Rasy psów domowych - lista wszystkich ras z opisami i poradami

Wybór psa domowego nie jest wcale prostym zadaniem. Przyszły właściciel musi wiedzieć ile czasu będzie mógł poświęcić czworonogowi. Następnie mając to na uwadze szuka zwierzaka o konkretnym charakterze i potrzebach ruchowych. Duże znaczenie ma też jego wielkość, nie każdy może pozwolić sobie na dużą odmianę. Na szczęście są też rasy psów średnich i małych. Listę wszystkich i ich opisy można odnaleźć na naszej stronie.

Rodzaje dużych psów domowych

Na świecie występują różne rasy psów podlegające podziałowi na kilka kategorii. Podstawą jest rozróżnienie biorące pod uwagę użyteczność. Istnieją, więc psy użytkowe zwane znane też, jako robocze. Należą do nich rasy pasterskie, pociągowe, stróżujące oraz towarzyszące osobom niepełnosprawnym. Kolejne, które wyodrębniono to psy myśliwskie oraz ozdobne i do towarzystwa. Gatunki dzieli się też na kategorie biorąc pod uwagę ich ogólną budowę. Idąc tym tropem występują molosy(w tym mastify i dogi), teriery, charty, szpice, pinczery i sznaucery. My jednak zajmiemy się wielkością psów rasowych. Tu do dyspozycji są w zasadzie trzy drogi.

Na świecie nie brakuje miłośników dużych psów. Takich, których wysokość w kłębie przekracza 60 cm. Najwyższe osobniki dorastają nawet do 100 cm a czasem nieco wyżej. Zwierzęta domowe tego typu są znane z tego, że ich minimalna waga oscyluje zazwyczaj w okolicach 40 kilogramów. Pies o takich gabarytach potrzebuje dużo miejsca do życia. Mieszkanie w bloku nie jest dobrym rozwiązaniem. Za to najlepszym będzie dom z ogrodem. Opiekun ogromnych, rasowych czworonogów musi odznaczać się siłą fizyczną. W przeciwnym razie nie będzie w stanie zapanować nad swym pupilem.

Chyba każdy, choć raz widział zdjęcia dużych a nawet ogromnych psów. Patrząc na nie, nie dziwi ich spora popularność. Przed zakupem trzeba jednak przygotować się na to, że sympatyczne olbrzymy zazwyczaj nie żyją zbyt długo. Przeważnie do 8 maksymalnie 10 lat. Ponadto są podatne na choroby zwyrodnieniowe stawów i szkieletu. Dzieje się tak, ponieważ szybko rosną, co nadwyręża kości, ścięgna i mięśnie. Jednakże duży pies ma duże serce i jest wiernym towarzyszem człowieka. Popularne rasy z opisywanej grupy to między innymi dog niemiecki, bernardyn, owczarek kaukaski, nowofundland. Listę i opisy innych olbrzymów opublikowaliśmy na naszej stronie.

Średnie psy domowe

Po dużych czas na średnie czworonogi. Ta grupa jest najliczniejsza i zarazem najbardziej zróżnicowana. Znajduje się w niej niejedna rasa myśliwska, ale też pasterska, zaprzęgowa czy stróżująca. Wspólną cechą jest to, że średnie gatunki potrzebują mniej miejsca do życia. Niektóre z nich świetnie pasują nawet do małych mieszkań. Właściciele nie muszą mieć tyle siły ile potrzebowaliby do zapanowania nad olbrzymami opisywanymi powyżej. Dlatego, że wysokość zwierzaków z tej grupy mieści się w granicach 40-60 cm. Co za tym idzie ich waga jest odpowiednio mniejsza od dużych ras.

Średnie psy mieszkające w niemal każdym zakątku świata można podzielić na mniej lub bardziej ruchliwe. Najwięcej intensywnej aktywności potrzebują oczywiście rodzaje myśliwskie i stróżujące. Mniej wymagające są takie psie indywidualności jak bulteriery czy szpice wilcze. Są też oczywiście odmiany psów, którym wystarczy tylko krótki spacer. Należy do nich na przykład buldog angielski. Teraz warto poruszyć kwestię zdrowia. Otóż psy średniej wielkości są ogólnie odporne na choroby. Rosną wolniej od dużych, dzięki temu rzadziej występują u nich problemy ze stawami. Co ważne dla właścicieli ich długość życia to średnio 14 lat.

Ważnym kryterium podziału średnich ras jest długość sierści. Wielu miłośników mają gatunki krótkowłose. Ich pielęgnacja nie należy do najtrudniejszych, choć istnieją wyjątki. Często jednak ogranicza się do wyczesywania 2-3 razy w tygodniu. Lubiane, krótkowłose czworonogi to na przykład beagle, buldogi angielskie i pit bulle. Równie liczna jest grupa psów z długą sierścią. Tu pielęgnacja jest już bardziej czasochłonna, w wielu przypadkach trzeba jej poświęcić sporo czasu. Popularne długowłose rasy to między innymi cocer-spaniele, owczarki border collie i szkockie collie. Galeria zdjęć zawierająca nazwy i opisy pozostałych średnich psów znajduje się na naszej stronie.

Małe rasy psów – galeria zdjęć

W historii świata, i to od wieków, można znaleźć wzmianki o małych psach. Niektóre pochodzą z czasów starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Współcześnie ludzka miłość do niewielkich, domowych psiaków nie przemija. Chodzi tu o czworonogi, których wysokość w kłębie nie przekracza 39 cm. Tymczasem waga sięga maksymalnie 12 kg. Mimo małych rozmiarów, psy w tej grupie są zróżnicowane. Na przykład pod kątem sierści, która może być długa, średnia albo krótka. Popularnością cieszą się też czworonogi z włosami. Nie mają podszerstka i nie linieją tak obficie jak inne gatunki.

Jak długo żyją małe psy? Pod tym względem są podobne do ras opisywanych powyżej. Średnio dożywają do 14 lat, choć są osobniki osiągające wiek 16 czy 18 lat. Trzeba jednak pamiętać, że wiele małych psów ma delikatną budowę ciała, są wiec narażone na urazy. Jak wygląda kwestia odporności na choroby? Przedstawiciele tej grupy zazwyczaj odznaczają się dobrym zdrowiem. Jednakże mogą być podatni na pewne psie dolegliwości. Takie jak na przykład hipoglikemia, zapalenie trzustki, zapalenie spojówek. Ten temat szerzej opisujemy w innych naszych artykułach. Zachęcamy do zapoznania się z nimi a w tym tekście przechodzimy do popularnych maluchów.

Niejedna osoba zna takie nazwy jak maltańczyk czy shih tzu. Jedna i druga rasa ma wielu miłośników na całym świecie. Nie tylko z uwagi na śliczny wygląd, ważne jest również ich pogodne usposobienie. Do szczególnie lubianych należą też yorkshire terriery, zwane w skrócie yorkami. Sporym uznaniem mogą pochwalić się pinczery miniaturowe, jamniki, buldogi francuskie. Nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkich małych psów. Jednakże zdjęcia i opisy wszystkich miniaturowych ras zamieściliśmy na naszej stronie. Zachęcamy do przeglądania tej listy. Każdy znajdzie na niej psa, który stanie się wiernym i oddanym przyjacielem.