Grzywacz chiński - wszystko, co musisz wiedzieć o psach tej rasy

Nie każdy pies potrzebuje długich spacerów i intensywnej zabawy. Istnieją zwierzaki wolące pozostawać pod dachem. Zatem świetnie pasują do domatorów i osób starszych. Do dyspozycji jest kilka ras o takiej charakterystyce. Jednym z ciekawszych czworonogów jest grzywacz chiński. Ten pies jest zrównoważony i łagodny. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Odpowiedź na to pytanie znajduje w dalszej części artykułu.

Psy grzywacze chińskie – typ nagi i owosiony

Grzywacz chiński to rasa niewielkich, sympatycznych psów. Zaliczono ją do IX grupy FCI skupiającej psy ozdobne i do towarzystwa. Grzywacz znajduje się w sekcji 4 zawierającej czworonogi bezwłose. Typowy przedstawiciel tego gatunku jest nagi. Jego pochodzenia nie da się precyzyjnie ustalić. Wiadomo tylko, że pierwsze wzmianki o rasie pochodzą z XI wieku p.n.e. z Chin. W nowożytnej historii grzywacz pojawił się na wystawie w Westminster w 1885 roku. Następnie na długo zapomniano o nim aż w latach 60-tych XX wieku zawędrował do Anglii. Znacznie zyskał na popularności, która utrzymuje się do dziś.

Ciekawostką jest to, że psy grzywacze chińskie obecnie są mało znane w kraju, z którego pochodzą. Tymczasem cieszą się dużym uznaniem w Europie i Stanach Zjednoczonych. Między innymi, dlatego, że występują w dwóch odmianach różniących się budową ciała. Pierwsza to tak zwany typ jeleni. Pies jest smukły i ma delikatny szkielet. Drugi rodzaj wyglądu ciała to typ kuca. Ten grzywacza jest krępy i ma mocniejszy kościec. W obu przypadkach samiec dorasta w kłębie do 28-33 cm a samica 23-30 cm. Opisywana miniaturka niezależnie od płci ważny od 3 do 5 kilogramów. Sylwetka to nie jedyne kryterium podziału grzywaczy.

Chiński grzywacz może być nagi lub pokryty sierścią. W pierwszej wersji jest praktycznie bezwłosy. Okrywa występuje jedynie na głowie, uszach, ogonie i dolnych częściach łap. Odsłonięta skóra jest delikatna, ciepła i miękka. W ciągu roku może zmieniać barwę, jaśnieć zima i ciemnieć wiosną. Natomiast grzywacz owłosiony nosi nazwę powder puff. Jest to czworonóg długowłosy, wykształca podszerstek i delikatny włos okrywowy. Jakie przybiera umaszczenie? Wzorzec rasy dopuszcza wszystkie możliwe kolory i ich kombinacje. Kwestię budowy ciała i sierści rozwijamy w innych materiałach na naszej stronie. W tym artykule przechodzimy do usposobienia.

Charakter grzywacza chińskiego

Chiński grzywacz ma dość nietypowy wygląd, co już może zachęcić opieki na nim. Jeśli przyszły właściciel nadal się waha, z pewnością przekona go opis usposobienia psa. Ten czworonóg miniaturka jest łagodny i zrównoważony. Dzięki temu świetnie czuje się w towarzystwie dzieci. Chętnie wykonuje ich polecenia i uznaje przywództwo. To jedna z niewielu ras akceptujących autorytet dzieci. Grzywacz bardzo mocno przywiązuje się do właściciela. Potrafi wylewnie okazywać swe uczucia. Jeśli nie będzie miał wyznaczonych granic zdominuje człowieka. Można go nazwać podatnym na wpływ otoczenia. W hałaśliwym środowisku sam stanie się hałaśliwy.

Grzywacz chiński to rasa wesoła i skora do zabawy. Dość energiczna, ale nie potrzebuje przy tym długich spacerów. Przedstawiciele tego gatunku źle znoszą samotność. Odznaczają się nieufność w stosunku do obcych. Często wręcz unikają z nimi kontaktu. Grzywacz to inteligentny pies, szybko nauczy się różnych sztuczek. Doskonale sobie poradzi w zawodach agility. Przede wszystkim jest to jednak czworonóg do towarzystwa. Najlepiej przystosuje się do rodziny domatorów lub osób starszych. Nie gubi sierści, co jest ogromną zaletą. Dlatego, że jego obecność w żadnym stopniu nie szkodzi alergikom.

Charakter grzywacza chińskiego pozwala mu mieszkać z różnymi zwierzętami domowymi. Najlepiej jednak czuje się u boku innych reprezentantów swojej rasy. Należy pamiętać by podczas zabaw z psem zachować ostrożność. I szczeniaki i dorosłe osobniki są delikatne i narażone na urazy. Jeśli młode pieski nie zostaną socjalizowane będą źle reagować na nowe sytuacje. Zatem wiele zależy od prawidłowego szkolenia. Zagadnienia związane z usposobieniem grzywaczy rozszerzamy na naszej stronie. Tam też można dowiedzieć się więcej o tym jak należy wychowywać szczenięta tej i wielu innych ras.

Ile kosztuje grzywacz chiński?

Zanim sprawdzimy, jaka jest cena czworonoga z rodowodem zajmiemy się pielęgnacją. Bezwłosy grzywacz ma bardzo delikatną skórę. Należy, więc regularnie ją czyścić i nawilżać. Latem pies jest podatny na oparzenia słoneczne. Przed wyjściem na spacer najlepiej zastosować krem z filtrem UV. Z kolei zimą pojawia się inny problem. Odmiana bez włosów jest wrażliwa na zimno. Właściciel musi zakupić ubranko dopasowane do wielkości zwierzaka. Poza tym nagi grzywacz tak jak każdy inny pies potrzebuje typowego zestawu zabiegów. Takich jak czyszczenie uszu, przycinanie pazurów, odrobaczanie, szczepienie.

Grzywacz chiński długowłosy ma delikatną sierść. By zachować ją w idealnym stanie konieczne jest codzienne szczotkowanie. Właściciel musi pamiętać, że pies nie gubi włosów. W związku z tym nie obejdzie się bez regularnego strzyżenia. Doświadczony opiekun może zrobić to samodzielnie. Jeśli jest początkujący i nie czuje się pewnie powinien skorzystać z usług profesjonalnego fryzjera psów. To tyle, jeśli chodzi o pielęgnację. Jak wygląda kwestia podatności na choroby. Otóż obie odmiany grzywacza cieszą się dobrym zdrowiem. Jeżeli już się pojawiają, najczęściej są to dolegliwości dermatologiczne. Mogą też występować alergie na wełnę.

Grzywacz chiński to długowieczna rasa psa. Zdrowy osobnik żyje od 12 do 15 lat. Szczeniaki osiągają dojrzałość po 1,5-2 latach. Warto teraz dowiedzieć się ile kosztuje ten sympatyczny psiak. Cena odmiany bezwłosej rozpoczyna się w okolicach 4000 zł. Natomiast powder puff z rodowodem jest tańszy. Za szczenięta trzeba zapłacić od 3500 do 6000 zł. Utrzymanie pochłania maksymalnie 200 zł miesięcznie. Nie są to zbyt wygórowane koszty. I to już wszystkie podstawowe informacje o grzywaczu chińskim. Dokładniejszy opis tego czworonoga można znaleźć na naszej stronie. Rozwijamy tam wszystkie tematy poruszone powyżej.