarze mogą ważyć nawet ponad 56 kg co sprawia, że zaliczają się do grupy wielkich. Niemal wszystkie wilczarze to łagodne, duże psy, które świetnie dogadują się z dziećmi. Są lojalne w stosunku do dorosłych i oddane dla dzieci, zazwyczaj są też wyjątkowo wyrozumiałe w kontaktach z młodszymi domownikami. Mimo wielkich rozmiarów często okazują się bardzo delikatne, a wrodzone opanowanie sprawia, że nasze sprzęty domowe nie ulegną zniszczeniu.

Wilczarz irlandzki na białym tle, a także popularne rasy dużych psów
Najpopularniejsze rasy dużych psów, w tym krótkowłosych i długowłosych

Jak przystało na rasy dużych psów, wilczarz nie lubi nadmiernej aktywności fizycznej. Co prawda należy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu, jednak nie musi być on bardzo intensywny. Psy poradzą sobie w domowych warunkach, a silne przywiązanie do właściciela sprawi, że chętnie spędzą czas z całą rodziną.

Top 3 – owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski z pewnością należy do rasy dużych psów. Są to umięśnione, bardzo krępe zwierzęta, należące do grona długowłosych. Posiadają obfitą okrywę, zazwyczaj w kolorze białym i brązowym (niekiedy również kolor czarny). Te psie giganty osiągają wagę do 100 kg przy wzroście do 75 cm w kłębie. Bez wątpienia są to psy z grupy olbrzymich, które wzbudzają respekt swoją posturą.

Owczarek kaukaski na czarnym tle, a także inne znane rasy dużych psów
Jakie rasy dużych psów warto znać i co trzeba o nich wiedzieć

Dzięki dużej masie, owczarek kaukaski nie wymaga bardzo intensywnej aktywności fizycznej. Należy zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu, ale i konsekwentne szkolenie. Opis rasy wskazuje na fakt, że Kaukazy mają silny instynkt obrony swojego terenu. Niemal wszystkie sprawdzą się w roli psa stróżującego. Są to największe rasy psów, zatem musimy zabezpieczyć ich terytorium przed osobami niepożądanymi. Owczarek kaukaski jest nieufny i konsekwentnie pilnuje swojego terenu. Nie nadaje się dla dzieci, a w Polsce został wpisany na listę psów ras agresywnych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o rasach psów bez sierści?

Polecane karmy dla psów - sprawdź ceny!

Top 4 – owczarek niemiecki długowłosy

Omawiając rasy dużych psów, nie sposób pominąć owczarków niemieckich. W Polsce jest to bardzo popularna rasa, która dobrze sprawdzi się w domu, jak i na posesji. Niemal wszystkie owczarki niemieckie są chętne do szkolenia i wyjątkowo inteligentne. Dzięki temu są chętnie wykorzystywane do stróżowania, pracy w policji, ratownictwie czy na przejściach granicznych.

Opis rasy i opinie właścicieli wskazują na to, że owczarki wymagają dużej uwagi ze strony właścicieli. Lubią aktywnie spędzać czas, a ich wrodzona inteligencja sprawia, że chętnie uczestniczą w różnego typu zawodach sportowych. Ten dużej wielkości pies występuje w różnych barwach (brązowy, czarny), a także w dwóch rodzajach sierści (wyróżniamy rodzaje psów długowłosych i krótkowłosych). Dlatego galeria zdjęć tej rasy może ukazywać ich nieco odmienne cechy wyglądu.

Owczarek niemiecki czarny podczas spaceru oraz inne rasy dużych psów, które warto znać
Rasy dużych psów, czyli przegląd wielkich psów, a także ich opis

Top 5 – polskie rasy dużych psów, czyli owczarek nizinny

Wiele osób interesują typowo polskie rasy dużych psów. Jednymi z najpopularniejszych są rasowe, polskie owczarki nizinne (pon), należące do rodziny długowłosych. Co prawda nie są to psie giganty i nie należą do grupy olbrzymich, jednak możemy je śmiało zakwalifikować do kategorii dużej.

Polskie owczarki nizinne ważą do 25 kg, jednak są bardzo puchate, przez co wydają się znacznie większe (co obrazuje galeria zdjęć). Dopuszcza się różne barwy umaszczenia, w tym kolor czarny. W wieku szczenięcym pon to fajne, puchate kuleczki, które zwracają na siebie uwagę. Ich ładne umaszczenie sprawia, że zazwyczaj budzą duże zainteresowanie na spacerach. Co więcej, polskie owczarki nizinne nie są tak szczekliwe jak miniaturowe rasy psów, dzięki czemu są doceniane w roli pupili domowych.

Leżący owczarek nizinny na białym tle, a także znane rasy dużych psów
Jakie rasy dużych psów są warte uwagi i co trzeba wiedzieć o dużych psach

Jak przystało na owczarka, pies łatwo się uczy i jest chętny do różnego rodzaju sprawności. Dzięki dużej inteligencji i łagodnemu usposobieniu może okazać się przyjaznym pupilem dla całej rodziny. Duże, puchate psy nadają się też dla dzieci w starszym wieku, jednak wymagają odpowiedniego szkolenia. Opis ich charakteru uzupełnimy informacją o pewnym stopniu nieufności w stosunku do obcych.

Popularne rasy dużych psów krótkowłosych

Top 6 – dog niemiecki, ulubieniec wśród ras olbrzymich

Powyżej omówiliśmy popularne rasy olbrzymich i dużych psów długowłosych. Bez wątpienia są to ładne zwierzęta, jednak wszystkie wymagają dużej ilości czasu na pielęgnację. Dlatego popularnością cieszą się także duże i ładne, domowe psy ras krótkowłosych. Jedną z owych ras są dogi niemieckie, których masa waha się w przedziale 45 – 90 kg. Niektóre psie giganty mogą czasem przekraczać wagę 90 kg, co sprawia, że często zostają wymieniane na listach na największe rasy psów.

Dogi niemieckie posiadają bardzo fajne, łagodne usposobienie. Głęboko przywiązują się do wszystkich domowników i mogą być dobrymi towarzyszami dla dzieci w nieco starszym wieku. Ich ładne umaszczenie (dopuszczalny kolor czarny) i wielkich rozmiarów postura (do 110 cm wysokości w kłębie), sprawiają, że rasowe psy cieszą się dużym zainteresowaniem. Potwierdza to bogata galeria internetowa, w których możemy odnaleźć interesujące zdjęcia. Galeria obrazuje także zdjęcia szczeniąt, które zaskakują efektownym wyglądem.

Największe rasy psów rzadko lubią intensywne treningi, tak jest również w przypadku dogów niemieckich. Nasze psie giganty chętnie spędzają czas na spacerach, jednak nie lubią szybkich gonitw. Znacznie lepiej pasują im spokojne spacery w towarzystwie swojego właściciela. Opis rasy wskazuje na fakt, iż jest to pies łagodny w stosunku do innych zwierząt i niechętnie wchodzi z nimi w konfrontacje.

Dog niemiecki podczas spaceru oraz ciekawe rasy dużych psów
Popularne rasy dużych psów oraz ich charakterystyka

Top 7 – rasowe mastify angielskie, królowie wśród ras olbrzymich

Oglądając zdjęcia prezentujące największe rasy psów, zazwyczaj trafiamy na mastify angielskie. Potwierdza to niemal każda galeria, na której znajdują się psie giganty. Nic w tym dziwnego, bowiem mastify to psy wielkich gabarytów. Ich waga może czasem wynosić około 120 kg, co czyni z nich prawdziwe psie giganty.

Mastify należą do ras krótkowłosych, dzięki czemu okazują się łatwe w pielęgnacji. Posiadają ładne umaszczenie i charakterystyczny wygląd kufy (często wpadający w czarny kolor). Na uwagę zasługują także fajne, masywne proporcje ciała. Ten wielkich rozmiarów pies posiada też fajne usposobienie. Rasowe mastify angielskie są dość łagodne i bardzo lojalne. Często możemy oglądać zdjęcia psów z dziećmi. Warto bowiem zaznaczyć, że mastif może być dobrym towarzyszem dla dzieci w starszym wieku.

Pies rasy Mastif leżący na trawie, a także inne popularne rasy dużych psów
Jakie rasy dużych psów są warte uwagie przed zakupem - porady i opisy

Ze względu na swoje rozmiary są to psy domowe, ale i podwórkowe. Wymagają dużej ilości ruchu, dlatego świetnie sprawdzą się na posesjach z dużym ogrodem. Te fajne czworonogi posiadają instynkt obronny, dzięki czemu sprawdzą się jako stróżujące, psie giganty.

Top 8 – tosa, wielkich rozmiarów przedstawiciel ras krótkowłosych

Opis rasy tosa należy rozpocząć od ich pochodzenia. Tosa to pies pochodzący z Japonii, który był niegdyś wykorzystywany do walk. Jest silny, odważny, żywiołowy, a co więcej nienajlepiej radzi sobie w kontaktach z innym zwierzętami.

Tosa należą do grupy psów krótkowłosych. Galeria prezentująca ich zdjęcia obfituje w obrazy majestatycznie wyglądających czworonogów. Z pewnością nie są to typowe domowe pupile, ani miniaturowe rasy psów. Dorosły tosa waży do 60 kg i posiada krępą budowę ciała.

Jak wszystkie psy szkolone do walk, tosa jest psem nieufnym w stosunku do obcych. Nie stroni od potyczek, dlatego wymaga doświadczonego właściciela. Opis rasy wskazuje na tendencje do agresji, na szczęście wszystkie wyszkolone psy słuchają swojego właściciela. Mimo wszystko nie jest to najlepszy wybór na domowego pupila dla dzieci.

Dwa psy rasy tosa na trawie, a także znane i lubiane rasy dużych psów
Popularne rasy dużych psów, czyli jakie wielkie psy warto znać

Top 9 – czarny terrier rosyjski, efektowny przedstawiciel rasy dużych psów

Kolejna rasa w rankingu na największe rasy psów pochodzi z Rosji. Czarny terrier rosyjski to pies o niewielkich wymaganiach. Dobrze odpowiadają mu domowe warunki, jak i duże, odgrodzone tereny. Niemal wszystkie czarne terriery rosyjskie szybko się uczą i chętnie współpracują z ludźmi. Są bardzo pojętne, dlatego radzą sobie z różnego rodzaju aktywnością.

Czarny terrier rosyjski i inne popularne rasy dużych psów, które warto poznać
Jakie są rasy dużych psów i co warto wiedzieć o ich charakterze

Zdjęcia prezentujące czarnego terriera rosyjskiego nie w pełni oddają jego posturę. Galeria fotografii może prezentować masywne zwierzęta z charakterystyczną brodą. Jednak warto pamiętać, iż te ładne stworzenia ważą do 60 kg.

Top 10 – Cane Corso

Cane Corso to kolejna rasa psów krótkowłosych o większej budowie ciała. Rasowe cone carso posiadają czarny kolor sierści i są dużej budowy. Są też często wymieniane w rankingach na największe rasy psów. Ich fajne umaszczenie można zobaczyć przeglądając zdjęcia tematyczne. Galeria fotografii ukazuje nam rasowe czworonogi, które lubią domowe warunki.

Cane Corso należy do ras olbrzymich, a jego waga może niekiedy przekraczać 50 kg. Duże, masywne ciało skrywa w sobie waleczną osobowość. Rasa nie jest polecana dla dzieci, jednak będzie je tolerować. Polskie opinie o cone carso wskazują na to, że rasa wymaga dużej konsekwencji podczas szkolenia i jest przeznaczona jedynie dla osób bardziej doświadczonych.

Pies rasy cane corso na czarnym tle, a także znane rasy dużych psów
Czy rasy dużych psów są niebezpieczne i wszystko, co warto wiedzieć

A może puchate miniaturowe rasy psów?

Powyżej opisaliśmy największe rasy psów, jednak dużą popularnością cieszą się też fajne i puchate psy ras długowłosych o mniejszych rozmiarach. Miniaturowe rasy psów często sprawdzają się jako pupile domowe dla dzieci i dorosłych. Ich często puchate futro może wymagać czasochłonnej pielęgnacji, dlatego warto wybrać rasę odpowiednią do swoich możliwości.

Miniaturowe rasy psów zazwyczaj nie przekraczają masy 5 kg i są bardzo oddane swojemu właścicielowi. Niekwestionowanym faworytem na miniaturowe rasy psów jest chihuahua, którego waga nie przekracza 3 kg. Popularne, puchate i miniaturowe rasy psów to yorki, maltańczyki, shih tzu czy pekińczyki. Są to psy, które świetnie znoszą polskie warunki klimatyczne, jednak muszą być trzymane w domu.

ikona podziel się Przekaż dalej